Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стручни совети од областа на психологијата

Стручни совети од областа на психологијата 04 Фев 2017 23:05 #255425

 • Pcelka
 • Pcelka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 29
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Здраво Весна, сакам да добијам совет за моето синче кое има 3 години и 3 месеци. Се работи за едно здраво, весело и паметно дете полно со енергија кое до пред извесен период комуницираше со сите, сакаше да ги кажува работите ко ги знае. Но веќе некое време одбива да комуницира со лица кои ги познава, освен со мене и татко му како и со моите родители (со нас нема никакви промени во однесувањето). Кога ќе застанеме со познат тој се крие зад мене и не зборува. Ако некој дојде на гости се крие под маса и му требаат 10 до 15 минути за да се пушти и да комуницира нормално со сите. А многу често знае кога се движиме по улица да ги поздравува сите луѓе иако не ги познава и да ги прашува како се и како се викаат. Во градинка кога треба да изврши некоја задача јавно исто така одбива (сите останати деца од групата бараат тие да бидат први, но тој одбива). Последно што се случи е одбивање да ги покаже деловите од телото на огледало пред сите иако морам да напоменам дека ги знае и успешно ги покажал последен по инсистирање на воспитувачката но со подзатворени очи (демек не гледа во огледалото). Загрижена сум за неговото однесување и незнам како да постапам за да ова го надминеме. Дали е само фаза од развојот или нешто друго навистина незнам.
The administrator has disabled public write access.

Стручни совети од областа на психологијата 03 Ное 2017 08:34 #255452

 • leonaangel1
 • leonaangel1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
pozdrav.Ne sum igurna deka mojot problem e od vasa oblast no ve molam za mislenje.Imam sin 6 god skoro i ima nekoi nevoobicaeni dvizenja na racete a ponekogas i na nozate i mimikata...toa poveke se slucuva koga e izmoren i mu se spie,,,ako mu zboram ke prestane,,,go prasav maticniot mi kaza deka toa se Tiks ideka ne se opasni i ke pominuvat.No ne sum spokojna i se plasam deka ke bide ismejuvan o drugarite a veke e prvace.Ve molam kazete mi kaj da se obratam ili kazete kako da postapam.Blagodaram :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.