Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стручни совети од областа на психологијата

bolesti ili psiholoska sostojba 25 Окт 2012 11:01 #218830

 • sonjaanan
 • sonjaanan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Mnogu cesto imam problemi so kicmata. Bolkata ne mozam tocno lociram no sega veke kako i da ne e na edno mesto. Koga ke posetam ortoped spored rengenot velat deka nema nisto. Dali mozebi e psiholoski problem da pobaram upat za psihijatar
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 29 Дек 2012 19:02 #228019

 • Рипче
 • Рипче's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Одамна сум зачленета на форумов (дури и заборавив од кога, еве баш сега проверив од 2010 година). Се надевам дека во иднина ќе бидам поактивна, затоа што разговорите на форум од овој тип Деца/родители навистина ми недостасуваат.

За мојот проблем решив прво тука да пишам, иако сум решена во најскоро време да побарам и стручна помош...
Вака кога подобро ќе размислам мојот проблем датира од пред 2,5 година кога почина мојата мајка. Мојата најблиска личност. Еден дел од мене замина со неа. Оттогаш јас почнав да стравувам дека ќе ја загубам и мојата друга најсакана личност - мојот син. Такви некои "лоши мисли" си имав јас и претходно, всушност во текот на целиот мој живот, затоа што сум невиден паничар. На многу рана возраст се омажив и родив - 19 години. Денес имам 23 години, син ми 4 години и животот ми е пекол. На секое негово поткашлување, јас се тресам. Постојано сум околу него, де да не се повреди од ова, де да не голтне нешто (ова ми е најголем страв), постелината стопати пред спиење му ја тресам, алиштата пред да му ги облечам исто така и ред други работи да не набројувам. Не знам веќе што да правам. Мислам дека кога станува збор за него јас се правам погрешно. Мојата самодоверба кога станува збор за моето чување на него е на 0. А реално не се покажала ниту една причина за тоа. Го знам тоа, а сепак се измачувам себеси. Значи јас буквално се измачувам себеси, не спијам како што треба постојано станувам да го видам како спие, јадењето ми е како да се каже дека нешто ставам во уста, мрзоволна сум, немам волја за ништо, едноставно живеам затоа што морам. На почетокот на бременоста - 2 недела (сеуште не знаев дека сум бремена) имав обид за самоубиство. Со сопругот доста се оддалечивме во овие 4 години, чувствувам дека не можам да сметам на неговата поддршка за ништо.
<a href="lilypie.com/"><img src="lb3m.lilypie.com/8qqkp2.png" width="200" height="80" border="0" alt="Lilypie Third Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 29 Дек 2012 19:18 #228022

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Pobarajte strucna pomos, ako ova traelo dolgo, ne znaci deka treba da trae dodeka postoite na ovoj svet...Psihoterapija moze tuka da pomogne, sekako, dokolku ste uporni i istrajni zatoa sto ne e lesen proces. Jas vi stojam na raspolaganje
Pozdrav
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 10 Јан 2013 09:27 #229254

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
vesna go citam postot od ribce i kako jas da sum go pisuvala i jas veke dolgo vreme imam problem so nervite i razmisluvam da baram strucna pomos zosto se poloso mi e izbuvnuvam za sekoja sitnica samo privikuvam se nesto mi smeta toa e i pricina za mnogu raspravii so maz mi a krivo mi i na deteto mu vikam za dzabe,isto ne znam dali e toa problem ili ne no znam deka toa ne mi dozvoluva normalno da ziveam doma od ko ke stanam samo cistam znaci ne e ona normalno cistenje tuku preteruvam ke navedam eden primer poveke pati mi se ima sluceno navecer koga ke si legnam ako go slusnam deka maz mi zema nesto da jade ne mozam da zaspijam duri ne stanam da iscistam znaci vo sekoe vreme se mora da bide pod konec ne mozam da im posvetam dovolno vnimanie na deteto i maz mi dolgo vreme ne bev svesna za ova no sega svakam deka mi treba pomos ne mozam poveke isto osobeno navecer pocnuvam da se cesam po celoto telo najverojatno od nervite pijam odvreme na vreme demetrin i me smiruva no ne sakam da se ucam so apcinja...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 12 Јан 2013 10:18 #229423

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Jasmina, jas vi stojam na raspolaganje dokolku odlucite da pobarate profesionalna pomos, vo ovie slucai sovetuvanjeto, posebno ova "on line", nema mnogu da pomogne, no psihoterapijata ima posebni tehniki za rabota so cija pomos se doaga i do pricinata i do prekinuvanje na simptomatologijata. Probajte za pocetok samo razmislete, sto bi napravile vo vasiot zivot dokolku ne se okupirate so red i cistota vo vasiot dom?....sto vistinski treba da napravite za da ste srekjni so sami sebe....ova se prasanja za vas, probajte da najdete vistinski odgovor.
Pozdrav
You may kill my deamons, but my angels will die too.
Последна промена: 12 Јан 2013 10:21 by Vesna Blazevska.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 15 Јан 2013 06:38 #229662

 • ljotovska
 • ljotovska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Здраво Весна
Имам еден голем проблем.Со првото дете кое има три ипол г.имав многу тежок порагај бидејки немаше доктори и бев сама.Сега сакам повторно да забременам но имам страв од самиот порагај и што ако биде повторно царски ?Самата помисла да бидам повторно породена царски ми буди голем страв и не сакам да зачнам.Не знам со кого да се консултирам за да ја решам ситуацијата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 09 Мар 2013 07:30 #234456

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
ljotovska wrote:
Здраво Весна
Имам еден голем проблем.Со првото дете кое има три ипол г.имав многу тежок порагај бидејки немаше доктори и бев сама.Сега сакам повторно да забременам но имам страв од самиот порагај и што ако биде повторно царски ?Самата помисла да бидам повторно породена царски ми буди голем страв и не сакам да зачнам.Не знам со кого да се консултирам за да ја решам ситуацијата.
Ne e lesna odlukakoja treba da ja donesete, no nikoj ne moze da vi garantira kako ke se porodite. Moze so psihoterapija da porabotite na ovaa problematika na primer dali navistina carskiot rez e toa sto vi predizvikuva strav ili nekoj podsvesen i nesvesen proces se odviva vo pozadina. Razmislete.
Pozdrav
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 14 Мар 2013 18:04 #234900

 • mamaM
 • mamaM's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Здраво Весна,

Пробувам да пратам пп ама нешто не ми оди,па еве тука

Би сакала да ве прашам дали може вие да ми помогнете или да ми препорачате добар детски психолог кој работел со деца на разведени родители.
Син ми има 4 години, јас и татко му се разведуваме. Он не живее тука неколку месеци, ама детето до скоро време мислеше дека он работи и дење и ноќе. Од пред некое време почна често да го прашува зашто не спие тука,па му рекол дека живее во друг стан за да биде поблиску до работа....
Одкако почна татко му да доаѓа поретко дома детево почна поагресивно да се однесува, не удира сите,а тоа што најмногу ме плаши е што прави опасни работи..се качува високо и вика ако сакам да паднам нека ме боли...инаку беше многу фино дете ама последнава година е агресивен и воопшто не ме слуша...прави намерно се што знае дека несмее. Инаку имаме и бебе,кое он го гали и гушка, него единствено не го удира. Осеќа он дека нешто не е во ред дома,ама не сваќа што,а и јас не знам како да му објаснам.
Ми е страв да не го испуштам детето и сакам да превземам на време се што треба да расте нормално.

Ви благодарам многу
Последна промена: 14 Мар 2013 18:10 by mamaM.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 15 Мар 2013 05:28 #234930

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Zdravo mamaM
Porakata stigna cela vo prasalnici, verojatno e do fontot koj se koristi.
Za zal psiholozite kaj nas retko se specijaliziraat da rabotat so deca i jas licno ne poznavam nekoj kolega ili koleska koj raboti i specijaliziral da raboti so deca, no kako i da e, vie ste majka i ste najdobar psihoterapevt na svoeto dete. Deteto reagira na takov nacin zatoa sto ne mu e jasno sto se slucuva, cuvstvuva deka nestata ne se vo najdobar red no e zbuneto zatoa sto ne znae sto e toa, gi cuvstvuva i vasite emocii, emociite na tatkoto, megusebnite odnosi se totalno promeneti i maliot toa go cuvstvuva - zbunet e. Agresivnosta e rezultat na strav, deteto e uplaseno, bara sigurnost koja verojatno so samiot razvod mu e raznisana. Treba da bidete mnogu vnimatelni i vie i vasiot soprug (zaedno), koga ke procenite deka e vistinsko vreme treba da sednete i da razgovarate so sinot i da mu kazete deka nema da ziveete vekje zaedno, deka ne se slozuvate megu sebe (ne deka ne se sakate povekje, tuku deka ste neslozni i se raspravate - jas ne znam koja e pricinata za razvod no sekoj razvod e prosleden so kavgi), deka ke bide podobro za site malku da se smirite, ke mu kazete deka ke se grizite za nego i ponatamu, deka go sakate najmnogu na svet. Ke mu objasnite deka ke se gleda so tatkoto, no deka tato nema da doaga doma tolku cesto kako porano. Ona sto vie ste uplaseni e samo vas strav koj deteto go cuvstvuva i dopolnitelno se komplicira celata rabota. Kolku pobrzo mu gi razjasnite nestata, tolku ke bide podobro za site. Sekako deka ke naiduvate na otpor, neprifakjanje, agresivnost, lutina, strav - se e mozno, ne navaluvajte da se zavrsi razgovorot "sega vednas", poleka, napipajte kako gi prima tie raboti maliot, no mora da mu se kaze zatoa sto vaka ili taka, deteto nosi nekakvi teski emocii, koga ke znae sto se slucuva, mnogu polesno ke gi podnese. Razvodot e tesok za site, najmnogu za decata, no i za roditelite, kolku i da predstavuva olesnuvanje, nosi mnogu bolka, taga, lutina, strav, neizvesnost, ocaj. Kako vie ke go sfatite razvodot, taka i vaseto dete ke go razbere, ako porkaj sebe gleda srekjna i zadovolna majka, toa ke se odslika i na nego, ako gleda razocarana i nesrekjna majka i toa ke se odslika na nego. Najvazno e vie da ste OK so sebe si za da mozete da mu pomognete na vaseto dete. I vas vi treba oporavuvanje od seto toa. Dokolku vi e potrebno nesto, pisete.
Pozdrav
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 21 Мар 2013 09:10 #235404

 • mamaM
 • mamaM's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Vi blagodaram mnogu za odgovorot. Jas se trudam doma atmosferata sekogas da bide prijatna za deteto i zaedno da se smeeme,igrame,uzivame....Cuvstvata na lutina sekako deka ne gi pokazuvam pred nego, no luge sme sepak.Sigurno deka i on si oseka. Znam deka deteto treba da ja znae vistinata od nas dvajcata zaedno,ama toa vo momentot ne bese vozmozno...Sakam deteto da izrasne vo zdrava licnost,ama ne znam na koj nacin moze da se spreci agresijava. Jas probuvam so ubavo da mu objasnam no toj ke se izvini i pak prodolzuva so istoto. Gledam sto poveke da go pominuvame vremeto vo igranje,peenje,crtanje i da sme veseli i nasmeani. No imam 24h obvrski so bebeto bidejki go gledam sama,pa normalno deka nemozam da mu se posvetam nego kolku sto treba
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 23 Мар 2013 06:08 #235570

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Neka ne ve plasi agresijata kaj maliot, emocija kako i sekoja druga, uplasen e i toj e nacinot na koj se brani od stravot - so lutina. Ona sto vie kako roditel bi bilo dobro da go napravite e da ne vozvrakjate so agresija (kolku i ponekogas toa da e tesko), pokazete razbiranje i mnogu trpenie, kako sto vie pominuvate niz tezok period i se borite so nastanatite promeni, napliv na silni emocii, neizvesnost, strav, lutina, taga, taka i maliot se spravuva so istoto i dokolku pokazete deka stoite stabilno do nego, go pocituvate, go prifakjate, na agresijata ne vozvrakjate so agresija (ova e mnogu vazno, zasto ako vozvratite so agresija, ke se zgolemi negoviot strav a so toa i agresijata, znaci mnogu trpenie so negovite ispadi). I ne zaboravajte, ova e samo period od vasiot zivot, period kade e mnogu tesko, period na adaptacija, no poleka ke si dojde se vo svoj red. Bidi nezna kon sebe si, pred se zaradi sebe, a potoa zaradi decata.
Pozdrav i cuvaj se.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamaM

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 24 Апр 2013 12:31 #237730

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
vesna kako se vika bolesta koga si opsednat od cistenje doma baram po internetov no nikako ne mozam da najdam...imam problem so toa pisuvav pred nekoe vreme na ovaa tema mi se cini ne mozam normalno da funkcioniram postojano mora nesto da cistam poveke pati ne mozam da najdam vreme nesto da srabotam i samo tuka mi e pametot mi e zal ne mu posvetuvam dovolno vreme na semejstvoto...poz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 26 Апр 2013 10:17 #237894

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Jas ne sakam da koristam dijagnozi vo komunikacija so moite klienti i nikogas ne im gi kazuvam (dokolku navistina gi imaat). Tvojot problem ne e bolest,ti ne si dijagnoza,imas edna celovitost na funkcioniranje vo sopstveniot zivot. Ne se fiksiraj za toa kako se vika "bolesta" gledaj da si go resis toa sto ti poreci, za pocetok zaprasaj se sto ke pravis ako ne cistis po doma... mozebi ima nesto sto ne sakas da gledas, pravis, cuvstvuvas i zatoa se opsednuvas so cistenje...cisto ti nafrlam prasanja na koi traba da podrazmislis. Dokolku se odlucis za psihoterapija ke bide najdobro za tebe. Pozdrav
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 15 Мај 2013 07:13 #239192

 • Radmila
 • Radmila's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Zdravo Vesna!!!
Jas sum majka na bliznaci koi imaat 3 ipol godini (devojce i masko).Veke podolg period imam problem so sinceto.Se odnesuva mnogu agresivno koga nema da bide po negova volja a voedno i brgu se luti.Negovite ispadi se so mnogu vreskanje i legnuvanje na pod mislam deka cela naselba ne slusa.Za se toj treba da e prv i ako vo sekundata izbrza sestra mu toa se drami po doma.Se pojavi kako nekoj vid na ljubomora megu niv poveke od negova strana i za se se ogleduva vo sestra mu.Se sto pravi ona saka i toj i kako da veruva vo nejzinite postapki a vo negovite ne e tolku siguren za se prasuva sestra mu dali saka i ako saka ona saka i toj.Posebno se mazi koga e soprugot doma bidejki toj poveke im popusta da ne kazam se im dozvluva.Ne dozvoluva sestra mu da se poguska so tatko i ako ona dojde i go gusne toj se luti i pak istoto.Probav koga ke vreska taka za bez vrska i jas da go karam ne mi uspea probav i so dobrro i toa ne sekogas uspeva ,koga se luti se lutam i jas no kerkickata ke dojde ke se izvini i izguska a toj e lut i za toa sto jas sum se nalutila i veke navistina neznam sto da pravam i kako da se odnesuvam samo znam deka ova e nepodnoslivo nema utro da se stane da se stane koga se spremame za gradinka da pomine mirno bez toj da se naluti pa se do legnuvanje.Duri vo posledno vreme i koga go karam probuva da mi krene raka.Neznam kako da postapuvam a voedno da ne go povredam i drugoto dete ako poveke vnimanie mu posvetam na nego (s vo ovoj period malku nesvesno i se odi natamu od tipot aj ti popusti mu znaes toj kolku e los pa ke vreska koj ke go slusa ili pa sramota e i sl.)Veke polovina mesec mu davam b6 no ne primetiv nekoja razlika. Gledam deka i kerkickata go gleda nego i ona probuva taka no sreka e porazbrana pa slusa .So nea mozes da se dogovoris.
Pozdrav i Ve molam za sovet !!!
Последна промена: 15 Мај 2013 07:14 by Radmila.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 16 Мај 2013 04:06 #239266

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Секое дете не е исто, макар и растено од исти родители во ист веременски период - вие сте доказ за тоа. Нема потреба да му давате Б6 (ако го давате за смирување само). Однесувањето му е типично за 3 годишно дете кое си има конкуренција - сестра му и си го бара своето место во семејството, децата се жедни за вниманието на родителите и секое дете на поинаков начин си го бара тоа внимание. Она што треба да се менува е вашиот став кон него затоа што тој си научил начин како да добива се и сите да му попуштате, најважно од се го има вниманието на себе, и да ве удри не е страшно, важно е вие да не му враќате со удирање туку преку пример да му покажете убаво однесување - децата учат по модел, а не како им кажуваме. Парадоксално е што ако го игнорирате неговото врескање - ке престане. Потребно е само да бидете трпеливи со него затоа што колку повеќе му викате, толку повеќе и тој ќе вика - знае дека ке му обратите внимание и вашето лутење е еден вид на вбнимание за него - затоа држи лутина. Игнорирањето на неговите постапки, ќе го натера да ги менува. Бидете свесни дека и за игнорирање е потребно МНОГУ енергија и смиреност. Тоа што се огледува на сестра му, можеби е затоа што му треба малку повеќе време да стане понезависен и да се потпира на себе си - ок е да има пример пред себе, но да не трае тоа многу долг период, учете го да се потпира на сопствените сили и да ги открива сопствените потреби - полека привикнувајте го на ова, прашувајте го што ТОЈ би сакал, и слично. Значи се додека синчето добива внимание на ваков начин, логично е да не го смени однесувањето, затоа ќе треба малку да се стрпите, да игнорирате испади, да бидете доследни кога нешто забранувате и да не менувате исказ само за тој да не вика - нека вика, не е страшно да ве слуша цела населба, тоа се мали деца, нормално е да викаат. А за ќерката - не ја учете да му попушта, учете ја на компромис затоа што ќе научи да попушта на сите кога ќе порасне, а тоа не е добро, не во денешно време. И таа треба да се избори за себе си, на поинаков начин нека биде, но не со попуштање. Се е ок со децата, соодветно за 3 годишни деца...ќе помине и ова, само трпение :)
Поздрав
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 09 Јун 2013 04:52 #241098

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Vesna ce te zamolam sovet. Moeto dete do pred 8 - 9 meseci bese postojano bolno. Go nosev na razlicni doktori i mislenjata bea razlicni. Glavno bea podeleni dali da mu davam kortikoterapija koja ce mu spreci alergija, ama ima negativni posledici na rastot. Jas go slusav majcinskiot instinkt i resiv da ja poslusam taa polovina doktori koi rekoa deka nema potreba od terapija. Ama zatoa pak jas se vliziv maksimalno da ja kontroliram situacijata za da nema potreba od terapija, znaci da vnimavam na ishrana, da otstranam alegeni od okolina. Deteto sega mi e dobro, nema nikakov problem i duri maticnata doktorka mi prizna deka dobro sum nap;ravila sto ne sum prifatila terapija. E sega posle tolku vreme jas svacam deka sum stanala nepodnosliva licnost. Duri mislam deka mu stetam vo razvojot od tolku sto sum psihicki opsednata da go zastitam od alergeni. Iskreno ne znam i mm kako me podnesuva. Znaci usisuvam i briam prasina postojano, peram na 90 stepeni, peglam, tresam, pravam generalka, vnimavam sto ce jade i nisto novo ne mu davam od toa sto veke go probal, ako e vo blizina na nekoe dete koe kasla, ednostavno go nosam podaleku od nego(bidejci e alergicen i na bakterii). Najgolemiot problem mi e za izleguvanje vo priroda. Znaci go lecime so nosenje nekade na pogolema nadmorska visina, a vsusnost se plasam deka ce mu proraboti alergijata na polen. I taka jas nikako da se opsutam, se sum nervozna koga treba da se odi vo priroda, mu prigovaram na mm za se nesto. Ne znam kako da se opustam, bidejci problemot sega e vo mene.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 10 Јун 2013 15:19 #241130

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Na vakov problem, obicno znam da prasam: sto bi pravela dokolku ne se opteretuvas so sostojbata na deteto? Na sto ke bide nasoceno tvoeto vnimanie dokolku ne se preokupiras so alergeni, perenje, brisenje, hrana...? Dali mozebi odbegnuvas nekoj drug problem od tvojot zivot? Dali mozebi situacijata so deteto e samo paravan za da ne navleguvas vo nekoi raboti koi baraat mnogu povekje energija, promena, hrabrost? Svesna si i sama deka preterana e tvojata reakcija, sto mislis deka ke se sluci dokolku prestanes da go pravis seto ova? Ne moras da mi odgovoris na prasanjava, no odgovori si pred sebe, razmisli, ako treba zapisi, polesno ke dojdes do nekoi odgovori. Jas ne sovetuvam zasto i sama znaes sto treba sto ne, syo e dobro a sto ne, probaj malku da gi razgledas okolnostite vo tvojot zivot na poglobalno nivo - partnerski odnosi, odnosi so roditeli....i mislam deka ke imas bar mala promena za pocetok, dokolku treba ke iskontaktirame povtorno
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: orhideja

Ре: zdravo 20 Авг 2013 07:40 #243004

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
hilda wrote:
Zdravo! Kerkami ima 4 god. mnogu eagresivna se saka po nejzino mnogu e nervozna veli jas sto sakam toa ke pravam jas stvarno neznam kako da postupam soneja probav so dobro i so loso nikako nebiva koga nesto ne e po nejzino place se udira od zemja nemozam da vi objasnam kako reagira se ke place dodeka ne bide po nejzino
ne se plasi ni od tatkoi ni od mene najdobro i je koka ke odnesam kaj dedo i baba i potoa nemozeme da ja vratime so denovi doma se vrakame so placenje stvarno i odat se po keif i dedoto i babata i toa i godi i koga ke se vrati od tamu uste e poloso.Ima i pomalo bratce ponegogas e ljubomorna na nego i taka ke ve zamolam za sovet stvarno sum zagrizena pozdrav i blagodaram
Zdravo i se izvinuvam sto docnam so odgovorot. Odnesuvanjeto na vasata kerka e soodvetno za nejzinata vozrast i potrebno e samo da se smirite i da imate trpenie, ova e samo faza vo razvojot na decata, nekoi ja pominuvaat pomirno, nekoi ja pominuvaat na vakov nacin. Dobro razmislete sto i zabranuvate i koi nesta ne smee da se po nejzino, dali zabranuvate samo za da e zabraneto i da ne bide po nejzino, ili pak ona sto go bara e opasno za nea,moze da se povredi ili da povredi nekoj drug, ne e adekvatno itn. Sekogas treba da ima nekoj red i pravila, no ponekogas e dobro decata da si go napravat svoeto, a nie kako roditeli da bideme svesni zosto zabranuvame odredeni nesta, pricinata da se zabrani samo za da ne bide po nejzino, dava i edna implicitna poraka koja sekako moze da ja nosi podsvesno vo zivotot - " rabotite nema da se kako sto sakas". Znaci treba dobro balansiranje, nekogas da ostanete na svoeto, neokogas d apopustite i da ne se grizite, i ova ke pomine :)
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ne ucime i ne ni e gajle 20 Авг 2013 07:55 #243006

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
EmilijaD wrote:
Zdravo Vesna,

Nashiot problem e nasheto pomalo dete ima 9ipol godini i sega zavrsi cetvrto odelenie. Problemot e kako gi zavrsuvavme odelenijata do sega, ednostavno ne saka da uci. Se ubeduvme so dobro, se ubeduvame so kazni i na kraj stigame do placenje i vikanje samo za da se sedne da se uci. Nasite tetratki se polni so poraki od nastavnickata deka nema domasna, ne odnel materijai za nesto, ne naucil, zaboravil toa i toa itn. Koga ke sedneme da razgovarame so nego ednostavno ni veli zaboravil i toa e toa, mu rekovme da si zapisuva sto ke kaze ucitelkata, no nema efekt. Se dogovarame (so dobro) i se e vo red ke veti deka ke pocne da uci i da pisuva domasni no nisto ne se menuva. Ako go kaznime - si ja izdrzuva kaznata i posle pak po staro. Ako vikneme pocnuva da place, da vika ima vreme, se rasprava so nas i ne ednas sme pisuvale domasno vo 22h. Bilo koja ocenka vo skolo da ja dobie se isto mu e (barem taka se odnesuva) bez razlika dali e edinica ili petka. Razgovarame so nastavnickata cesto za toa sto da prevzememe, no dobivame slegnuvanje so ramenici i potvrda deka i vo skolo e otsuten ne ja ni slusa sto zboruva pisuva samo ako go opomene, na ocenite ne reagira. Veli probala i so pofalbi i so kazni i pak isto. Zaklucokot do koj mozam da dojdam e deka deteto mi e indiferentno kon ucenjeto i ucilisteto, nema ama bas nikakva zelba za ucenje. Pomos!
P.S. Pogolemoto dete e odlicen ucenik, no nikogas ne sme gi sporeduvale ili da kazeme gledas li kako brat ti uci ili slicno bidejki znam deka toa bi imalo samo kontra efekt (mislam).
Zdravo, vi se izvinuvam za docnenje so odgovorot
Kako sto rekovte, ne gi sporeduvate decata i ednostavno pomaloto dete e takvo kakvo sto e i za da mu pomognete ke treba malku povekje da se aktivirate okolu negovite obvrski vo shkolo. Vo denesno vreme decata porano pocnuvaat da odat vo shkolo, no mnogu od niv ne se dovolno sozreani za obvrskite sto gi nametnuva denesniot nacin na obrazovanie. Ovde sekako e potrebno mnogu pogolem angazman od roditelite, mozete da kontaktirate (vie ili deteto) so nekoe od drugarcinjata vo shkolo za da imate tek so domasnite zadaci, da mu pomognete polesno da go sovlada materijalot koga bi ucele so nego zaedno (dovolno da sedite do nego dodeka cita ili pisuva), da slusate kako vi preraskazuva lekcii itn. Verojatno mnogu od ova ste probale, jasno mi e deka denesnicava ne ni dozvoluva premnogu da go pravime toa za nasite deca, no smetam deka koga e potrebono, vredi da se potrudi roditelot odreden period dodeka deteto fati eden ritam. Znaci potrebna e pogolema kontrola na negovoto ucenje. Kaznite jas bi go odbegnala (nikogas ne sum gi prifakjala) kako nacin na vospituvanje, smetam deka kaznata pravi samo deteto da se cuvstvuva poloso, a toa sozdava samo pogolem revolt. Organizirajte mu go denot, bukvalno so saatnica "od-do" i zaedno so vas da se pridrzuva do toj raspored. Bidete prisutni vo sekoja smisla, ne napnuvajte go , tuku pospontano ukazete mu na vaznosta na odenjeto vo shkolo, izvrsuvbanje na zadackite, sportuvanje, igranje, zaednicki aktivnosti itn. Ako se smeni vasiot stav, pristap i dokolku vie ste organizatorot na negovite aktivnosti, polesno ke se dovede vo red i po izvesno vreme ke go sledi toj red samostojno. Imajte trpenie, ova moze da potrae podolgo, odzema strasno mnogu energija, no ishodot e nasata nagrada kako roditeli . Pozdrav :)
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 20 Авг 2013 08:14 #243007

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
valentinam wrote:
Zdravo Vesna,

Nova sum na forumot i bi sakala da se konsultiram so vas okolu nekoi postapki na moeto tri i pol godisno since. Stanuva zbor za odviknuvanje od kakanje vo pelena. Imeno, lani letoto koga sinot imase dve i pol godini jas bev pred poroduvanje so vtoroto dete i resiv da go odviknam od peleni. Odviknuvanjeto so mockanjeto ni uspea (mesec i pol se macevme, megjutoa trudot se isplatese). Ostana problemot so kakanjeto. Znaci on e svesen koga mu se kaka, moze da go kontrolira toa, mi kazuva mamo mi se kaka i mi nosi pelena da mu stavam. Se obiduvavme na sekakov nacin da go naterame da sedne vo noksirce ili na solja, megjutoa ne saka. Uporno koga ke mu se prikaka mi kazuva deka mu se kaka, i bara toa da go napravi vo pelena. On e svesen za svoite postapki, no odbiva toa da go pravi vo noksir ili solja. Mu kupivme sekakvi noksiri (vo forma na kolicka za vozenje, so muzika) megjutoa dzabe e se, toj uporno odbiva. Nekogash koga ke se iznervirame, se slucuva i da go skarame, da mu receme ti si vekje golem, ne e vo red da kakas vo noksir, ne si bebe, megjutoa vo sostojba e da se stiska ako insistiram da kaka vo noksir ili solja. I za da ne napravime belja go ostavam da kaka vo pelena, ne znam kako da postapam. Probavme na sekakov nacin, megjutoa niedna merka nema rezultat.Sakam da pobaram strucna pomos od detski psiholog i da go odnesam na razgovor, no ne znam kolku e toa dobro, da ne predizvikame povtorno kontra efekt. Vo sekoj slucaj potreben mi e strucen sovet bidejki ne znam kako da se postapi, a vekje e golem, vremeto si pominuva. Vo posledno vreme duri sum primetila i deka se srami koga mu se kaka, doagja mi sepka na mene i ke odi vo wc ke si klekne na tepih so pelenata ke se iskaka i normalno saka da bide sam, ja zatvara vratata. Ve molam za sovet kako da postapam za da go naucam da kaka vo noksir ili solja.

Vi blagodaram!

Pozdrav
Zdravo, vi se izvinuvam sto docnam so odgovorot
Reakciite na vasiot sin mozebi se reakcija na bebeto (kolku sto razbrav treba da ste vekje so 2 deca, no ne mora da znaci, kontekstot vo koj ziveete, odnosite vo domot, moze da ima mnogu drugi pricini koi e mnogu tesko da se otkrijat so vakva komunikacija, no najvazno e da mu pomognete na sinceto. Dokolku pocnal da se srami,mozebi postepeno ke pocne da bara da kaka vo noksirce ili vo solja, nemojte da forsirate i da bidete grubi so nego, samo vasata dobra volja (i na site vozrasni vo domot) i trpenie ke pomogne tuka. Jasno e deka toj moze da gi kontrolira sfinkterite, znaci nema nekoj fizioloski problem, no bi vi preporacala da pocekate uste malku za baranje pomos od detski psiholog, prvo zatoa sto moze da bide dopolnitelna trauma da go nosite po institucii ili kliniki, vtoro zatoa sto smetam deka majkata e najdobar terapevt za deteto. Znam deka e mnogu naporno, iritiracki i stvara revolt vo vas, no bidete trpelivi, pricinata ne mozeme da ja otkrieme sega i na vakov nacin, vie sekogas nudete mu noksirce ili solja, nemojte da go zasramuvate, navreduvate i karate i ako vi e polesno da go nadminete ova - bidete svesni deka eden den sekako deka ke sedne da kaka na solja, nema cel zivot da bara pelena. Cuvajte se, pozdrav.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: valentinam

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 20 Авг 2013 11:37 #243010

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
dusa wrote:
Весна,
имам ќеркичка 19 месеци која е прекрасна, сака да оди во градинка, си ги поминува нормално фазите во развој и да многу е емотивна. Прашањето ми е следно, добив понуда од работа да одам на обука во странство која трае 25 дена :( , до сега никогаш не сум ја оставала ниту на ден, два без мене. Што мислиш како би можело тоа да влијае на деца на најзина возраст?
Navistina mi e zal sto kasnam so odgovorite, no ne dobivav na mail nisto deka e pisuvano na temava, se izvinuvam. Mozebi velkje ste ja pominale obukata za stranstvo, se nadevam deka se e ok sega. Kako i da e, sekoe dete razlicno go prima odsustvoto na majkata. Nekoi deca burno reagiraat, so lutina, nekoi so povlekuvanje, nekoi se zbuneti itn. Sekogas postoi rizik za silni emocionalni reakcii. Dokolku za nego se grizat bliski luge i mu se kazuva deka mama e na rabota i deka ke dojde, zivotot ima normalen tek bez nekoi nagli i golemi promeni vo sekojdnevieto, promeni koi bi ja raznisale samodoverbata na maloto, moze celata rabota da pomine mnogu glatko. Vremeto denes ni nalaga da bideme i majki i da ja terame karierata paralelno, sekogas ima nacin da se uspee vo toa dokolku se saka, a sigurna sum deka so pravilna griza i postapuvanje, decata nema da bidat krajno istraumatizirani dokolku majkata ne e prisutna, naprotiv, toa moze da gi butne vo razvoj.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 21 Авг 2013 08:48 #243059

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
ostoun wrote:
Здраво Весна,
Имам ќерка од 7,5 години, која е претерано чувствителна, не сака ни бубачка да се утепа, вели да се извади надвор. Пред 2 недели почина свекор ми, со кого беше ептен поврзана, а на кого му беше единствена внука,целото внимание и го посветуваше на неа, и ги исполнуваше сите желби, одеа заедно на летување итн. Јас се уште не сум и кажала, се плашам од начинот на кој ќе го прифати тоа и како ќе реагира односно какви последици ќе има тоа на неа. Би ве замолила да ми кажете на кој начин да и кажам, а да биде најмалку болно за неа.(кога имаше 3 години се вработив и затоа што се оддели од мене и се појавија тикови, кои требаше да помине подолго времеза да исчезнат). Ви благодарам однапред.
Zdravo
Ne bi mozela da znam ili da predvidam kao ke reagira vasata kerka na zagubata, no mozam da vi kazam deka na taa vozrast decata znaat sto znaci da umre nekoj - deka nikogas nema da se vrati. Iskreno, jas sum za toa vistinata da se kazuva vednas i decata da prisustvuvaat na pogrebot ili barem na nekoj simbolicen nacin da se zboguvaat so sakanite koi gi izgubile zosto samo togas navistina ke istaguvaat kako sto treba. so odnos na toa sto maleckata vekje 2 nedeli ne znae deka dedo i pocinal, moze postepeno da ja pripremate, jas predpostavuvam deka taa sigurno cuvstvuva deka nesto se slucuva kaj vas doma, vo vasite postapki, sekojdnevni obvrski, verojatno osekja no ne znae sto e i stanuva zbuneta. Mnogu mi e tesko na vakov nacin da dadam sovet, ne ja znam celokupnata situacija, kontektsot vo koj ziveete, potrebata na vnukata za dedoto itn, ima mnogu informacii koi vaka tesko mi se dostapni. vie najdobro znaete kako ke ja primi vesta ako ja kazete direktno ili pak ke mora uste nekoe vreme da smisluvate prikazni - vo stranstvo e, bolen e, mora da sedi tamu, ne moze da se vrati itn, no od iskustvo mozam da vi kazam deka predolgoto odolgovlekucvanje na vistinata moze da ja zbuni, da se cuvstvuva zapostavena i ostavena, da prasuva zosto ne ja bara, da saka da go cue na telefon itn. Gledajte na sto pobezbolen nacin da i soopstite deka dedo e na nekoe mesto kade ne moze da go sretne, ako nasetite deka e spremna za vistinata, kazete i ja vistinata, ostanuva na vas da procenite i da donesete odluka, kako i da e, za nea ke bide najdobro da istaguva.
pozdrav
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 21 Авг 2013 09:03 #243060

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
valentinam wrote:
Vesna mnogu ti blagodaram za odgovorot. Dobro si razbrala od porakata, imame i vtoro dete (bratce) koe sega ke polni edna godinka. Isto taka ne napomenav deka ziveeme vo zaednica. Jas i do nekade go razbiram odnesuvanjeto na moeto dete i za mnogu drugi raboti (ne samo za kakanjeto) zatoa sto vo zaednica ne moze deteto da si fati red i da mu se dadat nasoki. Jas mu davam edni nasoki, ke otide kaj baba mu ke slusne drugo, kaj cicko mu treto i seto toa mislam deka sozdava konfuzija kaj deteto i samoto ne znae kako. Poslednive 2 meseca e vekje neizdrzliv, samo vreska po doma ako ne e po negovo, mu gi zima site igracki na pomaloto bratce, go turka (a toa e vo faza na prooduvanje) i sl. Ponekogash koga se dere na cel glas i se trese i pocrvenuva dodeka ne mu izleze lutinata. Ne mi e jasno ova odnesuvanje i ve molam za nasoki kako da postapuvame. Inace vo odnos na vospituvanjeto imame dijametralno sprotivni stavovi so soprugot. Toj smeta deka strogosta i kjotekot se lek za se i deka samo taka moze dete da se stavi vo red, so sto jas ne se soglasuvam.
Predpostaviv deka seto ova se slucuva. Navistina ne smeete da fizicki da go kaznuvate, veruvajte toa e najgolema dolgorocna kazna za decata koja ponatamu ima golemi posledici vo psiholoskiot razvoj, razvoj na samopocitta, samodoverbata i sebe-vrednuvanjeto, da e uste poloso, fizickata kazna sozdava strav, a stravot uste pogolema lutina koja sekako ke ja isturi na bratceto(tamu mu e najbezbedno), posle toa ako dobe kjotek od tatkoto ili slicno uste povekje ke se sozdade strav, a stravot stvara uste pogolema lutina i agresija...toa e magicen krug koj prestanuva samo so ljubov i prifakjanje bas onakov kakov sto e - lut, uplasen, tazen, srekjen, kaka vo pelena, vika, se luti, se treska od zemja - se e normalno, treba samo da se strpite da sozree, da bidete silni i da gi dodrzite site negovi emocii, sepak ima samo 3 godini i odnesuvanjeto mu e sosema normalno. Mnogu luge imaat problem da se spravuvaat so neprijatnite emocii - i so sopstvenite i so emociite na nivnite deca, no veruvajte, nema nisto loso vo toa da se naluti ili natazi, duri i da e grub so bratceto morate da ste strplivi i da ne go kaznuvate tuku da mu pokazete primer deka tepanjeto ne e vo red a ke mu pokazete samo ako go pocituvate i so razgovor gi resavate nestata. I ok e da e po negovo se dodeka ona sto go bara ne e opasnost za nego ili nekoj od okolinata, deteto mora da ja pocuvstvuva sopstvenata sila i bar malku da ima cuvstvo na kontrola so situaciite. Poddrzete go, tepanje nikako, strogost vo smisla da ostanete cvrsto na svoite stavovi koga smetate deka moze da se povredi sebe ili drug, no ne so vikanje i zakani. Vi posakuvam mnogu sila i trpenie da ja nadminete ovaa faza, nema da trae uste dolgo. pozdrav
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: valentinam

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 10 Сеп 2013 18:14 #243792

 • lidija.b
 • lidija.b's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Zdravo Vesna, sakam da ve prasam vo vrska so moeto bebe koe e 4 ipol meseci i pred edna nedela pocna mnogu da se plasi (koga go simnuvame po skali, resi na vrata, koli, motori, glasno zboruvanje...) i isto cesto pati se razbuduva so silno placenje ili sonuva nesto i ispusta zvuci vo son (kako da etka) i se razbuduva odednas i place.
Go nosevme na bajacki no nisto ne pomaga.
Ke ve molam za vas sovet.
Pozdrav.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стручни совети од областа на психологијата 11 Сеп 2013 03:09 #243796

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
lidija.b wrote:
Zdravo Vesna, sakam da ve prasam vo vrska so moeto bebe koe e 4 ipol meseci i pred edna nedela pocna mnogu da se plasi (koga go simnuvame po skali, resi na vrata, koli, motori, glasno zboruvanje...) i isto cesto pati se razbuduva so silno placenje ili sonuva nesto i ispusta zvuci vo son (kako da etka) i se razbuduva odednas i place.
Go nosevme na bajacki no nisto ne pomaga.
Ke ve molam za vas sovet.
Pozdrav.
Zdravo Lidija
Za nekoi deca e normnalno da reagiraat na vakov nacin, mozebi premnog tivko ili premnogu bucno e kaj vas doma i iznenadni i silni drazbi go voznemiruvaat maleckoto. Probajte da odredite nekoja sredina koja nema da go voznemiruva, no toa da ne bide apsolutna tisina. Naucete go da zaspiva so tivka muzika, koga e budno isto neka ima muzika. Napravete spokojna atmosvera, no toa ne znaci potpolen molk. Deteto e stotuku dojdeno na svet i e mozebi posenzitivno od drugi deca (ako vi e nekoja uteha i moeto najmalecko dete isto vaka reagirase), no so tek na vreme nastanuva edna desenzitivizacija na setilata i se doaga vo red. Potrebno e i vie da bidete smirena, najdete nacin da se relaksirate i odmorite, bebeto gi cuvstvuva emociite na majkata, a toa moze da bide dopolnitelna vozbuda so koja ne znae da se spravi.
Pozdrav
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lidija.b

Најново на форумот