Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стручни совети од областа на педијатријата

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Дек 2010 20:07 #89967

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
elena j wrote:
добар ден д-рке и поздрав
Моето прашање до вас е што јас сега во јануари треба да се породам и незнам со која колекција да почнам да го бањам малечкото зашто читајки ги постовите се изгубив.Со големата керка се бањавме со бекутан и ме интересира кој вие прашок би го прпорачале за перење на бебешките работи.Дали мозе со мала количина на Ариел и две плакнење или некој друг да земам?Однапред ви благодарам.
Здраво елена ј...Јас моите пациенти ги советувам да почнат со проверена био козметика поради спецификата на бебешката кожа:r.Hauschka Ice Plant losion за телото,Dr.Hauschka Ice Plant krema за лицето,а за туширање-Dr.Hauschka gel od rozi.Оние родители кои сакаат купки за своите бебиња може да земат и Dr.Hauschka Lavander bath.
После 4-6 месец може да се продолжи со Mustela hidratna linija (онаа слободна од парабени и др.)како поевтина опција...
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 17 Дек 2010 11:02 #90216

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gogi wrote:
леле пред еден цас во разговор со една пријателка , за насите проблеми со децата , ми каза дека го има истиот проблем со нејзиното дете и проблемот го ресавала со Афлодерм кремот веке 13 месеци со прекини , знаци кога поцвенуват образиве ги мацка со афлидерм и поминуват некое време и пак и се така веке ја заврсиле тубицката со кремата, па јас кога слуснав се зацудив и реков дека повеке од 7 дена не се користи тој крем , он се упласи и ме замоли да ве прасам (она немозе да ви писува на форумот).
колку е загрозено здравјето на детето од користенјето на афлодермот?
и дали треба да се лекува со несто по земанјето на афлодермот?
благодарам во нејзино име.
Добро утро...Воколку кремата била нанесуваана во тенок слој,со периоди на пауза,тогаш не е страашно...Се што сега треба да направат сега е да користат поквалитетна крема за лице подолго време.
Во тој период е најдобро да не ставаат афлодерм крема ако за тоа нема медицинска индикација или ако веке мораат не подолго од 5-7 дена.
Темата е заклучена.

Ре: Проблем со мочкање.... 17 Дек 2010 11:21 #90217

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
biba74 wrote:
Поздрав до сите на форумот! Многу корисни совети од Д-р Паздријан, и интересни искуства...
Од неодамна имам проблем со моето синче,кое има 4,5 години. Навреме се одвикна од пелени, има нормални тоалетни навики, самостален е, но пред 2-3 месеци почна да мочка по 1 капка во гаќички, независно дали е занесен во играта или не. Додека отиде до ВЦ, веќе ги намокрил гаќичките. Понекогаш и ноќе, во сон се мочка. Но, дневното подмочкување е тоа што не загрижува. Дали треба да посетиме лекар?
Биба добро утро...Благодарам за поздравот:love: Во врска со проблемот кај вашето синче,можам само да ви помогнам со совети:
-во текот на денот,без оглед дали е занесен во играта или не потсетувајте го да оди во тоалет и да мочка;
-навечер пред спиење ограничете го прекумерното пиење вода;
-обавезно замолете го да се измочка пред спиење;
-немојте да го карате зошто и самата ситуација е сама по себе доволно непријатна;
-бидете стрпливи некое време,ако нема корекција,направете еден задолжителен педијатриски-нефролошки преглед.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 17 Дек 2010 11:31 #90218

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Bejbi wrote:
Др. Лиде, ќе ми објасниш ли, те молам, кога треба да се прими ДТП вакцината? Ние ја примивме веќе и втората доза, а гледам во еден памфлет што ми го дадоа уште на бебе саем пишува дека првата доза ДТП треба да е со полни 4 месеци.
Ние првата сме ја примиле на два месеци и 17 дена, а втората на три месеци и 28 дена.
И уште нешто, заедно со ДТП веќе два пати примаме и полио и хемофилус инфлиенце. За ДТП пишува дека треба да е на расојание од 30 дена, за полио растојанието е 42 дена, а ние ги примаме во исто време. Како треба?

Некако ептен ме јаде мисла, да не ни згрешија во пресметкиве?
БидБидете без грижа,вакцинирани сте според новиот календар за вакцини кој предвидува Ди-Те-Пер,Полио,Хиб во 2,4,6...Нема потреба од никакво растојание меѓу нив,се примаат заедно.Кај нас сеуште се три оделни вакцини,додека во свет се користи Пентавакс-еден убод,5 вакцини...
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Bejbi

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 17 Дек 2010 11:38 #90219

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Svetulka wrote:
Dr. Lide, dali smeam na detevo da mu davam caj od nane? Denes mu dadov malce, popariv 3 livcinja so 150 ml voda i gi ostaviv 20-30 sekundi, kolu da se oboi vodata. Od niv ispi okolu 30ml. Iskreno, sakav instant caevite polni so seker da mu gi zamenam so priroden caj. Neznam dali zgresiv, ama ete, jas ne gledam nisto loso. Dali da prodolzam da mu davam? Ili mozebi treba da mu go pravam poslab. Ne gledam nekoe vidno podobruvanje so meseto. Ama neznam veke sto da mu davam i do koga ke trae ova nespienje pricineto od gasovi? Otkako pocnavme so dohrana jas pamtam samo 2 veceri da spiel ubavo. Ve molam za sovet! Blagodaram!
Не Светулка,сосема е во ред чајчето...Можете да му давате...Но за проблемите околу дохраната ќе морате уште еднаш да поразговарате со вашиот педијатар...Можеби нешто не правите како треба(поголема количина,повеке намирници одеднаш и сл).
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Дек 2010 14:12 #90786

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Monika wrote:
Лиде, еве веќе втор ден како малово има кашаста жолто-бела столица. Имаме скоро 3 месеци и прв пат и е ваква столицата. Дали е ова нормална појава? Инаку на мајчино млеко сме и убаво си цицаме.
Monika добро утро...Ве молам пишете каква е денес столицата...Така ке знам што да ве советувам.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Дек 2010 14:27 #90788

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Ana78 wrote:
Dr.Lide, jas pak :hug: Mnogu mi znacat vasite soveti i ohrabruvanja a kako majka so prvo dete veruvam deka mozebi ke prasuvam i gluposti od strav. Dilemata mi e okolu upotrebata na cajcinja. Kerka mi e 3,5 mesci, nie i davame caj Bekutan otkako pocnavme so dohrana, taka polesno kaka a duri imase grcevi isto mnogu i pomagase. Ona go obozava. Dali gresam? Gi procitav site postovi na ovaa tema na forumov i navistina me zamisli kolicinata na seker. Sto ke me posovetuvate? Dali e preporaclivo da se koristat caevi koga e vovedena i dohrana i kakvi? Kakvo e vaseto mislenje za instant caevite, nesto drugo da mi preporacate? I uste nesto jas so mojava bolna tocka :( kako da mu go zgolemime apetitot na moeto cuce? Za 2 nedeli kaci samo 250g. :tazna: Mislam deka toa sepak e malku. Idnata nedela ke pravime krvna slika sega se bockavme diteper pa da se opravime malku. Mnogu pozdravi od nas dvete :guskanje:
Аna78 добро утро...:cmok: Ве молам ,се што мислите дека треба да ме прашате,слобно сторете го тоа.:)
Вообичаено кога е воведена дохрана,јас недавам никакви чајчиња.Прво непотребно го заситуваат детето,второ сегашните адаптирани млека содржат пробиотици кои доволно го растеретуваат системот за варење.
Во делот на прираст на телесната тежина се сложувам со вас..навистина е многу малку...Можеби промена на млекото ке ја подобри состојбата.Во секој случај задолжително консултирајте се со педијатар.Кај волку мали деца не се додава ништо за подобрување на апетитот.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Дек 2010 14:32 #90789

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
biljanag wrote:
пробав да испратам прашање но не ми успеа незнам зошто сега ке пробам пак
позз до др.лиде
иван ми е 4 г а јане 1.5 години
иван почна пак во градинка и истиот проблем како и многу други додека ги поминеме сите вируси за да им станеме имуни повеке сме дома отколку во градинка
минатиот месец имаше температура на два пати пропратено со црвено грло и пиеше антибиотик инаку не му се смири
потоа и двајцата ги фати со кашлање течење нос и температура и пак антибиотик пиеја
ова се многу лекови и воопшто така несакам ниту пак волку многу испиле едно по друго до сега
ако е сето ова заради намален имунитет или од времето што да превземеме?
веке два тридена повторно кашлаат и им тече носот пробувам нешто алтернативно но не помага
чаре?
Биле добро утро...Прво воведете Prolife kaj двете деца(eден flakon по 1/2 на 7-10 dena) и Сир.Боквица А+Д+Ц.Sir.Energy baby 0-6 год.на двете дечиња.Од алтернатива можете Салеп да пиете во неограничени количини.Кога ке завршите со боквицата ке се договориме што понатаму.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Дек 2010 15:54 #90807

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
nataly wrote:
Dobar den d-r Lide :srce:

Sakam da ve prasam nekolku raboti :
1. Dali moze na deca da se dava caj od zalfija ( koga se somnevame na crveno grlo ) i dali ima nekoi nus pojavi ?

2. Sin mi "pie" ribino maslo ( Seven Seas) ama ne cela doza , namesto 5 ml. uspevam da mu podvalam najmnogu 3 ml.- maksimum 4ml.pomesani vo sok od cveklo, morkov i portokal ...:( Dali mozam uz toa da mu davam a+d3 i po kolku kapki ? I integra baby ??

3. Pred nekoj den koga mu rekov da go izduva noseto ( ne mu tece , tuku osetiv kako da ima zaostanat i posuv sekret od ladnovo valjda) vidov krvavo suvo mrsulce :unsure: Ne mi e jasno od sto moze da e taka, odamna ni nema teceno noseto , nitu pak bil tretiran so nekoj lek??

Fala mnogu :love:
Nataly здраво...Ајде по ред да одговориме.
1.Можете да пиете чај од жалфија и добар е при воспалениа на грлото.Нема нус појави ако се дозира умерено и според препораки за спремање.
2.Ако пиете Seven seas Sir. нема потреба од дополнително додавање на А+Д3 капки.
3.Често при настинки,ладно време,поголем напор се оштетува површинскиот слој на капилари во носето,па често знае да се појави оскудна сукрвица.Не е страшно.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Дек 2010 16:11 #90816

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
AVAO wrote:
Ви благодарам на одговорот :hug:
A зошто? Претпоставувам дека се внесуваат житарки со глутен по 8 месец баш заради можната алергија кон глутен. Во ваков случај зошто да се внимава да не се дадат порано? Ако може пченка, зошто не пченица? Не дека ме мрзи да чекам до 8 месец, туку сум по природа радознала и ме интересира кое е објаснувањето. :)
АВАО здраво...Баш симпатично што прашувате.Пченката се воведува порано прво бидејќи не спаѓа во 8 јаки алергини и второ бидејки не содржи глутен туку проламини.Затоа се препорачува кај луѓе кои боледуваат од целијакиа.
Кога купувате пченкарно брашно обрнете внимание да пишума дека пченката е GMO free.
Последна промена: 19 Дек 2010 18:44 by Kinky.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Дек 2010 16:18 #90818

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
kukulicka wrote:
zdravo Dr.Lide. Pred 2-3 meseci pedijatarot zaradi mn osetlivatakozicka na Luka ni preporaca kremce Pantexol za licenceto posto cesto mu se vcrvenuva i se pravi kako mala flekicka na ednoto ili dvete obravcinja oddednas. ponekogas ima i sitni bruncenca. se podobri situacijata no sega povtorno i toa poizrazeni se pak tie crveni flekicki. razmisluvav dali da zemam Mustela kremce? ili da prodolzam so Pantexol?
I uste edno prasanje Luka nemal nekoi pizrazeni grcevi na meseto no poslednive 2-3 nedeli znae mn da kemka noke. ostanata sum so rakata na gazeto da go tapkam da zaspie... sto li e problemot? a si spiese super povrzano po 6-7 saati :emm:
Vi blagodaram odnapred :love:
Здраво и од мене...Нема многу да ви помогне Pantexol kremata...Обидете се со Ice plant cream на Dr.Hauschka или на A-Derma кремата е Ex-Omega.И двете се богати со омега 6 масти и ке ви помогнат.Тоа што кемка навечер е најверојатно сонување или доживување на дневните случувања кои го возбудуваат,но не е исклучено да се проблеми и со мешето.Нека ве види педијатар е мој совет.
Последна промена: 18 Дек 2010 16:31 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: kukulicka

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Дек 2010 16:39 #90825

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Emilija wrote:
Dr.Lide dobro utro.
Ve molam za sovet. Ivan pred 3 nedeli preleza varicela, potoa rozeola (tocno 6 dena) no pri kacuvanjeto na temp za rozeolata ni dadoa cefaklor koj go prekinavme za 3 dena koga se pojavi osipot. Vo meguvreme "golemite" imaa stomacen virus koj najverjatno i Ivan go prefati. Sega e nastinat so mnogu slajm, pie amoksiklav no stolicata e mnogu tecna i cesta. Dali da go prekineme antibiotikot i so koj da go zamenime?
Emilija здраво...Единствена замена за Аmoksiklavot e Augmentinot ако станува збор за иста група.Воколку сакате да го смените со друга група антибиотици,тогаш ке мора тоа да го сторите со вашиот педијатар после преглед.Во меѓувреме давајте Susp.Prolife 1 x 1 цело/7 дена.
Последна промена: 18 Дек 2010 16:41 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 19 Дек 2010 13:06 #91206

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Monika wrote:
Еве сабјалево е златно жолта и не е кашаста, иако и кога има кашаста столица не е таква во текот на целиот ден туку повремено. Знае некогаш да биде и зеленкаста дури и зелена со слуз, значи постојано се менува. Сум забележала дека кога има зелена столица со слуз претходно претстои стегање и плачење, како да ја боли мешето.:(
Моника добро утро...Сега е период на вирози,па често столицата кај дечињата знае да менува во својот квалитет и квантитет.Следете ја,ако се посомневате дека нешто не е во ред,тогаш педијатриски преглед е во ред.Можете и пробиотик да вклучите.
Последна промена: 19 Дек 2010 18:43 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 19 Дек 2010 13:09 #91207

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Ilince wrote:
Dr.Lide zdravo jas pak ...do 6 .12 go pievme Duracefot vo prodolzenie na veke primenite Lendacin i.v. za toa vi pisav...primeme Energy baby kako sto ne posovetuvavte ...na 8.12. krena temp koja ne premina od 38 i ja drzese 2-3 dena ..pominavme bez terapija po sovet na pedijatarot ...eve i deneska kaci prvpat 37,8 ...Leukocitite nekni provereni i bea 14 ...sekogas i se taka visoki...dali e toa vo red...dali e toa vo granicite na normala kaj malite deca...za dr parametri ne sum bas sigurna mislam dekam gore dolu se bese ok ...amam ova Le mi bodat oci sekogas pa i ovaa temperatura vaka bez pricina mn me zagrizuva ...iskreno 300 misli mi doagaat ...mn sum panicar ...help :(
Ке ви пишам во понеделник кога на работа ке ги проверам референтните вредности за таа возраст.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 19 Дек 2010 13:13 #91208

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
kalina wrote:
Dr. Lide ve molam da mi pomognete so vase mislenje. Mojata Marta ima 15 meseci. Poslednive dva meseci kaka samo proliv,jas mislev prvo od zapcinjata no koga stana po 10 pati dnevo i gazeto lom crveno se zagriziv. Beveme na doktor ni dadoa entrofuril i linex. Stana malce poarno (a da napomenam lineks pieme non stop 3 pati na den) kaka dva-tri pati ama sve tecno. Mislam deka ne pamtam koga posleden pat sum videla cvrsta stolica. A inace i mnogu se ligavi gi vadi trojkite. I jas razmisluvav od sto moze da bide i edinstveno se posomnevav vo pomarandite i mandarinite. Dnevno obavezno pie dve pomarandi cedeni i plus jade nekoja mandarina.Poslednive 3 dena i gi prekinav skroz i eve veke dva dena ne e kakana ama ic ni tecno ni tvrdo. Mislite li deka moze da bil prolivot od pomarandite i mandarinite?
Ili moze jas samo da si uvrtuvam vo glava da e alergicna na gluten. Mi rekoa deka toa mnogu tesko se ispituva so biopsija na creva. Vise neznam sto da mislam.
Не, не си увртувате во глава....Цитрусното овошје е јак алерген,затоа и не се дава до 12 мсеци.Внимавајте и со кивито...
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 21 Дек 2010 08:46 #91932

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
sunset wrote:
Zdravo dr.Lide

Ke Ve zamolam za pomos.So pogolemoto dete imam eden ist problem koj se povtoruva veke dolgo vreme.Imeno se pocna so stomacen virus na kraj na juni,desetina dena macenje ,temperatura,pievme enterofuril i baktrim,edvaj nekako se stabilizirase,brisevi od grlo,nos,urina, copro kultura uredni,krvna slika super osven leukociti negde okolu 10.Odtogas navamu na sekoi nedela dve gnojna angina so visoka temperatura,tri pati primavme inekcii lendacin i urbazon,pievme cefaklor,amoksiklav po dvapati i sega posledno pred mesec dena sumamed.Uste pieme Respivaks eve veke treta doza po dvaeset dena so po deset dena pauza.Celo leto se iznamacivme,od strav deteto celo leto nema probano sladoled,ladno nesto,gazirano,nisto,ne odi vo gradinka i ne se mesa so deca,vise stvarno neznam od sto moze da e nonstop bolno,sega posledno izdrzavme mesec dena inaku znae i na den-dva posle zavrsena terapija da se povtori.Imame probano so lekarot negov i bez antibiotik,samo respivax,tecnosti i paracetamol za crveno grlo,aj ke pomine taka,edvaj nekako izdrzavme eden den taka,jaka temperatura,grloto beter pa morav pak da go nosam po antibiotik.Detevo mi e oslabnato no porasna vo visina deset santimetri za godina dena,koga e zdrav si jade normalno edinstveno ima dosta tvrda stolica vo posledno vreme.Pred dva meseca pak pravevme krvna slika i brisevi od nos i grlo i pak rezultatite bea dobri,hemoglobin 120 samo sedimentacija 30 no bese so gnojna angina.Ve molam za sovet sto da pravime,mm ke go nosi sega na lekar,pa ke vidime.Dali da baram upat za imunologija ili alergo test,veke stvarno ne sum pametna.Imam bebe od osum meseci,otkako se porodiv so golemovo imam dosta problemi so ljubomora,pomisliv i na toa,zarem moze da e bolno non stop od toa,neznam ni sto da mislam veke Ve molam da me posovetuvate sto da pravam i kade da go nosam,bese bas zdravo dete ne se imase razboleno voopsto poveke od godina dena a sega :( .Izvinete doktorke na dolgiov post,se nadevam mozete da me posovetuvate.
Добро утро од мене...Според описот на проблемот верувам дека станува збор за зголемени крајници.Сепак треба преглед.Мој совет:одете во Ремедика да ве прегледа специјалист за Уво,Нос и Грло(Проф.Оровчанец на пр).Ве чекам со повратна информација.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 22 Дек 2010 09:45 #92488

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
biljanag wrote:
др.лиде дали би можеле да ми препорачате логопед доколку знаете некој од околината на лисиче? во градинка кај што одиме работи логопедот со поголемата група а со помалите не. кога ме прашаа за иван во која група да го стават со неговата возраст-големата група или онаа мешена помала од 3 и 4 години а јас им кажав дека сеуште не збориме убаво, рекоа дека со помалата е подобро за да не дојде до исмејување од страна на децата така би можел иван да се повлече во себе кога ке види дека тие не го разбираат. се надевам не згрешив? позз
Biljanag добро утро од мене...Навистина не би знаела да посочам некој логопед.Сепак ке треба да се обратите до Центарот за слух и говор.
Добра одлука е Иван да поседува градинка со помала група,токму од причините кои ви се наведени.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 24 Дек 2010 07:25 #93837

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Elisaveta wrote:
D-rke, jana ima dve godini, jade po malku, sekoj den pie jogurt, cica noke i 1-2 preku den, ednas se sluci da ima tvrda stolica i ottogas se stska i cuva i nesaka da kaka, duri i po 10 dena ama koga ja banjam izgleda se opusta i nemoze da izdrzi pa so placki se kaka, i pocna da nesaka da se banja. nemozeme da se pofalime deka jademe epten zdrava hrana ama raznovidna e. sto da pravime kako da postapime?
dali smee da pie od jogurtite za balans?
Elisaveta добро утро...Промента на навиките во исхраната сега ви се најбитни.Слободно воведете ги баланс јогуртите и тоа во поголеми количини,потоа консумирајте и пијте сок од ананас,свеж ананс,сливи,круши,смокви,зеленчук тоа што јаде и обавезно вклучете Sir.Lass baby заедно со многу течности.Избегнувајте чоколадо,ориз,пилешко месо...
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Elisaveta

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 24 Дек 2010 07:28 #93838

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sneze wrote:
Здр. Др. Лиде
Знаеш ти пишував дека малиов имаше Haemophilus influenze бактерија во носето и со Тobrex маст после 10 дена ја уништивме. Е сега после 7 дена од резултатите ( нема бактерија) сеуште како да мрсулчињата му стојат во носето подлабоко и му сметаат на спиење и кашла во сон и сабајле кога ќе стане ,прво суво па после како да сака да искашла шлајм. Инаку е супер весел јаде нема тем . ама се закашлува од време на време . Е сега прашањето ми е што да му давам -Аквамарис во носето( тешко ни е ептен да му ставаме капки дури и тие со распрскувач) или и сирупче од Тегавец (или некое друго и кое?) за да се опорави комплетно? позз :guskanje:
:cmok:
Обидете се Sirup od Isladski lisaj...многу е добар за искашлување.Гледајте добро да ви е овлажнет воздухот дома како и да внесувате доволно течности.:cmok:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 24 Дек 2010 07:31 #93840

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gvendolin wrote:
zdr dr.Lide
Mi treba sovet za moevo bebe ima 7 meseci i od pred dva dena pod ednoto okce i se pojavi kako crvenilo i sega i e kako da se lupi pod drugoto nema ama kako da se nadzira i tamu pomalku inace ima super kozam mislam nema niskakvi alergii do sega ni bubuljicki neznam od kade sega ova i od ladnoto malku obravcinjata i se suvi
Inace sega gi vadi gornite zabcinja mozno li e da e od toa da ima kako podocnaci
neznam dali moze da e od hrana nemozam vaka da pretpostavuvam neznam sto da prezemam imam krema panteksol pocnav da ja mackam po liceto malku ama pod oceto nemozam i mi e strav
Pa sakam da se sovetuvam so vas dali da ostavam vaka ili sto da pravam?
fala vi odnapred
Навистина Gvendolin неможам ништо конкретно да кажам на не видено,посебно што се работи за предел околу очи.Мој совет да го оставите,а потоа ако не се повлече да ве види педијатар.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 24 Дек 2010 07:34 #93841

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
kalina wrote:
Zdravo Dr. Lide,

Ke ve zamolam da mi pomognete so sovet. Predgodno vi pisav deka mojata kerkicka ima 15 meseci. poslednive 3 meseci ima non stop proliv. Kaka najmalce 5-6 pati vo denot i pievme enterofuril, linek non stop pieme i prolivot ne prestanuva. Jas mislev deka e od pomarandite i mandarinite bidejki koga gi prekinav kako malce da se podnamali prolivot, no ne eve pak imame.
Iskreno se plasam deka e alergicna na gluten, mada vo familija nemame nikoj alergicen. Stomakot i e poduen ama mislam deka na site bebinja im e takov.
Krvnata slika bese slaba i ja popravivme so Feroglobin i sega e dobra.
Neznam kako da doznaam od sto e prolivot. Nasata dr. nejke da mi dade ispituvanja mi vika tesko se utvrduva alergija na gluten.
Jas veke neznam sto da pravam me faka depresija, nemoze 3-4 meseca nekoj da ima proliv a da nema pricina.
Ve molam za sovet i vase mislenje. Mnogu sum vi blagodarna.
Калина добро утро...Мој совет е да се јавите на Детски Гастроентерохепатолог,Детска Клиника- за понатамошни консултации.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 24 Дек 2010 07:52 #93842

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
NONE-BT wrote:
Dr.Lide ke ve zamolam da mi dadete sovet za deteto na drugarka mi, ima 4 god i d ponedelnikot ima temperatura.maticniot gi pustil na napravat urino kultura i mu nasle bakterija Proteus Vulgais, mislam deka mi kaza 25000 na ml, ne sum sigurna. Dali moze da mi kazete sto da napravi, kolku e stetna ovaa bakterija i dali e tesko da se izleci?
Со самото тоа што детето има температура,а е изолирана бактерија,треба да се јават кај матичниот педијатар и да се доворат за понатамошен третман...Како и сите други бактерии така и Proteus vulgaris,ако се третира адекватно,не е страшен...Се работи за Грам негативна бактерија која го населува Гастроинтестиналниот тракт.Чест е предизвикувач на уринарни инфекции како и инфекции на рани.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 27 Дек 2010 01:01 #95323

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Linna wrote:
Zdravo,Dr.
Jas najdov od kolostrumot vo Cosmo tinex,ima kolostrum vo prav i kolostrum vo kapsuli,koj da go kupam,inaku kerka mi e stara 19 meseci.
Pozdrav :)
Linna добра вечер...Треба да земете од колострумот во прав.Ке давате два пати дневно по пола чајно лажиче:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 27 Дек 2010 01:37 #95335

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
lila wrote:
Doktorke Lide, ce ve zamolam za sovet bidejci veke ne znam kade da se obratam. Sinceto moe posle sekoja vakcina imase po nekoja nesakana reakcija, na diteper kacuvase temperatura 39.5 nekolku dena. Posle vtora doza na HIB se nafrla ( na vakcinacija mi tvrdea deka ne e od vakcinata) i doktorot mi rece sama da odlucam dali ce go vakciniram so treta doza. Jas odluciv da ne rizikuvam i ne go vakcinirav. Sega izleze problem i so vakcinata za mali sipanici. Se uste ne ja ima primeno. Po prvoto davane belka od jajce se nafla so sitni bruncinja na gradniot kos. Jas ne tvrdam deka se od jajceto bidejci i drug pat sum mu videla taka. Maticniot mi rece deka treba pak da mu dadam pa da vidime dali e od toa. Slednite nekolku pati nemase. Koga go odnesov na vakcinacija, doktorot mi vika kolku pati si mu dala belka. Koga slusna 4 pati, mi vika malku e, treba sekoj den da mu davas, citiram - organizmot ne e dovolno svesen deka e vo kontakt so alergen. So moi zborovi znaci treba da go predizvikam. Mene mnogu me zbuni. Ova mi doagja kako da se frlam vo dlaboka voda a ne znam da plivam. Ako toj se somneva na alergija zarem jas treba da mu davam sekoj den belka za da mu se potvrdi ili odrece nekoviot somnez. Se sovetuvav so kozen lekar koj mi rece deka alergo testovi na tolku malo dete ne pokazuvaat tocno. Inaku ima dijagnoza atopicen dermatitis, dva pati imase belodrobna opstrukcija. Do sega na niedno jadenje ne imal reakcija, jade zolcka, pilesko meso, kivi, kikiriki, limon...( potencijalnite alergeni). Blagodaram.
Lila здраво...Повеќе несмеете белка да давате.Никогаш нема да знаете кога реакцијата на преосетливост може да стане многу јака и да биде со несакани последици.Истото се однесува и за вакцините.Повеке не е умно да ги примате класичните вакцини бидејки вирусите се одгледуваат на култури од јајца.Ке се јавите на Детска Клиника-Одд. имунологија за примање на посебни вакцини.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 28 Дек 2010 00:10 #95902

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
МакеДа wrote:
Добар ден, д-р Лидија. Мене ме интересира дали смеам да користам
Анги Септ затоа што дојам. Ви благодарам. Поздрав. :)
Слободно пијте Анги Септ:)
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: МакеДа

Најново на форумот