Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стручни совети од областа на педијатријата

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 07 Дек 2010 00:14 #84050

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
tanja-pp wrote:
имам бебе од 10 и пол месеци,кое премногу сака да гледа телевиозија т.е. стрикно музички канали,додека цртани не го интересираат.сакам да ја прашам докторката како влијае тоа на бебето,засто ние цело време го оттргнуваме од пред телевизор,но кога ке почне некоја песна тоа целосно се исклучува и ја гледа до крај,некогаш и пее:laugh: .па некаде имам читано дека не е полезно,но сакам да ме советува докторката.благодарам однапред.
Се сложувам дека долгото гледање телевизија воопшто не е добро,не само за мали туку и за поголеми деца.Подолго од 20-30 мин.не е препорачливо.Тоа што сака да пее песнички е сосема во ред,посебно ако се тоа детски песнички и тука негледам никаков проблем.Најдете солуција да слуша песнички,а не само да ги гледа и слуша.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 07 Дек 2010 03:25 #84129

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
emilijanestorova wrote:
Благодарам,но околу мокрењето не се работи за ноќно мокрење,туку општо за одвикнување од пелени и денски,а навечер пак воопшто не сме се ни обиделе.

Поздрав!
Emilija јас очигледно погрешно сум разбрала:( Со оглед на возраста мој совет ви е да бидете стрпливи...Некои дечиња потешко се навикнуваат на нокширче.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 08 Дек 2010 09:25 #84816

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gogi wrote:
Of doktorke , eve peti den kako ja zemame terapijata sto ni ja dadovte, znaci primame :
A+D3 KAPKITE
pola doza PROLIFE
2ML IMUNO BABY
2ML ITEGRA
i eve nekako obrazive se neznam tocno kako da definiram ne se nitu pligovi nitu brumcinja , vo nedelata ne bea takvi obravcinjata vcera pak i neznam sto e rabotava.
vaka ke vi objasnam po opsirno , znaci od negovata 5 mesecna vozrast pocnavme da oblekuvame holohopki i obrazive pocnaa da stanuvat crveni ,(toa ne go znaevme na pocetokot) ne znaevme sto e rabotava i praevme alergotest na krv , testot ispadna negativen. So tekot na vremeto jas pocnav sama da ispituvam i dojdov do zaklucok deka deteto mi e alergicno na holohopki , sega ne nosime holohopki i obrazive se dobri , taka od vreme na vreme pak ke pocrvenat , ama za nekoj cas se povlekuva crveniloto.
E sega mene pak me macat obrazive znaci kako sto napisav sega ne se crveni , tuku nitu brumcinja nitu pligovi i momentalno go mackam so PENATEN crem od Dr djonson i se normalizirat , taka sto se poznava na niv kako nesto se slucuvalo , vo blaga forma.
Dali e mozno od terapijata?
Dali e alergija?
Momentakno vadi zapcinja bocnati se dolnite trojki dali e povrzano i so zbite ?
Sto ponatamu?
pozzz
blagodaram....
Gogi добро утро.Можно да е алергична реакција на некоја од компонентите од препаратите.Мој совет:исклучете го прво Sir.Immuno baby...ако се смират образите продолжете со останатие препарати ако не -ќе го симнете Sir.Integra baby,па Susp.Prolife.Видете како ке биде...Ве чекам со информација.
Последна промена: 10 Дек 2010 13:35 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 08 Дек 2010 09:28 #84817

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sanja wrote:
Здраво д-р Лиде!
Ве молам за совет: Дали смеам да дојам додека пијам вибрамицин? Моето бебе има 10 месеци и откога почнав да одам на работа ја дојам само навечер. Од вечервва почнав да пијам вибрамицин, па не знам дали смеам да ја дојам.
Sanja добро утро...Со оваа група на антибиотици што ја пиете, за жал несмеете да доите.Најдете начин ако не сте почнале да пиете,да Вибрамицинот го смените со друг антибиотик.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 10 Дек 2010 02:49 #85765

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Bube wrote:
Почнавме со фероглобинот. Ме интересира зошто мислите дека нема да ни помогне??? И што мислите дека би ни помогнало?
Bube добра вечер...Ако внимателно прочитавте ке ви беше јасно зошто тоа е така...Значи:во 5 мл Сир.Фероглобин имате 7 мг железо,односно 50% од DRA.Во 10 мл=14 мг.За споредба во Seven seas во 10 ml има 24 мг.
Сега кога веке сте почнале продлжете...Бидејки ги содржи и Б витамините,ке ви помогне...
Последна промена: 16 Дек 2010 20:55 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 10 Дек 2010 02:56 #85768

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Mirka wrote:
Zdravo d-r Lide!
Imam edno prasanje neznam kako bi prepoznala dali moevo detence ima infekcija na ocinjata , gi trie obicno navecer , pa bi sakala da prasam dali so nesto da go izmijam i dali cesanjeto bi bilo vo tekot na celiot den ili pak mozno e samo navecer.
Чешањето ке биде постојано,а не само навечер...Ке постои гнојава секреција,зацрвенети и отечени капаци.Нека ве прегледа педијатар и потоа договорете се дали треба терапија.Во меѓувреме можете само со обична вода да ги заплакнете.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 11 Дек 2010 17:47 #86768

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Како родител старател на вашето дете имате апсолутно право да ја одбиете вакцината.Не е издржана заканата дека накнадно нема да ви го вакцинираат детето.Во една правна држава вакво самоволие е крајно неоправдано.:(
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 11 Дек 2010 18:07 #86796

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
:)lila_mk wrote:
zdr dr. lide, eve vaka:
imavme bolki vo uvoto znaci ogromni so placki,so t 39,(prethodno 2 nedeli pievme amoksiklav radi, nastinka,crveno grlo. kaslica ), otidovme na specijalist usen lekar i ona ni dava otol h kapki i sirup baktrim:nc: ......(dijagnoza 2 te uvcinja vospaleni).t ne se simnuva 3 dena, ja nosam direkt kozle. crp negativen, krvna slika mirna , se vo ramki na noirmalna , leukociti mirni, na slusalki ne se slusa nistro , rtg - pneumonija.moze da zamislite niz srto pominavme dodeka se snimase na tie kaisite i vo sobata kako na dr. mengele......haos , placki i jas i taa....terapija nie pancev i ventolin 14 dena i sekoj den na drenaza. t se simna odma posle prvata doza pancef.sekoj den idevme , i ja slisaa ama ne ni daoa infuzija lendacin( niz razgovor so majki site so pneumonija gi lecele so lendacin) , pa malku bev uplasen duri i rekov na dr , deka ke doagam sekoj den na dnevna infuzija akao e podobro da prima toa mesto pancef. mi rece ne. ovaa terapija e dobra.a za baktrimot , koga vide, se fati za glava mislam zenata vika koj i dal vakvo nesto......:nc: sega sme dobri ama me cudi sto voopsto nikade ne go isfrla slajmot, nitu preku povrakanje, nitu preko nose nitu preku kaki.slusnav za edna zena sto vadela sljam so perduv ama nekako mi e strav. na sestrite koi i pravea drenaza im kazav za taa zena , oni rekoa daj nie so spatula ke i go izvadime i super i izvadi, dobi nagon za povrakanje i povrati.naredniot den proba druga setra da i izvadi sljam ne uspea.
sega prasuvam , sto ponatak a, uste 2 dena sme na pancef, pota ni rece dr da ja prekineme terrapijata , ( vekek 14 dena pieme). i dali ova sto ne isfrla sljam e loso? pieme acerola . kazete mi ve molam sovet sto ponataka?
добар ден дружиња...Уф баш ми е криво за се што ви се случува...Но да гледаме позитивно на целата состојба.Прво завршувате со сирупот за 2 дена,а тоа е многу добро...Второ,немате потреба да се оптоварувате со вадење на шлајм...Ако има зголемен шлајм дететнцето само ке го искашла,поврати или едноставно голтне:hahaha:
Во делот на терапијата тоа што пиете Ацерола е исто како и да пиете вит.Ц...Знаши само витаминот нема да ви помогне.Ке треба да пиете Prolife суспензија 21 ден по пола наутро ,Energy baby,A+D3 1 по 4 капки ,multivitaminski sirup по ваш избор адекватен на возраста.Поради целиот шок на имунолошкиот систем во следните 4-6 недели Colostrum plus прашок 2 пати по пола кафена лажичка со кашичките.Се надевам ке бидете подобри.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 12 Дек 2010 21:44 #87408

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Linna wrote:
Zdravo,Dr.
Me interesira za Costrum,kade mozam da gi najdam,ili da mi kazete od koj proizvoditel da gi kupam.
Imam i edno prasanje,na kerka mi i davam KidzOmega ednas dnevno,dali treba da i davam plus i kapki D3.
Odnapred Vi blagodaram.
Се надевам дека ме прашувате за Colostrum...Colostrum plus на Symbiotics е препарат кој јас го користам моментално за моето дете.Станува збор за амерички препарат каде се користат само првите две молзења на кравите,био производсво што значи дека нема антибиотици,пестициди,хормони за растење.Има заштитен bio-lipid систем кој го штити од желудечна киселина.
Немој да го давате подолго од 6-8 недели....Овој период е сосема доволен за стабилизација на имунолошкиот одговор на дететнцето.
Не, нема потреба од дополнително додовање,бидејки ако ги давате дневно пропишаните дози тогаш имате доволно Д3.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Linna

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 12 Дек 2010 21:46 #87412

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
lola wrote:
Здраво др.Лидија, би ве замолила за еден совет
Имено, имам две близначиња од 20 месеци. Одат во градинка од овој септември. Моментално имаат бронхит и воспаление на белите дробови. Одиме секој ден во дневната болница во Козле каде им се дава терапија - лендацин и инхалација со вентолин. Не ми е јасно како стигнавме до овој степен, кога претходно уште кога почнаа да кашлаат ги однесов на лекар. Ни рекоа нема ништо на гради, грлото е ок. Другиот ден пак ги носам кај друга докторка. И таа истото - нема ништо. Дури и ревакцината на дитепер ја примивме. Така ги носевме три дена за четвртиот да ни кажат дека е бронхит и трчај во Козле. Се прашувам зарем е можно толку брзо да се развие бронхит и плус запаление или пак друга е работата???:nc:
Нејсе, така е како што е. Сега ме интересира ваш совет како да им го зајакнам имунитетот. Моментално им давам пролајф (веќе трети ден), витамин Ц, рибино масло по 1,5 мл и вигантол капки. Кажете ми уште што да додадам? И уште нешто би ве замолила, ваш совет - откако ќе се опорават и заздрават целосно, што препорачувате вие колкав период да не посетуваат градинка?
Однапред ви благодарам на одговорот
Добар ден и од мене.....Период е на настинки,што да се прави:( Знам дека како родители сите се лутиме кога децата примаат антибиотици,но...кога се мора,мора.
Во делот за стабилизаци слободно продолжете да пиете Prolife,Vit"C",Ribino maslo...Vigantol немој да пиете.Купете и multivitaminski preparat,Sir.Bokvica.Koа ке завршите со боквицата ке земете Colostrum plus.Aqva Maris обавезно во носе.Многу свежи овошни сокови,прошетки на чист воздух.Градинка после 3 недели,поточно после празниците.
Последна промена: 12 Дек 2010 21:57 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: lola

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 12 Дек 2010 22:05 #87420

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
sunset wrote:
D-r Lidija Pazdrijan wrote:
Како родител старател на вашето дете имате апсолутно право да ја одбиете вакцината.Не е издржана заканата дека накнадно нема да ви го вакцинираат детето.Во една правна држава вакво самоволие е крајно неоправдано.:(

Blagodaram doktorke na odgovorot,me interesirase vase mislenje za primanje na ovaa vakcina na tolku mala vozrast,kakva posledica ke ima,dali vie kako lekar bi preporacale da se primi pred 12 meseci,kolku sto sum zapoznaena sekade ovaa vakcina se dava posle navrsena godina,nemam slusnato deka negde se vakciniraat deca so mrp pred godina,samo kaj nas :nc:
Станува збор за ММР(мали сипаници,заушки и рубеола)вакцина која се состои од три атенуирани вируси,од кои 2 се одгледуваат на јајце култури.Светска здравствена организиција препорачува вакцинирање со полни 12 месеци,а воведената ревакцинација од 1989 год. се врши на возраст од 4/5 год.
Тоа е така зошто алергиската р-ја на јајцето е поголема на помала возраст,заедно со појавата на исип,интензивна температура и др.невролошка симтоматологија.
Последна промена: 12 Дек 2010 22:11 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 14 Дек 2010 03:05 #88269

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gogi wrote:
zdr. dr. eve ne nas so nasata problematika , obrazive crveni ne se smirija i pokraj toa sto iskluciv se , znaci 5 dena ne davav nisto , osven kapkite A+ D3 mi bese strav drugo da davam , a obrazive pak crveni , iskluciv od ishranata toa sto sumljav deka moze da dava alergicna reakcija , obrazive pak crveni, i kremata ne pomaga , stavavme eucerin krema za deca , ne pomaga , stavavme pantexol pak ne pomaga , pokraj obrazive pocna nosot pak da tece , znaci 3-4 dena bevme dobri , pa pak nosot , nosot prestana pa pocna da kasla suvo 2-3 dena od sabajle koga stanavme ne kasla,a obrazive bea crven pa sega se smireni...jas mislam deka ima nekoja alergicna reakcija od sklet(narodski kazano) , znaci koga mu e zesko ili od dopir na nekoj matrejal i stvarno neznam so da napravam i kako da dokazam , da se uveram deka e taka.
sto ke mi preporacate doktorke?
kakvi ispituvanja da napravam?
da prodolzam li da mu davam samo od kolostrumot?
blagpdaram....
Gogi обра вечер...Верум дека станува збор за ексцема(воспаление на површинскиот слој на кожата,најчесто образите)и дека нема алергиска основа-поточно нестанува збор за алергија.Затоа се прават педијатриски прегледи:) Сега за сега не ви требаат никакви дополнителни испитувања,само добра крема богата со омега 6 масни кислени(А-Дерма Ексомега,Dr.Hauschka-Ice Plant krema).Може да давате колострум,А+Д3...
Последна промена: 15 Дек 2010 14:17 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 14 Дек 2010 03:18 #88273

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Bube wrote:
Добра вечер, д-р Лиде. Јас пак со прашање. Пред околу 1 година на левото око имавме streptococcus pneumoniae, тогаш ни препишавте AUGMENTIN и Prolife 7 дена. Пред 2 месеци истата бактерија ја имавме во носето, д-р Цекиќ ни препиша Amoksiklav, Operil p и Sinomarin. Еве пак прававме брисеви и истата бактерија ја имаме и во носето и во десното око.
1. Ме интересира дали станува збор за недолеченост или цело време некако ја фаќаме? (Контролните брисеви ни се уредни.)
2. Како да ја спречиме повторната појва на бактеријата?
3. И колку е опасна оваа бактерија?
Благодарам.
Bube добра вечер.Прво:јас кога се слушнав со вас вие имавте инфекција на окото.Тоа е поразлично од инфекција на нос и грло,која без симтоматологија воопшто и не се третира.Второ:и тогаш, а и сега препишана ви e иста терапија: Ampicillin+Clavul.kis , само станува збор за два различни препарати од две различни фармацеутски куќи-мојата (Augmentin) Glaxo Smith Kline,другата-Amoxiklav Lek-Ljubljana.
Со зајакнување на имунолошкиот одговор ке се справите од честите колонизации,кои повторно ке напоменам-ако се без симтоми не се лечат.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 14 Дек 2010 03:25 #88278

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Arnaudova Milena wrote:
Добровечер Др.Лиде.Мојот син има 19 месеци.Сеуште не откривме од што го боли мешето,поточно цревата,но најверојатно е нетолеранција на млеко и млечни производи.Ортопедот есента не советуваше да почнеме повторно со внесување на Д витаминот,но сега затоа што е поголем тоа да биде преку сирупче,и тоа Pikovit IQ .Ние го пиеме но би сакала и со вас да се консултирак,колку е добар,колку може и дали може да му создава дополнителни проблеми на цревата кои најверојатно сеуште не се доволно созреани,и што би ни препорачале вие.
И уште нешто,дали детето може правилно да се развива ако воопшто не конзумира млеко и било какви производи што содржат млеко.Јас Давид сеуште го дојам и не јадам ништо поврзано со млеко.Многу ми е страв,последниот месец наеднаш многу ми се намали млекото.Да напоменам дека пробавме со вештачко млеко без лактоза и имавме многу страшни болки во мешето.
Редовно секој месец одиме на контрола,тој иако е многу слаб.само 10кг,е здрав,темперментен и крвната слика секогаш му е супер,hg над 120.
Многу голем поздрав
Милена добра вечер...Жал ми е што проблемот толку долго ви се провлекува...Немој да се грижите дека ако не внесувате млеко нема да бидете здрави...Напротив...Постојат и други извори на протеини во храна кои ке ви ги надоместат тие кои не ги консумирате со млеко и млечни производи.Договорете со вашиот педијатар за спец.диета во ваков случај.
Како и сите други мултивитамински препарати и Пиковитот би требало да ви помогне,но во колкав ефект,неможам да кажам.
Хемоглобинот ви е одличен:) ,полека и тежината ке ја искорегирате:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 14 Дек 2010 03:27 #88283

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
lida wrote:
DR. trebe da se revakcinirame so dtp (sega imame 3, 7 meseci)zakazana ni e amaa mene me maci kaclicata sto e prisutna, pred edna nedela pievme terapija za bakterijata streptokoka vo nos sega cekam za da napravam kontrolen bris, kerkata zrelo kasla( ne mnogu cesto )i seuste ima sekret vo nosot , dali da napravime nekoi ispituvanja pred da ja primime vakcinava( od tipot bris, krvna slika) i potoa da ja primime bez ogled sto kasla ili pak ednostavno da ja odlozime za nekoe vreme koga ke pominat virusive i nastinkive, Blagodaram
Направете го контролниот брис и крвна слика и заедно со вашиот педијатар договорете се дали ке се вакцинирате.Мој совет: и да ја одложите вакцината за 2-3 недели не е страшно...
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 14 Дек 2010 03:32 #88285

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
bebus wrote:
zdr d-r Lidija. Jas imam problem so moeto bebce koe sto e staro samo dve nedeli. od samiot pocetok se hranime so vestacko mleko. Otkako si dojdovme od bolnica go koristime na HIPP 1 megutoa eve veke tri dena bebusot ima tvrda stolica i grcevi. Gi zemavme kapkite Espumisan koi navistina deluvaat vo odnos na grcevite megutoa stolicata seuste ne ni e regulirana. Probavme so toplomerce vo gazeto ama ne ni pomogna. Dali moze sovet od Vas sto da napravime za da si olesni bebeto. Pozdrav
Moj совет е да и дадете Sir.Lass baby и да додадете екстра детски чај.Ако и ова не помогне сменето го млекото(NAN 1-HA,Novalak IT...)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Дек 2010 14:28 #89611

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gogi wrote:
blagodaram doktorkr , ke zememe edna od kremive , pa ke vidime , iskreno vi veruvam nekako i jas mislam deka ne e alergija uste prviot pat koga pocrvenea obrazive , nasiot pedijatar ni rece alergija , i ni dade afloderm krema ,i koga stavavme od nea obrazive dobri bea , no aflodermot se stava samo 7 dena neli , znaci dodeka stavavme bese dobro i uste nekoe vreme potoa , posele pak crveni ...
me interesira ako moze da mi kazete od sto se dobiva EKSCEMA?
Eczemata e форма на dermatitis ,поточно воспаление на површинскиот слој на epidermisot.
Според причинителот се дели на следните групи-атопичен(кај астматичари),себороичен(многу масна кожа најчесто на главата),контактен(одредени состојки на детергентите),од многу сува кожа и сл.
Се потрудив накратко да ви објаснам....Верувам дека сега ви е појасно...Мој совет:внимавајте со афлодермот-тоа е кортикопрепарат.
Последна промена: 16 Дек 2010 20:46 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Дек 2010 14:29 #89616

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
AVAO wrote:
Здраво
На бебушов му го правев неонаталниот скрининг(тој преку Адриалаб) и се беше ок. Дали тоа значи дека кога ќе почнам со дохрана (од 6 месец) може веднаш да му воведам глутенски производи?
Не - апсолутно.Дохрана ке си воведете според календар.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Дек 2010 14:35 #89625

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
NONE-BT wrote:
Dr.Lide imam edno prasanje vrzano so kapkite D3. Na forumov imase dosta dilemi vo vrska so nivnoto cuvanje, dali na sobna temperatura ili vo frizider, dali treba da se frlat posle 1 mesec koristenje ili moze da se koristi celo sisence?
Jas koristam Plivit, dodusa nekogas i zaboravam da i davam, dali moze da ima nekoj negativen efekt od ova? Koi spored Vas se podobri Plivit ili Vigantol ili moze da i davam nekoi drugi dodatoci sega, Ana ima 10.5 meseci.
Blagodaram:)
Капките треба да се чуваат на темно и суво место,може и фрижидер,но на тепература повисока од 4 степени.Нема потреба да се фрлаат после еден месец-апсурд.Сеедно е дали е Д3 или Вигантол=едните се воден р-р,а другите масен р-р.
Можете да давате и А+Д3 капки,бидејки витаминот А ја штити слузницата на носот и сосема е ок во зимските месеци.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Дек 2010 14:37 #89627

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Bube wrote:
Фала Лиде. Јасно ми е дека терапијата во основа е иста. Ама не ми е јасно зошто повторно и повтопрно се појавува бактеријата. За имунитетот пиевме Имуно бејби, па до пред некое време и од колострумот на Симбиотикс, ама како ништо да не помогна. Инаку, сега пред да ги правиме брисевите, носето и течеше и кашлаше. Носето и е скоро цело време растечено, не многу, ама не е без ич. :zid: Д-р Цекиќ се сомнева на алергија, ама алерготестовите не покажаа ништо.
Не знам како да и го зајакнам имунитетот. Само шетаме, по брисеви, на имунологија, на ОРЛ, веќе не знам што се не направивме, не сме застансале.
На очињата сеуште постојано е со јачменчиња. Сега, веќе со месеци има на десното, пред тоа на левото.... нема 1 ден годинава, а да немала јачменче. :tazna:
Бубе јавете ми се и ке се договориме...Немојте да се разочарувате,полека,ке биде о.к.дружето...:)
Последна промена: 16 Дек 2010 20:47 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Дек 2010 16:09 #89749

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gogi wrote:
Добро утро докторке , благодарам многу за одговорите и советите , земавме А- ДЕРМА крема и вееке се гледат добри резултати образиве се подобруват.:jupi: но би скала да го сменам и детергентот ,омексивацот па ако знаете казете ми кој е нај добар да го користиме?
Афлодермот нема да го ставам повеке.

Уффф кога би имало добар детергент...Јас користам лично Ариел топчиња:muahaha: се надевам дека ги објаснив како што треба,а омекнувач за алишта Коколино-сензитив со мече:hahaha: Е стварно ми е стручен советот...
Убаво е да се насмееме малку и во вака сериозна тема...
Сакам да напоменам дека оваа е индивидуално,незначи дека ке профункционира, но вреди да се обидете.Ова е искуство на макјки кои доаѓаат кај мене во амбуланта и имаат мали деца.
Последна промена: 16 Дек 2010 20:48 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Дек 2010 18:46 #89881

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
helena wrote:
Zdavo doktorke edno kratko prasanje ,se raboti za perlite AD3 sakam da pocnam da im davam na moite deca no me interesira da mi kazete koje e pokvalitetna firma sto gi proizveduva .Vi blagodaram.
На рафтови во аптека има многу вакви перли од различни производители.Навистина неможам да издвојам никого посебно.Ако е од помош тогаш еве совет од мене лично:
Јас на моето дете му давам Children"s DHA на Nordic Naturals...Направени се од маслото на бакалар,природен извор се на омега 3 масни кис. кои се неопходни за нормално фукционирање на мозокот и секако витамините А+Д3.Кај нас сеуште ги нема,но ги има во Данска,Норвешка...
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Дек 2010 19:01 #89891

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sandra wrote:
Здраво докторке!
Син ми завчера крена температура 38,8, му дадов ефералган и му се симна температурата. Вчера качи најмногу 37,5 и еве од сношти веќе нема. Мислев денес да го носам на лекар, ама штом помина мислам дека нема потреба.
Инаку ни растат петките, едната веќе проби а другите две се набабрени.
Проблемот е што нема воошто апетит, ми се чини дека живее само од воздух.
Во саботата правевме крвна слика и рецултатите се следни
Еритроцити - 4,45
Хемоглобин - 11,4
Хематокрит - 32,2
MCV - 72,3
MCH-25,6
MCHC - 35,4
RDWа - 59,8
Леукоцити - 9,9
Лимфоцити - 4,8
Гранулоцити - 4,4
Моноцити - 0,7
Лимфоцити - 48,5%
Гранулоцити - 44,6%
Моноцити - 6,9%
Тромбоцити - 254
MPV - 7,3
PDW - 9,9
PCT - 0,2%
LPCR - 12,8%
Железо (серум) 3,7

Поради многу ниското серумско железо матичната ни даде да пиеме Фероглобин. Ама и тука имаме проблем, син ми не сака ни да слушне да го пие. Пробав на 100 начини, во сок, во чај, во млеко, со лажичка, на сила и ништо не успева.
Само да кажам дека никогаш не јадел количински многу, ама сега јаде ептен малку. До пред два месеци не јадеше ни месо, ама сега почна. Се трудам да му нудам здрави оброци, форсирам зрнести плодови (грав, грашак, леќа), зелени зеленчуци (брокула, блитва итн), овошје, месо, не давам грицки ниту купени сокови, давам само цедени, ама некако нема ефект.
Пред два месеци серумското железо му беше 3,9, а сега е помалку.
Очигледно нешто погрешно правам .
Јасно ми е дека анемичните деца имаат слаб апетит, ама како да го поправиме железото ако не јаде.
Ве молам за совет како да му го поправам апетитот?
Извинете за долгиот пост, ама очајна сум!
Поздрав.
Сандра здраво....Нема потреба за волкава загриженост.За да се постави Дг. Анемија во предвид се земаат повеќе параметри(хемоглобинот,еритроцитите,морфологијата на еритроцитите МСV,MCH,MCHC)a не само ниското ниво на железо...
Апсолутно се правите како што треба,со тоа што јас ке ви предложам да пиете дополнително вит.Ц 50 мг заедно со вит.Б6 2 и Б-комплекс гранули пати дневно.Обавезно мултивитамински сируп(но да содржи и железо),ако не го пиете Фероглобинот.Нека биде повеке активен,задолжителни се прошетки во време траење од 30 мин на свеж воздух два пати во тек на денот,жолчка во исхрана,џигер,спанак...
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Дек 2010 19:47 #89954

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sandra wrote:
Благодарам за брзиот одговор!
Витамин Ц му давам и фала богу го пие, само ме интересира кој сируп би го препорачале? Мене ми го фалеа Мултивитамол од др. Теис, само не знам дали има железо во него. И уште да ми кажете Б6 апчиња да давам, или го има во некоја друга форма?
Поздрав и имајте убав ден!
Може да пиете Multivitamol но незнам дали во него има железо.Сигурно има железо во Sanostol,Vitacid,Dr.Leo....Да, Вит.Б6 го има само во таблети...
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Дек 2010 19:52 #89957

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gvendolin wrote:
zdr dr.Lide
Sakam da ve prasam za ishranata na mojata kerka ima 7 meseci se sto citam po forumov samo se zbrkav cela
znaci samo ovosje i zelencuk do sega i davam i plus oriz i palenta so sto da prodolzam mislam na meso i kiselo melko i elicno
inace si cicame
krvnata slika pred tri nedeli sto ja pravevme bese so hemoglobin 114 dali e vo red

pozdrav se nadevam deka ne ve preopteretuvam mnogu vasite soveti mi se mn znacajni i korisni
Здраво Гвендолин...Крвната слика ви е сосема во ред...Што се однесува до каледарот за исхрана во 7 месец следи месото:најпрво пилешко,па телешко па јагнешко и мисиркино...за јогурт и житарици ке почекате уште малку,препорачливо е од 8 месец.
Темата е заклучена.

Најново на форумот