Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стручни совети од областа на педијатријата

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 28 Ное 2010 01:28 #78869

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Ilince wrote:
fala dr lide samo da prasamsmecta 6-7 kesicki dnevno ????
Леле не... 2-3 кесички дневно,ама имајте за 2 - 3 дена:)
Последна промена: 28 Ное 2010 01:29 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: salmonela enteritidis kaj bebe 28 Ное 2010 01:41 #78874

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
tanja-pp wrote:
sakam da najdam odgovor na mnogu prasanja vo vrska so ovaa tema,pa zatoa ja zapocnav.se nadevam deka ke dobijam odgovor.pred 17 dena moeto dete dobi truenje so salmonela potocno od jajce koe ne e termicki doobrabotenot.e. od ekler.terapija ne dobi,samo lineks i cekame rezultati od koprokultura,koja treba da e 3 pati negativna za da smeta deka bakterijata e pominata.baram strucno mislenje za toa sto ponatamu.dali bakterijata iako izlecena moze da se povtori? kako posle dolgotrajna dieta da mu vklucam drugi namirnici vo ishranata na koj nacin i redosled zasto sega se hrani samo so kompir,morkov,oriz,jabolko, biskviti leb i supa.bebeto e 10 meseci mnogu sme zagrizeni zasto mnogu cesto odi na golema nuzda(7-8 pati tvrdo) no i premnogu jade.se sluci i hospitalizacija posle denonokno povrakanje i proliv i se sredi situacijata primase garamicin i enterofuril.po 5 dena lecenje bevme pusteni na domasna nega i sega sto ponatamu,samo cekame 3 negativni rezultati od koprokultura.molam za strucno mislenje.blagodaram odnapred.
Тanja-pp морам да кажам дека сум тотална збунка од постов:blink: Како сте давале Еклер кај 10 месечно бебе:wtf: :wtf: Прво не се дава шеќер до 12 месеци,потоаа не се дава цело јајце до 12 месеци.Во меѓувреме полека можете да се вратите на нормална исхрана која е наменета за 10 месеци доенче, со поголема застапеност на морков,пилешко месо,ориз.Сочекајте ги копрокултурите и не се грижете.Верувам дека се негативни после цела терапија.Во меѓувреме можете да давате Prolife суспензија,по една цела првите 3 дена,а потоа по 1/2 уште 7-10 дена.
Последна промена: 28 Ное 2010 01:42 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: salmonela enteritidis kaj bebe 28 Ное 2010 01:47 #78876

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Zvezdicka добра вечер..Не сум ве заборавила.Бидејќи ќе биде подолг текст,мислам дека умно да оди на насловна страна...Ајде да се договориме,па ке пишам.
Благодарам на разбирање:) :love:
Темата е заклучена.

Ре: salmonela enteritidis kaj bebe 28 Ное 2010 16:53 #79129

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Zvezdicka wrote:
Ok Dr. LIde, fina ideja :)
Ako mozam nekako da pomognam vo pisuvanjeti javete mi.

Inaku, mozno li e bebco da e alergicen na Prolife ili na nesto sto toj sodrzi? Lena imase Norovirus pred 2 nedeli i po prelezaniot virus sakav da i dadam edna terapija od 7 dena Prolife no prvoto utro odkako si go ispi flakocneto zabelezav crveni plikovi po obravcinjata kade sto sum ja doprela so spricot i kade sto kapnal Prolife-ot. Posle ovaa epizoda prestanav da i davam Prolife ianku sum go davala samo ednas predhodno koga imase 2 i nesto meseci i mnogu ni pomogna so kolikite. Togas ne zabelezav nekoja nadvoresna reakcija.
Do sega Lena nemala alergijska reakcija na bilo koja hrana a veke papa skoro se.
Kakvo e vaseto mislenje?
Zcezdicka можно е да е алергија,иако е многу ретка...Но, на која компонента е манифестирана реакцијата, тешко е да се каже.Немој да давате некој период,а потоа обидете се првин малку и ако нема реакција слободно можете повеќе.
Темата е заклучена.

Ре: salmonela enteritidis kaj bebe 28 Ное 2010 17:01 #79132

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
kokice wrote:
Здраво доктор Лиде ! Многу ми е мило што повторно ве имаме на форумов :love:
Би сакала да ве прашам следново,мојата ќерка има 3 години и на контрола на брисеви од нос и грло се покажа дека во носе има бактерија стрептокока пнеумониае. Докторката ни каза да ја мачкам со маст Тобрекс. Во предходните постови прочитав дека не препорачувте ништо за мачкање освен капки аква марис. Инаку нема температура, нема мрсулчиња, ниту кашла,се си ок, да не наравевме брисеви немаше ни да знаеме дека нешто не е во ред, е сега прашањето ми е дали е можно да и се влоши состојбата ако оди во градинка?
Благодарам !
Kokice топол поздрав и од мене:srce:
Повторно ке повторам и тоа по којзнае кој пат:ние не сме стерилна средина за живеење.На површината на нашето тело има милион бактерии.Таман работа ако за сите нив пиеме терапија.Исто и за носот и грлото:асимтоматска бактерија во нос и грло не се лечи.Солените капки во нос се сосема доволни,прополис,во зимските месеци А+Д3 капки или maslo od bakalar заедно со некое средство на база на растителни компонентни(Immuno baby,Imunokomplex na Dr.Woltz ,sl).ке ви завршат работа.Слободно одете во градинка:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 28 Ное 2010 17:39 #79153

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
twins wrote:
Здраво Др.Лиде.Мило ми е што повторно сте со нас. :love:
Ве молам за совет.На мојата керкичка веке подолго време здивот и мириса мноогу лошо.Направивме брисови од нос и грло ама нема ништо.Што би ми препорачале следно да превземам за да го решиме овој проблем?
Ви благодарам
Twins мене ми е драго што повторно ве дружам:guskanje:
Што се однесува до лошиот здив тој може да е од запчиња кои се расипани,потоа крајници во кој се одвива некој воспалителен процес,послабо лачење на плунка особено ако детето одбива да внесува адекватна количина течност,лоша хигиена на усна шуплина...
Е сега , ако се ова што е горенаведено е ок. тогаш прополис капки со кои ке ја плакнете устата ке ви завршат работа.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 30 Ное 2010 02:20 #79806

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
aleane wrote:
Zdravo Dr Lidemilo mi e sto ste so nas ...imame edna tema na forumov problemi so sluhot kaj decata pa bi sakala da procitam vase mislejne vi odnos na ovaa tema,potocno Filip ima 1gi3m i ne slusa,na prvoto testirajne koe go napravovme na 6 mes ne slusase voopsto no sega veke ima podobruvajne na povosokite tonovi sto e podfobro da se ceka ili da se stavat aparatcinja.Pozdrav i blagodaram.

Aleane добра вечер.Најдобро е да се стави апаратче.Така подобро ке се разбираат гласовите и подобро ке се научи правилен говор.Специалистите препорачуваат вакви апаратчиња и од 3 мсеци воколку детето покажува макар и минимални знаци на звуци.Во спротивно нема резон.Со срека:hug:
Последна промена: 30 Ное 2010 02:41 by Mama Ane.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 30 Ное 2010 02:36 #79809

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
betavitevit wrote:
Добрејдојдовте назад др.Лиде.
Би сакала да ми го кажете вашето мислење за асимптоматско лекување на бактерија во нос кај возрасни-знам дека за деца не го оправдувате а што е со возрасните?Прашувам затоа што пред 2 недели бев на санитарен преглед-ми најдоа стафилококус ауреус во нос и морав да пијам цефалексин капсули и да мачкам хлорамфеникол маст во нос потполно здрава,за да потоа направам два контролни бриса(излегоа негативни) и да си ја подигнам санитарната книшка.:mdf:
Betavitevit подобро ве најдов:cmok:
Еве што јас издвоив сите да прочитаме за оваа бактерија :
S. aureus may occur as a commensal on skin; it also occurs in the nose frequently (in about a third of the population) and throat less commonly. The occurrence of S. aureus under these circumstances does not always indicate infection and, therefore, does not always require treatment (indeed, treatment may be ineffective and re-colonisation may occur).
Ете што јас се обидувам цело време да објаснам
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 02 Дек 2010 22:19 #81644

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
AVAO wrote:
Zdravo d-r Lide,uste edno prasanje :)
maliov primi DTP vakcina pred 8 dena,stavavme oblogi Acidi borici i na raceto uste ima otok kako tvrdo topce so golemina na lesnik. Do koga treba da pomine otokot? Moze li da ne se povlece? Koga i dali da reagiram? Tnx
AVAO треба локално да мачкате маст Hepatrombin 7-10 дена,упорно 3 пати дневно во нешто поголема содржина.Се надевам ке ви помогне:) Ке треба време да се ресорбира.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 02 Дек 2010 22:42 #81656

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gogi wrote:
Zdravo doktorke jas po prv pat pisuvam, citav mnogu na forumot ,procitav slicni problemi i se mi se izmesa...pa resiv da vi se obratam direktno , dokolku mozete da mi odgovorite.
Imam sin 16 meseci i poslednive tri meseci sekoj mesec e nastinat , doma e ne odi na gradinka , pred edna nedela pocna da kasla mnogu , go odnesov na lekar grloto bese crveno mu dadoa cefaklor antibiotik i za kaslanje prospan , kaslanjevo zapre posle eden den pocna nosot da tece , stavam solen rastvor , eve edna nedela pomina sega od sabajle go slusam kako glasot malce da mu e zaripnat se trudam da mu davam zdrava hrana , zelencuk ovosje.pocnavme da zemame i od ovie sirupcinjata pievme 2 nedeli energji beby , sega momentalno pieme veke edna nedela imuno beby , dnevno pie najmalce po 750 ml ceden ovosen sok (ovosje mnogu nesaka da jade )barem sok pie. Momentalno gledam nepcata mu se nababreni mu falat yste gorni i dolni trojki drugite gi ima izvadeno i mnogu e sakletcia , mnogu se poti.Zemavme i jonizator _ osvezuvac za vozduh i si mislam pak ne biva , sto e rabotava neznam li da go gledam detevo.
Bi sakala da mi odgovorite ;
sto da pravime so nosot sto tece?
kako da prodolzime so sirupcinjata , ke mi predlozite nesto drugo i kolku vreme treba da se piat vakvi sirupi.
dali e dovolen prirodniot sok ili kako da go nateram da jade ovosje.
pozdrav ...
vi blagodaram ...
Gogi zdravo...Се што ви се слуќува е сосема нормално за овој период од годината,а тоа воопшто незначи дека вие сте лоша мајка...Напротив...Толку многу се трудите и грижите за своето дете:guskanje:
Ајде да се обидеме заедно,чекор по чекор да ги сумираме работите:
1.Место чист вит.Д3 земете да пиете А+Д3 капки капки1 х 2
2.Во носе место обичен солен р-р почнете да ставате Аqva Maris со Д-Пантенол
3.Во следните 7-14 дена секое утро давајте по половина suspenzija Prolife
4.Sir.Immuno baby,Sir.Integra baby 1 х 2 мл.
5.Colostrum во следните 4-6 недели 2 х 1/2 кафено лажиче во млечна каша
6.шетајте на отворено што подолго можете,многу сокови,зеленчук,а за овошје не грижете се,кога ке сака ке јаде(понудете банана,парче јаболче,крушка )
7.бањане со морска сол во када,мин по 15 мин.
...се надевам дека работите ке се средат.
Последна промена: 03 Дек 2010 00:17 by ZZ.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 02 Дек 2010 22:48 #81659

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sneze wrote:
Здр. Др Лиде
Дали треба оваа бактерија во носето HAEMOPHILUS INFLUENCE да ја лечиме кај синот со антибиотик и со маст ? само во спиење некако му смета носето изгледа му се затнува или сл. и се буди инаку си јаде весел е ?
Не,немој да давате антибиотик...Ставајте pogolema количина на Аqva Maris baby во нос,како да правите лаважа на грлото,бањање со морка сол во када и можете 6-10 третмани во солена соба.По една недела повторете го брисот.
Последна промена: 03 Дек 2010 00:09 by ZZ.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 03 Дек 2010 03:08 #81809

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sneze wrote:
Здр. Др. Лиде бевме на контрола и му дадоа маст Тобрекс за во носето 10 дена по два пати на ден после брисеви пак . Е сега прашањето ми е дали да му ставам зошто нешто посебно не му е тешко и дали да го пуштам во градинка( др. ми рече никако во градинка додека ја снема бактеријата:wtf: .?? Градинката ни е морална работи син ми (има 4 год. ) со дефектолог таму.
И како да го направам растворот со морска сол колку на колку сол и вода.:cmok: позз
Kпките Аљва Марис baby се купуваат готови во аптека.Немојте да правите капки дома зошто може да направите р-р со поголема концентрација(хипертоничен) и да ја оштетите слузницата.Немој да ставате никаква маст.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 03 Дек 2010 03:13 #81817

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gogi wrote:
D-r Lidija Pazdrijan wrote:
1.Место чист вит.Д3 земете да пиете А+Д3 капки капки1 х 2
2.Во носе место обичен солен р-р почнете да ставате Аqva Maris со Д-Пантенол
3.Во следните 7-14 дена секое утро давајте по половина suspenzija Prolife
4.Sir.Immuno baby,Sir.Integra baby 1 х 2 мл.
5.Colostrum во следните 4-6 недели 2 х 1/2 кафено лажиче во млечна каша
6.шетајте на отворено што подолго можете,многу сокови,зеленчук,а за овошје не грижете се,кога ке сака ке јаде(понудете банана,парче јаболче,крушка )
7.бањане со морска сол во када,мин по 15 мин.
...се надевам дека работите ке се средат.


blagodaram mnogu doktorkr , se izvinuvam no za da mi bide pojasno ke ve molam da mi odgovorite dali vo isto vreme trba da zememe se ili edno pieme pa zavrsuvam so nego , pocnuvame so drugo?
blagodaram uste ednas.
me utesivte malce...
Откако ке завршите со сирупчињата ке продолжите со Colostrum plus,a тој е во прашкаста состојба.Со него заедно ке пиете и А+Д3 капки и Integra baby.Слободно проодлжете ги и солените капки.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 03 Дек 2010 03:22 #81826

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Zvezdicka wrote:
Dr.Lide mozete da mi dadete nekoj sovet za pottiknuvanje na apetit kaj mojava Lenicka? Mi zabusava so jadenjeto.
Ima 82cm i 9800g, ne deka sakam buckasto bebe ama moevo veke ponuva da izgleda kako da ja izgladnuvame :) Jade raznovrsno no nekako ne dovolno, eve na 8 meseci seuste se macime da izedeme edna teglicka (bez razlika dali e ovosje ili zelencuk) od 190g isto e i so domasnite kasicki - 120-150g najveke. Ne gricka megu obrocite i pazam da ja hranam koga ke ogladni (dodusa ako i se obidam da idadam da jade koga ne i e vreme taa odbiva)
Imate li nekoja ideja kako bi mozela da i go pottiknam aptitcetomalku barem?

Fala :*
Zvezdicka обра вечер.Со оглед на возраста слободно можете да дадете Вит.Ц 2 х 1/2 табл од 50 мг,заедно со табл.Б6 2 х 1/2 табл од 20 мг.Да бидете упорни со оброците и многу стрпливи.Друго нешто посебно нема...:ne:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 04 Дек 2010 22:27 #82899

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sneze wrote:
D-r Lidija Pazdrijan wrote:
Sneze wrote:
Здр. Др. Лиде бевме на контрола и му дадоа маст Тобрекс за во носето 10 дена по два пати на ден после брисеви пак . Е сега прашањето ми е дали да му ставам зошто нешто посебно не му е тешко и дали да го пуштам во градинка( др. ми рече никако во градинка додека ја снема бактеријата:wtf: .?? Градинката ни е морална работи син ми (има 4 год. ) со дефектолог таму.
И како да го направам растворот со морска сол колку на колку сол и вода.:cmok: позз
Kпките Аљва Марис baby се купуваат готови во аптека.Немојте да правите капки дома зошто може да направите р-р со поголема концентрација(хипертоничен) и да ја оштетите слузницата.Немој да ставате никаква маст.

Zdr Др. Лиде
Не сме се разбрале :tupco: знам за капките дека се купуваат од аптека:da: и ги имаме:OK: , мислев колку морска сол на колку вода за бањањето.;) И дали да го пуштам во градинка?
Колку сум се насмеала да знаеш по сабајле со постов супер си . фала ти уште еднаш на одговорите.:cmok: :guskanje: :hug:
Ooo:muahaha: Сега ми е појасно:cmok: Слободно ставете поголема количина на дното од кадичката и потоа со топла вода туширајте се,за да може да испарува солта.Можете и во солена соба (Халомедика-Хром топло ви ја препорачувам).Можете во градинка.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 04 Дек 2010 22:34 #82901

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gogi wrote:
dobro utro Doktorke , zemavme Prolife , zemavme i Integra sirupce , ama me zbuni vo upatstvoto pisuva od tri godini da se dava, a nie sme 1 godina i 4 meseci pa pak vi se obrakam mi e strav da ne zgresam nesto.
jas ve razbrav vaka znaci pocnuvame da zmame A+ D3 kapki ,neprekinato od sirupcinjata sega zemame IMUNO BABY I INTEGRA a COLOSTRUMOT go pocnuvame koga ke zavrsi IMUNO BABY SO INTEGRA ?
Izvinete , no moram da preprasam poradi sigurnost.
blagodaram...
Добра вечер...Сирупот Integra baby може да го давате, но само половина од препишаната доза...А+Д3,Integra baby продолжувате,а Colostrum кога ке завршите со Immuno baby.
Последна промена: 05 Дек 2010 01:02 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 04 Дек 2010 22:39 #82905

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Bube wrote:
Ме интересира која е причината за анемија.
Хемоглобинот ни е низок веќе повеќе од една година. Пиевме BabyVit уште пред да наполниме годинка, па после Др. Лео, интегра, имуно… и немаше некое посебно подобрување на крвната слика. Ги откажав сите и продолживме со здрава храна. Пак ништо. Вчера правевме кр.слика, Хг пак и паднал на 97. Земав Фероглобин. Не е битно, ќе го пиеме, ама ме интересира зошто хемоглобинот и е константно низок? Убаво јаде и мнооогу внимавам на исхраната, не е слаба, весела е. Од друга страна јас сум цел живот ептен слаба, не сум внимавала нешто посебно на исхраната (обично јадам здраво, ама многу нередовно), не сум пиела никогаш некој додаток со железо, а кр.слика секогаш ми била топ, ХБ скоро никогаш не ми бил под 135 (последниов пат 149 ми беше). Малку сум збунета,кај мене без внимавање се е ок, а кај ѕверчево со толку внимавање, труд и пак ништо. :tazna:
Можеби треба да направиме некое дополнително испитување, да се утврди причината, а не само да ја поправам последицата. :unsure:
Bube добра вечер...Има многу причини за анемија...Неверувам дека Фероглобинот
нешто посебно ке ви помогне поради ниското ниво на железо.Сепак кога веќе сте го купиле вреди да се обидете.Ако сакате да направите повеке испитувања ке мора да се јавите на Детска Клиника-хематологија.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 04 Дек 2010 22:50 #82912

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Ana78 wrote:
Dr.Lide, da vi se zablagodaram na sovetite. Kerka mi e dobra, noseto prestana da tece, se vakciniravme i super pominavme, nemavme reakcija. E sega bi sakala da ve zamolam za odgovor - kolku e normalno da napreduvaat bebinjata vo tezina prvite meseci? Nie maka macime so kacuvanje na kilazata, malata cica i plus ja dohranuvam so hipp 1 i pokraj se mi napreduva vo prosek 600 - 700g. mesecno. Maticnata mi vika da ne i se sekiram deka toa e nekoja dolna granica, ne e strasno, da prodolzime pouporno so dohrana... Ama tuka ni e najgolemiot problem, kerka mi ke ispie maksimum 100 - 110 ml i ni kapka poveke. Kolku pati samo sum probuvala da i dadam pak za desetina minuti, taman ke pomislam deka pocnala da pie, posle 1-2 min ke mi ja plukne cuclata i tie nekolku ml sto gi iscicala gi drzela vo usta i ke mi gi bljucne. I mislam deka po cel den se obiduvame da se nahranime i pak rezultatot e ist... Se rodivme 3200, na 3 meseci sme 5100. Maka me faka koga ke procitam kako napreduvaat drugite deca, ne znam kade gresam. Vodolzina si odime super. Sto ke me posovetuvate? I uste nesto, kolku e normalna telesna temp kaj bebinjata? Mene mi se slucuva onaka cisto da i izmeram temperatura koga sme dobri i sekogas pod pazuva i so digitalen i so zivin termometar mi pokazuva 36.9...36.8...37.0...37.1 Se zagriziv da ne e toa mnogu? Na forumov ima tema okolu ova procitav deka do 37.2 e normalno kaj bebinjata i ne znaci pokacena temperatura. Dali se soglasuvate so toa? Mnogu pozdrav i :guskanje: od nas dvete.
Ха,ха:cmok: Баш сте симпатични дружиња.А сега ајде по некој редослед...Прво тежината ви е сосема ок и баш убаво си напредувате.Температурата е исто така уредна.Не е добро да е пониска од 36.5,ниту пак повисока од 37,3.Значи се е ок.:guskanje:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 04 Дек 2010 22:54 #82915

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sneze wrote:
ЗДр. Др. Лиде
Oваа бактерија во носето HAEMOPHILUS INFLUENCE мислам дека си ја префрли на очињата ама не сум сигурна , Некако има многу крлушки на очите кога ќе стане од спиење одвај ги одлепува очињата и јас со памукче и вода му помагам и после се е ок , до сега не сме имале ваков проблем. Дали може да се пренесе на очите и дали да ја лечиме со капки и кои или со што? позз :cmok:
Sneze пред да се одлучите за капки/маст за очи,вреди да се обидете со еден стар трик;) Вечер кога ке се бањате со рака на која има малку шампонче измите го лицето вклучително и очињата.Потоа обилно исплакнете со вода.верувам дека ке ви помогне...:da: Ве чекам со информација.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 05 Дек 2010 05:59 #83159

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sara wrote:
Здраво Д-р Лиде ние од саботата те имаме ге немаме темепература се движи од 37,5 до 38,5, од вчера имаше ноќеска еве сега пак до 38,5 се качува ќе му дадам далерон и колку толку ќе се симне, сега петките почнаа да ни излегуваат (гриза кога цица и се става во уста изгледа го јадат забчињата), но мене ме секира што веќе недела дена сме така со температура (не секој ден како што пишав), можно ли да е само од забчињата или може да е и некоја настинка?
Инаку нема други симптоми, не кашла не кива не му тече носето, само слабо јаде.
Sara здраво...За да бидете сигурни дека е само обична настинка во прашање ке мора да ве види педијатар и задолжително да направите лабораторија.Сепак една недела сте со температура,а тоа е веќе знак за стручна помош.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 05 Дек 2010 06:05 #83160

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Taze mama wrote:
Здраво Др. Лиде,

Ќерка ми за некој ден ќе полни 6 месеци. Последниве неколку дена е многу нервозна, слабо спие и често се буди ноќе. Досега немавме таков проблем бидејќи обично си спие мирно цела ноќ. Цела недела додека ја дојам си ја мава десната страна од главата со рачето.Покрај ова има и почеста столица оваа недела меѓутоа мислевме дека е затоа што почнавме да и даваме сокчиња. До пред неколку дена беше само на млеко и супер напредува (8100г).

Денес има и температура 37,5 (во уво додека нормално има максимум 36,6) и не сака да цица легната со десното уво надоле.
Прво се сомневав да не почнуваат да и растат запчиња меѓутоа не можев да осетам ништо со прст на непцето. Сега се сомневам да не е ушето.

Со оглед на ладното време и епидемијата со морбили не би сакала непотребно да ја носам на дежурни лекари па затоа ви се обраќам прво на вас. Што би можело да биде и во кој момент е неопходно да ја однесам на лекар. Дали е подобро да почекаме до понеделник кога ќе работи матичната лекарка?
Исто така дали смеам да и дадам Далерон сируп (досега нема пиено).

поздрав и благодарам!
Сепак не е лошо да ја види педијатар и тоа во поскоро време...тешко дека без преглед ќе можам да ви дадам било каква насока за дијагностика на проблемот.Вообичаено ушето е само последица на проблем со грлото кое ја зафака тенката цевка(Е.туба) со која се поврзани меѓу себе и многу личи на акутна ушна болка.Немој да давате ништо до прегледот,ке ја прикриете правата слика.
Последна промена: 05 Дек 2010 06:06 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 05 Дек 2010 06:42 #83166

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Annabel wrote:
Д-р Лиде,

На син ми во грлцето му е најдена бактерија Moraxella (branchamella) catarrhalis. Денес ги земавме брисевите од Авицена. Од четвртокот пие Амоксиклав, имаше покачено ЦРП (82). На резултатот стои дека Амоксиклав одговара за оваа бактерија (ако тоа означува бројот 3). Веќе претпоставивме дека има некаква бактерија зашто носето му беше полно со зелени мрсулчиња, очињата секое утро му беа залепени со лепливи гурелки и кашлаше. Откако го пие антибиотикот, носето и очињата му се средија.

Искрено јас прв пат слушнав за оваа бактерија, па ме интересира дали е опасна и дали имам место за загриженост.
Не, не е опасна...Чест е предизвикувач на горнореспираторни инфекции.Немој да се грижите.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 05 Дек 2010 20:14 #83291

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sneze wrote:
Fala ti Dr Lide mnogu podobro e ,;) :OK: jeeee

Здр. пак Др Лиде :)
На син ми му имам забележано како две мали топчиња на вратната жила се наоѓаат(под увцето во рамниште со брадата од десната страна) . Не му сметаат , му ги пипкам некако подвижни се и како топчиња мали , треба да го загледаш убаво за да се прметат или со допир .Што е тоа и дали да го носам на лекар , за кревање паника ли е или?:( поззз :guskanje:
Sneze здраво...Станува збор за реактивни линфни јазли и често ги има кај дечињата.Немојте да бидете загрижени,после некое време сами ке се изгубат.
Последна промена: 05 Дек 2010 22:31 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 07 Дек 2010 00:07 #84043

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
emilijanestorova wrote:
ZDRAVO DOKTORKE.

Mia ima 2 i pol godini i mnogu cesto i se javuva suva kaslica i ako se zakasla noke moze toa ke odi 1-2 saati i toa moze da dovede duri do povrakanje od sto se zakasluva.Seto toa postojano go lecime so Dexason ili injekcii ili apcinja,salbutamol i nekoj antibiotik na pr.Alicef bidejki skoro sekoga i dijagnosticiraat Laringitis i pocetna faza na bronhit.Eve ovoj mesec i se povtori 3 pati.Ja odnesovme i vo bolnica i i napravija snimka na belite drobovi i izleze deka nema nisto na graidte.Togas i maticnata i doktorkata vo boolnica rece deka e najverojatno nekoja alergija,deteto posledniot pat nikako ne se smiruvase od kaslanje.Velat deka e rano za alergo test.I dadoa Zyrtec i i e podobro.
I uste edno prasanje.Mia ne moze da se odvikne od peleni.Probacme letoto na 2 god,ne mockase 2 meseci i posle pocna na novo pak.Non stop mocka,ne mozam duri ni da ja kontroliram jas da sednuvam na noksir.Taa i da se izmocka,moze po 5 min pak ke se pomocka vo gaki.Proverivme i urina da ne e nastinata no se bese vo red.Nikako ne se odviknuvase.Potoa ja ostaviv na mira,za da ne i predizvikam kontra-reakcija ili odbivnost okolu toa i eve sega po 2-3 meseci pak se obiduvame.Za kakanje kazuva no za mockanje otkako malku ke se odmocka ke kaze.Inaku drugo se zboruva i razbira.Se plasam da ne ima nekoj zdravstven problem.Sto li bi mozelo da bide?Duri sega i vikame deka ako ne kupuvam epampers ke sobirame pari za da kupime kukla kakva sto ona sakase sto ja vide na reklama.Ona toa go povtoruva non stop,no eve pak tesko ni odi.
Pozdrav
Emilija добра вечер.Без да го видам детето тешко дека можам било што дополнително да кажам.Доколку сте подобри со антиалергискиот препарат тогаш продолжете,се разбира во консултација со вашиот педијатар.
Околу нокното мокрење,мој совет ви е да се консултирате со Детски Нефролог,пр.Др.Н.Ристевска на Детска Клиника.Така ке бидете сигурни дека се е во ред со дететнцето и дека е прашање само на време кога ке го надминете проблемот.
Топол поздрав.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 07 Дек 2010 00:10 #84048

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sneze wrote:
Zdr Dr Lide,
Некако му се влоши состојбата од само затнато носе при спиење сега му тече носот , поткашлува и позатнато му е носето , сега за сега нема температура . Дали да останеме сеуште на капките и ова е нормално за бактеријата или да одиме на лекар по антибиотик .позз
Направете контролна крвна слика и нека ве види педијатар уште еднаш.Мој совет е да недавате антибиотик на слепо,посебно што немате температура.
Последна промена: 10 Дек 2010 13:36 by Kinky.
Темата е заклучена.

Најново на форумот