Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стручни совети од областа на педијатријата

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 28 Дек 2010 00:15 #95905

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
sonja 35 wrote:
Здраво Д-р Лиде,мене ме интересира на што се должи зголемување на температурата преку ден,бидејќи наутро и навечер ја немаме?Наутро и навечер е до 36.5 а дента имаме од 37 до 37.4.Ова е вака веќе 1 недела.И кај двете е исто.Благодарам!
Воколку се двете деца во ред,активни,уреден апетит,доволен внес на течности-оваа тепература не би требало да ве загрижува.Посебно обрнете внимание и следете ги ако се искачи над 37.5.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 28 Дек 2010 00:19 #95906

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
grid wrote:
Др-Лиде поздрав
Би сакал да прашам кое е вашето мислење за инхалирање на деца. имено сакам да купам инхалатор затоа што син ми кој има скоро 16 месеци често има проблеми со кашлица и најчесто му поминува со инхалирање заради што сакам да земам инхалатор дома. нормално не би го инхалирал без претходно стручни мислење.
и уште нешто. му дававме имуно бабѕ до пред два месеци и беше супер а сега му даваме пиковит сирупче али е при крај. кој е вашиот совет со што да продолжиме за зголемување на имунитетот затоа што ни иде во градинка и сакам да го заштитиме.

поздрав уште еднаш и многи ви благодарам
Слободно купете инхалатор и инхалирајте го детето.Ја сакам инхалацијата како медицинска постапка бидејки навистина е делотворна кај поголем број на респираторни(дишни) заболувања.
Во делот на имунолошка стабилизација можете сега да пиете Colostrum plus прашок(2 х 1/2 чајна лажичка) заедно со Sir.Sanostol.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 30 Дек 2010 03:17 #96927

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
caci wrote:
POCITUVANA DOKTORKE SAKAM DA VE PRASAM IMAME 7.5 MESECI I SEGA NE FATI NEKOJ VIRUS NOSETO POSTOJANO NI TECE NE MOZIME NIKAKO DA JADEE I POTKASLUVAME SUVA KASLICA STO NI PREPORACUVATE?
oDNAPRED VI BLAGODARAM
Caci добра вечер.Во носето ставете првите 3-4 дена капки Aqva Maris strong,потоа продолжете со Aqva Maris baby.За кашлицата земете Sir. od Islandski lisaj,а на градите навечер мачкајте од Comphort balzam-от на Mustela(го има само во аптекатаGalenium farm која е во Зебра катната гаража).Бањање со топла вода со сол и спиење под агол од 45 степени.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 30 Дек 2010 03:22 #96932

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
NONE-BT wrote:
Dr.Lide ako ne ste vie ne znam sto bi pravele, mi pomagate so korisni soveti.
Ana vo sabotata malku nastina i i se zatna noseto, ima mrsulcinja.Vecerta krena temeratura 39, i dadov eferalgan sirup i po 1h i spadna temp, od togas poveke ne krena. Ovie dena mrsilcinjata i stanaa zeleni i veke kasla, mislam deka od slajmot sto i odi nadolu. Dali moze da mi kazete sto da i davam, nekoe sirupce i kako da i pomognam da go izvadi slajmot. Inaku i stavam odvreme na vreme Aqva Maris baby
Продолжете NONE-BT со капките Aqva Maris во носе,обавезно пијте чај од бел слез,долго бањање(20-30 мин)со морска сол во када.Кога ке бидете послободни легнете ја преку колено и полека тапкајте го грбчето, од плешките кон вратот, 10 мин.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 03 Јан 2011 10:20 #98151

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
srculence wrote:
Pocituvana doktorke,vi se obrakam zaprv pat ocajna sum i neznam veke sto da pravam...Mojata bebuska ima 4meseci i 2nedeli veke 2 meseca kako zabusava so pienje mleko...porano nemozese da doceka da pominat 3h vristi kolku moze a sega voopsto i ne bara,ili ke pobara ama ke go fati cuceto po veke nekolku obidi da pie mleko i toa retko koga ispiva 150 ili 180ml rastojanijata od obrok do obrok i se nepredvidlivi,posebno pocna nautro da bara mleko vo 3:30 do 4:30 i pie obicno 120ml sega pocna da pie po 60-90ml i toa i e se do 13,14h ponekogas i poveke,voopsto nesaka ni na spienje da zeme ni koga e budna...bevme tuka vo sovetuvaliste i rekoa deka se e normalno i da ja ostavam da trpi,bevme kaj pedijatar ni rece se e vo red so nea deka super napreduva,so kilazata ja nadminala granicata(toa bese uste pred eden i nesto mesec da ni kazat za kilazata) znaci na pedijatar bevme na 16dekemvri i tezevme 7090 a visina 61cm ni rece da pocneme so zelencuk pa sledniot mesec so ovosje zatoa sto toj dolg period preku denot sto ne bara mleko e poradi toa sto vsusnost bara nesto drugo...toj period trae skoro cel mesec...prethodno barem piese mleko ama epten malce edvaj nekoj den da izvlecevme blizu 600ml...obicno si piese ubavo mleko po 750-860ml dnevno odednas prestana i taka i ostana do den denes...edno vreme nesakase ni caj da pie ni voda edvaj malce voda ke pivnese...
probav da i pravam kasicki,probav i kupecki kasicki i ista reakcija isto se...pravi faca bljak i onaka pravi kako da i se gadi i nesaka da jade,ili ako izede nesto edvaj 2-3lazicki,na nekoi raboti ima promena vo stolicata nekogas e tvrda nekogas e prolivce,ednas bas jadese i dodeka jadese i kakase imase prolivce,neznam dali e od kasickata ili od zabite koi veke se na povidok... prestanav da i davam kasicki zasto dzabe gi pravam zdabe gi kupuvam,neke da jade i gotovo,duri i koga ke i davam VitaminD znaci uste od prv den si gi pie od lazicka sega koga ke i gi prinesam se plasi deka i davam da jade pa moram da ja pogalam i da i kazam deka ne e kasicka tuku kapki ona se raduva i se smee...neznam sto da pravam...dali da ja ostavam taka i da probame so kasicki pokasno...mlekoto ne ni go smenija uset sme na Nan Pro 1 mada jas mislam deka toa i e problemot deka mlekoto i e dosadeno...vas sovet sto da pravime?

Izvinete za dolgiov post
Прво сменете ги шишињата,набавете каучукови цуцли место сисликонски,а потоа под итно сменете го млекото(пиете млеко кое е наменето за прематурни Pre Nan) со Nan 1 ли со било кое друго млеко додека не не најдете оптимална формула.Бидејки сте вовеле дохрана почнете поинтензивно со овошјето бидејки слаткиот вкус полесно ке го прифати.
Во секој случај уште една контрола кај педиатар е задолжителна за да види како напредувате на кривите за раст и тежина и дали евентуално ке треба дополнителни иследувања.
Последна промена: 03 Јан 2011 15:02 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 03 Јан 2011 10:25 #98152

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
caci wrote:
Zdravo doktorke imame sega drug problem znaci sega ke pravime 8 meseci no veke cela nedela izgorivme od temperatura i davav Paracetamol sirup na sekoi 4 casa pocna veke da ne deluva mislam sega i davam cepcinja za tamperatura no pak kacuva 38 39 na sekoi 5 6 saata mialm deka i izleguva zapce postojano te molam pomogni mi kako da ja reguliram temperaturata ja mackam i so alhohol i sto da ja mackam na zglebinjata.i sakam da ve prasam vo cmarceto ili pod pazuvi jas ja meram pod pazuvi i dali da koristam vigantol ili d3.
Odnapred vi blagodaram i se gordeme so vas za sekoja pomos sto ni ja pruzite
Можете место Парацетамолот да и дадете sirup Ibubrufen(или било кој друг бруфенски сируп наменет за доенчиња),разладувањето продолжува-особено главчето ладете, со напомена да давате почесто да пие многу течности и обавезно да се јавите на педијатар за понатамошни иследувања.Сеедно е дали ке давате Вигантол или Д3.Мерете температура под пазуви.
Последна промена: 03 Јан 2011 15:01 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 03 Јан 2011 10:30 #98153

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Taze mama wrote:
Zdravo doktorke,

Moze da ni kazete nesto poveke za Sandifer sindrom i kako da go prepoznaeme. Moeto bebe pravi cudni dvizenja za koi se somnevam deka se povrzani so refluks. Koga ke ja zaspijam i ke ja stavam vo krevetce posle 5-10 minuti se budi so placenje, prvo go faka i grize jorganceto a posle se vrti na strana ja zafrla glavata nanazad i go vitka celiot grb vo lak. Taa uste od prviot mesec mnogu bljucka i se budi noke so placenje za da bljucne. Ovie dvizenja pri zaspivanje gi pravi isto taka nekolku meseci i poradi toa korisitme tenka pernica i pokraj toa shto e mala i go podignavme dushecheto malce kaj glavata za da go namalime refluksot Megjutoa sega bidejki veke eden mesec kako jademe i ovoshni kashichki (zelenchuk i meso sega pocnuvame), kako da i se zgolemuva problemot. Dokolku ima navistina GERD i Sandifer kako da se spravime so nego bidejki e mala za lekovi i koj hrana da ja izbegnuvame? Inaku odlichno napreduva i pokraj bolkite i bljuckanjeto se hrani solidno.

pozdrav i srekni praznici!
Бидејки патувам, за синдромот ке дискутираме кога ке се вратам...Во врска со GER те.Гастроезофагеален рефлукс стручно кажано сте направиле се што ви е наменето како препорака за родители.Остануваат задолжителните контроли кај педијатар и напомената дека вообичаено се губи проблемот со зацврстување на мускулатурата.
Последна промена: 03 Јан 2011 15:00 by Kinky.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 03 Јан 2011 10:34 #98154

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
:guskanje: Само да најавам дека патувам и ке бидам отсутна 2 недели:guskanje: Ке ми недостигате:tazna:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 14 Јан 2011 23:18 #102009

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
slavicav wrote:
Zdravo Dr.Lide jas vi pishuvam za prv pat i bi sakala da mi dadete sovet pred da otpatuvate :) Eve vaka na kratko mojata kerka ima 8 ipol meseci i e teshka 7300 a se rodi 3940 no nekako poslabo napreduva.Na pochetokot prviot mesec i davav sekoj vtor den ad ednash dnevno t.s. samo navecher no veke vtoriot mesec nemashe potreba veke imav dovolno mleko.Prviot mesec kachi 830gr. za 2 i 3 da kachi 680gr i 640gr a chetvrtiot samo 400gr.Malku bev zagrizena no ajde demek ke pochneme so dohrana i ke kachuva poveke a i togash nashiot pedijatar ni reche deka moze i ad da i dadam no za ad ne sakashe da vidi a veke vo 5 mesec beshe samo 240gr.popravena.Uspeshno go vovedovme ovoshjeto i zitarkite gi jademe ama so zelenchukot maka machevme se do pred edna ipol nedela koga pochna povtorno eden po eden produkt da i davam i pochna da jade ama zatoa 6 i 7 mesec bevme samo po 360gr.popraveni.Znachi jademe ovoshje,jademe mlechni kashi gotovi i so ad,pochnavme i so zelenchukot no kilaza teshko nekako kachuva.Ad nesaka za ziva glava gi probavme hipp probiotsko,humana,aptamil i novalax i nakraj nekoi gi frliv nekoi gi upotrebiv za kashichki.Seushte se doime ama mislam ne vnesuva dovolno mleko,mnogu e temperamentna se vrti na sekoj zvuk,se ja interesira se da vidi i samo saka da patka ednostavno mesto ne ja faka :hahaha: i cica kolku shto misli deka taa treba da cica:hahaha: Jogurt i pavlaka ne saka da vidi,palenta isto taka.Obrocite i se vaka okolu 6,7ch cicanje,10,11ch doruchek mlechna kasha okolu 120ml obrok,potoa cicanje vo 13,14ch pa okolu 15,16 ruchek zelenchuk so meso ili jajce 100ml pa ovoshje 60-100ml vo 18ch i nekade okolu 20,21 i cicanje i mlechna kasha 150-200ml pa na spienje.Ve molam da mi kazete dali obrocite i se pravilno rasporedeni ,dali kolichinski e dovolno???Kako da i vovedam ad i dali da se obidam so kravjo mleko???Dali da smenam neshto???Vi blagodaram mnogu odnapred:)

Lele zaboraviv da ve prasham ushte ova bidejki trgnuvam na rabota za 15 dena kolku mlechni obroci treba da ima,prashuvam bidejki rabotata mi e vo dve smeni od 8 do 2 ipol i od 2 ipol do 8 kako da se organizirame malku me faka panika :skok:
Vi blagodaram ushte ednash :)
Уф ама е долг и детален постов:) :) Прво апсолутно умно дете што несака дохрана...Цица и со тоа апсолутно ги задоволува дневните потреби за млеко за таа возраст,посебно што добро напредувате...Немој да воведувате ни под точка разно кравјо млеко.За тоа веќе пишував.Оброците ви се идеално распоредени и јаде сосема доволно.Што се однесува до млечните оброци,согласно возраста треба да имате два оброка наутро у навечер по 250 мл.Воколку во овој интервал цица,тогаш е се во најдобар ред.Може да давате А+Д3 капки,еднаш дневно по 3-4 капки,без прекин во првите 18 месеци.:guskanje:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 14 Јан 2011 23:20 #102011

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gvendolin wrote:
Zdr DR Lide

kjerka mi ima 8 meseci i nekoj den dali semam da i dadam pr. ekspandiran rz zasladen so fruktoza od vitalia ili nekoja druga zitarica osven oriz i pcenka
od vitalija iznakupiv sekakvi i cekam da poznam pr. ovesni snegulki, jacmenovi, 4 zitni i slicno
pa prasanjeto mi e za site a osobeno za ovie zasladei so fruktoza
probavme gluten od onie kasicki sto sodrzat inemase reakcija
pozdrav fala i Srekjni praznici
Слободно можете да и давате секаков вид на житарици...Во ред се и тие засладените со фруктоза,само да не е сахароза...
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 15 Јан 2011 14:45 #102170

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Ana78 wrote:
Др.Лиде, со душа ве изначекав да ни се вратите на форумов :hug: Се надевам се одморивте малку. Јас пак имам едно чудо дилеми, па би ве замолила за неколку совети. Ние сме 4 месеци и 1 недела, цицаме и се дохрануваме за тоа веќе пишував, дали е време да почнеме со кашички или сеуште е рано? Да напоменам дека нели ви се жалев дека малата слабо напредува, го плукаше млекото (пиевме Hipp 1), не дека сега ужива во адаптираното ама пак пие малку подобро откако поминавме на Aptamil. Веќе еден месец точно како го сменивме млекото, а последните 2 дена кака почесто (вчера 2-3 пати мислам, денес 5 пати, до сега обично максимум по еднаш дневно какаше). И нешто ми се исфрли последниве 2-3 дена само на грпчето со едни ситни брунчиња црвеникави, така ми направи на точно месец дена, тогаш ми рекоа дека и е од потењето и ако до нешто се допира (тогаш имаше и на лице) и и помина само од себе иако ни препишаа Afloderm но јас ја намачкав само еднаш на лицето и потоа прекинав. Се мислам можеби и сега да сме претерале со затоплување, ама ме фаќа страв да не и од млекото ова што сега и почесто кака и плус е исфрлана (што знам да не претерувам го сменивме пред цел месец а сега реакција?). Друго ништо немаме сменето (прашок, купка и сл). Идната недела ќе одиме на вакцина па ќе се измериме да видиме што сме направиле, колку сме напреднале. Другата дилема ми е од кога е нормално да почне да се затвара предната голема фонтанела и кога најрано е нормално да се затвори?
Извинете на долгиот пост, се надевам не е конфузен. Многу поздрави, ве гушкаме со малата
Ане добро утро:guskanje: И вие сите мене ми недостигавте:cmok: Што се однесува до дохрана со кашички и сокови не почнувајте до 6 полни месеци.За брунчињата на грбот верувам дека станува збор за исип од топло.Нема потреба со ништо да мачкате...Што се однесува до големата фонтанела таа не треба да се затвори до 4 месеци,а несмее да биде подолго отворена од 18 месеци.Верувам дека сега некои работи ни се појасни:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 20 Јан 2011 01:31 #103368

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
slavicav wrote:
Dr.Lide i jas so dusha ve iznachekav za odgovorot :guskanje: a i da ve prasham ushte neshto..Od ponedelnikot pa navaka imame temperatura prvite dva dena beshe i preku den i preku nok no poslednive toa e samo navecher i e do 39 maksimum.Na pedijatar ni rekoa samo eferalgan sirup ako ima nad 38,5 taka i pravev ama nekako pocha da i techat mrsulchinja so zelena boja,po shto chesto mi povrakashe najverojatno shlam.Bevme na kontrola ni dadoa kapki akva maris so nekoja ampula vnatre a jas ne vidov od brzanje koja e :zid: moja greshka.Treba da stavame 5 dena po 4 pati i vo ponedelnik na kontrola no sega nemame zeleni mrsulchinja no mnogu mnogu kashlame neznam dali e toa normalno a i seushte kachuvame temperatura navecher???Neznam ama mnogu denovi mi se vidoa :( Provereno crv,mokracha i se e dobro ni rekoa nekoja viroza ama nas ni e ova prva pa jas malku panicham.E sega dali posle ova mozam da i dadam neshto za imunitet za apetit malku mi e oslabena,a i poslabo jade,poveke cicashe,ima li neshto za tolku mali bebenca? Ovoj pat bev pokratka:hahaha:
Mnogu mnogu mnogu vi blagodaram :cmok:

Ако до сега не сте се организирале поради кашлиата ви советувам уште еден педијатриски прглед.За имунитет почекајте додека заврши настинката...Во меѓувреме можете слободно да пиете Саностол,Мултивитамол или сл.за витаминска подршка.Може и Пролифе следните 5-7 дена.Наместо класичните Д3 капки земете да пиете А+Д3 по 4 капки.Се надевам дека помогнав:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 20 Јан 2011 01:36 #103370

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
sandricka wrote:
Др. Лиде добар ден :hug: Ние имаме еден проблем со запек и навистина незнам како да го решам.
Значи јадењето го сменивме во многу течности, ма да и порано ни беше така, ама сега повеќе супи јадеме. Јадеме сливи, компоти од сливи, крушки и све што мислам дека може да ја протера, но залудно. Почнавме и со сирупче од смоква, за регулирање на цревната флора. Гледам дека нема никакво црвенило на чмарчето и на газето и навистина паднав во очај. Пред една недела излегуваше преку еден ден, значи секој втор ден, за од оваа недела почна преку 2 дена т.е секој трет ден. И тоа кога кака ептен се мачи, столицата и или некогаш првото гомце само тврдо, а после кашасто или пак цела кашаста ама ептен густо. Иначе вака си е весела, и седи на нокширче често(само во нокширче си кака), ама кога ќе види дека не може после минутка одма станува. Ми е страв, да не и се создаде некаков страв од какањево :tazna: :tazna:
Многу ви благодарам однапред и секое добро :love:
Може да ви помогне ананас во поголема количина,избегнувајте чоколади,морков, банани,пилешко...многу вода.Сирупот Lass baby во комбинација со пробиотски јогурти,полнозрнати житарици.. и секако Пролифе 7-14 дена.Ако нема промена консултирајте се со вашиот педијатар.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: sandricka

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 20 Јан 2011 01:41 #103372

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sara wrote:
Здраво Д-р Лиде

Ние сме алергични на млеко и до сега го купував млекото Аллернова на Новалак за подготовка на млечно-житни кашички. Сега кога бев во Зегин ми понудија некое ново млеко што го добиле се вика Humana SL по составот е од соја, па се мислам дали да пробаме да го земеме? Алфарето - неможе органски да го поднесе. Ме плаши составот - соја, нешто како да имам прочитано дека не е препорачливо за машки деца, какво е вашето мислење?
Мој совет:земете да пиете ALTHERA нa Nestlee...Специјално млеко наменето за деца кои имаат алергија на кравјо млеко...Најдобро во својата класа...
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 20 Јан 2011 01:54 #103376

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Biba St. wrote:
D-r. Lide te molam odgovori mi na slednovo... nekolku pati tvoj sovet me ima spaseno... i ovoj pat sakam tvoe mislenje.
vo strashna psihicka sostojba sum. Baram sovet za slednovo: vo 8-ma nedela sum od bremenosta, sin mi Aleksej isipa Varicella, a jas nemam prelezano, barem ne manifestno so voobicaena klinicka slika. Stom isipa se izolirav od nego, no sepak bev so nego tri dena pred da se pojavi isip koga i virulencijata e najgolema. Koga sestra mi imala Varicella (vo detska vozrast, ne sum sigurna koja godina)smetale deka i jas ke fatam, vo kartonot mi zapisale, no iako sum bila postojano vo nejzina blizina ne sum fatila Varicella. Vo kartonot stavile dva prasalnika. Spored toa... Varicella ne sum prelezala.
Sto me sovetuvate da napravam? Dali da ja prekinam bremenosta i da ne rizikuvam ili da gi pocekam rezultatite od IgM i IgG za varicella, koi ke bidat gotovi IgM vo petok ( za tri dena) i IgG vo vtornik ( za edna nedela). Dali tie rezultati ke mi dadat sigurnost? Ako postojat IgG antitela mozam i da bidam mirna deka ke rodam zdravo dete?
Мој соет ви е да ги почекате резултати од имунолошките испитување.Ако сте прележале варичела немате простор за загриженост.Дури и ако не сте прележале а не сте болни,немате простор за загриженост.Проблем е само ако пројавите знаци за болест.Но за тоа тогаш ке пишеме...Сега за сега уживајте во бременоста:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 20 Јан 2011 01:56 #103379

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
kokice wrote:
Zdravo dr. Lide, vo pania sum, pa e ve molam za odgovor. Vaka fativme sipanici (varicela) i pocnavme da se mackame so tecna pudra so Anestezin i eve veke vtor den, no pocnaa golemi plikovi da i se pojavuvaat na kerka mi (kako izurkana od kopriva). Pa posuraf malce pa gledam deka ima dosta negtivni posledici od upotreba na anestezin, megu koi i alergiski manifestacii. Pa me interesira vaseto mislenje, bidejki bas aptekarkata ni kaza da ja zememe taa tecna pudra kako podobra deka imalo anestezin :unsure:
Мој совет:земете течна пудра која во својот состав има само цинк.Сергеј имаше варичела во Банско.Таму мачкавме Судокрем и незнаете колку позитивно влијаше на исипот.Инаку и нашите беа големи и крупни пликови
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 22 Јан 2011 03:09 #104505

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
majka007 wrote:
Се надевам дека ќе успеам со поракава - првпат пишувам на форум воопшто, ама маката на се ќе ме натера.:tazna:
Најнапред поздрав и од мене и голема благодарност што форумов постои и до д-р Лидија која не~ насочува да им бидеме од корист на нашите деца.
Мојот проблем е следниов - син ми има 3 ипол години и веке четврти пат пие антибиотик за пет месеци. Имено
1 пат - септември. По 3-4 дневнорастекување на носот, следи температура и црвено грло кое до вецерта преминува во гнојна ангина. Бидејќи температурата не се симнува од 39 надолу прима една доза Нелорен и Урбазон, а продолжуваме со Оспен и Оперил капки со Гарамицин (не сум сигурна како се викаше ампулата). Кашлица нема и носот се смирува.
2 пат - ноември. Се растекува носот и повторно по неколку дена се јавува температура 39,5 и гнојна ангина. И повторно Дексазон и Оспен ( и Оперил со ампула во носот 3 дена). Кашлица нема.
3 пат - декември. Ноќе без никакви симптоми качува температура но ја контролираме. Повторно гнојна ангина но сега само со Амоксиклав 10 дена и Оперил со ампула 3 дена. Правевме крвна слика која покажа високи леукоцити (16.9 * 10 на 9-та), а хемоглобинот беше 116. Потоа почнува да кашла 2-3 дена влажно, па продолжува суво за што пиеше Мукоплант.
Правиме брис од нос и грло - нема ништо.
4 пат - јануари. Навечер почнува да кашла, го однесовме на преглед - зголемени крајници и повторно Оспен. Два дена нити нос му течеше, ниту кашлаше, за денес (3-ти ден откако е болен) да му се слева секрет од носот, кој инаку не тече, и кашла суво.
Што да превземам? И што да правам?
Инаку секој ден вријам вода со сол и босилок и диши кога испарува над него, а ја оставам и да испарува во дневна и спална, јаде секој ден мед наутро и навечер, пиеше КиндерИмуно,од време на време му давам прополис капки. Јаде овошје и зеленчук обавезно, супер јаде.
Чекам совет и мнооооооогу Ви благодарам!
:guskanje: Топол поздрав и од мене....Мој совет ви е да се јавите на ОРЛ преглед и да проверите дали крајниците ви се за вадење.Според ова што го прочитав верувам дека ке бидат.Сторете го тоа што побрзо.
Последна промена: 22 Јан 2011 03:10 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 22 Јан 2011 03:16 #104511

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
мајка на три wrote:
Здраво Д-р Лиде,

Имам близначиња стари 14 месеци и се уште не спијат по цела ноќ, туку се разбудуваат на интервали од 5 мин до не цел час. секоја вечер го имаме истиот ритуал - мочкаат на нокширчиња, облекуваме пижами, пиеме млеко, па ги заспивам со нишање во колички и потоа ги префрлам во креветчињата. Во собата свети една пригушена столна ламба. Спијаат околу саат до саат и половина и потоа се исправаат во креветцето и поцнуваат да плачат. Едното дете е со мене во собата заедно со постарата ќерка, другото е во соседната соба со бабата. Ги раздвоивме за да можам барем малку да поспијам во текот на ноќта, бидејќи некако наизменично се разбудуваат и ако ги презаспива еден човек, ќе остане буден цела ноќ. Секоја следна вечер другото дете спие со мене во просторијата. Откако ке се разбуди детето го ставам пак во количка и со нишање пак го заспивам, ако го пренесам во креветчето, само што ќе го спуштам пак се разбудува, затоа го оставам во количката. И повторно легнувам да продолжам да спијам, се додека не се разбуди повторно што може да биде по 5 минути или по еден час. И пак станувам, ако плаче го земам в раце и го смирувам, па го ставам в количка и го нишам додека не заспие. Нишањето некогаш трае со часови (2 или 3). Дали постои некаков чај што може да им го давам, кој ќе им обезбеди добар сон, или можеби постои некој поинаков трик? Мајка ми кажува дека јас до 2 годишна возраст сум играла по два часа во текот на ноќта.
Советите за спиење се толку индивидуални што неверувам дека постои шема што може да функционира за сите деца.Сепак вреди да се обидете да спиете со нив во ист кревет како би почуствувале сигурност во тек на нокните часови.Можете да додадете и сируп Calma Baby...Немојте ве молам да ги нишате или тресете.Тивка музика ке ви помогне,како и читање на приказни...Со срека:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 22 Јан 2011 03:19 #104513

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
caci wrote:
Zdravo doktorke

Premnogu vi sum blagodarna na vas sto vo sekoj moment mi pomagate.Sakam da ve prasam kazete mi nekoe kremce za lice za mojata kerka liceto postojano i e suvo i obravcinjata i fakat kako koruba ja namackav edna bekutance krem celata se vcrveni vo liceto sega mi e strav da ja namackam pak.
Ve molam pomognete so sto da ja mackam na liceto.
Odnapred vi blagodaram
:srce:
Може многу да ви помогне кремата А-Дерма Exomega или Dr.Hauschka Ice Plant krema...Сосема ок е Cold kremata Mustela
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 22 Јан 2011 03:21 #104517

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
saligrem wrote:
Zdravo dr Lide
Sin mi ima 5 meseci i poslednava nedela zabelezuvam kako ima problemi so stomaceto , se grci se napnuv bi sakala da ve prsam sto moze d bide toa.So grcevi nemavme golemi problemi.Isklucivo sme na doenje, jas mislev deka nesto sum izela sto netreba mada vnimavam sto jadam.
Можете се да јадете,а верувам дека станувазбор за миинлива вироса...Дадете Сусп.Пролифе по половина во следните5-7 дена заедно со Еспумисан капки.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 22 Јан 2011 22:32 #104734

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Mama_i_Martin wrote:
Zdravo Doktorke!
Se nadevam deka ste dobra i vie i vasite najmili :srce:
Nie krpime nekako, ama ne sme bas naj za falenje pa vikam da pisam i zamolam za sovet. So nasava maka bevme denes kaj nasiot pedijatar ama ja nema toj vasata emotivna zicka:)
Martin strajkuva so nejadenje vekje 9 dena. Odbiva cvrsta hrana, a cica. Prethodno jadese po 3 obroka na den, bez pardon: zitarici, ovosje, meso, zelencuk i toa vo pristojni kolicini. Ne znam kako izdrzuva sega so tolku namalen vnes na kalorii. Zdrav e, super raspolozen, go potvrdi toa i pedijatarot. Toj mi objasni deka ova moze da se sluci na ovaa vozrast zasto nivnata licnost doagja do izraz i ne sakaat da se pokoruvaat. I deka se povekje ke pravat toa sto oni sakaat, a ne toa sto nie im nudime. Vo vrska so doenjeto misli deka e preminato vo uzivanje i preporacuva da ne mu davam da cica tolku cesto. Mi padna i mene na pamet toa ama kaj mozam, cel den sum sama so nego doma, se pika vo mene, place. No ke se obidam normalno. Eve vikendov ke go ostavam na podolgi periodi sam so tatko mu doma.
Mene najmnogu me zagrizuva toa sto popusti so tezinata. Obravcinjata mu se stopija i me strav i za krvta. Predloziv da proverime zelezo no pedijatarot vika deka ako nema simptomi na preumorenost i sl. ne saka da go maltretira deteto. Moze li dete na ovaa vozrast da zivee samo so mleko? Jas davam se od sebe da go zgolemam mlekoto, pijam mnogu caj za doenje, mle
ko, voda, i osekam deka imam povekje.
Da napomenam deka probavme da mu davame sam da jade, mu secev banana parcenca, tikva, keksi, od kasickite mu davam sam so lazicka da jade, ama ednostavno ja zatvora ustata i kraj. Ne go silime premnogu, toa i pedijatarot ne predupredi za da ne go frustrirame.
Jas nekako uste ne ocajuvam, me tesi toa sto cica, znaci deka sepak nesto vnesuva...
Topol pozdrav od nas!
:srce: Топол поздрав дружиња...Уф што ми е мака што не сакате да јадете...Сепак без грижа.Ова се очекувани периоди во доенечката возраст кои трајат кратко за цела среќа...Не се сложувам со колегата дека доењето е само уживање...Напротив,доењето е повеќе од се што ке направите...Не велам да ги намалите оброците,напротив додека трае овој период можете слободно да го доите колку сака и кога сака...Потоа полека ке се организирате:најпрво кашичките со житарици и овошје спремете ги со повеке млеко кое сте го измолзиле,потоа обидетете се со месото и зеленчукот,а истото ке важи и за ужинката и вечерата-повеќе млеко во оброците.Можеби табл.Вит Б6 половина наутро ке ви помогне за стимулирање на апетитот.Трудете се да го занимавате додека го храните-нека биде нешто што вашето дете многу сака да гледа(пр.цртан филм,омилен канал)или играчка која ја обожава.Така јадењето ке биде комбинирано со занимација и полесно ке помине.Хранете се и надвор ако условите тоа го дозволуваат.
Се надевам дека некако побезболно ке го поминете периодов.Поздравче...:cmok:
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 25 Јан 2011 08:01 #105564

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
lola wrote:
Здраво докторке, јас повторно со прашање и повторно со прележана бронхопневмонија...вака, да почнам со ред. Во декември месец моите деца (тогаш имаа 20 месеци) имаа бронхопневмонија. Одевме во болницата во Козле на инфузии и на инхалации. Таман се излекувавме пред Нова Година, после Божик пак кашлица и пак се повтри истото. Во меѓувреме им давав витаминско сирупче, киндеримун, пролајф, витамин Ц и рибино масло. Направивме пнеумослајд, се беше негативно. Од спутумот е најдена бактерија streptokokus pneumoniae. Примавме lendacin, lekoklar i ventolin. Сега ме интересира (бидејќи веќе завршивме со антибиотиците) како да провериме дали бактеријата е излекувана (дали може преку обичен брис од грло и нос да се види, бидејќи сега веќе немаат шлајм како минатиот пат)??? Страв ме фаќа да не ни се повтори уште еднаш, па ме интересира има ли некоја вакцина да ги заштитам? Знам дека сега требаат неколку месеци за да се врати се во нормала, па решив се до април да не ги носам во градинка (не биле уште откако заболеа првиот пат, наведов погоре се што давам за имунитетот да им се зајакне, не знам што друго можам да направам???
Лола здраво...навистина ме загрижува честото повторување на настинките,посебно што е кај вас бронхопнеумониа...Што се однесува до проверка за бактеријата слободно направете брис од грло.За вакцина може да стане збор(Превенар) но кај нас ја нема.Ке треба да одите во Грчка и да ве боцнат таму.Превентио може да ставате солени капки Aqva Maris baby во нос,да давате А+Д3 капки,чајче од бел слез и да продолзите без прекин секој 2-3 ден Пролифе додека не се нормализира нормалната бактериска флора во цревата која ви е уништена од антибиотици.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: lola

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 26 Јан 2011 02:36 #105880

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
lilika wrote:
Dobro utro i od mene.
Malata moja peperutka e so rasteceno nose ( prozirno beli mrsulcinja) kasla po malku kako so slajmce ama mislam deka i e od noseto sto i se sliva . Temperatura nema. E sega mene me maci toa sto koga ke i gi stavam racete na grbce ko da mi krcka ama ne sum bas sigurna dali e od grlecto noseto, trahijalnoto disenje kaj decata bla bla bla. Ve molam doktorke kazete mi dali da krevam panika ili koga da ja odnesam na lekar. Momentalno neznam dali e pametno toa bidejki ima mnogu bolni deca pa mi e strav da ja mesam so niv po bolnici. I uste toa, sum primetila deka koga vadi gorni zapcinja togas i tece noseto, a na red ni se 4 i i se baagi nabreknati.
Fala odnapred za odgovorot.
Pozdrav
Lilika добра вечер...Според симптомите неделува застрашувачки.Сеуште како родители дома можете да направите многу.Солени капки во нос(Aqva Maris baby),топли купки кои ке трајат подолго за да ја вдишите пареата и секако Сируп од ислански лисај за секретот кој го осекате под рака.Ако качите температура јавете се на педијатар.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 03 Фев 2011 22:37 #108812

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
kukulicka wrote:
Dr. Lide gi barav ovie kremi no kaj nas vo Bt ne mozam da gi najdam vo ovie pogolemive apteki :poimnemam:m
mozete daa mi sponete uste nekoja kremA bogata so omega 6? Sto e so eucerin i mustela?
vi prakam i slika od flekickite koi se poizrazeni denovive poradi ladnoto posto od vreme na vreme setkame po polovina saat. Flekickite se rapavi mnoooogu na povrsinata i kozickata se lupi :emm:
vi blagodaram odnapred :love:

Немате пристап на форумот!
Кремите ги има во Скопје во аптеките на Зегин , Галениум фарм.Освен A-Derma:Exomega kremata и Ice Plant Kremata naDr.Hauschka може да ви помогне и Cold kremata na Mustela.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: kukulicka

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 03 Фев 2011 22:43 #108814

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
JasminaGorjanDejan wrote:
Sega kako da pocnam ,eve vaka mi imavte dadeno sovet tuka na forumot da go smenam vestackoto mleko ve poslusav i alergijata na moeto since pomina eve sega pak za sovet posle 1 godina,inace moeto since sega ima 16 meseci si jademe se ,ne sme bile nesto mnogu so nastinki ama sega od petokot imame eden problem,otsabajleto koga stana pocna mnogu da povraka i ida ima proliv jas odma go odnesov na lekar i ni dadoa Almacin za malku crveno grlce,Enterofuryl za prolivot i Elektrolyt prasok od humana za povrakanjeto cel den povrakase i imase proliv vecerta duri i temperatura dobi i se smiri malce otkako mu dadovme brufen i eve veke ovoa moze da se kaze deka e tret den malce e povesel i imame samo proliv ,mu davam na sekoi 5 ili 10 minutu tecnosti po edna lazica golema, ne jade mnogu sega poveke e na caj i biskviti ,kiselo mleko i taka i e malku zaslabnat i sega sovet sakam od vas kako da prodolzam ponatamu ako ne prestane prolivot(mu davam po 2,5 ml na 6 saata sirup) so koja polesna hrana za da ne mu go preoptovaruvam zeludniceto i sto da mu davam za imunitet (sega za sega mu davam Vitamin c,ribino maslo i b-kompleks)vi blagodaram odnapred.
Навистина не ми е јасно зошто пиете два антибиотика истовремено:tupco: Мој совет да останете само на Алмацин,да додадете секое сабјле 2 часа пред антибиотикот Susp.prolife по една цела и да продолшите уште 7 дена по завршување на антибиотикот.Дури потоа ке се договараме што понатаму.Полека вратете се на нормална исхрана.По најновите ставови децата што имаат пролив треба да продолжат се нормално да јадат.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: JasminaGorjanDejan

Најново на форумот