Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стручни совети од областа на педијатријата

Стручни совети од областа на педијатријата 18 Ное 2010 18:56 #74121

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Одговор на вашите прашања дава нашата докторка Лиде

Д-р Лидија Паздријан
- педијатар во болницата Св.Лазар
:srce:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 18 Ное 2010 18:57 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 21 Ное 2010 01:21 #75151

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
pavelce wrote:
Imam bebe od 5 meseci koga lezi na grb ne moze da ja podigne glavata i da sedne so moja pomos se razbira, a koga lezi na stomak togas najnormalno ja kreva glavata i koga go drsam ispraven glavata ja drzi samo.dali e nesto ne e vo red sto ne moze samo da si ja krene glavata ?
Мој совет е да ве види ортопед.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 21 Ное 2010 01:58 #75158

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Gordana Natovska wrote:
Др Лиде јас сум пријателка на Гордана бидејки не сум цлен на овој сајт ви писувам од кај нејзе. имам дете 2год има проблем со забите му се здрави ,а пак му се ронат. непцата му гнојат му се ствара оток немозе ни да јаде ни да пие. го носам на стоматолог па му го цистат непцето од гној и ми рекоа дека на непцето сега ке му се прават топцинја тврди полни со гној па ке морам да го носам со масината да му ги дупнат а после и секој заб да му го отворат ве молам посоветувајте ме што да правам.Поздрав ви благодарам однапред
Уф..станува збор за воспаление(periodontitis),koe е стоматолошки проблем.Мој совет е да се јавите на Детска Стоматологија,Стоматолошка клиника.
Последна промена: 21 Ное 2010 01:59 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Gordana Natovska

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 21 Ное 2010 23:14 #75352

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Damjana wrote:
:hug: wb dr. Lide. Se nadevam sega se e ok i ke ne druzis redovno.

Nie esenva ja zapocnavme loso, i posledniov pat brisot pokaza Streptococcus pneumonia. Izgleda si ja imase i prethodno, ama ne ja detektiravme. Kako i da e, 2 pati po red (so pauza od 3 nedeli) pievme antibiotik po 2 nedeli. Od petokot delovi od jazikot i se potemneti, sivo-crna boja. Dali e toa posledica na antibiotskata terapija, ili nesto drugo? Treba li nekoe ispituvanje da napravime?
:cmok: topol pozdrav i od mene Damjana...Da posle se sto mi se sluci:( se nadevam deka redovno ke se druzime...
Vo vrska so problemot na jazikot,voobicaeno se javuva posle poopsezna antibiotska terapija,a stanuva zbor za prekumerno razmnozuvanje na bakterii pomegju zgolemeni papili (povrsinski kletki) na jazikot.Za da sme sigurni deka se e vo red,ve molam javete se na detslki stomatolog,za da iskluci poseriozen problem.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 22 Ное 2010 16:26 #75683

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
megi wrote:
Moite dve deca od pocetok na esenva se vleckaat so terapiii nikako da se izlecat. Odat vo gradinka i ke odat 2 dena i posle ne se opravaat so meseci. Malata imase bakterija streptokokus pneumonie pa ja lecevme pa sega posle dve nedeli kasla, temperatura i e bolna i pod almacin sirup. golemiot isto so kaslici. im pravev krvna slika i eve rezultatite im se vo granici na normala samo kaj malata koja sto e 2 godini a kilaza okolu 10 kila eritrociti i se 3.99, hemoglobin 105,i hematokrit 31.1. Kaj golemiot koj e 4 godini eritrocitite se 4.04, hemoglobinot 108, i hematokritot 31.4. Znaci samo ovie vrednosti im se namaleni. Sto da im pravam. Samo trcam po lekar i nisto ne mi kazuvaat. Sto bi mi sovetuvale? Fala vi d-r Lide. Mnogu sme srekni sto ve imame. Pozdrav golem do vas i se najubavo
Добро утро...Тоа сто подолго време јас им го кажувам на моите пациенти,а сега и на форумот ке го повторам ,е всушност основата на холистичката медицина,која јас искрено многу ја почитувам .Прво:антибиотиците кои се користат навистина нерационално и ненормално многу,а без за тоа да има оправдана причина(како кај вирози) всушност прават депресија/намалување/ на имунолошкиот одговор .Ова е посебно назначено кога тие се употребуваат подолго од потребното и пречесто во текот на годината.Нарушувањето на имунолошкиот одговор од своја страна повторно води во болест.
Kaj вашите дечиња Меги сега треба да се поработи на повторно ставање во нормала на имунолошкиот систем,а со тоа и вракање на дечињата во состојба на комплетно здравје.
Здрава исхрана(многу зеленчук-лук и кромид посебно,многу овошје,домашна кујна со обилна количина на месо посебно свинско и риба),долг сон,чести прошетки во природа,помалку напор,спортување и секако адекватна пробиотска поткрепа,фитотерапија,соодветни витамини и олигоминерали ке си го направат своето.
Во делот на крвната слика,единствено што можам да заклучам е само дека Хгб е на долна референтна граница за возраста.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 23 Ное 2010 22:31 #76512

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
gvendolin wrote:
zdr dr Lide
mojata kerka ima 6 meseci i deset dena i od sekogas imame problemi so spienjeto ponekogas e podobro no najcesto e vaka preku den spie nekolku pati po polovina cas a navecer zaspiva kasno eve vo eden po polnok nekogas nekokas nakaj 23,22 retko porano i koga ke zaspie se budi prviot pola saat pa se prezaspivame ili so cicanje ili so nisanje i posle se budi na dva saati imase periodi koga spiese poveke po 5 casa svrzani i togas mi bese super i jas odmorenea i ona naspana a vaka ne se izdrzuva a i za neze mi e da ne i vlijae na razvojot inace si e super bebe napreduva odlicno i e hiperaktivna i vesela
bi sakala ako imate da mi dadete nekoj predlog bidejki jas neznam sto da pravam poveke probav so toj metod da ja ostavam da zaspie sama iako place ama neuspeavme
pozdrav do vas site sto si spiete nie ve cuvame :guskanje:
Добра вечер...Многу сте позитивни Гвендолин и тоа е навистина за секоја пофалба бидејки недостатокот на континуран сон е навистина мака.:) Тоа што се случува со вашето бебе не е ништо невообичаено за оваа возраст.Вообичаено темпераментот на вашето дете се отчитува и во сонот.
Како да се обидете нештата да ги ставите под контрола?
1.Зададе режим на легнување во точно определено време,притоа следејки ги знаците кои укажуваат дека детето е веке уморно.
2.Спроведете ја истата рутина пред спиење без оглед на тоа сто се случува во домот.
пр. моето дете многу сакаше да се бања во кадичка со купка,па потоа да се масираме со лосионче,па да се гушкаме во кревет и секако да ја читаме Болкот и седумте јариња.
3.легнете со своете дете,така ке му пружите сигурносст дека не е само.
4.без оглед на се потрудете се наутро да се будите во точно време.
Се надевам дека накратко ви дадов некои смерници Гвендолин.:hug:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 23 Ное 2010 22:42 #76514

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sneze_TS wrote:
Zdravo doktorke,me interesira sto ke mi preporacate za zgolemuvanje na imunitet kaj dete od 2 godini,zatoa sto od esen do leto nie sme sekoja nedela bolni,so toa sto tri pati vo edna godina imame prelezano bronhopneumonija.Inaku deteto se si jade normalno,pie prirodno iscedeni sokcinja,ama dali od gradinkata ili od drug problem,cesto nastinuva.
Предоходно веке написав некои смерници кои се однесуваат на здрава храна,здрави навики и слично...Сепак ако сакате дополнителна терапија тогаш обидете се пиење на Suspenzija Prolife(21 ден по половина суспензија наутро) Colostrum plus на Symbiotics(посебно го сакам поради био-липидниот слој со кој е заштитен од поминување низ желудник и секако е БИО производ што е многу битно-2 месеци по пола кафена лажичка два пати дневно во некоја млечно житна кашичка) и секако Vit.A+D3 kapki(еднаш по 4 капки)заедно со Vitacid Sirup.кој содржи природни витамини или Integra baby.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 24 Ное 2010 21:24 #77063

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Zvezdicka wrote:
Draga doktorke drago mi e sto ste pvtorno so nas i se nadevam deka ste dobro. Nemam konkretno prasanje no bi sakala da ni napisete nesto poveke za skokovite vo razvojot kaj beninjata. Koga da gi ocekuvame, kako se manifestiraat i kako da se spravime so potencijalni problemi.
Odnapred blagodaram.
Здраво Звездичка:srce: Пред било што да напишам сакам само да појасниме дали станува збор за невролошки развој на доенчето или психолошки развој?
Пишете ми ве молам:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 24 Ное 2010 21:30 #77068

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Annabel wrote:
Д-р Лиде, добро ни дојдовте назад на форумот:kiss:

Моето бебе има 8 месеци и веќе 4-та недела оди во градинка. Фала Богу немаме посериозни здравствени проблеми до сега, но ме интересира дали би ми препорачале нешто за да му го подобрам имунитетот и да го заштитам од болестите кои ги носи градинката (настинки, вируси).
Подобро ве најдов Аннабел:love: Што се однесува до вашето бебе,со оглед на возраста и податокот дека дететнцето ви е сосема ок. сметам дека нема потреба за некоја посебна профилакса...Солени капки Aqva Maris baby,Sus.Prolife од време на време,бањање со голема количина морска сол во водата и капки А+Д3 е сосема доволно.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 24 Ное 2010 22:11 #77075

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sandra wrote:
Др. Лиде добро ни дојдовте пак!
Немате претстава колку недостасувавте!
Имам едно прашање.
Читав на темата СИПАНИЦИ дека е возможно истите да се прележат и само со едно брунче,и ова баш ме замисли.
На Стефан пред десетина дена му излезе едно брунче на образот во близина на увото, а после три-четири дена и на челото. Личеа отприлика на бубуљици. Имаше малку секрет од носето и му беа малку натечени лимфните чворови на вратот, ама претпоставував дека е настинат. Температура не крена воопшто.
Ме интересира вашето мислење, дали може да стане збор за прележани сипаници во тооолку блага форма, и дали постои некој тест кој може да покаже дали има прележано!
Ви благодарам однапред!
:guskanje: И вие мене Сандра многу ми недостигавте:cmok:
Често постојат тн.абортивни форми на варичелата кои се со неспецифична манифестација.Вообичаено бројот на бубулици кои се јавуваат прво на стомак па раце,лице и нозе е помеѓу 100-300,но тој може да е помал...ретко е со едно или две исипчиња...сепак...За да бидетете сигурни дека сте прележале варичела треба да направите вирусулошки тест со кој ке докажете дека сте стекнале имунитет кон вирусот.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 24 Ное 2010 22:23 #77076

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Luna wrote:
Поздрав др. Лиде и добродојдовте повторно на форумот.

Имам 3 год. керка и моментално и давам Киндеримун на dr. Woltz и не сум премногу задоволна од него како и делува. Инаку по малку пие и од алое вера гелот со боровинки na Forever Living, а инаку јадеме овошје, зеленшук и пиеме овошни сокчиња природно цедени.

Погоре прочитав дека го препорачувате Colostrum Plus na Symbiotics. Ме интересира дали мора да се дава во прашкаста форма или може и како таблети за џвакање со вкус на портокал(мислам дека го има и како таков), бидејќи оди во градинка па во утринскиот оброк не можам да и ставам наутро.

И уште нешто дали Prolife suspenzija се дава во било кое време како подршка на имунитетот или после болест или терапија.

Ви благодарам.
Луна добра вечер...Јас го препорачувам Colostrumot на Symbiotic во прашкаста форма зошто е лесен да се измеша со плазма,кашички...За поголеми дечиња мозат и таблетите кои се џвакаат и има вкус на портокал,цреша(овие внука ми ги обожава).Кога веке давате алое вера,можете и Каlmath alga прашок да и дадете...Сергеј ја обожава со сок на Вива од киви и јаболко...Велам обожава зошто несака таблети,а прашокот со сила ни поминува...вели му мирисало на спанаќ и риба:tupco:
Susp.Prolife може да ја давате кога сакате,но преполовете ја дозата ако ја давате почесто.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 24 Ное 2010 23:05 #77088

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
D-r Lidija Pazdrijan wrote:
Zvezdicka wrote:
Draga doktorke drago mi e sto ste pvtorno so nas i se nadevam deka ste dobro. Nemam konkretno prasanje no bi sakala da ni napisete nesto poveke za skokovite vo razvojot kaj beninjata. Koga da gi ocekuvame, kako se manifestiraat i kako da se spravime so potencijalni problemi.
Odnapred blagodaram.
Здраво Звездичка:srce: Пред било што да напишам сакам само да појасниме дали станува збор за невролошки развој на доенчето или психолошки развој?
Пишете ми ве молам:)

Dr. Lide za psiholoskiot zarvoj ke ve molam. Nevroloskiot razvoj e dobro objasnet vo laickata literatura dostapna (Sto da ocekuvame vo prvata godina i slicni knigi) NO psiholokiot e nekako bledo opfaten.
Kakvi promeni vo odnesuvanjeto mozeme da ocekuvame i kako da se donesuvame nie kako roditeli.

Ok nie so Lena uste malku pa ke go prerasneme ovoj doenacki period no po postovite vo temata Bebeski Muabeti zabelezav deka mnogu majki se zbuneti od odnesuvanjeto na svoite bebinja (koe se poklopuva so ovie periodi koga najcesto se slucuvaat ovie skokovi vo rastot) pa bi bilo dobro da imame edno strucno objasnuvanje i se razbira sovet.
:) :)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 25 Ное 2010 22:36 #77621

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Mama_i_Martin wrote:
Zdravo Dr.Lidija,
Odnapred blagodaram za odvoenoto vreme i vnimanieto sto go posvetuvate na nasite prasanja!
Vi pisuvam vo vrska so moeto sedummesecno since. Na vozrast od 3 nedeli imase pyelonephritis, a odtogas uste 3 pati cystitis site predizvikani od e.coli. Posetivme nefrolog nekolku pati i toj e golem optimist koga e vo prasanje nasiot slucaj. Site eho pregledi i MCU (micturating cysto-urethrogram) se uredni. Poradi toa i ne dobivme preventivna antibiotska terapija, koja doznavme deka cesto ja davale vo slucni slucai. I navistina, sitaucijata poleka se sredi, vekje dva meseci nemame infekcija (prethodno bese mnogu pocesto), ima nisko nivo na leukociti, megjutoa urinokulturata ne pokazuva bakteriska infekcija (barem ne dovolna koncentracija). Pred dve nedeli zabelezav na pelenata zolta fleka i malku mukus. Napraviv test vo domasni uslovi (gi imame lentickite na Roche) i pokaza leukociti i krv. I dvete vrednosti bea na max nivo:( Sledniot den odnesovme primerok od urina no urinokulturata ne pokaza bakteriska infekcija. Iznenaduvacki i jas mu napraviv test doma posle edna nedela i se bese uredno. Vcera pak gi primetiv tie fleki na pelenata zaedno so mukus i se spremame za nov pregled. Pedijatarot smeta deka treba da se opsutime i da ne proveruvame tolku cesto, megjutoa nie nemame mir i se plasime da ne se vlosi sostojbata. Da napomenam i deka kako za inat maloto ne saka da pie tecnosti, osven majcino mleko, a i toa ne e tolku popularno od koga sme na cvsrta hrana. Pa se prasuvam dali moze poslednive dva simptoma da se predizvikani samo od toa - nedostatok na tecnost? Iako dobro mokri, pelenite se sekogas ubavo navodeneti.
Bi mi znacelo mnogu da cujam dali ste imale slicno iskustvo. Pretpostavuvate deka mnogupati sme googlale i sme naiduvale na se i sesto, i deka kako i site drugi sme go zapamtile samo najlosoto. Tokmu toa i sakam da go izbegnam. Imate li ideja sto drugo da prasame, da inicirame nie nekoj pregled, da dademe ideja na lekarite? Sega zasega pedijatarot pravi samo urinokultura i ako e ok, togas ne dobivame nisto. Poradi toa sto nekolku pati bevme na nefrolog, se smeta deka so bubrezite e se ok i sega vekje ne ne ni upatuvaat.
Blagodaram uste ednas i sekoe dobro!
Добра вечер мама и Мартин....Најбитните испитувања вие сте ги заршиле.Според податокот дека ви се стерилни урините простор за загриженост нема.Е сега многу е интересен податокот за присуство на гној на пеленката?Може да станува збор за локален воспалителен процес на главчето на пенисот.Не е лошо да се договорите со вашиот педијатар да земете брис,но полека и внимателно без непотребно тегнење на кожичката преку главата на пенисот.
Ве чекам со информација што сте одлучиле или ев. направиле.Поздравче:)
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 25 Ное 2010 23:08 #77625

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Mirka wrote:
Zdravo Dr.Lidija
Malku sum zbuneta pa bi sakala da se konsultiram da vidam vie kako strucno lice sto bi mi predlozile. Stanuva zbor za kapkite D3 ili ribino maslo, znaci doktorive se podeleni ortopedot ni preporacuva D3 a pedijatarot ribino maslo a od poveketo dobivam potvrda deka podobro e ribinoto maslo zosto mnogu od decata ne go prifakaat pa sega sum vo nedoumica sto da mu davam i da napomenam deka sme 14 meseci.
Pozdrav:)
Кога станува збор дали треба Д3 вит. или рибино масло,одговорот е и двете.Прво: бидејки рибиното масло е богата со Омега-3 масни киселини и не многу А,Д вит.Што значи дека ако немаво маслото 400 ие вит.Д3 тоа треба сами да го сторите.Второ:ако веке се инсистира да тоа биде рибино масло токаш тоа треба да биде од бакалар масло или во англиската литература cod liver oil.Незнам дали некој го увезува во Македонија.Си земам за обвска да проверам.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 25 Ное 2010 23:11 #77626

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
AVAO wrote:
Здраво! Читам дека зеленото какање на бебињата значи нешто: гладно е, болно...итн. Моево,здравје боже, не е нити гладно нити болно. Добро си напредува(над 1 кг месечно), само на доење е, крвна слика пред 2 дена Ле 8.4, Хб 119, Ер 4.13, насмеано, весело, убаво си спие, шетано...само носето му е малку затнато, но нормално си дише, му ставам физиолошки р-р, нема секрет. А кака зелено и тоа подол период, неколку недели. Не се сите во текот на денот зелени, си кака и жолто, но често има зелено барем 1 во денот. Некојпат ми личат на парченца варен спанаќ :blink: . Прашањето ми е: Треба да трагам по проблемот или не е ништо страшно и е нормална ваква појава?
Нетреба да трагате по проблемот,нормална е појава и спонтано ке исчезне...
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 26 Ное 2010 02:08 #77714

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
NONE-BT wrote:
Doktor Lide dobre dojdovte, bas e ubavo sto povtorno ke ni pomagate.
Ana eve veke edna nedelae crvena i osipana dolu, rpvo imase ddno crveno mozolce pa potoa od dvete strani na dundeto se vcrveni, potoa i se napravija kako so voda pa i puknaa no ne i pomina. edna doktorka mi rece da i stavam maslo od kantarion no nei vrvi. denes bev kaj maticnata doktorka i mi rece deka toa bilo od pelenite i mi prepisa kanesten i mi rece vo narednite nekolku dena da ne korstam ednokratni peleni tuku tetra peleni barem dodeka pomine osipot. ke se obidam da vi pratam slika vo pp za da vidite za sto se raboti. ke ve molam za sovet
None-BT добра вечер и од мене:love: :love: И вие мене ми недостасувате...Станува ззбор за состојба која е позната како амонијакален дераматитис...Во аптека побарајте ве молам кристалчиња на калиум хиперманган.Тие се раствораат во вода се додека водата не добие виолетово-розева боја,ама посветла.Со ова миете го газето на секое преповиткување,а потоа ставете крема Dermalibur(bogata e so zink).Вратете ги пелемите зе еднократна употреба и менувајте ги на 3 часа,посебно ако е искакана.
Последна промена: 26 Ное 2010 15:35 by Kinky.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 26 Ное 2010 02:34 #77740

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Sara wrote:
Здраво Д-р Лиде би сакала да ми препорачате некое сирупче за подобрување на имунитетот што е соодветно за нашата возраст (14 месеци) и нашата состојба. Алергични сме на млеко јајца и кикирики (а сигурно и на нешто повеќе), во рок од 1 месец два пати се разболевме и бевме на антибиотик и сега сакам да му го подигнам имунитетот малце, инаку кога земавме антибиотик му давав и Пролајф - ама имаше реакција на истото, сега почнав со Имуно Бејби - пак истата реакција, најверојатно се работи за алергија на некоја од билките, едното обравче му се вцрвени многу каде што го допре сирупчето, му давам сега за сега ц витамин и б комплекс.
Сара добра вечер.Само што прочитав во делот сирупчиња за имунитет...Немојте да давате Immuno baby бидејки сте најверојатно алергични на Ехинацеата.Со оглед на целата состојба можеби е најдобро да давате само воден р-р на А+Д3 капки,бидејки витаминот А ке ви помогне многу,солени капки во нос и евентуално мултивитамински сируп за оваа возрат.
Последна промена: 26 Ное 2010 02:41 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 26 Ное 2010 02:46 #77761

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
kukulicka wrote:
Zdravo Dr. Lide. Luka ima 3 meseci i e veselo i temperamentno bebe. Odlicno napreduva no ovie 2-3 dena zabelezuvam nekoja zelenkasta kaka i barem 2-3 pati denot znae da povrati a toa ne mu e obicaj. znaci zboruvam za kolicina od 2-3 lazicki i malku e pogusto. se plasam zaradi promenite na vremeto da ne e nekoja mala nastinka posto denovive nekako ima pozasileni grcevi pri kakanje a denes zabelezam deka butcinjta mu bea nekako ladni pa stavivme i hulahopcinja a doma. Za sto bi mozelo da stanuva zbor ?
Vi blagodaram odnapred :love:
Според описот наликува на вироза.Сепак за да бидете сигурни, ве молам да ве види педијатар и задолжително направете контролна лабораторија(крвна слика).
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: kukulicka

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 27 Ное 2010 20:09 #78735

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
LiMan wrote:
Здраво докторке,
Ние во Септември тргнавме во градинка и закачивме бактерија стрептокока пнеумонае во носе.
Прво ја лечевме 7 дена со сируп Алицеф, и истовремено 10 дена капки Цитерал растворени пола пола со физиолошки раствор. После сирупот вака надворешно состојбата му се поправи, но по две недели пак се влоши и тоа доста, со многу течење нос, црвено грло и многу кашлање. Повторно направивме брис, истава бактерија и почнавме сируп Амоксиклав и пак Цитерал во носе, 13 дена. Направивме пак брис, денес ми стигнаа резултатите, и пак ја има бактеријава во нос. Со Амоксиклавот завршивме пред 10 дена он супер изгледа, последниве 3 недели седи дома и мислев од понеделник да го пуштам во градинка, ама резултатов денес многу ме изненади.. Незнам сега што понатаму? Дали треба ние дома да се провериме, да не му ја пренесовме повторно? Се плашам дека ако почне пак да оди во градинка, со бактеријава пак ќе му се влоши состојбата. Дали можеби сега треба нешто само локално да му ставам?
Советувајте ме нешто :aleluja:
Поздрав!
Ли Ман здраво.:love: Според потписот гледам дека станува збор за детенце од 1 год и 7 месеци.Многу ми е жал што се сте пиеле и ставале во нос,непотребно.
Значи веке незнам по кој пат ке повторам:Асимтоматска/значи-без знаци за болест:висока темпертура со кашлица,гадење,повраќање и сл/ бактерија во нос и грло не се лечи.Второ уште многу побитно:во нос кај деца до 4 год. не се става ништо друго освен солени капки...Навистина незнам кои се овие модификации од капки што ви се давани,но дека се непотребни е повеке од очигледно.
Е сега да видиме што може да поправиме....Ајде по ред.Најпрво во носето во наредниот период ставајте Aqva Maris baby солени капки,обилно со прошприцување,потоа земете WSEP Propoli спреј за грлот/тоа е прополис р-р во вода/,обавезно А+Д3 воден р-р за пиење,ProLife suspenzija по половина наутро во следните 2 недели,Immuno baby во комбинација со Colostrum plus прашок во следните 6 недели.За свежи сокови,зеленчук,овошје,месо,прошетки во природа и рекреација,нема да се повторувам.По две недели ке земете контролен брис.:)
И слободно пратете го во градинка...
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 27 Ное 2010 20:18 #78738

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
biljanaivana wrote:
Zdravo dr. Lide!:hug:
Eve i jas da ve prasam: Kerka mi ima 2 godini i sedum meseci . Veke 4 meseci i davam sirup Kinder Immun na Dr. Woltz, no imunitetot ne ni e na nekoe zavidno nivo. Sega da ne ja urocam ne se razbolela nesto poseriozno, no virozi, nastinki ja fakaat prilicno cesto. Postojano ima i nekoj slajm vo noseto. Vo ova vreme na virusi, dali da i smenam nesto drugo za zajaknuvanje na imunitetot (dali e i predolgo ova zemanje na Kinder Immun :unsure: )? Osven nego i davam i C vitamin od 50 mg. Sakam da ve prasam i dali seuste i ovaa zima da i davam D3 vitamin. Sega ne i davam. Sto mi preporacuvate?
Odnapred vi blagodaram. Pozdrav!
Билјанаивана здраво...Не давате предолго Киндеримун,но дека може да го замените,слободно...Со оглед дека има шлаем во носето,поточно засегнати се горни дишни патишта,мој совет ви е да давате Bokvica+A+C+D sirup.Vit.D3 по 1 капка до месец Април.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 27 Ное 2010 20:23 #78740

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Mama i Ana wrote:
Драга докторке, pseudomona-pseudocox, blaga astma zakrzlaveni beli drobovi vo smisla da ne mozat da isfrlaat sekret mozni alergii na mleko i cefalosperini
ова е наод на синче на моја пријателка на 13 месечна возраст, моментално се хоспитализирано во козле, ама крајно незадоволни од третманот и објаснувањето за наодов, во стил ,ке оздрави не се секирај, може ли ваша интерпретација на наодот, да знае барем со што си има работа?
Инаку малиот од негови 4-5 месеци па наваму е со чести респираторни инфекции,алерго тестови не правеле досега.
Многу Ви благодарам :love:
Мама и Ана...толку колку што сте вие изненадени,изгледа дека јас сум многу повеке...Верувајте ми ништо од ова неразбрав:wtf: :wtf: Прво латинскиот термин не е точно напишан и незнам за што станува збор(pseudomonas или нешто друго)..Потоа закржлавени дробови:wtf: ,па астма,алергии-а нема алерго тестови:wtf: .Ве молам нека ми се јават луќето на 072/273-943 да се договориме.
Поздравче:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 27 Ное 2010 20:27 #78744

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
lida wrote:
Dr. dobar den i dobro dojdovte povtorno da ne sovetuvate
mojot promlem momentalno e sledniov kerkami (3,5 god ) ima zeleni i leplivi mrsula i povremeno retko znae zrelo da se zakasla drugo se e koj ubavo si jade si spie, mene mrsulite mi stanaa somnitelni i i zemav bris i se pokaza streptokoka vo nosete dali sega da aktiviram odma antibiotik ili samo nesto lokalno da stavam ? Blagodaram
Лида здраво:cmok:
Освен обилна количина на Aqva Maris baby во нос,WSEP Propoli sprej за грлото и А+Д“ воден р-р капки ништо друго не ви треба...И обавезно бањање со топла вода и многу морска сол во кадата:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 27 Ное 2010 20:40 #78749

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Ana78 wrote:
Jas ne sum mnogu aktivna vo pisuvanje na forumov no redovno ve citam. Zatoa moram da kazam deka sum beskrajno srekna sto ni se vrativte na forumov dr.Lide. :guskanje:
Bi sakala da ve zamolam za sovet. Imam kerkicka 2 meseci i 3 nedeli koja poslednive 7-8 dena e nastinata. Maticnata rece deka e viroza imase temperatura okolu 38 samo 1 vecer i potoa ne, si cica normalno ama veke cela nedela maka macime so noseto. Na momenti i se zatnuva i ako pocne da cica se nervira, togas stavame po 1-2 kapki fizioloski rastvor. I se slucuva da del od sekretot go povrati(mnogu mala kolicina) ili da i izleze preku izmet. So pumpica iskreno tesko se snaogame :( Terpaija nisto ne sme koristele osven 1 supozitorija paracetamol od 80mg koja i ja staviv nokta koga pocna da mi kreva temp. Zaradi problemi so noseto veke vtora nedela ja odlagame vakcinata HIB prva doza. Me interesira vas sovet vo vrska so noseto i okolu vakcinirajeto, zasto sto se ne procitav na ovoj i na stariot forum. Kerka mi e vakcinirana do sega samo so bcg i 2 dozi hepatit b. Ovde gledam deka na forumov se kritikuva mnogu vakcinata za hepatit b. Kakvo e vaseto mislenje za nea? I dali e problem voopsto odlaganjeto na vakcini kako kaj nas radi nastinkata? Jas licno sum za vakcinacija, mada po site kontroverzii sto gi citam veke ne znam sto da mislam.
I uste nesto nie iako sme mali veke imame golema zelba da sedneme :) Kerka mi se potkreva vo relaksatorot koga i e potkrenta naslonot pod 45 stepeni i koga mi e vo race. Nekolku pati i uspeja da se potkrene do sedecka polozba i potoa pak se vraka nanazad. Jas citajki gi sovetite na dr.Vidoevski na stariot forum ne ja sprecuvam vo toa. Normalno deka ne ja stavam vo sednata polozba. E sega dobiv eden kup soveti deka e mnogu mala, da ne i dozvoluvam da se potkreva ke se iskrivela i sto uste ne (normalno od babite :) ) Na ortoped sme za 2 nedeli. Sto ke mi kazete, dali na ovaa vozrast moze da se povredi obiduvajki se da sedne?
Izvinete za dolgiot post, se raspisuvav....
Mnogu pozdravi!
Ана78 здраво:guskanje: Драго ми е што сте конечно активни и не дружите...Во врска со носето слободно ставете поголема количина на солени капки.Второ:направете крвна слика и ако е се во ред,слободно вакцинирајте го дететнцето.Во врска со седењето:обиди за седење се дозволени,но не е препорачливо да седењето биде долготрајно.
Во врска со вакцината за Hepatitis B, да не била ок сигурно не би ја ставиле на каледар за вакцинација,не само кај нас, туку во целиот свет.Јас сум за вакцини и својот став нема да го сменам.:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 28 Ное 2010 01:11 #78861

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Ilince wrote:
zdr Dr lide odamna nemam pisano tuka .malata ima 20meseci i pokraj toa sto imame bronhopneumonija i primame i. v. Lendacin veke 9 den zakacivme i stomacen virus.Povrakajneto zapre blagodarenie na supp. Emesan K ama prolivot nikako ne zapira..Davam enterofuril ,Darmflora od Dr Wolz celo vreme odvaj jade i toa samo dietalno pija Humana HN (iako slabom :( ) ama nisto ...ima po 12-13 stolici dnevno :( ne znam veke sto da prezemam ...um nemam ...i potkasluva cat-pat apetitov i e na nula...imuniteto isto...ve molam za sovet ..ako moze pobrzo oti detevo mn mi osla
be ..nekni i na sistem ostanavme...dehidrira :( pozzz
Ilince добра вечер...Уф баш ми е криво за се што ви се случува:( .Ако добро разбрав вие сте сеуште во болница.Ајде по некој ред...Прво место Дармфлора ве молам купете Prolife suspenzija бидејки ми треба течноста која е во шишенцето и содржи потребни витамини,потоа купете Smecta kesicki 6-7 на број,кој ќе ги пиете постојано во текот на денот(обавезо 2 часа да поминат пред или после Пролифе),потоа под итно исклучете го Enterofuril sirupot,не ви треба зошто не делува на вируси и ви прави голема беља,потоа купете Bokvica+A+D+C sirup,Energy baby 0-6 god.sirup и Hipp ORS sok кој е потребно повеќе да го пиете.
Се надевам дека ке бидете подобри.Потоа ке ви пишам што понатаму:love:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 28 Ное 2010 01:25 #78868

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Zvezdicka wrote:
D-r Lidija Pazdrijan wrote:
Zvezdicka wrote:
Draga doktorke drago mi e sto ste pvtorno so nas i se nadevam deka ste dobro. Nemam konkretno prasanje no bi sakala da ni napisete nesto poveke za skokovite vo razvojot kaj beninjata. Koga da gi ocekuvame, kako se manifestiraat i kako da se spravime so potencijalni problemi.
Odnapred blagodaram.
Здраво Звездичка:srce: Пред било што да напишам сакам само да појасниме дали станува збор за невролошки развој на доенчето или психолошки развој?
Пишете ми ве молам:)

Dr. Lide za psiholoskiot zarvoj ke ve molam. Nevroloskiot razvoj e dobro objasnet vo laickata literatura dostapna (Sto da ocekuvame vo prvata godina i slicni knigi) NO psiholokiot e nekako bledo opfaten.
Kakvi promeni vo odnesuvanjeto mozeme da ocekuvame i kako da se donesuvame nie kako roditeli.

Ok nie so Lena uste malku pa ke go prerasneme ovoj doenacki period no po postovite vo temata Bebeski Muabeti zabelezav deka mnogu majki se zbuneti od odnesuvanjeto na svoite bebinja (koe se poklopuva so ovie periodi koga najcesto se slucuvaat ovie skokovi vo rastot) pa bi bilo dobro da imame edno strucno objasnuvanje i se razbira sovet.
:) :)


Dr. Lide moevo prasanje nekako se preskokna? :)
Темата е заклучена.

Најново на форумот

 • No posts to display.