Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стручни совети од областа на гинекологијата!

Стручни совети од областа на гинекологијата! 17 Дек 2009 22:21 #25

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Одговор на вашите прашања од оваа област ви дава
специјалист гинеколог акушер Лидија Јуруковска
од ПЗУ гинеколошко акушерска ординација
„ЈУРУКОВСКИ„

Секако имајте предвид дека е докторката зафатена и бидете трпеливи додека добиете одговор. За да не се трупаат не брзајте со поставување нови прашања и секако претходно пребарајте ја темата дали можеби веќе постои одговор на вашето прашање...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 27 Фев 2010 19:08 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 25 Дек 2009 14:08 #5485

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
eva79 напишал/а:
Dr. Lidija,
pred se blagodram na dosega site odgovoreni prasanja. Bi sakala da Ve prasam za slednovo:
jas sum 10 ta nedela od bremenost. Pred 2 nedeli pravev krvna slika vo Jane Sandanski i izleze deka sekerot mi e 6,3. Mi bese sugerirano od maticen da odam na OGTT test. Testot go napraviv vo privatna lab. kade izlegoa ovie rezultati: Glikoza= 5,25 a po eden cas so opteretuvanje od 50 g. glikoza izleze glikemija= 4,9. Me interesira dali e ova mozno posle eden cas da bide pomalce od prethodno??

Blagodaram
Тестот што сте го направиле не е OGTT тест,тоа е Challange test со 50 грамско оптоварување сo glikoza-ова е за ваша информација, да знаете кое точно испитување е направено. Тое како постапка е сосоме во ред.Што се однесува до вредностите, нормални се како реакција на организмот на оптоварувањето.A тоа значи дека вашиот организам без проблем се справува со контролата на шеќерот во крвта(glikemijata).Ако има некаво оптоварување-фамилијарно или вашиот гинеколог примети ултразвучни показатели за евентуална можност за постоење на гестациски дијабет(се јавува само во текот на бременоста), тестот треба да се повтори...
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 25 Дек 2009 16:56 #5622

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
peperutce напишал/а:
Др. Лидија
Сакам да ве прашам нешто. Направив уринокултура и резулататот е бактерија Streptococcus agalictiae gr.B. Веке подолго време имам чешање, многу бело прање, имав нагони за мокрење често и малку болки. МЕ интересира дали тоа е предизвикано од бактеријата? Дали може нешто по опширно да ми кажете за бактеријата, како на пример дали се добива од сексуален однос? Дали се пренесува на партнерот? Дали влијае на забременување...итн? Прочитав на интернет дека е многу штетна и може во некои случаи да биде смртоносна за новороденче, но дали и за мене?? :( :( Фала ви однапред
GBS(група Б стрептококи)во кои спаѓа и Streptococcus agalactie се грам + коки.Најчесто ги колонизираат(населуваат) вагината,гастроинтестиналниот тракт,горен респираторен тракт и УРИНАРНИОТ ТРАКТ.Во случај на генитоуринарна инфекција(што во моментов е ваш интерес) можe да оди од асимптоматска(без симптоми а инфекција постои),cistitis(воспаление на бешиката),pielonefrit(воспаление на бубрезите)проследено со бактериурија(продор на бактеријата во крвта).Лесно е да се заклучи дека бактеријата не треба да се потценува и задолжително да се лечи.Со оглед дека е докажана со уринокултура,почнете веднаш со терапија.Лек на избор е Penicillin и Ampicillin,а во случај да сте алергични Klindamycin,Erytrhromycin или Vancomycin.Паралелно да земате поголема количина на течности-мин. 2 лит.По завршената терапија,многу е важно да се повтори уринокултурата но и да се земат 4-те микробиолошки брисеви како и ПАП со вагинална флора.Што се однесува до дејството на бактеријата на плодот т.е. идното бебе,да точно е дека може да биде многу опасна ако се пренесе од мајката на плодот,посебно по прскање на плодовите обвивки,но за тоа кога ќе дојде време.За крај,почнете со лечење па ќе бидеме во контакт
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 25 Дек 2009 17:08 #5626

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
igi напишал/а:
Др.Лидија,
Многу често имам проблеми со Кандида-еднаш месечно, а понекогаш и двапати.Ставам вагиналети-Канестен.Ќе ми помине и потоа повторно.Сега веројатно почнав да му ја пренесувам и на мажот ми.Дали е возможно кандидата да се пренесе по сексуален пат и кои се најчести причини кои се појавува?
Поздрав и однапред благодарам
Candida е дел оде нормалната вагинална флора.Но во некои случаи(користење на антибиотици,намален имунитет,стрес),она прекумерно се размножува и почнува да дава симптоми-појачан секрет(густ,бел,како густо кисело млеко) и јак свраб.Тогаш треба да се лечи и задолжително се лечат двајцата партнери.Зошто?Кај мажите речисис никогаш не дава симптоми а при следниот сексуален контакт повторно се пренесува кај женскиот партнер.Терапијата е следна-Caps Diflazon 15o mg. по една двајцата.Вие продолжувате со Vag.Canesten 3,по една навечер три дена и маст Canesten и внатрешно и надворешно неколку пати на ден 5 дена.Конзумирајте барем 2 чаши јогурт на ден.Па ќе видиме дали ќе успееме да го решиме проблемот,се надевам да
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 25 Дек 2009 17:22 #5636

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
vasidora напишал/а:
Zdravo D-r Lide,

sakam da prasam dali ima vrska bolnata menstruacija so proodnost na jajcevodite? T.e. dali dokolku imam bolna menstruacija, toa bi indiciralo deka imam problem so proodnosta na jacevodite.

Fala mnogu
Не во никој случај.Зголеменото лачење на Prostaglandini даваат за последица болни менструации.Денот кога го очекувате циклусот земете некој од препаратите кои го стопираат лачењето(Indometacin 100 mg.-чепчиња,мислам дека најповеќе помагаат),Tabl.Ketonal,Tabl.Brufen.Но наповеќе сакам да нагласам дека со овие лекови треба да се започне барем еден ден пред циклусот(ако е редовен,па може да се предвиди) или со првите и најмали боки.ако се излачи поголема количина на Prostaglandini,лекот веќе нема да може да ја заврши својата функција.Тогаш преостануваат аналгетиците како помош, но не секогаш успешно
Темата е заклучена.

Одг: Кламидија или нешто друго? 25 Дек 2009 17:26 #5641

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
Meri напишал/а:
Neznam sto da napravam da se ottarasam od infekcijava koja mi se vraka nekoku pati i toa od razni pricini od necisti uslovi kaj ginekologot koga mi zema bris, imunitetot mi bese padnat pa se bese vo red.Po 1 nedela pak kako zolt iscedok i cesanje megu cipite znaev deka pak e istoto.probav so caevi Uvin, vaginaleti sega stavam na baza od kantarion, pijam mnogu voda, porano i vibramicin, cefaleksin, summamed zemav ...
ako moze da mi kaze nekoj sto da proveram i partnerot so isto treba da se lekuva znam.
pozdrav
Треба да се земат 4-те микробиолошки брисеви(по 15 секунди за секој-препорака од микробиолозите),ПАП со вагинална флора и уринокултура.Кога ќе ги добиете резултатите повторно ќе контактираме
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 25 Дек 2009 17:35 #5649

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
srculence напишал/а:
Dr Lidija,

po moe racunanje jas sum vo treta nedela od bremenost.Posto bev strvna se najadov nesto ledeno i ete problem so grloto,nastinata sum veke 5 dena prvite dva tri dena imav visoka T duri do 38.2 ama smeev da se napijam samo paracetamol sumeci.Veke tri dena imam bolki vo dolniot stomak.Mojot ginekolog tuka vo Belgija i mojot maaticen opst lekar mi rekoa deka toa e normalno pri nastinka.Mene me plasi toa nekako i se prasuvam kakov e rizikot od kaslanje od samata nastinka.Pred dve godini imav praveno operacija na kila-hernia nisko pod desniot jajnik dali toa bi mozelo da bide problem za mojata bremenost.Prvpat sum bremena,pa poradi nezboruvanje dovolno dobro na ajzikot ovde potesko mi e da se razberam so doktorot,zatoa baram sovet od Vas.
Прво нешто да расчистиме-3-та недела бременост како термин не постои.Неделите на бременост се рачунаат од првиот ден на последната менструација.Најрано бременост може да се потврди еден по каснење на циклусот а ултразвучно една недела по каснење на циклусот а тоа е веќе 5 гестациска недела.Така сега немам претстава која недела сте бремени?Настинката и температурата може ама најчесто не му наштетува на плодот.Тоа може единствено да се види со ултразвучен преглед.Болки во долен дел на стомак не мора ништо да значат,сигурно не се од настинката.Матката расте,а и операцијата може да направила мали прираслици па и тие да даваат такви симптоми,но тоа не и штети на бременоста и бебето...
Темата е заклучена.

Одг: Кламидија или нешто друго? 26 Дек 2009 20:34 #6210

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
peperutce напишал/а:
Dr. Lidija

јас почнав со антибиотик, веке 8 ми ден. Фала за советите.. обавезно ке ги направам сите брисеви и ПАП, по свое барање затоа што 2 месеци веке се мачам со ова а докторот сеуште не ми дал никакви испитувања.. освен уринокултура. Е сега доколку може да ми одговорите дали се пренесува на партнерот? Он направи спермограм, уринокултура и крвна слика.. чист е. Дали тоа е доволен доказ дека он нема никаква бактерија? или треба да направи плус испитувња? фала многу
Испитувањата што ги направил сопругот се доволни.Но сепак терапијата треба да оди кај двајцата партнери,може накнадно да му пренесете инфекција па да се вртите во круг.и во текот налечењето односи со кондом.Кој антибиотик го пиете ?
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 28 Дек 2009 18:15 #7197

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
kiki напишал/а:
dr.Lidija,
edno prasanje. Dali posle spontan abortus koj go imav vo 10 nedela a bremenosta mi bese so IVF treba da napravam nekoi posebni ispituvanja? Ginekologot mi rece deka e prirodna selekcija. Jas gi napraviv povtorno site ispituvanja za IVF (mikrobiloski brisevi, pap test i sl). Ima li potreba od nekoi dopolnitelni ispituvanja,(na pr. ANA, DNA, AFA dimeri), zemajki predvid deka imam dijagnosticiran reumatoiden artrit?
Reum.artrit sekako treba da se kontrolira kaj specijalist od taa oblast.Sto se odnesuva do spontaniot abortus i otkrivanjeto na pricinite, treba da se traga po pricinata.Dali se pojavi srceva akcija kaj plodot ili se rabotese za misetiran plod(bez srceva akcija ili pokasno se izgubi?).Ako vasata vozrast e nad 35 godini, treba da se napravi kariotip kaj dvajcata roditeli.Dali e napravena Histeroskopija i Laparaskopija-redovna postapka pred IVF?AFA moze da se napravat, no najdobro na samiot pocetok na slednata bremenost.PAP/VF,4 brisevi za mikrobilosko ispituvanje i urinokultuta kaj vas,spermokultura i urinokultura kaj soprugot.Duri po zavrsenite ispituvanje planirajte sledno IVF(ako e izbran za edinstven nacin da se postigne bremenost).Sekoj drug pristap e rizicen pa bi rekla i neseriozen pristap
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 28 Дек 2009 18:27 #7212

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
gvendolin напишал/а:
Dr.Lidija

Sakam da ve prasam sto tocno znaci na rezultat od bris na vagina i cerviks normalna mikrfoflora otsutna mene ni maticniot ni vo drzavna kade sto odam plus ne mi objasnija konkretno nisto kao ne e nisto stavaj vaginaleti so kantarion toa bese vo 15 nedela koga gi pravev brisevite. Sega sum 20 nedela i bev na skrining se e vo red so bebeto ama krvnata slika mi e malku losa hemoglobin 109; leukociti 13; eritrociti 3,8 neznam dali seto toa e povrzano dali imam nekoja infekcija bidejki bev bolna pred da gi pravam brisevite na urinokultura nemav nisto neznam sto da pravam
pozdrav i fala odnapred
Povtorete gi brisevite ama site 4 po ce vidime.Normalnata flora od nesto e narusena, ce vidime sto ce kazat brisevite.Krvnata slika odi vo prilog na anemija sto ne e dobro.Anemijata moze da vlijae na rastot na bebeto i da bide pricina za predvremeno poroduvanje. Povtorete ja no sekogas zamete i serumsko zelezo.Koga ce gi dobiete site rezultati da se dade soodvetne terapija i konzumirajte hrana koja sodrzi mnogu zelezo ako se pokaze deka e pod granica
Темата е заклучена.

Одг: Кламидија или нешто друго? 28 Дек 2009 18:30 #7215

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
peperutce напишал/а:
D-r Lidija Jurukovska напишал/а:
Испитувањата што ги направил сопругот се доволни.Но сепак терапијата треба да оди кај двајцата партнери,може накнадно да му пренесете инфекција па да се вртите во круг.и во текот налечењето односи со кондом.Кој антибиотик го пиете ?

Пиев амоксиклав и ставав канестен 3,првите денови (иначе пијам витамин Ц сега додека имам инфекција од 2000 мг, Б6, Б-комплекс, и едни минерали мислам дека се викаа спирола или слично :S)... завршив со терапија, многу ми е подобро но осекам чешкање по малку.. повеке како скокоткање. Наредната недела ке ја повторам уринокултурата па ке видиме... ке ве информирам во секој случај. Фала Ви многу докторке и Ви ги честитам сите празници :) .. поздрав
Vo red.ce bideme vo kontakt.I vas srecni praznici
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 28 Дек 2009 18:35 #7219

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
p_bojana напишал/а:
Др.Лидија

Породена сум пред 4 месеци,досега два пати добив нормално како порано, но постојано имам бело жолт исцедок.правев пап тест и брисови излегоа негавтивни немам ни кандида,ниту било каква бактериска или габична инфекција. И пред да се породам постојано имав бел исцедот иако сите испитувања беа уредни, меѓутоа во многу помала количина. ставам вагиналети од кантарион ама не помагаат. За што може да станува збор и што да преземам
Koi tocno brisevi se zemeni?
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 28 Дек 2009 18:48 #7238

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
NewMamy напишал/а:
Dobar denes Dr. Lidija, sakav da ve prasam sto vsusnost e OTG test i kako se pravi? preku bockanje od vena ili prst ili....? Nemam praveno do sega a treba, pa me interesira Vi Blagodaram i srekni praznici
Pretpostavuvam deka mislite na OGTT(oralen glikoza tolerans test)???Problemi so glikemijata?Dali e prvo napraven Challange test?Kazete mi zosto e indiciran testot i vednas ce vi odgovoram na prasanjeto...
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 28 Дек 2009 20:26 #7325

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
viktori напишал/а:
DR LIDE Ve molam da mi kazite za azospermijata dali moze nesto da se postigne so lekovi.veke imame praveno dve biopsii TESE no ne najdoa nisto sto ponatamu.Vi blagodaram odnapred.
Azoospemija e termin koj oznacuva otsustvo na spermatozoidi vo ejakulatot koj se analizira pod mikroskop.Istata moze da bide sekretorna i eksrektorna.SEKRETORNATA azoospermija podrazbira sostojba koga testisite ne proizveduvaat spermatozoidi.Pricini:genetska mutacija ili poremeten katiotip,kriptorhizam(nespusteni testisi-obostrano),vospalenie na testisite,sostojba posle radio ili hemioterapija.Vazni se i vrednostite na hormonite:FSH,LH PRL i Testosteron.Dijagnozata se postavuva so:anamneza,klinicki pregled,hormonski analizi i biopsija na testisi.Lecenjeto t.e. ishodot zavisi od pricinata.Ako e hormonski usloveno so terapija sostojbata se menuva na podobro.Ako e genetski usloveno ili e posledica na tesko ostetuvanje na testisot kako posledica na vospalenie ili trauma, prognozata e losa.No nikogas ne se isklucuva moznosta na biopsija da se najde spermatozoid-i (TESA) i so pomos na ICSI (direktno spojuvanje na j.kletka i spermatozoidot)da se postigne oploduvanje.EKSKRETORNATA azoospermija podrazbira deka ima produkcija na spermatozoidi, no poradi precka vo semovodite(kanalite) ne mozat da stignat do ejakulatot i ne se detektiraat pod mikroskop.Mozat da bidat vrodeni ili steknati.Lecenjeto e hirursko i uspesno vo okolu 60%.Se nadevam deka dobivte slika za sostojbata kaj vasiot soprug.Sega tragajte po pricinata, taka ce dojdete do dijagnozata i izborot na lekuvanjeto.Ne brzajte so povtorna TESA,bez da se znae procinata
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 28 Дек 2009 20:35 #7331

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
NewMamy напишал/а:
Bremena sum 29 nedela, a imam praveno samo ednas krvna slika. I mi rekoa deka treba da napravam krvna slika, urina i OGT test, i mi rekoa deka za toa treba da se miruva tamu 2 saati ???? a ne znam ni kako ni sto ni zosto e toa? dali se pravi preku bockanje ili pak , sto znam ???
OGTT se pravi kal strogo selektirani slucai a ne kako voobicaen protokol.A toa se slucai koga postoi somnenie za gestaciski dijabet.No pred toa i se objasnuva na trudnicata zosto se pravi,a pred toj test koj se pravi so oralno zemanje na secer,trae okolu 4 casa i e malku iscrpuvacki, se pravi drug test-Challange test so 5o gr. optovaruvanje so glikoza i ce vi odzeme okolu 1 cas od vaseto vreme.Malku ne mi e jasna situacijata moram da priznaam!!!
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 29 Дек 2009 12:37 #7639

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
p_bojana напишал/а:
D-r Lidija Jurukovska напишал/а:
p_bojana напишал/а:
Др.Лидија

Породена сум пред 4 месеци,досега два пати добив нормално како порано, но постојано имам бело жолт исцедок.правев пап тест и брисови излегоа негавтивни немам ни кандида,ниту било каква бактериска или габична инфекција. И пред да се породам постојано имав бел исцедот иако сите испитувања беа уредни, меѓутоа во многу помала количина. ставам вагиналети од кантарион ама не помагаат. За што може да станува збор и што да преземам
Koi tocno brisevi se zemeni?
брис од вагина каде патогени бактерии и кандида не се најдени,нормална микрофлора,брис од цервикс утери,брис за кламидија,брис за микроплазма и уреаплазма сите негативни
Ostanuva da se zeme i PAP i VF(vaginalna flora).I taa analiza moze da pokaze prisustvo na odredena infekcija(VF) koja ne se pokazuva na mikrobioloski brisevi.Da go vidime rezultatot pa ce prodiskutirame
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 29 Дек 2009 12:42 #7640

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
prasence напишал/а:
uzasno me boli i cesa i od nadvor i od vnatre, od vcera ama denes poveke, nemozam da otidam kaj ginekologot a belo pranje nemam,se mijam so kamilica ama neznam sto da zemam od koi vaginalni da stavam, pa posle praznicive ke odam.
Neznam dali moze da mi e nekoja infekcija sto sum po 12 saati stegnata vo farmerki?? Nikogas vaka ne mi se slucilo, inaku i mi docni veke 4 dena?
Prvo proverete dali ima moznost za bremenost.Po simptomite lici deka se raboti za Candida,no terapijata ce zavisi od toa dali ima ili nema bremenost.napravete uste denes test za bremenost-od krv ne od mokraca pa ce vidime.Tesnite farmarki uste povece moze da gi vlosat simptomite.Ce kontaktirame po dobivanjeto na rezultatot
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 11 Јан 2010 11:04 #12969

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
eva79 напишал/а:
Doktorke, dali e opasna kandida vo bremenosta(13 nedela), i kako da se izleci?

pozdrav
Candida e del od normalnata flora na vaginata-problem ne moze da napravi.Se leci samo ako od nekoja pricina e zgolemena nejzinata prisutnost pa dava simptomi koi mozat da bidat dosta voznemiruvacki:silen svrab,pecenje,obilen mlecen sekret(kako kiselo zasireno mleko).Vo bremenost se leci isklucivo lokalno so vaginaleti Canesten 3
Темата е заклучена.

Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 11 Јан 2010 11:07 #12970

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
natalija напишал/а:
Pocituvana doktorke.
Na moeto bebe 3 dena po ragjaneto mu se pojavija crveni damki po liceto. Na izleguvanje od bolnica go prasav pedijatarot mi rece ne e nisto. Potoa tie se prosirija na preponi i noze i po nekoe na teloto i po edna nedela mu se napolnija so gnoj. Koga go odnesovme na doktor mi rekoa deka e piodermija i deka ja dobilo poradi necisti uslovi pri poragjane. Mene se uste ne mi e jasno kako mozese toa da se sluci. Bidejci jas nekolku pati pravev brisevi vo bremenosta i ne pokazuvase nisto. Pa prasuvam dali moze jas da sum mu ja prenela bakterijata koja e pricina za piodermija?
Ne bi mozela so sigurnost da kazam kako doslo do taa sostojba kaj bebeto.Sega e najvazno da se sredi toj problem vo konsultacija so pedijatar
Темата е заклучена.

Ре: Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 19 Сеп 2010 15:41 #53233

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
mia.i wrote:
Dr.Lidija ke ve molam za pomos.So mm veke 14m. se obiduvame da imame bebe i nikako ne ni uspeva.Gi pravevme skoro iste ispituvanja i se e vo red osven na brisevite sto mene mi gi zemaa za mikrobiologija testot za ureaplazama se pokaza pozitiven.Mojot doktor ne e tuka momentalno.So nego se slusnavme samo po tel.i mi kaza da pijam sumamed i da koristam edni vaginaleti (im go zaboraviv imeto) a pregled mi zakaza za dve nedeli.Ke ve molam ako moze da mi kazete dali toa moze da e pricina sto ne mozam da ostanm trudna i dali sum mozela da mu prenesam nesto i na mm so sto bi se vlosile i negovite rezultati od spermogram(na edna internet strana procitav deka i toa e mozno)

Problem so zabremenuvanje moze da ima, no za toa koga ce dojde vreme. Sostojbata ne e povrzana so naodot na CIN 1 na PAP, sto e sostojba koja e revezibilna t.e. moze da se povlece. Napravete Kolposkopija i povtorete go PAP-ot za 3 meseci, a prethodno da s sanira bilo kakva infekcija.
Последна промена: 22 Сеп 2010 02:26 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Одг: Стручни совети од областа на гинекологијата! 19 Сеп 2010 15:58 #53236

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
Zavisi dali imate dodatni rizik faktori za gestaciski dijabet-pogolem plod osobeno vo predelot na stomaceto, zgolemena kolicina na plodova voda, familijarna optovarenost. Odgovorot ce go barate kaj vasiot ginekolog koj vi ja vodi bremenosta i ve poznava kako pacientka. Ako postoi nekoj od tie rizici, ce ve isprati na dodatni ispituvanja. Vtoriot naod ne znaci nisto ako urinokulturata e sterilna
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 19 Сеп 2010 16:01 #53238

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
Napravete konsultacija so kozen lekar
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Ilince

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 19 Сеп 2010 16:03 #53239

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
ristevskaa wrote:
Dr.Lidija..Sakam da ve prasam nesto bideki sum vo golema zabuna..izvenete za vremeto koe vi go odzemam no navistina mi treba sovet od vas. Vo Juli mesec mi kasnese ciklusot poveke od 10 dena bez na ginekolog i doktorkata mi rece mozna e vonmatericna bremenost i mi rece da napravam HCg ,toa bese negativno i taa ednostavno mi rece mozebi imas cista.Potoa mi dojde, no so golemi bolku vo jajnicite.Togas dobiv na 30 Juli.Od togas pa se do vcera 16 septemvri nemav ciklus i neocekuvano mi dojde no ne kako sto dobivav minatite meseci .So losejne so vrtoglavici so snizuvajne na pritisokot ne mozev od krevet da stanam od bolki .Deneska sum vo red nemam golemi bolku..sakam da slusnam vase mislejne i navistina go cenam toa..Golmi pozdravi

Najvazno e da se iskluci bremenost koja ne mora da bide vo matkata. Povtorete go testot za bremenost, ako e negativen, ciklusot moze da se izregulira a toa ce go dogovorite so vasata maticna doktorka
Последна промена: 22 Сеп 2010 02:18 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 19 Сеп 2010 16:07 #53242

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
Ariel wrote:
Doktor Lidija ke ve molam za pomos, ako moze da mi kazete koi ispituvanja se pravat ako se somnevate na holestaza vo bremenost.
Mi se pojavi osip ne mnogu izrazen znaci nekolku bruncinja na stapalata odozgora, na nozete dve tri na grbot isto tri-cetiri i nekolku na podlaktica. Licat na kasnato od komarec, prvo mislev deka se komarci ama sega se poveke se somnevam na alergija. Edna devojka pisa deka imala slicni simptomi pa izleglo deka e holestaza. Zabelezav deka stolicata mi e posvetla, no urinata e ista kako sto si bese sekogas znaci nema promeni.
Dokolku se raboti za holestaza sto treba da se prevzeme i kolku moze da se ceka do kontrola, inace kontrola imam zakazano duri za 10-tina dena. Dali imam tolku vreme ili na svoja raka da si napravam analizi, sekako ke ve molam da mi kazete koi pa vo zavisnost od rezultatite da vidime sto panatamu. Ve molam kolku sto e mozno pobrzo odgovorete mi mnogu se zagriziv, osobeno sto e bliznacka bremenost i tesko postignata.
Pozdrav
Ariel wrote:
Doktorke jas sepak bev i napraviv analizi, kompletna krvna slika so enzimi bilirubinot go proveriv, se e vo ramkite na normalata. Proveriv i urina no tamu edinstveno mi vika dosta bakterii i leukociti od 8-10, pa denes cekam rezultat i od urinokulturata da vidime za sto se raboti. Isto taka i sedimentacijata na krvta mi izleze povisena, do 25 e a mojata e 26. Dali e ova zaradi alergijata i dokolku urinata izleze sterilna da cekam li cela nedela za kontrola ili da odam porano. Inace alergijata mi se povlece od racete no se rasiri na nozete, preku celi butini i na grbot, potocno na kicmata izgleda bas kako kasnato od komarec, ve molam za pomos.
Odnapred Blagodaram.
Sostojbata ne e opasna za plodovite, samo da se sredi alergijata za koja bi bilo dobro da zemete terapija, a i so pregledot da se otkrie na sto ste alergicni. Se nadevam deka urinokulturata e negativna
Последна промена: 22 Сеп 2010 02:16 by Big Sister.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Ariel

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 30 Сеп 2010 16:51 #56715

 • D-r Lidija Jurukovska
 • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 114
 • Thank you received: 12
 • Карма: 13
gunnergirl wrote:
Doktorka ke ve molasm za eden sovet.Se porodev pred edna godina a prvo dobivanje mi bese po osum meseci no so jaki bolki i mnogu obilno krvavenje.Togas bev kaj maticnata koja me gledase na eho i rece deka endometriumot e mnogu tenok za tolku golemo krvavenje i bev na klinika vadev krv za hormoni i mi bea vo red osven prolacktinot bese pokacen zatoa sto uste doev.Otogas dobivam redovno no postojano imam tapi bolki vo jajnicite koisto ne se bas mali.Bev povtorno na ginerkolog i se e ok nemam cisti i dr.ne gleda pricina za bolkite.Moze li da posovetuvate dali treba da pravam nekoi ispituvanja.
Da se napravi PAP i mikrobioloski brisevi so urinokultura-so cel da se iskluci infekcija
Темата е заклучена.

Најново на форумот

 • No posts to display.