Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Евровизија 2014

Евровизија 2014 04 Сеп 2013 04:35 #243498

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Претпоставувам дека скоро сите сме информирани дека Тијана Дапчевиќ ќе не претставува на следниот Евросонг. Кои се вашите коментари за изборот на претставникот? :majsi2:

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 19 Сеп 2013 16:30 #244096

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Хрватска без претставник на Евровизија

Хрватска идната година нема да има претставник на Евросонг заради фианнсиската криза и лошите пласмани од претходните години, објави Хрватската радио телевизија која е организатор на натпреварот за избор на претставник на европската музичка манифестација.

„Како јавен сервис ХРТ води сметка парите да се трошат што порационално и поефикасно. ХРТ ја има во предвид тешката економска ситуација и води сметка за критиките од јавноста за финансиската оправданост на настапите“, пишува во соопштението.

ХРТ уште соопшти дека иако одлуката ќе наиде на неодобрување кај дел од публиката, телевизијата одлучи да направи пауза заради слабите пласмани на пејачите.

Од ХРТ напоменуваат дека слични одлуки имаат донесено и други европски телевизии, посебно оние од земји во рецесија.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 23 Сеп 2013 05:41 #244194

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И Турција не оди на Евровизија!

И покрај тоа што Турција доживеа неколку успеси на Евровизија, сепак од минатата година одлучи да не учествува.

Нема да се натпреварува ни во 2014 година туку ќе основа свое шоу - Турковизија, на кое ќе учествуваат близу 20 земји кои историски или културолошки се поврзани со Турција.Како што пишуваат медиумите и Босна и Херцеговина би можела да биде меѓу поканетите земји.

Турската јавна телевизија одлучи да го испроба истиот рецепт кои со години го користи Евровизија. Станува збор за проект кој е многу сличен на Евровизија, а идеата за основање на Турковизија дојде откако Турција одлучи да се повлече од престижното европско натпреварување за најдобра песна во Европа, затоа што не се согласуваат со начинот на кој се гласа и системот, според кој „четирите големи земји“ одат директно во финале.

Повеќе на овој линк
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 25 Сеп 2013 04:29 #244237

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Leka poleka ke im ostane Evrovizija na Skandinavcite. Koga so godini samo tamu se vrtat.
Tuku vo edno kuso intervju koe go imav pred izvesno vreme, so covek koj e direkno involviran vo Evrovizijata, eden od organizatorite, mu go postaviv i toa prasanje, okolu sosedskoto delenje glasovi.
Negov odgovor bese deka ne gledaat na toa taka deka e politicki i sosedski i tn...tuku ocekuvano bilo da eden izveduvac na primer od Balkanot im e poblizok na sosedite i da im se dopadne pesnata poradi poznavanjeto na jazikot, pa poradi toa ocekuvano bilo i da dobie najmnogu glasovi od tuka. Isto i kaj Skandinavcite. :poimnemam:
ama eve sega izgleda stanuvaat se poveke svesni za problemot i pocnaa da menuvaat pravila. Najnovoto e deka glasanjeto od zirito ke bide javno, a ne kako do sega koga ne se znaese koj e vo zirito i kako glasal. osven ke se znae koi se clenovite na zirito ke treba sekoj javno da gi kaze svoite glasovi.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 22 Јан 2014 10:39 #248138

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Годинава на Евровизија во Копенхаген, Македонија ќе настапи во втората полуфинална вечер, која е закажана на 8 мај. Нашата претставничка, Тијана Дапчевиќ, со песната "Победа" ќе се обиде да се пласира во големото финале, а со нас истата вечер силите ќе си ги мерат уште 14 држави и тоа: Норвешка, Израел, Грузија, Австрија, Литванија, Полска, Малта, Финска, Ирска, Романија, Словенија, Белорусија, Грција, Швајцарија.

извор
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 23 Фев 2014 06:23 #248890

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Еве ја песната...искрено мене многу позитивно ме изненади и ми се допаѓа
www.youtube.com/watch?v=grZ7vPQ_y8M
www.youtube.com/watch?v=hzyeLAXpke8

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 23 Фев 2014 19:09 #248906

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
За Тијана немам замерки, таа е докажана и квалитетна пејачка. Знае како треба на сцена. Ама необична ми е песнава. повеќе ми се допаѓа англиската верзија.

Инаку овој настан одамна престана да биде интересен оти се знае што се случува при гласањето.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 24 Фев 2014 03:27 #248911

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Ја слушнав песната неколку пати и уште немам изградено мислење. Песната е евровизиска, влегува во уво, ама мене лично не ми се допаѓаат тој стил на песни. :poimnemam:
Инаку и мене англиската верзија ми е подобра за евровизија, поготово што оваа година нема да има голем број од соседите (кај кои би прошла мк верзијата), а англиската полесно ќе им влезе во уво на европјаните :)
Последна промена: 24 Фев 2014 03:28 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 09 Мај 2014 02:41 #250630

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Не гледав синоќа и незнам какви песни имало но сабајле читам Тијана не влегла во финале. Очекувано! Песната не ми беше евровизиска некако...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 09 Мај 2014 05:42 #250640

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
А што е „евровизиска песна“ ? Не постои такво нешто, оти кога ќе свртиш наназад победувале од песни кои биле лесни и певливи, до песни кои биле балади и хеви метал.

Тијана годинава одлично не‘ претстави. Настапот беше ОК, иако можеби ми недостигаа малку поголеми WOOW ефекти во кореографија. Сепак таа убаво си отпеа.
И пред настапот исто така не можам да најдам замерки. За прв пат имавме претставник кој ниту еднаш не беше исмеан, кој ги шармираше сите и привлекуваше внимание...
Ете, очекувавме дека годинава Тијана е позната во балканскиве земји, а три од нив не учествуваа, па некако очекувавме можеби дека поради тоа ќе има за нејзе гласови...Ама јок.

Време е и ние да се откажеме од оваа фарса!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 09 Мај 2014 07:02 #250648

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Јас не мислам дека треба да се откажеме од Евровизија, напротив, треба да продолжиме да се трудиме да направиме попевлива, повпечатлива односно песна која лесно влегува во уво. :majsi2: Не дека секоја година не се обидуваме :smee1:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 09 Мај 2014 10:20 #250653

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Spored mene,Tijana odlicno otpea.Megutoa koreografijata voopsto ne mi se dopadna(ako toa nesto mozese da se narece koreografija) i ne mi se dopadna kompletniot stajling.Stilistot ili kreatorot(ne znam kogo da posocam) namesto da ja istakne ubavinata na Tijana tie ja oblekle vo nikakvo odelo koe ic ,ama ic ne i prilegase.
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 10 Мај 2014 22:14 #250661

 • forumce
 • forumce's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 94
 • Карма: 0
Osven Tijana nisto drugo ne slusnav.Mozese i podobro ona ama toa e.Vidov pobedil Koncita samo nego nakratko go vidov,ne ja slusnav pesnata,taka da za pesnata ne znam kakva e i dali zasluzeno.Ama sto prajme so izgledot,liberte sum za vakvi raboti koj kako saka neka si zivee,ama ova mislam bese premnogu.Nastrana toa sto uste koga go vidov,rekov ovaj igra na karta poveke glasovi od LGBT,ama bre i deca gledaat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 11 Мај 2014 04:29 #250662

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Iskreno, prv pat sum nekako duri "gorda" sto ziveam vo Avstrija ;) Pesnata e super i covekot pee super, tuka nema greska… A za izgledot, tova si ima razlog i saka nesto da i kaze so tova i mislam deka e vazno… Mislam deka Evropa go razbra tova i najiskreno, ne gledam problem vo tova sto deca gledaat… Ke vidat covek! Sin mi ne gleda, ama sega go vide klipot i sam si rece, deka bil maz vo zenski alista… Ne gledam nisto strasno vo tova, ako deca vidat, deka lugevo sme razlicni i nekoj ne se kako site :)

Mene poveke me interesira kako Avstrija tova dogodina ke go napravi i kade ke pocnat da stedat ;) Ama od 1966 ne pobedile, moze imaat nesto ustedeno ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 11 Мај 2014 06:46 #250666

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
pobednickata pesna e ubava , ama izveduvacot ....
neznam sto e vicot stvarno so covekov , ako bil maz pa se napravil zena , zosto togas bradava ????
dali namenski za evrovizijava ili taka si e I vo privaten zivot ????
kako I da e , ne ocekuvav deka cela Eu ke padne na likov
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 11 Мај 2014 07:15 #250668

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
da nemase brada zimi majka sto ke pobedese. odlicno ispejaa i pejackite od Spanija, Slovenija, Germanija....ama pominaa nezabelezeno oti neli ne shokiraa.
evrovizija namesto da bira pesna bira koj pogolem ludak na scena ke se pokaze.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 11 Мај 2014 07:48 #250669

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas ne gledav mnogu ama licno Evrovizijata se poveke mi lici na zaebancija so izvinenie. Posebno toa go potvrdija Angliskive voditeli koi bukvalno se zae**aa na se receno i prikazano tamu.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 11 Мај 2014 09:07 #250670

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Dolphin wrote:
pobednickata pesna e ubava , ama izveduvacot ....
neznam sto e vicot stvarno so covekov , ako bil maz pa se napravil zena , zosto togas bradava ????
dali namenski za evrovizijava ili taka si e I vo privaten zivot ????
kako I da e , ne ocekuvav deka cela Eu ke padne na likov

Ne, ne, Koncita e figura sto e stvoril veke pred nekolko godini, mislam ima nekade 5, 6… Covekot se vika Tom i pee veke mnogo vreme, duri pobedi razni konkursi tuka vo Avstrija… Kako maz toga…E sega bidejki e homoseksualec i se bori so homofobija cel zivot, stvorim za sebe figurata na Koncita Wurst… Wurst znaci od edna strana "kolbas", a on mislil na "wuscht", zbor sto go koristime da kazeme deka nesto e "seedno"… Vo princip kako simbol, bas nee vazno sto sum i koj sum… Zato e i taka "unisex", znaci de fakto nee vazno, dali e maz ili zena, tova saka da kaze…

Cel EU padna tocno na tova, u znak protiv homofobija i diskriminacija na luge sto se "inakvi"…

A inace Fairy, taka e Evrovizija veke odavna nee tova sto bila koga nie sme bile mali… A ludaci odavna se pojavuvat na scenata tamo (koga ke se seta na Rambo Amadeus so magareto…), ama Koncita udara vo drugi struni… A vo princip si ispejaa tipot se super...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 11 Мај 2014 10:10 #250671

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
eh toa e sto e , ne birame numera tuku atrakcija na scena
znaci Fifi neka gi sprema kuferite za vo Viena dogodina
ili uste podobro Rade Rogozarov da go pratime , so scenografija kako na poljakinjata sto pereshe ,garant ke vlezeme vo finale duri ima sansi I za pobeda
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Евровизија 2014 11 Мај 2014 10:49 #250673

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Mene mnogu me iritiraat ovie cirkusi okolu homosexualnosta. Nemam nekoj otpor licen, ama tie paradi, tie brakovi, posvojuvanja na deca - heeej. Na kraj nemase da postoime ako bese toa prirodna rabota.

Aj sto si razlicen od drugite, a sto pravis nesto sto ne e vo sklad so prirodnite zakoni - pa uste i da se podbivas so se' toa. Abe ajde sega ...
Neka im e, ne gi osuduvam. Ama neka ne mi se mesaat vo zivotot bre. Sega site sme pod tortura mediumska - kolku bile obespraveni.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.