Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: На 17 март собираме донирана облека

На 17 март собираме донирана облека 23 Фев 2012 13:12 #183669

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Почитувани членови

Сакам да ве известам дека нашето здружение „Родители и деца- РиД“ се вклучи во чоколадната аукција, организирана од здружението Позитиво. Денес бевме на стартот од оваа благородна акција, од која собраните средства ќе се донираат во училиштето за деца со проблеми во видот „Димитар Влахов“.

Освен што дадовме скромна донација за старт со купувањето една слика (изработена во специјална техника) од децата во тоа училиште, ние ќе учествуваме и со донација на самата аукција.
Првичната идеја е да донираме специјално изработена чоколадна торта со логото наше, но, отворени сме и за други идеи како можеме да помогнеме.

Исто така било кој ако сака може да се вклучи во акцијата со било каква донација.

Линк за чоколадна аукција
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 23 Фев 2012 13:19 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, Majsi, biljann, Goddess^

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 23 Фев 2012 13:15 #183671

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Прво ме интересира каква потреба имаат тие дечиња.???? Значи какви се донации им се потребни. И ме интересира која е целта на тортата? Некој ќе ја купи па со тие пари ќе се купи нешто за овие дечиња конкретно. :wtf:
Последна промена: 23 Фев 2012 13:16 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 23 Фев 2012 13:19 #183673

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Macika - значи ние учествуваме во Чоколадната аукција која ја организира здружението ПОЗИТИВО како Донатор.
Самиот збор аукција кажува дека ќе има продажба на одредени средства преку наддавање. Секој донатор учествува со донација по избор, но да биде било што од чоколадо. Потоа донациите (торти, скулптури, пијалоци, бомбони сето тоа од чоколадо) се ставаат на аукција и се продаваат, а парите кои ќе се соберат се донираат во училиштето за одредени потреби.
Исто и парите од продажба на сликите кои денес беа изложени.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 23 Фев 2012 13:25 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 23 Фев 2012 14:18 #183691

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
koga se spomnuva blago odma me asocira na Frogy i site recepti so sliki od blagi raboti sto gi ima postirano koi veruvam i na vkus se tolku dobri kako i na izgled, pa moze da napravite nekoi od niv i da gi podarite na aukcijata,veruvam deka ke ima interes
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 27 Фев 2012 08:45 #184502

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Денес зборев со претседателката на Позитиво- Катерина Попова и се договоривме дека најдобро е да учествуваме преку материјална донација, а не со нешто чоколадно, затоа што во училиштето Димитар Влахов имаат потреба од многу нешта. Од списокот каде имаше разни потреби (од апарти, мебел, техника и тн.) мислам дека ние моежеме да се вклучиме овде
- средства за лична хигиена (пасти за заби, сапуни, шампони)
- облека, чорапи и обувки - стари , чисти сеуште да може да се носат и да се за деца од 6 години до возрасни од 22 години.
- долен веш (маици и килоти) - ова ќе се обезбеди од здружението преку купување
- единечни постелнини - исто може од донации ваши ако имате постелнини кои не ги користите повеќе.

Ајде да видиме кој што може да обезбеди. Не сме ограничени со број, затоа што на тие деца таму буквално се им е добредојдено.
Од друга страна секој од нас има дома стари работи кои не ги користи и можеме сега да ги дадеме на правото место (впрочем како досега што давале многумина од нашите членови).
И денот за донација не е прецизиран, отприлика до крај на март можеме да собираме.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, mama, biljann, Goddess^, Hermiona and this user have 2 others thankyou

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 28 Фев 2012 07:15 #184678

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Друшки,
еве го списокот по број на чевли и величина на килоти/маици. Килотите и маиците во секој случај ќе се купуваат, кој има предлог за продавница со ефтини вакви работи, или некој македонски погон за да го контактираме и да нарачаме - кажете слободно, секој предлог ни е добредојден :da:

Списокот со величините е за ориентационо да знаете за кои величини станува збор, за да можат најдобро да се искористат.
Килоти / Маички
Машки

8 – 2
12 – 5
14 – 5
16 – 2

М – 5
L – 11
XL – 1

Женски

8 – 1
10 - 2
12 – 2
14 – 5
16 – 3

М – 7
L – 2
XL – 2Обувки

Машки

32 - 2
33 – 1
34 - 1
35 – 1
37 – 2
38 – 3
39 – 4
40 – 4
41 – 3
42 – 6
43 – 2
45 – 2

Женски

32 - 2
33 – 2
34 - 2
36 – 2
37 – 5
38 – 4
39 – 5
40 – 1
41 – 1

Мислам дека има доволно време да собираме работи, со оглед на тоа што крајот на март е краен рок за предавање на истите.
Ајде преку вклучување во акцијата на Позитиво да им помогнеме на оние на кои навистина им треба помош!
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 28 Фев 2012 07:21 #184680

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas neznam kako se planira, dali ke se zema nesto 3 za 100 ili kako ?? Ako se odi na pokvalitetna varijanta, znam deka vo GTC ima prodavnica na Vini-tex i gackickite 6-ka se 50 denari, a maicite 80. Eve ova neka bide nekoj orientir.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 28 Фев 2012 07:29 #184681

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Еве нека биди ова некој ориентир, јас појма немам за жал од поголемкиве броеви

Нека кажат и другите мајки од каде купуваат ефтина, а квалитетна, долна облека за дечињата, за да знаеме отприлика каде што има.
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
Последна промена: 11 Мар 2012 04:53 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 28 Фев 2012 15:47 #184828

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
JAs samo da prasham dali kje sobirate pari ili kje treba da se kupi del koj kolku moze pa da vi predade, ili moze i taka i taka?
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 28 Фев 2012 16:30 #184843

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
A jas da se nadovrzam na ova shto go kaza Meyo..moze li da se sobiraat pari, pa da napishete edna ziro smetka tuka i da uplatime koj kolku moze. Jas sega navistina ne sum vo sostojba da shetam i da kupuvam neshto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукци 28 Фев 2012 17:44 #184854

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Abe Godess efino i kvalitetno tesko ke najdes. Jas za sinot koj sega veke nosi 12 velicina na dolen ves kupuvam od Vinica ili Triteks. Ovaa golemina 70 den se gaki a maickite mislam deka bea 80 ili 100. Aj utre ke prasam na tezgata na pazarce od kaj sto kupuvam. Inaku sum kupuvala i od extreme intimo iskreno ne sum nesto odusevena, a so ogled na toa deka edno brojce se nosi maksimum edna godina navistina ne se isplati. Za konduri bas mi e krivo oti imav preubavi konduri gi ostavam pred kontejner da gi soberat ciganite. E sega uste edno prasanje kade se naogja ova uciliste? Toa e vsusnost internat? Me interesira kolku decinja se na vozrast od 6 godini, a kolku na vozrast od 8 godini? Jas najmnogu mozam da dadam raboti za taa vozrast.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 29 Фев 2012 04:16 #184901

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Ги споделија со нас величините на сите деца таму (од оправдани причини имињата не им се наведени нели :) ), што значи се ориентираме по тоа, така е најлесно...што ќе ни значат „6 години“ како информација, ако тоа детенце е ситно или многу крупно?
Ова инфо е првично, чисто колку да знаеме сите што да собираме....за се` останато ќе се координираме со Позитиво и ќе информираме тука, за да бидеме во тек со нив :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 03 Мар 2012 16:38 #185775

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Инфо:

- Ќе се собира облека, обувки, долна облека... Облеката и обувките секако ваши стари, носени, но да се сочувани. Облеката чиста и убаво средена. Величините ги имате па раководете се по нив кога ќе бирате парчиња.
- Долна облека ако некој сака да донира може да купи, нели не е во ред да се дава долна облека носена - пак ќе речам според величините овде дадени.
- Пари нема да се собираат.
- Ако некој сака може да донира и средства за лична хигиена - сапуни, шампони, пасти за заби.
- Можете ако имате дома стари постелини кои не ги користите, ама сепак да се употребливи, да ги донирате. Постелините да се единечни за кревет за возрасен 2м на 90 см. Чисти, перени, пеглани.

Ве очекуваме во сабота 17 ти март 2012, во АБЦ клубот - од 11 до 15 часот, кога ќе ги собираме донираните средства
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 03 Мар 2012 16:40 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann, bart

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 04 Мар 2012 04:28 #185797

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Тоа ќе биде единсвен термин за предавање? И уште нешто: таа 8-ца е за 6-годишно дете?
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 04 Мар 2012 04:31 by bart.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 04 Мар 2012 05:14 #185817

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Да барт, само тој ден ќе се собираат донациите.
а за она 8 ако ме прашуваш во пораката од Годес, претпоставувам, оти мене ми беа дадени на список децата со име и презиме и величина од долна облека и чевли, а не по возраст.
претпоставувам дека е за 6 годишно дете оти ни рекоа дека најмалите се од 6 години.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bart

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 04 Мар 2012 07:06 #185850

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Jas vcera bev vo Magija, i ima mnogu ubavi NOVI raboti za efini pari, pa bidejki dobiv nekoi pari nagrada planiram da ja doniram i da odam da kupam raboti prilagodeni za decava, a bidejki nemozam da znam zarlichnite vozrasti kje kupam kolku shto mozam porazlichno. Isto taka vo Trafik ima namalenie na cizmite pa se po 350 denari, planiram da kupam nekolku para Detski gumeni za dozd i sneg, mozebi nema da bidat za sega no za dogodina sigurno. No neznam dali kje mi ja isplatat nagradava do 17. (rekoa) navodno na 15. Ako zakasnat, Big sister jas kje ti se javam nahnadno da gi donesam.
I za site shto planirat da KUPAT neshto za donacii vo odnos na posletinite, preubavi na GOnitekst so detski motivi ima vo Tineks, Vo merkur i sekade kade gi prodavaat za 500 denari(ima nekoe namaluvanje) vo standardni dimenzii. Taka da koj saka moze da mu bide kako opsicja.

Vo odnos na Kiloti i maichki jas razgleduvav i najubavi mi se vo JUMBO, gakjichkite od 60 do 100 denari vo zavisnost od slikata neli, jas kupiv gi isprav i ne se sobraa a imaat vo ist motiv kako gakjichkite i Maichki po 100 denari, ete kako informacija za tie shto kje sakat da kupat
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 04 Мар 2012 07:25 #185857

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Jas bi donirala vo sapuni, samponi, pasti itn, samo ako moze da mi kazete dali treba da se nekoi posebni, bebeski, detski ili moze bilo kakvi?
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 04 Мар 2012 07:54 #185878

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Elka, ne treba da se posebni samo da ne se bebeski. Neli decata se od 6 godini nagore, znaci moze bilo kakvi samo ne bebeski.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elka

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 04 Мар 2012 08:13 #185882

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Мајси ја пак тебе ќе те малтретирам, на 17- ти сум на работа...
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 04 Мар 2012 09:31 #185904

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
OK nema gajle bart, se slusame :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 06 Мар 2012 18:23 #186557

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121


Не дека се од чоколадо, туку дека се бубамари, нашиот заштитен знак, се најубави :))))
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 06 Мар 2012 18:30 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, Dolphin, Marge, biljann, Goddess^ and this user have 1 others thankyou

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 07 Мар 2012 04:20 #186587

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Eve uste nesto slatko od aukcijata.....
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, Marge, Goddess^, butterfly87

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 07 Мар 2012 04:44 #186598

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Big Sister wrote:


Не дека се од чоколадо, туку дека се бубамари, нашиот заштитен знак, се најубави :))))


Бубамарките се супер, ама што е ова другото? Не ми замерајте, ама мене ми личи на црево за правосмукалка.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 07 Мар 2012 06:19 #186651

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Претпоставувам дека идејата на креаторот на овој чоколаден експонат била да асоцира на дрво или пак што знам = растение по кое се движат. тоа е мое сфаќање, само да напоменам, не е наша донација, ниту пак е направено по наша нарачка, туку го видов таму и ми се допадна па затоа го купив.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 07 Мар 2012 06:20 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здружението РиД во чоколадната аукција 07 Мар 2012 11:28 #186777

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Ма, ја сум сигурна дека тие ролатчиња се и многу вкусни, а претпоставувам дека е таков калапот.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.