Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Стручни совети од областа на педијатријата II

Стручни совети од областа на педијатријата II 09 Авг 2011 06:56 #147523

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Наша нова соработничка која ќе дава совети од областа на педијатријата е
д-р Станка Танчева - Крстевска
педијатар - неонатолог во клиничката болница „Систина„

Со оглед дека сега се одмори, ова е само најава. Докторката ќе ни се придружи кон крајот на месец август. :)


Голема благодарност до неа.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, saligrem, Bubbi, Marge, gunnergirl and this user have 9 others thankyou

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 18 Сеп 2011 06:51 #154238

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
.valence wrote:
zdravo imam sin 29 meseci i imame problemi so jadenjeto doma nesaka da jade ama bas nisto samo da pie sokovi ako kasne supa navecer cokolino makaroni biskviti i palenta i toa ni e samo samo sto ke vidi jadenje primer manga odma place i nesaka ide vo gradinka a tamu jade se sto ke mu dadat recisi se nenam kakva sema da mu vovedam mnogu e inaaet nesaka da proba sum probala i so sila i so dobro no neide asaka da jade samo pasirano blago ne jade nisto osven seker ako naceka ama ne mu davam ali ako go vidi mi bara on veke treba se da jade samo pravam i mu frlam

Здраво, се извинувам што доцнам со одговорите, но не бев во можност до сега да ви одговорам. Проблемот кој го имате со вашето дете околу исхраната е релативно честа појава на таа возраст, кога децата окупирани со игра и случувања околу нив го губат интересот за храна. Затоа внимателно, без голем притосок кон детето и што помалку давање акцент за тоа колкава количина и каква храна детето внело. Ова најчесто предизвикува психолошка реакција кај детето која резултира со одбивност кон храната. Советот би бил што помалку внес на сокови, слатки, грицки (смоки, соленки и сл.) кои што честопати го завземаат местото на оброкот кај детето
Последна промена: 18 Сеп 2011 13:30 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 18 Сеп 2011 06:58 #154240

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
igi wrote:
Здраво.
Имам син скоро 4 месеци и има проблем со какњето.
До неговата осма недела се беше во ред.Одеше по надвор по 5 пат дневно.И одеднаш ништо 5 дена.ПО совет на педијатар му ставивме глицеринска клизма и се испразни.Од тогаш само 2 пати се има искаккано нормално без клизма или чепле.
Пробавме со се, од компот од суви сливи, јаболки,кашички(минимални количини) до сирупи од смокви и сливи.Ништо не помага.
Мозно ли е да знае да как само со чепче?
Инаку сме на доење со дохрана-около 180 мл дневно адаптирано млеко(пробавме и со промена на млекото).
Однапред благодарам
Кога е детето на доење и дохрана со адаптирана формула, отсуство на столица во период од 4-5 дена не претставува запек, особено кога столицата е мека, со нормална боја и конзистенција. Доколку внесот на храна е соодветен за возраста, по препорака од вашиот педијатар, бидете спокојни и оставете го вашето дете да добие спонтана столица. Значи, честата употреба на клизми и чепчиња не е дозволена.
Последна промена: 18 Сеп 2011 13:31 by Big Sister.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: igi

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 18 Сеп 2011 07:12 #154243

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Luna wrote:
Здраво др. Станка. Поздрав до Вас.

Имам прашање до Вас во врска со започнување на дохрана кај бебе(после шест месеци).Со оглед на тоа дека разлицни педијатри имаат разлицни мислења со што и како да се започне дохранувањето ме интересира и Вашиот став околу тоа.
Дали најпрво да се започне со сокчиња или кашички и по кој редослед да се запоцне со намирноците( овошје, зеленшук или житарки?
Потоа ме интересира распоредот на оброците. По колку пати на ден се дава кашичка, а кога сокче(доколку пие бебето)? Дали тоа да е меѓуоброк или пред оброк и дали после кашичката следи цицање ?
Повеќе прашања Ви поставив во врска со дохранувањето , но ќе ве замолам да ми одговорите.

Однапред Ви благодарам.

Како што можам да забележам од прашањето , вашето бебе било на ексклузивно доење до 6 месеци -идеален период кога се започнува со внес на разноврсна исхрана. Очично се започнува со внес на овошни и зеленчукови оброци и тоа внимателно и постепено , за евентуално да се верифицира доколку постои алергиска реакција на некој од продуктите кои се внесуваат за прв пат кај вашето дете. Од житарици кои што може да се внесат тој период се само оние кои не содржат глутен ( ориз, пченка..)
Во однос на редоследот на оброците , нема грубо правило. Обично предпладне може да се даде овошно-млечен оброк, како на ручек би се дал зеленчуковиот.
Сепак внесот на разноврсната исхрана е еден долготраен процес, каде се бара многу трпение и внимание од ваша страна, затоа што вашето бебе за прв пат ги осознава новите вкусови, кои се разликуваат од мајчиното млеко. Секогаш посоветувајте се со вашиот педијатар околу редоследот и внесот на новата храна кај вашето дете.
Последна промена: 18 Сеп 2011 13:31 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 19 Сеп 2011 13:33 #154432

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
cresa wrote:
Докторке Станка, мојот син има 9 месеци. Роден е 3860кг и долг 51 сантиметар, со одлична крва слика. Сега има 9,500 кг и долг е 77 сантиметри. Бевме на редовна контрола кај матичниот педијатар и направивме крвна слика. Педијатарот ми рече дека железото му е ниско, но дека тоа било нормално бидејќи сега детето забрзано расте. Единствено ми кажа да му давам секој ден телешко месо, а досега син ми јадеше телешко секој втор ден. Еве ги неговите резултати, и ве молам да го напишете вашето мислење, бидејќи многу сум загрижена. Однапред благодарам!
wbc 10,4
ly 6,8
mo 1,0
gr 2,6
ly% 65,6
mo% 9,3
gr% 25,1
rbc 4,12
hgb 12,0
hct 29,6
mcv 71,8
mch 29, 1
mchc 40,5
rdw 15,3
plt 128
pct 0.104
mpv 8,2
pdw 8.0

Според параметрите во крвната слика а во корелација со возраста на вашето дете сметам дека крвна слика е во ред и нема потреба од загриженост од ваша страна. Продолжето со правилна исхрана по препораките од страна на вашиот матичен педијатар.
Последна промена: 19 Сеп 2011 14:15 by DIL.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: cresa

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 19 Сеп 2011 13:44 #154434

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
sunset wrote:
Zdravo doktorke
Bi Ve zamolila za sovet bidejki sum vo nedoumica dali da go nosam deteto na lekar ili nema potreba.Imeno,mojata kerka od 17 meseci veke tri dena ima potecna stolica i gasovi,inaku e vesela,nema temperatura osven sto vcera i denes poslabo jade.Cetvorki izvadi tri a cetvrtata ne e izlezena uste,oteceno i zacrveno e mestoto kade sto treba da probie,mozno li e da e ova od zabi,ona vo prosek kaka okolu 3-4 pati dnevno no potecno i dosta obemno,so jak miris,vcera jadese samo malku palenta so jogurt,edna kasicka od jabolko i dva tanjira supa,mleko saka i si pie normalno,okolu pola litar dnevo na tri pati,a nemozam da ne i davam posto ne jade kako sto normalno si jadese pred toa,inaku obozava grozje pa prethodnite denovi jadese dosta,moze li grozjeto da napravi vakov problem.Sto bi me posovetuvale,dali da davam nesto,davav orizova voda,supa so vnatre orivce i morkov,cokolado malku,ili da ja nosam na lekar posto do sega nikogas ne sme imale problemi so stolicata??

Потечните столици кај вашето дете може да се резултат на моменталната состојба –излегување на повеќе забчиња ( првенствено заради хиперсаливацијата ) , но можеби се работи и за поблага цревна вирусна инфекција која во овој период ја има кај голем број на дечиња. Со оглед дека детето е во одлична општа состојба, нема покачена телесна температура, повраќање ниту пак други симптоми, можете да дадете малку пробиотик ( пр. Линекс ) како регулатор на цревната флора и диетална исхрана. Во колку течните столици и понатаму перзистираат или се придружени и со други симптоми обратете се кај вашиот педијатар.
Последна промена: 19 Сеп 2011 14:12 by DIL.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Sunset

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 19 Сеп 2011 14:08 #154438

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
anence wrote:
Zdavo imame 20 dena i sme veke so zatnato nose 1 nedela stavavme fizioloski, ne pomaga smenivme sinomari istao si krkori a traga ni glas nema od mrsulcinja, go banjam vo solena topla voda ama nisto ne pomaga, sto e problemot, krvna slika e vo red, bevme i na klinika, maticnata mi vika ne sum za antibiotik da davam, ama sto da pravime kako da mu pomognam na detevo se maci nemoze da spie mu hrci nostot kako da mu stojat nekade mrsulite ama ne iskacaat nikako ?

Со оглед дека вашето бебе немало секрет од носето, а и анализите од крвта биле во ред, најверојатно не се работело за инфекција. Честа причина за затнато носе на таа возраст може да е присуство на регургитирано млеко во задните носни партии или пак оток на носната слузница како резултат на механичка дразба ( често чистење на носето со пумпици за вадење на секрет ) , сув воздух....
Последна промена: 19 Сеп 2011 16:31 by Big Sister. Причина: цитат
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 20 Сеп 2011 05:47 #154528

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Zdravo Doktorke bi sakala da mi dadete vase mislenje za vitaminski kapsuli Respivaks za dete od 2 godini.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 22 Сеп 2011 18:27 #155118

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Ana78 wrote:
Pocituvana doktorke dobro ni dojdovte na forumov :guskanje: Jas imam edno prasanje okolu moeto malecko, rodeno e 3270, 50cm, sega sme godinka i tezime 8850, blizu 80 cm (ne mozevme tocno da ja izmerime vo dolzina mnogu ni mrdase, ama tuka nekade e). Otkako e rodena napreduva pomalku vo tezina, vo prvite 3 mes maximum po 700g, a potoa i pomalku. Na pocetokot mnogu se grizev i panicev, medjutoa pedijatrite me ubedija deka takvo si e deteto, bitno zdravo e, cvrsto i nema sto da se sekiram. Do sega fala Bogu sme nemale nekoj poseriozen problem, 2 pati bevme podnastinati i tolku, pominavme bez antibiotik iako ni bese prepisuvan, ama ne i go davav zasto krvanata slika pokazuvase virusna infekcija, nemase temp, samo crveno grlo i rasteceno nose i tolku, taka da smetam deka imunitetot i e dobar. Ona sto me zagrizuva e sto kaka i po 3-4 pati dnevno, nekogas 2 pati, nekogas i po 5 pati. Edna moja koleska mi se zalese deka istoto go pominala so nejzinata kerka, cesto kakala, slabo napreduvala i sl i na kraj se pokazalo deka ima nekoj problem so apsorpicja na hranata, pa piele probiotici so meseci i na kraj se normalizirale stolicite i pocnala da so dobiva uredno na tezina. Tuka na forumot isto kontaktirav so majka cie dete imalo intolerancija na laktoza i isto problemi so stolicite, slabo napreduvanje i sl... Dali treba da sum zagrizena, dali treba da prevzemam nesto, da napravam nekoe ispituvanje ili sl? Da napomenam deka od pred 3 mes prestanavme so doenje, prethodno od sam start sme so dohrana, prvo so edna dohrana dnevno, a psole cetvrtiot mesec se zgoelmuvaa dohranite no i se doevme. Se dohranuvame so Aptamil, sega pocnavme so Aptamil 3. Kravjo mleko nema probano do sega, a od melcni produkti samo jogurt. Nastojuvam da jade pravilno, ima eden ovosen i eden zelencukov obrok dnevno, meso jade 4 pati nedelno (telesko najcesto), 1 obrok so zitarki dnevno ima najcesto. Ne e nesto po jadenjeto, uste na glava sto ne stoime za da jade, ama pa rezultatot e - uspevame nekako da se nahranime. Znam decinja koi jadat mnogu pomalku a se pobuckasti. Krvnata slika i e dobra, hemoglobinot 120 (pred 4 mes i bese 102) taka da sega i e podobren prilicno samo so ishrana. Mnogu e aktivna vo tekot na denot, cel den skoka, ili patka ili pravi nesto i navistina ne znam dali treba da me zagrizuva cestoto kakkanje? Izvinete sto se raspisuvav vaka kilometarski post, ama sakav podetalno da vi go opisam deteto. I uste nesto, sto mislite za Aptamil 3? Prv pat ja smenivme dvojkata minatata nedela i malku se iznenadiv neprijatno koga svativ deka mirisa cudno trojkata i posle vidov deka ima dodadeno aroma na vanila koja ja nemase vo 1 i 2? Dali da prodolzam so 2 ili ne? Fala vi odnapred i golem pozdrav!

Според сето она што сте го напишале, сметам дека исхраната на вашето дете е одлична и соодветна со неговоте потреби . Добива разноврсна исхрана.Што се однесува до физичкиот пораст ( телесна тежина, должина) се во граница на нормала ( сепак да напоменеме дека во напредувањето на детето и неговите физички карактеристики не учествува само исхраната туку со големо влијание е и генетската конституција). Приложениот резултат од крвната слика исто така е во референтни вредности. Во однос на млекото, сметам дека најдобро е да продолжите со таа формула, затоа што таа е прилагодена за возраста на детето.
Што се однесува до столиците, не е важен само бројот на столиците, туку треба да се обрати внимание и на нивниот изглед, конзистенција , мирис . Доколку тие се со непријатен мирис, масен изглед, пенушави или со атипична конзистенција, би требало да се направи соодветна анализа на столицата. По тесктот кој го напишавте не гледам знаци дека се работи за некоја можна малапсорптивна болест кај вашето дете.
Последна промена: 22 Сеп 2011 18:31 by Big Sister.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 22 Сеп 2011 18:35 #155123

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Sneze wrote:
Здр. ДР. Станка КОја количина на Парацетамол (пола , четврт таблетка од 500мг за возрасни ? или има и за деца?) може да се дава на дете од 5 год со 22 кг.Сирупите не ги сака повеќе а полесно е со таблетки .позз :guskanje:

Со оглед на возраста и телесната тежина што ја има вашето дете, може да му дадете половина таблета Парацетамол од 500мг ( значи 250 мг ). Таа поединечна доза може да ја повторите после 5-6 часа во колку детето сеуште има висока температура
Последна промена: 22 Сеп 2011 18:36 by Big Sister. Причина: citat
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 23 Сеп 2011 08:57 #155223

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
kokice wrote:
Pocituvana doktorke, kje ve molam ako moze da mi odgovorite na slednovo prashanje.
Vednash po poroduvanjeto na moja bliska prijatelka, kaj bebeto oxygen saturation bilo 80-85,namesto 90-100,pa so rendgen doznale deka e vrodeno zapalenie na plukja.Prepishale terapija Ampicilin 2x180 mg i bioclicin ( ne sum sigurna dali bash vaka se vikaa) 1x53. Da gi pie 10 dena i deka kje bilo se vo red. Inkau bebeto e vo inkubator. Pa ako moze da mi kazete shto mislite za ovaa sostojba i za prepishanta terapija?
Blagodaram!

Прашањето кое ми го поставивте е доста специфично т.е. состојба кај бебе на која влијаат многубројни фактори, така да за жал нема да можат да ви одговорам.
Последна промена: 23 Сеп 2011 09:26 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 26 Сеп 2011 16:00 #155847

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Појавата на 2-3 последователни инфекции во краток временски период е релативно честа појава кај малите дечиња, која најчесто се поклопува со тргање на детето во детска градинка. После првичната инфекција, доаѓа до намалување на имунолошката одбрана на детскиот организам што може да резултира со суперинфекција или реинфекција.Што се однесува до телесната температура, сметам дека вашата ќеркичка е во ред, затоа што 37 оС е нормална телесна температура при активност на детето, особено во летните жешки денови, земајќи ја во обзир и добрата општа состојба кај вашето дете. Доколку во брзо време се појави повторно гнојна ангина, мојот совет е да се направат микробиолошки иследувања за да се докаже причинителот, а по потреба и останати имунолошки иследувања.
emilijanestorova wrote:
Zdravo doktorke1
Mojata kerka ima 3 god i 3 mes i letovo ja fati 2 pati gnojna angina i ednas bronhit vo rok od 2 mes.I sega posle vtorava gnojna angina postojano ja fakam za celceto dali ima tempreratura,bidejki veke uplav imam od tie temerauri visoka.I posle 2 nedeli od poslednava angina,bidejki cesto ja fakam za celceto i cesto i meram mi se slucuva ponekogas toplomerot da mi pokaze i do 37 temperatura,koja potoa sama ja simnuva po nekoe vreme.Nekako kako da i ide zestina na teloto i ke se ispoti i ja simnuva.Inaku ako ne i meram nemoze da ja nasetam bidejki e mnogu aktivna ,dobro raspolozena,jade...
Toplomerot go drzam 5 min.Sto mislite za ova,ve molam za sovet!
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: emilijanestorova

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 26 Сеп 2011 16:09 #155848

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
caci wrote:
Zdravo doktorke
Imam edno prasenje za vas moeto devojce ima 1 gdina i 5 meseci i ima razvieni gradinja (cicinja)bevme na lekar ne pratija na klinika tamu mi rekoa da gi snimame na eho matkata i jajnicite na deteto i da napravime rengenska slika na shakata i daja kupime ampulata LH-RH za da se napravelo ispituvanje seuste nisto nemame napraveno ampulata nemozime da ja najdeme ja imalo samo vo edna apteka vo topansko pole no sega ja nema ni tamu i kosta 50 evra no ja nema neznam sto da pravime? i ne mi e jasno kako moze akos e koriste taa ampula za iituvanje toj hormon zosto ja nema vo drugi apteki tuku samo vo maja farm vo topansko pole i sto e premnogu skapa Ve molam za pomos ako moze
Odnaprd vi blagodaram

За правилно поставување на дијагноза кај вашето дете неоходно е да се направат иследувањата кои се веќе назначени . Што се однесува до ампулата, ќе мора да ја набавите, затоа што најверојатно тоа го прават и другите родители кои имаат потреба од такво испитување кај своите деца. Можеби средствата за набавка на таа ампула ќе ви бидат рефундирани ??? Ќе мора повеќе информации околу тоа да побарате кај докторите на Детска клиника каде ќе се прави испитувањето
Последна промена: 26 Сеп 2011 17:17 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 28 Сеп 2011 16:19 #156257

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
winnie the pooh wrote:
Zdravo i pozdrav do vas doktorke,
Bi sakala za eden sovet da Ve zamolam, sin mi ima 2 i pol godini i veke mu ja nauciv taktikata na razboluvanje, znaci se se slucuva vo eden den koga se otkornuva od suvo kaslanje na sekoi 5 minuti i poretko prosledno so kivanje vo tekot na denot, nema mrsuli, nema temperatua, do narednoto sabajle istata kaslica se smiruva i koga mislis deka e se vo red, toj se polni so slajmi sekoe naredno potkasluvanje e tesko so slajm koe blagodarenie na inhaliranje so fiz.rastvor i po nekoja kapka bisolvon stanuva produktivno. Cesto znaeme da pomineme bez antibiotik so mnogu tecnosti i inhalacii. Sakm da prasam sto da mu dadam prviot den so cestata i suva kaslica dali za siruvanje a istata ili za iskasluvanje? koristime isto i balzam na dr.tais ni pomaga dosta. Nekogas mu davam i Letizen bidejki mi deluva na alergisko kaslanje,ama sekoj nareden pat se povtoruva istava postapka. Vi blagodaram mnogu
Тоа што вашето дете вообичаено започнува со сува, па потоа продуктивна кашлица е нормален тек на самиот инфект. При воспалување на горно респираторниот систем, обично во прва фаза настанува сувост и хиперемија на слузницата што резултира со сувата кашлица, за да подоцна започне таа зголемена секреција од бронхијалните жлезди што води до промена во влажна односно продуктивна кашлица. Вашето дете е на гранична возраст за давање на сирупи, кои воглавном до 2,5-3 години немаат ефект поради нецелосна матурација на бронхијалното стебло ( не давајте сирупи за смирување на кашлицата)Доколку кашлицата е честа, треба да се обратите на педијатар, да се направат дополнителни иследувања, меѓу кои се и алерголошките кои веќе на оваа возраст се веродостојни.
Последна промена: 05 Дек 2011 19:16 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 28 Сеп 2011 16:31 #156258

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
skorpija wrote:
Здраво докторке!Би сакала да Ве замолам за совет зошто навистина веќе не знам што да правам.Се породив на 2 АВГУСТ оваа година и на почетокот се доевме.Јас имав навистина многу млеко,меѓутаа таа беше многу нервозна кога ќе ја ставав на гради така да навистина не знам колку цицала.Јас си мислев дека и е доволно,меѓутоа на првата контрола после еден месец таа беше поправена само 600 грама.Докторката ми рече дека тоа е многу малку и треба поинтензивно да цица и да ја будам за цицање.Тоа и го правев меѓутоа таа кога не и се цица нема шанса да и давам почесто зошто никако не сака.И кога ја будев навечер,никако не се будеше и кога ќе се разбудеше не цицаше.Од мака почнав да користам адаптирано млеко Аптамил1,и млекото во градите значително ми се намали,и сега скоро и да немам.Меѓутоа и со ова млеко таа послебо си јаде,најмногу до 75 мл и тоа не секој оброк,другите оброци и се помалку.Навистина не знам веќе бидов но не оди со сила ,таа толку си сака и толку си јаде.Дајте ми некој совет,бебето ми е месец ипол и многу ме пласи тоа што не напредува.
Извинете на долгиот пост.

На физичкиот пораст на децата влијаат повеќе фактори, меѓу кои и генетскиот фактор. Тоа значи дека никогаш не можеме строго да се врзуваме за бројки ( пораст во грамови) затоа што истовремено е важно и колку вашето дете се издолжило во должина, како и како се одвива психолошкиот развој. Затоа, тоа што бебето за еден месец пораснало 600 гр, земајки во обзир дека првите неколку дена секое бебе нормално губи до 10% од својата телесна тежина, не значи дека вашето бебе не напредува. Следете ги редовните месечни контроли кај вашиот педијатар, затоа што е важно целосно пратење на вашето бебе т.е. неговиот психофизички развој.
Последна промена: 05 Дек 2011 19:16 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 28 Сеп 2011 16:52 #156262

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
emilijanestorova wrote:
A na kakvi drugi ispituvanja mislite,bidejki eve 10 tina dena e bez antibiotik,pa sakam da proveram CRP I AST.Brisevi od nos i grlo napravivme izlegoa negativni.I kolku vreme treba da bide bez antibiotik,pa da se zeme bris.Koga proverivme bris imase pominato 3 dena,a za anginata primi 4 injekcii Lendacin i potoa prodolzivme so Alicef.

Pozdrav!

Доволно е 4-5 дена од терапијата за да се направат контролни брисеви. Бидејќи поминале 10 дена од терапијата добро е да направите контролна крвна слика, ЦРП и АСТ.Поздрав
Последна промена: 01 Окт 2011 05:01 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 28 Сеп 2011 16:57 #156264

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Doktorke imam edno prasanje do Vas pa bi sakala da mi odgovorite,

Dali dodeka dojam mozam da se farbam so farba bez amonijak? Prasav 2 pedijatri do sega i dvajcata mi dadoa razlicni odgovori , ednata mi kaza deka mozam , a drugata deka ne e sigurno deka mozat da navlezat stetni materii od farbata vo mlekoto. Inaku ja dohranuvam kerka mi 3 pati na den so ovosje , zelencuk i krema so zitarici. Bi sakala i Vie da mi dadete nekoj sovet vo vrska so ova. Pozdrav
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 04 Окт 2011 17:40 #157415

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
emilijanestorova wrote:
Doktorke povtorno jas!

Napravivme krvna slika i eve gi rezultatite:


wbc 13,4
ly 9,8
mo 0,9
gr 2,7
ly% 73,0
mo% 6,7
gr% 20,3
rbc 5,39
hgb 14,6
hct 42,9
mcv 79,5
mch 27
mchc 34,0
rdw 16,0
plt 102
pct 0.083
mpv 8,2
pdw 13,8

Isto taka ispitavme AST i CRP i AST se pokaza pozitivno,a CRP-negativno.Isto taka i rezultatite od brisevite se nagativni.Se raboti za dete 3 god i 4 meseci. Uste ednas ve molam za vase misenje.
Pozdrav!

Krvnata slika e vo red ( Trombocitite se nesto poniski,- napravete kontrola za istite za 4-6 nedeli ) drugite rezultati se vo red, kako sto mozam da primetam, a sto se odnesuva do AST vazen e negoviot titar.
Последна промена: 04 Окт 2011 18:49 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 04 Окт 2011 18:05 #157424

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Докторкe, на форум не има повеќе мамички кои мака мачиме со одбивање од цицање...Прекин на доење

Имате ли некој метод кој што би ни го препорачале?

Зборуваме за деца кои се на возраст поголемки од 1 и пол година:) .
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 11 Окт 2011 11:41 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 11 Окт 2011 05:51 #158509

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Lokica wrote:
Zdravo dktorke, mi treba sovet...vcera slavevem rodenden na kerka mi 2 god, cel den bese ok iako mnogu malku jadese, bese vesela...pomina rodendenskata zabava se bese ok (nisto ne kasna tamu), kega se pribravme doma pocna da se zali na bolki vo meseto..posle izvezno vreme povrati..no povrakanjeto prodolzi se do ranite utrinski casovi..sigurno povrati edno 10 pati..sabjalevo se iskaka ednas (proliv) samo ednas...i zaspa...nakaj 11 casot kaci temperatura 38.5..i staviv cepce i ja spusti sega gledam povtorno kacuva...od sabajle navamu nema povrateno niednas.
Bara samo voda, drugo nisto nesaka..ispi i pola doza elektroliti... Ve molam za sovet..sto da pravam i od sto bi mozelo da bide ovaa reakcija...dali e nekoj virus???

Se izvinuvam sto kasno vi odgovaram, ne bev vo moznost zatoa sto bev na kongres. Se nadevam deka do sega bevte kaj vasiot doktor i deka ste podobri. Po ova sto go napisavte mozebi se raboti za crevna virusna infekcija ? koja bara rehidratacija so elektroliten rastvor ( kako sto ste davale), probiotik, dietalna ishrana i eventualno dopolnitelna terapija koja bara predhoden pregled kaj vaseto dete. Pozdrav
Последна промена: 11 Окт 2011 05:59 by Cinnamon.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 11 Окт 2011 05:53 #158510

 • D-r Stanka
 • D-r Stanka's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 20
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
sunset wrote:
Zdravo doktorke,
Ke ve zamolam za sovet sto da pravam
Pogolemoto dete mi e pet godini,i veke tripati mu se slucuva odsabajle koga ke se napie mleko da povrati,posle ne mu e nisto,si odi vo gradinka,vesel e i ne se zali na nisto,tamu normalno si jade.Doen e godina dena,dohranuvan so NAN 2 pa potoa preminavme na tetrapak i nikogas ne sme imale problem,inaku jade normalno za negova vozrast,normalno se razviva.Sto da pravam,dali da go nosam na nekoe ispituvanje,na alergo test i sl., mozebi se pojavila intolerancija na mleko??Sto bi me posovetuvale Vie??

Dokolku taa situacija so povrakanjeto posle vnes na mleko perzistira, sovetuvam da se javite kaj detski gastroenterolog da se napravat soodvetni isleduvanja.
Последна промена: 11 Окт 2011 05:58 by Cinnamon.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 11 Окт 2011 17:29 #158583

 • apanipi
 • apanipi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Здраво докторке! Внука ми има девет месеци и сеуште кога плаче не и течат солзи дали е нормално и кога вообичено почнува бидејќи моето помало синче кое е на иста возраст плаче со солзи од пред три месеци. Однапред благодарам!
url=http://lilypie.com] [/url]

Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 17 Окт 2011 02:48 #159585

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
zdravo doktorke
vaka mojata kerka ima 17 meseci i za prv pat se razbole pred eden mesec kaci temperatura i na lekar kao crveno grlo i antibiotik jas se pobuniv i napravivme krvna slika koja bese super i togas doktorkata se popravi i rece deka ne sme za antibiotik, temp pomina za dva dena i bese ok posle nekolku dena pocna noseto da i tece i glasot kao i se fati i na kontrola povtorno i dade sirupce go piese 5 dena i posle 10 dena povtorno kaci temperatura i ovoj pat imase leukociti 20 na neispitano i dade alicef bidejki i bese strav i go pievme 7 dena sega cekam da pomine edna nedela za brisevi i urino kultura.znaci mnoogu mi e krivo jas neiskusna prv pat bolno dete go otruv so antibiotik i ako pa se razboli neznam sto ke napravam. ke ja menjam doktorkata toa sigurno posto krajno ne zainteresirano se odnesuvase odma dava antibiotik ama aj toa ne e bitno
sakam da ve prasam kako da postapime ponataka i sto da i dadam za podobruvanje na imunitetot
inace doena e do 16 meseci moze i toa da ima vrska ili stvarno neznam
izvinete za dolgiov post i malku izmesan ama taka mi e a i brzam za na rabota
pozdrav
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 17 Окт 2011 03:00 #159592

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Докторка добар ден,
Двете прстиња на десното раче до пола почнувајќи од кај ноктето ни се ептен суви, напукани Веќе некое време ни е вака...и лето и зима. Другото раче ни е ок. Што може да биде?!
Благодарам.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата II 18 Окт 2011 02:33 #159822

 • aleane
 • aleane's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 110
 • Thank you received: 37
 • Карма: 1
zdravo Doktorke mojot sin ima 2 g i 2m vo sabotata go odnesovme na lekar noseto mu tecese i mi zvucese kako zapipnat vo glasot, mu proverija krvna slika se bese vo red i ni dade ALMACINsirup so sinomarin kapki vo nedelata pocna da kreva temperatura do 38,5 vo ponedelnikot go odnesov vak mu dade NELOREN inekisii so RIFOGAL kapki za nos bidejki se pojavija zeleni mrsulcinja a vo ponedelnikot od ko ja primi ineksijata veceta imase temperatura 37,7 a denes sabajle veke 38,5 i nesaka da jade nisto pie samo mnugu voda...VE MOLAM ZA SOVET ..izvinete za dolgiot post.
mozda e glupo slaviti vreme sto prolazxi,ali je lepo radovati se novom sto dolazi...
Темата е заклучена.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.