Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Бела техника

Ре: Бела техника 03 Апр 2011 22:07 #127667

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
Малку ни закоравела оваа тема а ми е една од омилените...

Јас имам стварно проблем со мојата машина за садови. Додека пере, а од скоро и додека плакни испушта звуци, т.е. квичи. Според луѓето кои ги консултирав, или се работи за пумпата за вода или пак моторот е нешто проблем. Најнормално си пере, освен што се слуша како да стружи метал внатре во текот на перењето и стварно иде на живци звукот.

И сега сме на мисла, што ми е поисплатливо, подобро? Да викам мајстор да ја поправи или пак да си ја земам таа машина за садови од Бош што ја меркам. Плус оваа ми е 45цм а сега би си зела за 13 особи од Бош.

Дали некој од вас поправал машина за садови, мислам на пумпа или мотор???? Благодарам однапред за било каков одговор.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 03 Апр 2011 22:18 #127673

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
Абе ново си је ново, но сепак јас не би се откажал ниту од старата. Само добар чоечки мајстор од редот на Горенец, инаку глумачи на мајстори можат само да ја дорасипат.
Мислам дека не е некој голем проблем, веројатно се лагерчиња некои ( квалитетни нека се 500 денари ) и ете уште работна рака од 1.000 да речеме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 04 Апр 2011 03:54 #127766

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
И ние сме за нова машина за садови...Нашата си го отслужи своето, башка жив човек не се нафати да дојде да ја види заштое некоја фирма што се вика Сервис, и никој нема слушнато за нејзе. Сепак сакам да и дадам уште една шанса, па ве молам да ми пратите ПП со телефонски број од некој добар мајстор. Однапред ви благодарам.

Навистина животот е тежок без машина за садови:zid:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 04 Апр 2011 12:28 #127801

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
Јас не сакам ни да помислам на живот без машина за садови :zid:

Затоа све ми е одлучено за модел и марка и сега само седам и чекам на готовс старата да ми цркне и одиме да се оди во римеко. А најубавака ми беше....

Но, бидејки не берам пари од дрво, како што ми вика мм, најверојатно денес ке викнам мајстор, од овластен сервис на Аристон, само за дијагностицирање наплаќаат 800 денари.

Анабел, немам јас мајстор добар да ти понудам :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 04 Апр 2011 13:19 #127823

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Vasidora ako ti brka rabota starata mashina za sadovi, ako dobro gi pere bez fleki itn. togas za buchenjeto samo ne vredi da ja menjash. Probaj so majstor da se sredi buchenjeto, ako na pochetokot ne buchela, ne bi trebalo da ima problem. Ne vredi da frlash pari za nova, ako od starava si ja brka rabotata :cmok:

Jas sakam da zemam mashina za sushenje alishta, ama nekoja koja moze da ide na terasa, neznam dali menja ova nesto, dali tie se razlicni-poskapi-poeftini??? Koja cena se odprilika dobrite???
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 05 Апр 2011 22:11 #128273

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
vasidora wrote:
Јас имам стварно проблем со мојата машина за садови. Додека пере, а од скоро и додека плакни испушта звуци, т.е. квичи. Според луѓето кои ги консултирав, или се работи за пумпата за вода или пак моторот е нешто проблем. Најнормално си пере, освен што се слуша како да стружи метал внатре во текот на перењето и стварно иде на живци звукот.

istoto mi se sluci i mene,na kraj izleze deka ima parce staklo zaglaveno vo odvodot.se skrsi casa i ne sme primetile deka edno parcence ostanalo na dnoto na masinata.zvukot bese nesto slicno kako na loso svirkanje so usta.i bas nervirase.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 06 Апр 2011 02:53 #128325

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
Женски има ли некој ваков фрижидер??? Искуство...како се покажал???
Gorenje frižider kombinovani RK 60355 HW
Eco rashladno zamrzivački aparat
Energetski razred A
Ukupna bruto/neto zapremina: 342/316 l
Neto zapremina rashladnog dela: 230 l
Neto zapremina dela za zamrzavanje: 86 l
Antibakterijska zaštita
Automatsko otapanje
Последна промена: 06 Апр 2011 02:59 by Zlatna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 06 Апр 2011 03:09 #128330

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
Dzena ние дома имаме ваков ама нее Горење туку Самсунг ,според напишаното долу скоро е ист,ете ние го користиме скоро 4 години презадоволни сме...Мислам дека и овај на сликата е со водушно ладење,не се разбирам многу во техника ама овај мене ми се допага дека не фака мраз :poimnemam:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 06 Апр 2011 03:34 #128332

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
Ние имаме па можам да речам скоро ист таков на горење само што нашиот нема на вратата од замрзнувачот полици.Го имаме скоро 8 години и презадоволна сум.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 06 Апр 2011 12:48 #128356

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Frogy wrote:
Dzena ние дома имаме ваков ама нее Горење туку Самсунг ,според напишаното долу скоро е ист,ете ние го користиме скоро 4 години презадоволни сме...Мислам дека и овај на сликата е со водушно ладење,не се разбирам многу во техника ама овај мене ми се допага дека не фака мраз :poimnemam:

I nie imame ist takov Samsung. Mnohu sme zadovolni, isto go imame 4 godini. E sega zagreva od stranite, no takva mu bila tehnologijata, voopsto ne smeta i ne e zagrizuvacki. Da, so vozdusno ladenje i ne faka mraz.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 06 Апр 2011 12:51 #128361

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
Mama Vase wrote:
vasidora wrote:
Јас имам стварно проблем со мојата машина за садови. Додека пере, а од скоро и додека плакни испушта звуци, т.е. квичи. Според луѓето кои ги консултирав, или се работи за пумпата за вода или пак моторот е нешто проблем. Најнормално си пере, освен што се слуша како да стружи метал внатре во текот на перењето и стварно иде на живци звукот.

istoto mi se sluci i mene,na kraj izleze deka ima parce staklo zaglaveno vo odvodot.se skrsi casa i ne sme primetile deka edno parcence ostanalo na dnoto na masinata.zvukot bese nesto slicno kako na loso svirkanje so usta.i bas nervirase.

Исто и на нас, дури мајсторот ни рече дека ќе треба да купуваме нова, готова била оваа :blink: Нас парчето стакло ни влезе во пумпата за вода мислам, и се вклучуваше машината, ама не стартуваше, т.е. првата вода воопшто не ја повлекуваше и така само вклучена стоеше. Прво мислевме да не е електрониката, да не треба да се рестартира, ама и тоа безпотребно го направи мајсторот, за на крај, уз муабет да му кажиме дека ни се скрши чаша, па го бараа парчето низ машина :laugh:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 06 Апр 2011 14:48 #128395

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Srna wrote:
Frogy wrote:
Dzena ние дома имаме ваков ама нее Горење туку Самсунг ,според напишаното долу скоро е ист,ете ние го користиме скоро 4 години презадоволни сме...Мислам дека и овај на сликата е со водушно ладење,не се разбирам многу во техника ама овај мене ми се допага дека не фака мраз :poimnemam:

I nie imame ist takov Samsung. Mnohu sme zadovolni, isto go imame 4 godini. E sega zagreva od stranite, no takva mu bila tehnologijata, voopsto ne smeta i ne e zagrizuvacki. Da, so vozdusno ladenje i ne faka mraz.
Nie imame takov slicen samo na LG, ko koristime veke 6 god i prezadovolni sme. Da, i nasiot zagreva od strana, ama toa e normalno za taa tehnologija, kako sto kazaa pogore devojkite super e sto ne faka mraz.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 06 Апр 2011 15:57 #128407

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
Dzena, ние имаме скоро ист, да не речам ист како сликата(се разликува во бојата и во едната полица на вратата), со воздушно ладење од Горење. Задоволни сме многу...колку пати само ни се случило да ја заборавиме вратата подотворена на горниот дел, па да чукнам во дрво тера, гајле нема. Единствено што ми смета е дека во комората фаќа мраз. Инаку не сум приметила дека топли од страна. :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 06 Апр 2011 16:19 #128418

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
Goddess^ wrote:
Mama Vase wrote:
vasidora wrote:
Јас имам стварно проблем со мојата машина за садови. Додека пере, а од скоро и додека плакни испушта звуци, т.е. квичи. Според луѓето кои ги консултирав, или се работи за пумпата за вода или пак моторот е нешто проблем. Најнормално си пере, освен што се слуша како да стружи метал внатре во текот на перењето и стварно иде на живци звукот.

istoto mi se sluci i mene,na kraj izleze deka ima parce staklo zaglaveno vo odvodot.se skrsi casa i ne sme primetile deka edno parcence ostanalo na dnoto na masinata.zvukot bese nesto slicno kako na loso svirkanje so usta.i bas nervirase.

Исто и на нас, дури мајсторот ни рече дека ќе треба да купуваме нова, готова била оваа :blink: Нас парчето стакло ни влезе во пумпата за вода мислам, и се вклучуваше машината, ама не стартуваше, т.е. првата вода воопшто не ја повлекуваше и така само вклучена стоеше. Прво мислевме да не е електрониката, да не треба да се рестартира, ама и тоа безпотребно го направи мајсторот, за на крај, уз муабет да му кажиме дека ни се скрши чаша, па го бараа парчето низ машина :laugh:

Ама нас колку се сеќавам ни се нема скршено ништо внатре во машината, значи не ќе е до тоа. Утре иде мајстор, па ке известам што било проблемот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 06 Апр 2011 16:37 #128436

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
Не мора да е нешто скршено, можи да е и некоја потврда храна...
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 08 Апр 2011 22:00 #129079

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
Денес дојде мајстор од овластениот сервис за Аристон, а тоа да ти бил Видео Дата. Ама ај.

ја пуштивме машината, и ко по закон на Марфи звук не испушти :laugh:. И мајсторов као да си идам оваа не квичи, а треба да им платиш 800 денари затоа што само дошле до кај тебе и јас му реков да ја отвори да ја види дека сум убедена дека нешто не е во ред.

Ја отвори машината и забележа дека моторот е прежежок, не се допираше стварно и дека има делови кои се зацрнети. Е сега, замена на целиот мотор кошта 5000 денари, ама изгледа дека ке се менува само турбината (еден пластичен дел) и уште нешто не запамтив како го нарече. Значи пак ке испаднат околу 3000 денари. А гаранција за поправеното даваат само 3 месеци. Го зема моторот (сега сум без машина и сум многу тужна), па ке видиме што ке испадне.

Колку ви е границата на трошење за поправка и купување на нов уред дома? Ако стварно испадне 5000 да треба, ке подрзамислам за нова повеќе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 11 Апр 2011 02:41 #129357

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
Размислувам да купам рачен мал усисивач (на батерии), за трошки и ситни прашинки, Јана кога јаде прави лом, нешто такво ептен би ми завршило работа. Гледав разно разни од 800 до 4000 мкд, ама мислам дека повеќе од 2000 не би дала.

Имате ли рачен усисвач и каков?
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 11 Апр 2011 04:32 #129364

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
Јас имам рачен усисувач со полнач марка Black & Decker многу го користам,за се ми се наога,не мислев дека толку ке ми служи кога го купував.Инаку го купив околу 1200-1300 денари.:rofl:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 11 Апр 2011 12:16 #129393

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
Jas imam na BOSCH go kupiv od grcija nekade 80 evra. Super e.Koga ke kupuvas gledaj da bide pojak za poveka da trga.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бела техника 11 Апр 2011 13:20 #129418

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
Јас имам на Вицко и за ништо не чини .Можеби е слаб или незнам што е проблемот ама за никаде е , побрзо ке ги соберам и поубаво со рака или со оние пластичните металки отколку со неко.Можи ако е посилен или поубава фирма ке биде ОК.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.