Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Природни средства за чистење на домот

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 05 Авг 2011 18:38 #147224

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
Преубава тема васидора :love: Колку само ке ми се најдат овие совети,после денешното чистење на купатилото со доместос (како и секогаш без ракавици чистам) дишењето ми е тешко а рацете катастрофа :mdf: Во устата имам вкус како да сум пиела доместос,секое чистење истото :mdf: Се ке пробам од горенаведеното,сега ке ги прочитам поубаво,ако треба и ке си запишам,и утре да набавам па ке кажам за резултати :love:

п.с.Дај ми совет како да го исчистам ел.шпорет околу ринглите има точки црни(нешто загорено) со се и сешто пробав никако не се вади,а е сјаен-металик,никогаш неможам да го исчистам баш јас како што сакам-како ново,давајте совет.исто и за ринглите,има ли посебно средство за нив чистење?


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 06 Авг 2011 02:30 #147231

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
Frogy, не ти треба посебно средство, траст ми.

Исцеди пола лимон, додади сода бикарб. да се направи паста, нанеси на шпоретот и ринглите, истругај нежно, остави 5 мин, протрлај пак и убаво исплакни. На чиста крпа стави оцет (претпоставувам иноксна е површината кога велиш металик) и пак истругај, па помини со крпче со чиста вода и избриши со суво. Сигурно ке светне.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 06 Авг 2011 02:40 #147233

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Vasidorce, gledam tuka si :love:
Kazi mi dolnava kombinacija dali moze da se primenuva na slavini ili nesto drugo preporacuvas za toa??


Ви треба шише со прскалка, во него ставате една мала шоља вода, една шоља оцет, малку сјај или течен сапун и по 10 капки масло од еукалиптус и чајно дрво. Супер ја чисти надворешноста од санитариите па и било која површина дома, како кваки, прекидачи и сл кои често лепат бактерии.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 06 Авг 2011 03:53 #147241

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Јас по рецептото на Васидора синојка употребив хидроген 3% и муфлата ја исчистив од кај кадата.

Ти благодарам Васидора многу се добри советиве. :kiss:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 06 Авг 2011 04:10 #147244

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
mamatobe, сега дури се уклуцувам.

Баш сакав да пишам за славините. Ги одвртувам плус и главата од тушот и ги потопувам само во чист оцет со малку вода во некое кофиче и оставам да отстојат неколку саата. Резултатот ке го видиш, ке лебди во течноста :laugh: После само исплакни и наврти. Можеш да употребиш и топол оцет, зависи од расположение.

Друго што ми текна сега, за перничињата во дневна и лежалките за на плажа кои нели се перат на 30/40 а се дувло на нечистотии, попрскувам од таа мешавината што ја пиша ти, оставам да отстои 5 мин и ги перам во машина со малку прашок и2-3 капки масло од чајно дрво.

За флеки од антиперспирант на маичките напрскајте оцет нека отстои и во машина најнормално. Гарантирано успева. Може за сите бои алишта.

За исчистување на нови крпи, да отстојат во сода и вода преку ноќ, се плакнат и после при перењето во машина, кога ке почне да плакни машината се сипува 1/4л оцет да се исчисти митарењето на новите крпи.

За да не ви фаќаат црните панталони бели влакненца, исто во првото плакнење малку оцет.

За ќебињата и волнените работи да се супер меки, истото од горе.

Све ова сум испробала и делува. Нема мирис на оцет, а за супер осетливите носови само треба уште едно плакнење.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 06 Авг 2011 04:13 #147246

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
macika wrote:
Јас по рецептото на Васидора синојка употребив хидроген 3% и муфлата ја исчистив од кај кадата.

Ти благодарам Васидора многу се добри советиве. :kiss:

Мацика, баш ми е мило. Кај баба ми цел зид од мувла исчистивме со хидрогенот, дури е подобар и од тој Саво ли не знам како се вика за мувла што е.

Мувлата исто ја убива и жешката пареа, но не сум пробала.

Ајде женски, пишувајте и вие некои вакви финти ако знаете. Или ако испробате, кажувајте резултат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 06 Авг 2011 04:32 #147249

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Za cistenje na soljata pod rabovite procitav na net nekoj nacin - da se natopat hartieni brisaci vo ocet (valda moze i kombinacija so hidrogen, cajno drvo itn), da se oblozi so niv delot pod soljata i da se ostavi da otstoi. Potoa se plakne.

Mozda ke funkcionira :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 06 Авг 2011 07:45 #147269

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
vasidora wrote:
Мувлата исто ја убива и жешката пареа, но не сум пробала.

Ајде женски, пишувајте и вие некои вакви финти ако знаете. Или ако испробате, кажувајте резултат.

Kaj nas na fugite od plockite imase crni tocki koi se nekoj vid na muvla, pogolemiot del jas gi iscistiv so zeska parea no so parocistac. Znaci go imam onaj od Top Shop H20 Mop, ne izleguvaat od ednas, no veke tretiot pat se gledase rezultat :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 06 Авг 2011 13:45 #147304

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
bart wrote:
Каков оцет употребуваш во ситуацииве? Алкохолен 9%?

Фала. Дури сега приметив дека на почеток на темата си пишала. Направив грешка: требаше тебе да те цитирам, не мене.

Малце е вон тема, ама чисто како пример- сода бикарбона често користам како талк во патики, затоа што ја „убива“ миризбата.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 06 Авг 2011 13:48 by bart.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 07 Авг 2011 04:46 #147348

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
Да барт, исто за замирисани пластични кутивчиња за чување храна може да се стави сода и вода да преноќи за да се одмирисаат.

Истот важи и за мрсни пластични садови кои не сте успеале да ги одмастите само со сјај и вода. Во принцип содата чисти мрсни работи од плочки, текстил и сл.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 07 Авг 2011 08:23 #147363

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Eve me mene so prvite rezultati vo kupatilo :)
Kupatiloto go iscistiv spored instrukciite na Vasidora (samo bez maslo od eukaliptus) i se izleze super!

Muvalata se iscisti so hidrigenot, cekam samo na edno mesto da mi se isusi fugata pa da vidam i tamu, ako ne ke povtoram uste ednas.

Lavaboto i kadata gi iscistiv so soda bikarbona i prebrisav so krpa so ocet. Neznam dali si umisljam, ama od ocetot svetnaa poveke otkolku so bilo koe drugo sredstvo! Posle ova ne mi pagja na pamet da koristam domestos ili bref i da si goram racete i da mi se losi od mirizbata.

Soljata ja dezinficirav so ocet i 3% hidrogen, isto i caskata za cetki za zabi.

Fala ti Vasiodra za sovetive :cmok:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 07 Авг 2011 08:40 #147366

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
E баш ми е мило маматобе. Ке видиш како за некое време нема ни да ти текне на Доместос. И после неколку чистења нема ни да ја приметуваш миризбата на оцетот додека чистиш, а ако ептен ти смета само стави некое етерично масло и ќе мириса на нив.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 09 Авг 2011 06:29 #147520

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
Za kakva soda stanuva zbor ??Kade ja ima?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 09 Авг 2011 06:53 #147522

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Julija, najobicna soda bikarbona, sto se pie koga te boli zeludnik :zelen: Ja ima vo site marketi.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 11 Авг 2011 02:44 #147709

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
Вчера ми ја донесоа новата машина за перење и со неа идеше она лентичето за тестирање на тврдината на водата. Бидејки знам дека Скопјево има многу тврда вода (со четири розеви квадратчиња), тестирав со чаша вода и ептен малку сода бикарбона и воала само едно розево квадратче. Значи докажано дека содата ја омекнува водата. Заклучок, ако користите сода бикарбона заедно со прашокот, дозирањето на прашокот може да биде како она за перење со мека вода.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 11 Авг 2011 03:03 #147712

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
A dali imate iskustvo so predmeti koi se za perenje, kako topkata od topshop za perenje bez prashak ili krpata za aktiviranje na vodata od RSI. Jas gi kupiv dvete bidejki mnogu sum alergicna i osetliva na prashoci,pa trosham mnogu struja bidejki mashinata ja pushtam 1 so prashak i uhte 2 pati samo so voda. Ama voopshto ne sum zadovolna, mozebi ne gi upotebuvam pravilno :dry: . Krpata ja upotrebuvam za mienje na ovoshje zelencuk i salati a topkata za perenje ama alishtata se kako samo niz voda pominati. Inache koga decata mi bea bebenca kupuvav od prashokot ekoloshki od RSI (koi pishuva deka tolku e netoksichen shto moze da se pie?!) i navistina se sredi alergijata kaj decata, no sega se pogolemi flekite potvrdokorni a toj bash i ne e dobar za fleki.. Nekoj predlog?
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 11 Авг 2011 09:19 #147761

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
Mama-Maja i jas gi koristam eko topkite od top shop, no bidejki peram pretezno na 60 stepeni flekite ni mi se vadat,(ako se pere na povisok T togas ne e problem, i majka mi gi koristi i e zadovolna), pa zatoa praktikuvam sekade kade sto ima fleka od bilo sto da ja premackam so obicen sapun za perenje, i vednas gi stavam rabotite vo masina, mometalno koristam Merix. Zadovolna sum od efektot, stedam na prasak i dopolnitelno plaknenje na alistata.
Bidejki nemaat miris koga ke se isperat za nasite koristam po nekoja kapka omeksuvac, a za alistata od maliot koi najcesto gi peram oddelno ili pak samo so odredeni nasi alista gi mesam primer so postelnina pizami i sl. togas kapnuvam po nekolku kapki tecen Persil, samo da mi dobijat malku miris na cisto.
Skoro pri sekoe perenje koristam, po edno lazice soda bikarbona plus.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 11 Авг 2011 13:57 #147809

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
Васидора фала ти премногу ,после сите пробани детергенти за да ги извадам точките од шпоретот содата се покажа број 1!! Излегоа,да површината е иноксна,не ми текнуваше во моментот :P Со хидроген си ги исчистив фугите на плочките во купатилото,се прерадував :laugh:

Сега имам друг проблем...со алиштата темни-црни,ги перам со течен детергент плус омекнувач,последните 5-6 пати ми се чини 100 пати ги преперив во машина со секакви други детергенти АМА мирисаат одвратно,како на мувла,како на стоени,недосушени така некако,и никако и никако неможам да му ја одземам миризбата!Совет?


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 12 Авг 2011 01:37 #147858

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
Fala mamatobe ok e jas pomisliv da ne e ona soda sto e za odzatnuvanje odvodi.Fala mnogu mora da se isproba ovaj nacin mi izgleda lesno,eftino i kako sto kazuvaat mnogu efikasno,sto ke ni se togas ovie detergenti,hemikalii veke vo golemi kolicini gi vnesuvame doma a toa se cisti otrovi ,znaci od ova nema najdobro...fala vi na site
The administrator has disabled public write access.

Ре: Природни нетоксични средства за чистење на домот 12 Авг 2011 02:04 #147859

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
Ke ve molam a so sto moze da se iscistat rosfajtni tendjerinja i ovali???
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.