Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Туш кабина/Када

Туш кабина/Када 11 Фев 2011 05:24 #111417

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
vo potraga sum po nova tus kabina,mi treba agolna 90x90 i najvazno da e vo edna celina spoena.toa znaci pokraj kadata i paravanot da ima i pozadina,
samostoeckaeve eden model kako izgleda
ima li nekoj taze info?
i da ne e plasticna kadata
Последна промена: 11 Фев 2011 13:00 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tus kabina/Kada 11 Фев 2011 11:20 #111428

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
Вејс ( ова Васе на Амерички B) ), бидејќи вртев по скопјево ко таксист со пезетка, можам да ти кажам дека дека долниот дел ( данце или када ) е секогаш од специфична пластика. Одамна се напуштија металните емајлирани. Тоа и не е пластика него специфична легура, која верувај дооообро држи, и двајца да се набутате унутра. Се разбира ако е квалитететен производител. Пази на кинески, и не зимај со премногу џирло работи, бидејки тие прскалиците се затнуваат од каменец, а резерва делове никад нема да најдеш.

Инаку, размисли и за опцијата со туш кој е составен само од врати. основата ти је иста со основата на купатилото, а одливите ти се во исто ниво. Кај нас ги немам видено, ама у Србија се ептен застапени. Отвори некоја српка Брава Каза, и ке ги видиш.

Мене проверен квалитет ми се Колпасан, Словенски, ги има на Илинденска у Карпош 4 и во нивниот салон што е позади Влае ( од Канал 5 спрема Ѓорче, на самата раскрсница после мостот на Вардар.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tus kabina/Kada 11 Фев 2011 12:47 #111432

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Vase pojdi do Korni i tamo imaat dobri grcki modeli.;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 04:09 #111801

 • Bejbi
 • Bejbi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 157
 • Thank you received: 32
Мама Васе гадно ќе се зафркнеш ако купиш параван како на сликата што си ја ставила - проѕирен !
Супер изгледа ама со него треба да продаваат и една чистачка, па после секое прскање вода, да забришува.
Ние имаме аголна када со параван кој не е пластика - плексиглас туку стакло и тоа проѕирно, не матирано. Изгледа фантастично ама да не се бањаш во кадата. Така, само за гледање да ти биде. Е ако се избањаш мора да бришеш. Па има процедура, не може одма да забришеш туку мора да чекаш да се исуши па со средство за стакло да исчистиш се.
Ние чистевме на почетокот, сега повеќе време е матирано стаклото од бигорот отколку што е проѕирно.:laugh:
Има огромен избор кади во Бау Дом Визбегово. Ние од таму се опремувавме.
И нема никаде када што не е пластична, проверено!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 04:13 #111804

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
И јас се сложувам околу стаклото. Матирано е подобро и ако имате само едно купатило, па доколку некој се бања, ако е проѕирно, никој нема да може да влезе во ИТНИ ситуации :P А се случуваат такви...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 04:18 #111808

 • Bejbi
 • Bejbi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 157
 • Thank you received: 32
Море и две да имаш, матирано нека е, и не стакло туку пластика.
Ние баш така размислувавме кога ја биравме кадата, имаме две купатила, односно веце и купатило, значи може да си дозволиме проѕирно стакло, ама сегаааааааааааа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 04:43 #111821

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
slikata ja staviv kollku za primer kakov tip na kabina sakam,samostoecka.inaku segam imam klasicna koja pozadinata se samite plocki od kupatiloto so mat vrati.po se izgleda se raboti za nekoja niska klasa zosto samata kada e mnogu ostetena(vnimavame so sto ja cistime)a sekade kade sto ima silikon izgleda odvratno.
znae da tece od stranite a tie dzirlo dodatoci samo mi smetaat.zena mi ja cisti ednas nedelno i samata kazuva deka polosa kabina nema videno.kolku i da ja cistis pak se poznava nekoe crnilo kako muvla a ako upotrebis malku sila ili nekoe pojako sredstvo togas silikonot izleguva.majstori eden kup pominaa site krevaat ramenici.mora da se smeni.

vidov samostoecka kaj drugarka i se vooduseviv.samo ja nasaduvas onamu kade sto sakas ili imas odvod.nema lepenje,niveliranje i sl.rece ja zemala 500 eur od vlae.kako se dvizat cenite,znae nekoj?

inaku jas sakam zidana tus kabina samo so predna vtrata i drvena podloga za stoenje.svetska rabota.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 11:51 #111850

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
Јас не се сложувам со мат врати бидејки визуелно го намалуваат просторот во купатило (особено ако е мало) како кај мене. А купатилата ми се мали бидејки престојот во нив е краток, или за серка или за туширање. Двете купатила добија туш кабини и тоа проѕирни. Одржавањето не е проблем, бидејки има опција од 15 секунди што трае да стаклата, веднаш после употеба ги пројдеш со онакво за прозори што е како брисач од кола ама со рачка. Мислам дека и да не пројдам, не е трагично, бидејки жената што чисти у наредна тура ке го светне. Можеби кај мене и толку не се познава бидејки имам турено електричен одбигорувач на водата за целиот стан, па каменец не сум видел, а и некакво позначајно белеење на враите од тушот.

Васе, силиконот не е добро залепен или не е квалитетен или не е санитарен. Јас станав доктор на науки за заптивање на када или туш кабина, бидејки и кај мене после крако време во едната кабина се појави црно, на ивиците. Исчистив, пројдов со едно средство за габи, исправ исушив и залепив од почеток, и еве не мрда.
Научив и кој силикон е добар а кој не и начин на нанесување со ограничување со селотејп, пљунка на показалец...
Мајстор кај нас се знае, не е мајстор, туку технолошки вишак и од мака станал мајстор а нема појма.

Напиши Туш кабини со кирилица на google...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 13:51 #111854

 • aleane
 • aleane's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 110
 • Thank you received: 37
Мama Vase jas gledav ista kako na slikava tuka vo prilep samo vo crna boja bese 42000 iljadi ali mnogu me premisluvaat bile mnogu ne kvalitetni brzo se rasipuvale i jas baram ali ne znam so ke odberime..
mozda e glupo slaviti vreme sto prolazxi,ali je lepo radovati se novom sto dolazi...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 15:14 #111868

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
Јаре ај ако не е тајна пиши каков силикон лепеше на кадата и од каде го купи?Фала
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 16:43 #111913

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Yarre me interesira kakov e toj elektricen odbigoruvas na vodata? Od kaj si go nabavil i kade tocno se instalira???

Nie doma imame ne celosno staklo providno ,oti me predupredija za odrzuvanje i ako nemas vakov odbigoruvac ko Yarre si go jadel stapot oti treba posle sekoe tusiranje da si so krpa vo raka. A jas si staviv peskareno so linii na del i stvarno super e.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 19:05 #111934

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
Пробајте одвреме-навреме да ги пребришете стаклата од кабината со оцет и нема да задржуваат толку бигор.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 19:48 #111943

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
ne deka nemam zelba ponekogas ubavo da iskisnam vo kada :hahaha: no nekako poveke mi lezi tus kabina i toa od onie sto kazuva yarrre na isto nivo so podot, samo stakleni dzidovi. em estetski ubava em ne e kojznae sto da kupuvas da praes...zdravi zivi udirame na takva koga ke se pravi nesto po doma.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 12 Фев 2011 22:42 #111973

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
betavitevit wrote:
Јаре ај ако не е тајна пиши каков силикон лепеше на кадата и од каде го купи?Фала

Не е тајна, треба до подрум да идам, ама полесно и да не е рекламџиски, силиконот е санитарен бел, а купен е во дуќанче, кое е КЕН киоск, на Лондонска улица, кога се оди од Топлификација поред 14ка, спрема партизанска.

Само тој тип го имаат. Нема Утка !
macika wrote:
Yarre me interesira kakov e toj elektricen odbigoruvas na vodata? Od kaj si go nabavil i kade tocno se instalira???

Nie doma imame ne celosno staklo providno ,oti me predupredija za odrzuvanje i ako nemas vakov odbigoruvac ko Yarre si go jadel stapot oti treba posle sekoe tusiranje da si so krpa vo raka. A jas si staviv peskareno so linii na del i stvarno super e.

Одбигорувачот е ваков.Цената е некаде 1800-2000 денари, се става на водоводна цевка ( ко на сликата, но мора да е 20 цм оддалечен од водомер, колено, вентил... Кај мене се ставени на доводните цевки во подрум ( поради струјата која мора да ја имаш у близина ) и сеа и комшиите го користат овој благодет џабе. Ако треба телефон, пиши ПВТ, ги има кај увозникот во Прилеп, кој продава и проточни бојлерчиња за кујна.
Последна промена: 13 Фев 2011 04:14 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 13 Фев 2011 03:34 #112070

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Jas imam tus kabina na Kolpasan relativno sum zadovolna, osven od silikonot koj e smrt i mozebi narednabi mi bila vakva celosna, so pozadina, bas poradi spojot so plockata i kabinata.
Kao pisuvase na silikonot deka e vodootporen, demek za muvlava ama nisto.
Inace kabinata e mat i sum raat vo odnos na bigor :laugh: a imam maka so samata kabina, iako ne faka bigor, jas ili nekoja zena sme ja zaribale od vnatre so sungerce i sega pleksiglasot kako da se lupi na plastovi dole po ivicite i toa faka dopolnitelno muvla i katastrofa .....

Zidanite kabini izgleda se najparkticni a i deluvaat fraerski, mozebi koga bi gradela od start bi napravila nesto takvo, no sega mora da si baram care.....
yarre wrote:
.... Исчистив, пројдов со едно средство за габи, исправ исушив и залепив од почеток, и еве не мрда.
Научив и кој силикон е добар а кој не и начин на нанесување со ограничување со селотејп, пљунка на показалец....

Posto i jas se nerviram so vlagata-muvlata sto se nafaka ne silikonot bas bi se izraduvala dokolku si najdam nekoj lek??? Koe e toa sredstvo za gabi i raskazi mi kako da go odlepam stariot silikon ili ne se odlepuva i kako sto da napravam i jas doma t.e mm.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 13 Фев 2011 16:07 #112157

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
Само да не ме пцуе што сум му отворил работа :roll:

Средство против габи, има во секој дуќан за бои и лакови, и го има од повеќе производители, јас земав наш од Алкалоид.

Доколку се работи за габи кај кадата/тушот на мала површина, тогаш не е ни потребно.
Силиконот како се вади ? Тешко, морам да признаам, меѓутоа можеш да му помогнеш со трпеливост упорност. Од алат ти треба жилет ама не за нозе, туку се продава во истиве продавници, рачка каде се вметнува жилетот, и стругаш со него. Внимаваш да не запнеш јако и да изгребеш кадата/тушот. Со делот на плочките полесно иде.

Ако треба, + го переш местото со средството, па после со вода, а ако е мало местото само со вода.

Најважно е да местото на ставање на новиот силикон е ПЕРФЕКТНО СУВО.

Hint: Употреби фен ако не ти се чека.

Откако сте уверени дека е перфектно суво, иде чекор на нанесување. Местото на лепење се ограничува со хартиен салотејп ( бела или жута боја ) Нанесувањето се прави директ од цуцлата на силиконот, а се мазни со прст, во кој мајстроски не се плука ( као наводно да не се залепи силиконот на прстот ) бидејки токму плунката е можен причинител на габите подоцна. Можеш да се употребат медицински ракавици.

ВЕДНАШ откако сте сигурни дека сте завршиле со нанесување, го вадите салотејпот, и се разбира, издржувате да не се бањате 24 часа, иако и порано ке ви делува дека е суво. ( Плакнење под мишки може на умивалник нели ) :roll:

Со оглед на фактот дека силиконот што останува во тубата ( а останува многу ) ке се исуши како и да го затворите, гледате по куќа каде све би можеле да го искористите.

Внимавај на солна киселина, за кабината, неповратно ја оштетува, и максимум е оцет за чистење. Инаку во Колпасан имаат резервни делови, и можеш да порачаш.
Последна промена: 13 Фев 2011 16:09 by yarre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 14 Фев 2011 00:06 #112241

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
MM mi veti deka misijava so silikonov ke ja obavime dodeka se rodi bebuska, pa ke pisam iskustva kako sme pominale nie, kakov silikon sme nasle itn...Fala ti sto go spodeli iskustvoto so nas :*
Inaku mi kazuvaat deka namesto so palec so rakavica kako sto vikas, da se pomine so ravno stapce e podobro za da nema kako udubljenje vo silikonot i da ne se zadrzuvaat kapki voda vnatre, neli kako korito doaga vo silikonot...ova vaka teoretski, ke vidime dali ke uspee vo praksa.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 14 Фев 2011 03:58 #112312

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
Mama Vase jas sega go pravev kupatiloto i staviv tus kabina na KOLPASAN. Za mene bese naj vazno tus kabinata da bide so otvoranje , a ne so lizgac (mislam na vratite), polesna e za cistene i gi nema onie zlebovi kako na tie so lizgac pa da faka muvla i da ne mozis da ja docistis. Ako stavas gledaj da bide takva. Kadata e porcelanska najdov takva i bez razmisluvanje ja kupiv. Mi velea deka ovie novite plasticnite se ostetuvaat od domestos i sl.. A po kraevite kade sto trebase da se spoi kadata so plockite nie ja zalepifme so fuga ista kako na plockite. Dodusa za plockite zedofme fuga LITOKOL poskapa e ama ne faka muvla taa e i kako za bazeni i za mesta na koi sto ima vlaga,a i da fati muvla so domestos se vadi a ne kako silikonite. Stakloto e prozirno dodusa kaj nas nema bigor. Ako e pleksiglas i jas imam slusnato deka se lupi sepak staklo e staklo nema gajle, a dobri se i tieBrisacite so racka za cistenje sto kaza Jare.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 07 Мај 2011 01:40 #134046

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
Nie treba da go renovirame stanot pa sega ovaa tema, sam svoj majstor mi e top, ke najdam edno cudo soveti i iskustva.
Ljubica mislam deka i ti bese od Bt, dali moze informacija po pp od kade ja kupi tus kabinata i drugi detali, cena ova ona :).
Последна промена: 07 Мај 2011 01:42 by None-bt.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 07 Мај 2011 01:55 #134052

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
spored mene,najdobra varijanta e onaa na ljubica.mislev deka na saemot za mebel kje vidam nesto ama izleze deka e tapa vo pogled na izlozuvaci na sanitarii.pa se frliv net i definitivno odime na varijantakada malku poniska od standardnite so paravan vrati od staklo,slovenski na kolpasan.

i obavezno drvena podloga vo kadata,mnogu e mi e fancy toj izgled.
Последна промена: 07 Мај 2011 02:04 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 07 Мај 2011 11:24 #134078

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
Vakava e nasata Mama Vase samo sto e 90X90. Kakvi se tie drveni podlogi i kade ima nemam videno?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 07 Мај 2011 23:47 #134163

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811


ljubica,eve odprilika kako izgleda taa podloga.ja imaat vo kolpa san,se prodava kako dodatok ili brodski pod.go ima vo povekje nijansi.samo neznam cena :wtf:

na bilo kakva ramna kada moze da se stavat,interesno izlgeda i koga podlogata e za nekoj cm pomala od kadata.
Последна промена: 07 Мај 2011 23:49 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 08 Мај 2011 02:16 #134228

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
Bas dobro izgleda, nemam videno vakva. :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 09 Мај 2011 14:10 #134454

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
Devojki, davajte i ceni ako znaete - da si planirame budzet :)

Drugo, dali nekoj znae kade ima (i kolku e :)) vakva kada na Luxor?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Туш кабина/Када 09 Мај 2011 14:49 #134465

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
Дамјана-туш кабини на луксор има во електроелемент,е сега дали баш ја имаа оваа како на сликата незнам.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.