Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Забременување со непознат донор

Забременување со непознат донор 18 Мар 2014 07:55 #249287

 • Hristina
 • Hristina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
Имам 38 години, за кратко време можеби и разведена. Е сега откако ќе се разведам би сакал да почнам со процедура инвитро со непознат донор преку фондот. Не ја знам постапката па ме интересира доколку некој знае да ми објасни. Документи кои се потребни. Колку се плаќа? и други работи.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Забременување со непознат донор 18 Мар 2014 16:00 #249294

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Za ova znam samo deka se pravi vo Sistina a kolku cini i dali pokriva drzavata del, nemam informacija. se nadevam nekoja clenka znae poveke i ke pomogne
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Забременување со непознат донор 19 Мар 2014 02:13 #249300

 • Hristina
 • Hristina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
fala
The administrator has disabled public write access.

Ре: Забременување со непознат донор 19 Мар 2014 04:22 #249303

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Не сум запознаена со процедурата, но ме интересира зошто веднаш инвитро. Не се поминува претходно инсеменација, иако донорот е непознат?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Забременување со непознат донор 19 Мар 2014 06:14 #249313

 • Hristina
 • Hristina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
Незнам како одат тие работи. Кога бев со мм ги поминав сите испитувања. Као 1 година сте во брак а нема ништо, па ајде пошто е полесно женското да се обвини ги направив сите испитувања, дури и миом на матката што го имав го извадив. Резултатите беа одлични. Он нејќеше да се провери, а можеби и тајно се проверил а не кажува. Најголемата желба ми е да имам дете, а како поминуваат години ми станува се потешко пошто тоа не ми се оствари. Па си викам барем сега кога ќе се разведеме, да си родам едно детенце.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Забременување со непознат донор 07 Јун 2014 14:29 #251073

 • Francesca
 • Francesca's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
Zdravo Hristina, ti ja pozdravuvam zelbata, i celosno te poddrzuvam. I jas razmisluvam na iststa tema, iako sum dosta postara od tebe. imam 43 godini i golema zalba da stanam majka. Dosega toa ne mi se sluci, za zal... ama nadezta velat posledna umira!
Pocnav so ispituvanjata i iskreno ne naidov na mnogu ohrabruvacki rezultati (imam dva miomi od koi edniot so dimenzija okolu 4 sm, koi mi rekoa deka treba da go izvadam, isto imam i cista na leviot jajnik koj ne puknuva veke podolgo vreme)
i jas sum zainteresirana za eventualno refundiranje na sredstva od strana na fondot, iako mi rekoa deka toa teshko se odobruva. A samata postapka za in vitro od nepoznat donor e dosta skapa...
Zatoa gi zamoluvam site koi znaat nesto poveke da go spodelat svoeto iskustvo...
Vi blagodaram i veruvajte deka edna zena da se odluci na vakov cekor, znaci mnoguuuuu preziveala vo svojata dusha. Voopsto ne e lesno da se donese edna vakva hrabra odluka.
Tebe Hristina ti posakuvam najgolema sreka i sekako spodeli nesto poveke ako doznaesh na temava.
Zaedno sme poslini, ... mnogu pozdrav i srekno. Posakuvam eden den, sekoja zena da postane majka!
toa e najgolemoto bogatsvo na ovoj svet sto moze da ni go podari Bog ! <3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Забременување со непознат донор 07 Јун 2014 16:14 #251079

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Da, postapkata se pravi vo Sistina i jas licno poznavam devojka koja pravese ednas, za zal ne uspesno. No se nadeva sleden pat da uspee. procedurata kako odi za singl nemam info.
znam samo deka ako soprugot e neploden, pa treba donator, postapkata e kompletno ista kako kaj partneri koi nemaat takov problem - znaci od ispituvanje na zenata, do primanje terapija, sledenje i tn... so toa sto pred da se pocne postapkata se dobiva nekoj t.r katalog na donatori (togas nemase od MK, tuku od stranstvo) i se bira spored fizionomija na roditelite.
Na site vi posakuvam da vi se ispoleni zelbata i da stanete mamicki. :love:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Забременување со непознат донор 07 Јун 2014 16:24 #251083

 • Francesca
 • Francesca's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
Ti blagodaram na odgovorot i poddrshkata. Dali imash informacija kolku ja cineshe ovoj zahvat devojkata sto veke ednas se obidela ama bilo neuspeshno. Imam slushnato deka cini mnogu, pa me interesira ako nekoj znae za ceneata barem priblizno.
blagodaram !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Забременување со непознат донор 09 Јун 2014 05:56 #251096

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
ne znam. se obidov na sajtot porano imase cenovnik, ama ne mozam da najdam.
no ako se javis i prasas direkno sigurno ke ti dadat informacija.
Ona koe go znam e deka samiot proces na primanje terapija, inekciite, transferot i tn. ne se poskapi od koga se pravi regularno.
edinstveno vo slucajov sto mozebi e skapo e plakanjeto na semenskiot materijal, koj se nosi od stranstvo. i , ne znam, no ako treba da se pravi so ISCI oploduvanjeto se plaka plus.
ama sepak ke kazam ova se moi neoficijalni i nepotvrdeni informacii.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Забременување со непознат донор 11 Јун 2014 02:46 #251115

 • Hristina
 • Hristina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
Додека бев со маж ми (сеуште не сме судски разведени, ама сме разделени) и као почнав со испитувања. Значи за женско е потешко зошто поминува милион испитувања, а мажот само едно и на тоа несака да оди. Проверив хормони, отидов hsg приватно кај државна Толовски мислам дека беше и тоа кошташе 4000 денари. Искрено не баш убава процедура, али докторот што ја спроведува е феноменален секоја чест за него. Значи испитувања правев за инвитро. Се установи дека со мене се е ок, само имав миом од 6см, кој можел да претставува пречка и морав да го извадам. Го извадив во Ремедика ( околу 65000 денари)кај Димитров срце доктор. После тоа а и после hsg-то требаше веднаш да пробуваме, ама околностите беа такви да се разделивме. Е пошто годините си поминуваат а животна желба ми била да станам мајка почнав да размислувам за инвитро со непознат донор. Незнам дали тоа фондот го покрива, а сега не сум ни финансиски способна за да почнам од почеток. Мислам дека треба да почнам од почеток со испитувања зошто не треба да бидат постари од 6 месеци. Колку што знам доколку покрива фондот средства што ти ги даваш се околу 300 евра.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.