Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Поддршка за самохраните родители

Поддршка за самохраните родители 21 Дек 2009 01:40 #1440

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Тешко е да си самохран родител,тоа го знаат оние кои го осетиле на своја кожа.Од сесрце ја имаат мојата подршка,бидејќи децата ни се единственото богатство за кое вреди да се бориме.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Поддршка за самохраните родители 21 Дек 2009 20:32 #2230

 • nana75
 • nana75's Avatar
 • Offline
 • new born
 • solzite se oružje na slabite,utehata e oružje na..
 • Теми: 4
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Skoro 12 god. bev samohrana majka i moram da kažam deka toa bea navistina naporni i teški godini...so ogled na toa deka za se moraš sama da sse snajduvaš i vo nitu eden moment nikoj od državnite institucii ne najde za shodno da pomogni,ne samo mene tuku na mnogu drugi samohrani roditeli na koi navistina im e potrebna pomoš.Sega sum vo brak 1god. životot potpolno mi se smeni,no godinite zad mene i tragite što gi ostavija na mene i na moeto dete ne veruvam deka nekogaš ke isčeznat....Do site vas samohrani majki BIDETE HRABRI I ISTRAJNI I ŠTO E NAJVAŽNO,GLAVATA GORE... :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Поддршка за самохраните родители 25 Дек 2009 16:53 #5619

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Сите самохрани родители ја имаат мојата безрезервна подршка.
Тоа се многу храбри луѓе кои заслужуваат посебна почит!
The administrator has disabled public write access.

Одг: Поддршка за самохраните родители 25 Дек 2009 17:44 #5658

 • igi
 • igi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Always look on the bright side of life
 • Теми: 89
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
Само можам да замислам колку им е тешко на самохраните мајки.Не само физички туку и психички, но сигурна сум дека е понормално детето да има еден стабилен родител отколку двајца кои нон стоп се караат или тепаат.
Подршка до сите самохрани родители!Ви се воодушевувам на храброста!
The administrator has disabled public write access.

Одг: Поддршка за самохраните родители 25 Дек 2009 18:10 #5678

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Навистина им се восхитувам на самохраните родители, ја имаат мојта поддршка! Сигурно им е многу тешко, но треба да бидат особено горди,дека успеале сами во одгледувањето на своите деца
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Поддршка за самохраните родители 27 Окт 2010 14:13 #65375

 • Ackova
 • Ackova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • идна мамичка
 • Теми: 182
 • Thank you received: 30
 • Карма: 4
sestra mi e samohrana majka i i se voskituvam. nema nikakvi olesnuvanja, osven sto i kazaa deka za gradinka ovaa gidina da ne plaka.
Site Vie koi ste vo ista situacija, Vi stiskam palci i Vi posakuvam sto pobrzo da si go sredite zivotot:OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поддршка за самохраните родители 15 Ное 2010 15:01 #72517

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Брат ми го има овој проблем,потребно му беше подолг период да се врати во нормален живот а за останатото подобро да не коментирам.Многу се жални овие ситуации во кои најчето патат децата.
Сите родители кои што сте самохрани, имајте трпение, сите ви стискаме палци за среќа и успешен живот. Се надевам дека и владава наша конечно ќе се осврне на овој проблем.
Бројот на самохрани родители значително се зголемува од месец на месец. :(
Борете се до крај, остварете си ги сопствените права, не се плашете од бирократијата и од злобните луѓе , поттиснете го странот во себе.

Многу е тешко да си самохран родител, ве бодрам сите и навивам за вас, камооли господ на сите вас да ви подари подобар живот, стискам палци за сите вас :OK: :srce: :srce: :srce:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****Последна промена: 15 Ное 2010 15:16 by Big Sister. Причина: отстранет преземен текст
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Miki Maus

Ре: Поддршка за самохраните родители 15 Ное 2010 16:38 #72580

 • Miki Maus
 • Miki Maus's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • There are no strangers in the world. Only friends
 • Теми: 9
 • Карма: 0
Јас сум самохран родител веќе 3 години, навистина е тешко човек да се снајде во таква ситуација, но се се издржа и истрпи - причина се децата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поддршка за самохраните родители 15 Ное 2010 16:59 #72597

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Мики Маус капа ти симнувам.Ти си многу храбра и цврста мајка,и дечињата твои се сречни што те имаат за мајка:OK: Јас бев самохрана мајка нецела година,и знам како е тешко ама кога ке ги видиш дечињата наутро ти вадаат сила да се бориш и понатаму.Ти ја посакувам целата среќа на светот.:love: :love: :love:
Сандра
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Miki Maus

Ре: Поддршка за самохраните родители 16 Ное 2010 00:45 #72818

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Татко ми е самохран родител веке 3 години и искрено воопшто никој му нема за ништо помогнато,тој дома е и мајка и татко.Живеат со сестра ми,таа студира и ни самата незнам како крпат крај со крај.Сестра ми нема никакви попусти на факултет,па ни за што било друго.Тешко е да си живее ,но како што рековте причина се децата,па мора да се продолжи.....


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поддршка за самохраните родители 04 Фев 2011 21:58 #109211

 • Sazdovska
 • Sazdovska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
i majka mi e samohrana majka eve veke 3,2 godini :( .... jas sum diplomiran psiholog,nemam rabota...sestrami studira stomatologija nema nikakvo olesnuvanje vo pogled na plakanje participacija ( 1000 evra godisno )
majkam mi se trudi maksimalno da ni obezbedi se sto e mozno i potrebno....:zid:
SE GORDEAM SO NEA!!! :srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Atanasova

Ре: Поддршка за самохраните родители 04 Фев 2011 22:09 #109214

 • tomislava
 • tomislava's Avatar
 • Offline
 • new born
 • \
 • Теми: 6
 • Thank you received: 4
 • Карма: 6
Ima razlika koga samohranite roditeli se od pocetok samohrani ili podocna. Jas od momentot koga doznav deka sum bremena znaev deka ke bidam sama i bev podgotvena.

Ne mi bese nisto potesko od majkata koja go ima mazot do sebe ednostavno zatoa sto jas ne znam kako izgleda da se ceka i gleda dete so partner. Finansiski zarabotuvam dobro taka sto iako e skapo se izdrza nekako

Sega sum vo brak no mojot sin e seuste samo moj sin. Martin ima 13meseci.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поддршка за самохраните родители 28 Фев 2011 18:20 #117921

 • marniki
 • marniki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
jas sum samohrana majka na dve deca..mnogu taze... pa bi ve prasal dali nekoj od vas gi nosel decata na psiholog ili psihijatar...mislam deka kerka mi mnogu tesko ova go podnesuva bidejki tatko i ne napusti koga bese bebe pa sega pa se vrati i eve sega pak se razdelivme koga se rodi i vtoroto dete......
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поддршка за самохраните родители 01 Мар 2011 19:03 #118318

 • nnatasa
 • nnatasa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 194
 • Thank you received: 164
 • Карма: 2
jas ne, seuste ne, kerka mi e mnogu mala uste i nema pojma sto e toa "tata" sto go povtara od kuklite sto peat....
Se nadevam nema ni da treba... no koj toa moze da znae...
Planiram da i ja kazam vistinata shodno nejzinata vozrast pa sea... se sto sakam e da e zdrava i ziva i nisto da ne i ja trgne nasmevkata od liceto...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, lavce, Frogy

Ре: Поддршка за самохраните родители 13 Авг 2011 10:57 #148059

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
Se stavam na vase mesto samo od pomislata srceto mi se stega a kamoli da e taka ,navistina zasluzuvate posebna pocit,vi posakuvam sve najdobro!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поддршка за самохраните родители 28 Авг 2011 05:53 #150699

 • Maria Turner
 • Maria Turner's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
само да се пријавам. самохрана мајка на мало, двогодишно дете. беше тешко на почеток, сега знаеме како. поздрав на сите.
мамин син 07.09.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, nnatasa, Slavica, biljann, lavce and this user have 3 others thankyou

Ре: Поддршка за самохраните родители 28 Авг 2011 06:11 #150703

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Добре дојде Марија. Голем поздрав до тебе и поддршка за тебе и сите оние кои храбро се борат сами низ животот. :)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Поддршка за самохраните родители 28 Авг 2011 09:39 #150716

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Im sinuvam kapa na site samohrani roditeli, navistina treba hrabrost i umesnost da se postigne se sam. Vo site situacii najmnogu patat decata pa zatoa pri sekoja kavga so mm toa mi e prvoto sto mi pominuva niz glava i zatoa sekogas prva jas popustam i se kocam da ne ja napravam pogolema rabotata za kerka mi da ne pati vo zivotot. Se nadevam samo deka Bog ke mi dade sila da prodolzam ponatamu a na site samohrani roditeli ke im dade uste poveke sila i hrabrost :hug:
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поддршка за самохраните родители 03 Ное 2011 12:00 #162938

 • matijas17
 • matijas17's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 33
 • Карма: 0
Здраво на сите! И јас сум самохрана мајка, а моето ангелче има девет и пол месеци. Да не ви раскажувам низ каков пекол поминав, затоа што тоа сега веќе и не е битно. Доволно е само да кажам дека истиот момент кога останав бремена, останав и сама, и без работа, и се ви е јасно. Како и да е, низ што се поминував, и се уште поминувам е најмалку битно. Битно ми е само моето ангелче, поради кое се уште сум жива. Поддршка до сите самохрани родители од срце...:srce: :srce: :srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, nnatasa, mami29, Bubbi, biljann and this user have 5 others thankyou

Ре: Поддршка за самохраните родители 15 Дек 2011 13:38 #171097

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
samo da ti kazam alal da ti e matijas stvarno treba da si mnogu hrabra za toa sto samo ti si znaes kako ti e i niz sto pominuvas samo hrabro i nema sto da ti e drugo bitno neka e samo zivo i zdravo tvoeto angelce i se ke si bide kako sto treba samo so pozitivni misli ... Podrska za site samohrani roditeli zosto toa e najteskoto nesto :guskanje: :guskanje:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: matijas17

Ре: Поддршка за самохраните родители 16 Дек 2011 05:41 #171199

 • matijas17
 • matijas17's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 33
 • Карма: 0
Bilni, ti blagodaram za poddrshkata. Duri sega posle tolku vreme odluciv da pisham na forumov, odnosno voopshto da prozboram otvoreno za toa shto mi se sluci. No, premnogu e teshko tolkavo breme da se nosi na sopstveniot grb, istkaeno so mnogu solzi, mnogu gorcina i mnogu jad... i katadnevni prashanja - zoshtooo??????; Zoshto ova mene mi se sluci? Kade zgreshiv, komu zgreshiv....??? No, sudbinata si poigra so mene, ili... Nikogash ne ni pomisluvav deka ke mi se sluci takvo neshto. Pa, si velam, ajde mene, no zoshto da strada ova angelce, zoshto? Toa e tolku nevino i go zasluzuva najubavoto, kako vprocem i sekoe dete na ovoj svet. No? Milion prashanja ,,zoshto", a nitu na edno odgovor. Nejse. Verojatno e polesno koga covek ke go prifati ona shto mu se slucuva. No, jas nikako ne mozam da se smiram i da si ja prifatam sostojbata vo koja za zal se najdov, i toa postojano me jade, tolku mnogu shto poveke ne mozam ni da izdrzam. Edinstveno se plasham za moeto malecko...
Site mi velat deka sum bila mnogu hrabra, no jas ne mislam taka. Posakuvav da bev hrabra, i seto ova shto mi se sluci voopshto da ne vlijaeshe vrz mene. No ova me skrshi, me skrshi mnogu, tolku mnogu shto si navlekov milion bolesti. Sega samo mu se molam na Boga da istraam za da mozam da go izrasnam maloto sonce, za da ne ostane samo na ovoj svet. No, sekoj nov den mi e se potezok i potezok. Edinstveno samo nasmevkata na moeto angelce mi dava sila da prodolzam da se boram...
Ti blagodaram na poddrshkata, navistina mi znaci.:srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, bilni

Ре: Поддршка за самохраните родители 16 Дек 2011 05:55 #171201

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
 • Карма: 3
matijas i site samohrani roditeli - vi se voshituvam. vo najteskite momenti naogate sila i hrabrost da bidete pozitivni i da bidete srekni poradi decinjata :hug:

matijas ne smees da go zapustis tvoeto zdravje, ne smees poradi angelceto tvoe, na koe si mu najpotrebna. a denovite ke progaat i sekoj den ke ti bide polesno i ke sfakas deka si se posilna. ne vredi da si go gubis zdravjeto poradi toa sto bilo, utre sigurno ke bide poubavo i ke si ja pronajdes vistinskata licnost - cuvaj se :hug:

posle dozdot ide sonce - pa vidi go denesniov den :cmok:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: matijas17

Ре: Поддршка за самохраните родители 16 Дек 2011 06:57 #171235

 • matijas17
 • matijas17's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 33
 • Карма: 0
Ti blagodaram Milicka i tebe na poddrshkata. No, eve sega veke ne mozam ni usta da otvoram od solzi... Zanikade sum :tazna:

Kako i da e, prviot mig koga reshiv, odnosno znev deka ke go rodam moeto milicko (pa makar da e i kraj na svetot, osobeno zatoa shto mu se molev na Boga da go imam), jas se zboguvav so mojot zivot. I sega ziveam edinstveno za nego. I vo seta moja taga i nesreka, zaradi okolnostite vo koi se najdov, jas sum sepak srekna, mnogu srekna zatoa shto go imam najsvetoto vo zivotot - najgolemiot dar od Boga!

Moeto najmilo angelce:angel:

I, da denot e prekrasen :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поддршка за самохраните родители 16 Дек 2011 07:20 #171243

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Поддршка имаш од сите Матијас17, но тебе ти треба и конкретна помош. Јас две недели бев сама со малото дома, и на работ од силите веќе бев само од обврските, а ти на сето тоа го носиш и емотивниот товар. Барај помош од сите што можеш, се надевам дека имаш семејство што може да ти помага. Тука се и пријателите. Мисли на помош во конкретни работи, повеќе отколку некоја фиктивна поддршка. На пр. нека го почува некој детето, додека ти одмориш или завршиш некоја работа. Користи го тоа време и да работиш на себе, не ѕнам дали си завршила со образование, дали имаш работа и сл. Ти живееш за детето, да, сите кои сме родители го знаеме тоа, но заради него мораш и да функционираш. Не му правиш услуга ако не работиш на себе и не се грижиш за себе. Ситуацијата е таа што е и треба да се извади максимумот од неа. Тешко ти е до бесвест, ама има и полошо, верувај. А што е со лошите бракови, што е со болести, и да не набројувам сега. Нема тука градација кое е полошо, секоја ситуација е посебна и секому сопственото бреме му е е најтешко. Ако имаш блиски личности раскажувај, пишувај на форумов анонимно, пишувај дневник. Вади ја болката полека од себе.
А што повеќе си го исполниш животот, со луѓе, со обрски, со информации, се помалку ќе мислиш на тоа што се случило.
Децата како растат се повеќе те наградуваат. Не знам колку ти е малечко детенцето, ама ќе видиш како ќе расте, така се повеќе ќе ти го исполнува животот.
Не сум ѕапознаена многу со условите во МКД по ова прашање, но на пр во Германија се гледа на оваа категрија родители со посебно внимание. Имаат разноразна помош, предност во градинки, намалени работни саати, финансиска помош ако е потребна. Распрашај се како е кај нас, ние од што толку немаме доверба во системот се откажуваме пред и да почнеме да бараме нешто.
Ти посакувам секое добро, многу енергија, здравје! Ќе го надминеш и ова, верувај. Ние жените сме многу силни!!


сега гледам дека сте 10 месеци, па интересното тек почнува. Уште малку и секоја ден ќе почнува со нова анегдота :kiss:
Последна промена: 16 Дек 2011 07:22 by Cize.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, lavce, Goddess^, Fairy, matijas17

Ре: Поддршка за самохраните родители 16 Дек 2011 08:02 #171251

 • matijas17
 • matijas17's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 33
 • Карма: 0
Znam deka mi treba pomosh i konkretno, no jas do pred nekoe vreme ne mozev ni da zboruvam so nikogo. Ednostavno bev vo grc, srceto mi beshe stegnato od bolka... ne mozam ni da opisham... ne e bitno. Sfakam poleka deka ne mozam da se izboram sama so seta bolka shto ja nosam vo dushava, no znam deka nikoj ne moze da mi pomone vo vrska so taa bolka, osven samata jas. No kako da ne si go dozvoluvam toa sebe si, kako da se kaznuvam za neshto za shto vsuhnost ne sum ni vinovna, zatoa shto ednostavno taka trebalo da bide, da se sluci, ta toa e zivotot... No,... ima edno golemo No, koe ne mozam da go premostam... Kako i da e, ova shto se osmeliv da se vklucam na forumov, mislam deka e prviot moj ocaen obid da zboruvam otvoreno za mojata bolka i da ja spodelam so site vas, zashto verojatno poveke ne mozev da go drzam toa vosebe.
Inaku, da, tuka se roditelite, od niv ja imam najgolemata poddrshka i od moeto poblisko semejstvo. Za prijatelite... Koga mi se sluci ova, (ne znam dali go vidovte mojot prv post, tamu kazav deka se mi se sluci prakticno preku nok - kako grom od vedro nebo; doznavam deka sum bremena, ostanuvam sama i vednash potoa ostanuvam i bez rabota), bukvalno ne znaev kade da se svrtam.Od losho polosho. Taka shto prakticno gi prekinav site kontakti so prijatelite, so svetot.
Mesto da se raduvam na njubavoto neshto shto moze da i se sluci na edna zena, (da stane majka)jas bev najocajnoto sushtestvo na planetava zemja. Kako siot svet da se srushi vrz mene. Sama, bez rabota, so bebe vo stomakot.... Uzasss! No, nitu vo eden mig ne mozev da pomislam da se otkazam od bebceto. Sepak, od pregolem stres, pocnav da krvaram, rizik da go zagubam bebeto,za koe se molev na Boga. I veruvam deka sam Bog e so mene, zashto vo seta maka, edinstveno shto mi beshe bitno e samo da ne go zagubam toa malo zrno vo mojata utroba...
I eve go sega moeto sonce, so koe pominavme niz samiot pekol, sega se borime zaedno vo zivotot, za zivotot:) .
Vo meguvreme minuvavme i niz drugi maki, ama toa e...
Verojatno imame ushte mnogu da minuvame.
:hug: ovaa gushka golema :) za tebe i za tvojata poddrshka
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, lavce, Zlatna, Goddess^, Cize and this user have 1 others thankyou
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.