Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Работење домаќински работи на празник!

Ре: Работење домаќински работи на празник! 22 Авг 2011 14:38 #149596

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
За големи празници не ни помислувам да чистам зашто претежно тогаш сме сите фамилијарно по дома или на гости.. Инаку тековно ако има потреба се си правам, ако треба машини да пуштам, пуштам. Прашина не бришам и не усисавам..
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 22 Сеп 2011 13:53 #155088

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
jas mnogu mnogu ne gi baratam prznicite ama koga ke mi kaze majka mi ne cepkam nisto, ne peram, ne cistam samo rucek praam hahahaha
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 22 Сеп 2011 17:09 #155107

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
Namerno, ne rabotam skoro nisto na golem praznik.ama ne namerno mi se ima sluceno na nekolku pati da pustam masina za alista.Ama tatko mi vika ne e grev da ne znaes i da napravis greska,grev e ako znaes deka e golem praznik i namerno zemes nesto da rabotis.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 19 Дек 2011 19:20 #171874

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
na golemi praznici se pridrzuvam da ne rabotam niz doma ama apsolutno nisto a mi se ima sluceno da rabotam neznaejki deka e praznik ama toa nee e nisto zosto ne sum znaela
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 13 Фев 2014 15:32 #248579

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
Rabotam domakinski raboti kako sto ima potreba, bez razlika dali e praznik ili ne.
Nekogas se paga da rabotam na praznik nekogas ne, ne se vodam po praznici, tuku po potrebata da se sraboti neophodnoto.
Ako se raboti za Bozik ili Veligden, sakam da si gi pominam so familijata bidejki retko imame momenti, zaradi rabotata da pominuvame vreme zaedno, pa vo toj slucaj domakinskite raboti gi zanemaruvam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 20 Апр 2014 11:30 #250055

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
Eve tocno na Veligden golemi domakinski raboti ne rabotam, ama pak da se spremi gozbata, da se izmie, da se krene, postavi, ne se moze bez osnovnite domakinski aktivnosti. Relaksiran e denot ama edno po edno se sobiraat rabotite.
Dodusa vcera rabotev, docistuvav, pustiv masina, utre isto me ceka, podgotovki pred da se trgne na rabota, uciliste :dosadno:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 20 Апр 2014 15:38 #250056

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Во петокот имав намера да готвам за празникот и генералка да удрам на бањата оди уште тоа ми беше останато. ама бабиве ми удрија чивија - не се работело, и оставив све освен готвењето. направив колачи и торта.
не пазам буквално на секој празник, ама на поголемите да, внимавам. малку ме нервираше порано свеки со календарчето во рака и секој празник да се пазело, ама ја научив дека си е таква и она си тера по свое ја по мое и сите среќни :D
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 20 Апр 2014 16:22 #250057

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
Octavia wrote:
Имав постара пријателка чиј татко бил поп која ми кажа дека мало, нормално средување на куќата не е ништо страшно на празник, дека не треба тогаш големи чистења да се прават, како генералки и сл.
Но, колку што сум запозната, црквата тоа го смета(ла) за суеверие без верска основа.
Јас разговарав со една студентка на теолошки факултет и ми кажа дека обични секојдневни т.н. домакински работи нормално треба да се извршуваат , тоа го прават и монахињите во манастирите, ептен да не се почнива со големи работи, кречење, генералки и сл.
А каква е логиката да не се пушта машина за садови ? зарем на рака не се мие тањири за време на празник.
И машина за перење пуштам ако има потреба без грижа на совест, не работам јас лично, машината работи.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 07 Апр 2015 16:49 #253997

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
Fairy wrote:
Ako se raboti za Bozik ili Veligden, sakam da si gi pominam so familijata bidejki retko imame momenti, zaradi rabotata da pominuvame vreme zaedno, pa vo toj slucaj domakinskite raboti gi zanemaruvam.

Eve ova uste drzi, tuku sega da ve prasam koga domakinskive raboti da se zavrsat. Da se isperime treba, da za zacisti kukava isto taka za Veligdenov.
Dali cetvrtok i sabota moze ovie raboti da se izbrkaat? Mnogu mi se 4 dena nisto da ne pravam niz doma, a denovite mi se dragoceni vo smisla slobodni za domakinski raboti ito taka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 08 Апр 2015 15:38 #254009

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
kako sto sum slusala od starive vo sabota pred veligden, mozelo da se rabotat domakinski raboti. a posle do vtornik ne.
mada ja si sakam praznicite da si gi pominam vo praznicna atmosfera i ne se mnogu grizam za tie domakinski raboti.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 08 Апр 2015 16:23 #254010

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
Mene navistina mi e onaka krivo da prekrsuvam crkovni "zakoni", ama za zal tie se kreirani vo drugi uslovi. Togas se definirani pravila za da se odredat denovi koga nema da se raboti po doma, da odmorat lugjeto. Ama dr. denovi si bile doma i si zavsuvale rabota.
Sega ne raboti vo nerabotnite denovi, t.e. praznici i posle trgni na rabota. I koga po doma? nikogas ... ili zena da platis. Eve sega nema sansa da srabotam denovive - prebukirana sum na rabota i posle rabota. I petok ne se raboti, sabota ke patuvame ... ponedelnik se vrakame. Vtornik na rabota. I? doma ke pocne treva da raste :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 08 Апр 2015 21:43 #254011

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
Ke se slozam so tebe Thatcher, ne mozeme da si dozvolime 4-5 dena bez masina da se pusti bez da se usisa ili zabrise po doma oti tie ni se denovite koga mozeme. Ironicno ama vistinito togas samo imame slobodno vreme, a demek ne smeeme da rabotime domakinski raboti. Pa koga ne znam i jas :)
Nedela den Veligden da ke go ispocutuvam, ama ova drugovo ne znam bash.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работење домаќински работи на празник! 08 Мај 2015 01:25 #254232

 • Nikas
 • Nikas's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
ne se zamoruvam so vakvi raboti ama ich. koga mozham pazam, koga ne mi dozvoluvaat obvrskite si teram rabota. ako go gledam sekoj praznik doma kje mi treba posle mesec dena generalka da praam :D
The administrator has disabled public write access.

Работење домаќински работи на празник! 14 Фев 2016 11:04 #255239

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
:pijani: denes sv.Trifun se slavel a mene masinata mi vrti ,ama sto da se pravi koga denes mi e sloboden den da zavrsam po doma nesto ,ako e grev togas gresna sum ;)
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.