Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Крштевка

Ре: Крштевка 13 Јан 2012 17:18 #174983

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
бебушот е многу мал и освен шпилхозните не успеав да најдам ништо соодветно :( Бебето е предвреме родено,сега има три месеци и три килограми е тешко.И затоа ја земав таа комбинација.А свеките од црквата се земаат или мозе јас да си однесам украсену свеки? Или па ке си земам само украси за свеките и таму ке ги закачам на свеките.Па може и така ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 14 Јан 2012 10:43 #175019

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
Mnogu sum srekna :jupi: pred dva dena bevme kaj kumovite i se dogovorivme konecno da ja krstime Elena sega za nekoja nedela zdravje ke pravime krstevka mnogu mi bese krivo sto dosega ne ni bese krstena no taka ispadna situacijata :poimnemam: planirame da bide skromno samo najbliskite da se sobereme i da rucame vo nekoj restoran doma ne sakam a i ne mozam sega da rastrcuvam da spremam vaka najubavo vo restoran site gosti i jas Gostinka


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 14 Јан 2012 13:48 #175033

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
Мама си ги земаш свеќите од црква, ги носиш во цвеќара на украсување и на денот на крштевката ги носиш во црква украсени. Јас и мм сме кумови на све места, значи на четири дечиња :love: еден батко од 5 години, и три дадички од 1, 2 и 4 годинки :love: прекрасно е чувството да крштеваш :srce:

Инаку за попот треба пешкир и сапун, и се носи плус зејтин кој се дарува во црквата - овие работи ги носевме ние како кумови. За малечкото обавезо ќе треба уште и јакничка, па и шалче и дебело капче, а јас би купила и едно волнено џемперче на патент заради полесно облакање. Имаше убави кондурки бебешки (превртена кожа со волна од внатре) во Софиленд, провери таму, а јас на една од крштевките однесов кондурки 4 броја поголеми :roll:, зашто така си сакаше мајката, да можело да се износат... :emm:

Инаку за поклоните, ние на кукот и кумата за крштевката на Јана им дадовме пари (така сакаа) со кои отидоа на одмор во Грција :tupco: инаку јас повеќе сакав тоа да биде конкретен подарок за да им остане во траен спомен, на пример саат, некој убав кафемат или нешто слично... Ние за крштевките сме добивале разни поклони, како кожна ташна, рачни саати, златни менѓушки за Јана... се претерува со износот на поклоните морам да кажам, како и со многу други работи кај нас...
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 14 Јан 2012 18:46 #175066

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Нас не не прашаа кумовите што сакаме за облека, само ни донесоа. Ама бидејќи кумата е млада и модерна, не се сомневав во неа, и така беше . ни донесе убави работи - фармерчиња комбинезон, блузичка, нели долна облека и чорапки, патичиња.

Инаку јас дарови им дадов- на кумата едно ланче од Сваровски, на кумот часовник Касио, а на ќерката нивна облека
Ги дарував и старосватите, само за нив поевтино од она што го земавме за кумовите - комплет кошула со кравата за старосватот, брош Сваровски за старосватицата и за синот облека.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 14 Јан 2012 18:47 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 14 Јан 2012 20:15 #175078

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Eeeee vidish shto ubav podarok-patuvanje, sto ke ti saat bla bala, pa zar ima nesto poubavo sto ke ostane-spomenot od patuvanjeto.
I jas se mislam koga, kako da napravam krestevka i po ona sto citam, so toklu mnogu trosoci okolu obleki, restorani, pokoloni, mozebi najdobra ideja mi e so tie pari da uplatime so kumovite nekoj ubav prodolzen vikend da uzivame nekade, a cinot da pomine kako sto e adetot...
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 31 Јан 2012 17:29 #177518

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
nie za krstevkata na Teodora na kumovite im kupivme po eden par trenerki, a na nivnite roditeli po edno polarno kebe...i da ne se povtoruvam nestata koi trebaat se veke kazani pogore, osven sto treba i da se plati vo crkva, plaka kumot(1000 den) i roditelite 2500 den), ama treba da se proveri oti citav deka vencavkite i krstevkite poskapele
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 31 Јан 2012 17:50 #177522

 • Zabce
 • Zabce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • најсреќна мама
 • Теми: 47
 • Thank you received: 13
Nie sonceto nase go krstevme na 3 meseci kao kolku pomalo tolku poarno ama se otkorna od placki.E sega bidejki sme na ovaa tema ne ceka i 1-viot rodenden i mi treba sovet kade kako da pravam restorance so ubav ambient i ne mnogu skapo????Dali ima vakva tema ili mnoze tuka da se komentira.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 31 Јан 2012 17:50 #177523

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
nie sega koga bevme kumovi,koga go krstevme bebusot,platuvme 800 denari(vo Kratovo).A kaj nas se plaka 1100 denari.Znaci sekade e razlicno :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 31 Јан 2012 18:37 #177526

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
denes bas se javuvav vo sv.petka i dimitrija krstevka e 3000 den od koi 2000 plakaat roditelite a 1000 kumot...jas licno mislam deka e mnogu za krstevka..preteraa:pukam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 01 Фев 2012 11:07 #177639

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Vo bilo koj manastir e besplatno...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 01 Фев 2012 17:33 #177674

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
a kako se zakazuva vo manastir?treba licno da se poznavas so popot ili kako ?aj pisete ako znaete poveke....bas i ne mi se davaat 3000 den..ej za krstevka..za nov vernik..vo sekoja druga religija e besplatno samo kaj nas se plaka sram da im e:grr: :grr:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 01 Фев 2012 17:53 #177676

 • aleane
 • aleane's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 110
 • Thank you received: 37
kako sto sum zapoznaena so rabotite vo makedonija krstevanjeto nikade ne e besplatno pa ni vo manastir...a zada se krseva vo manastir ako imas poznat pop mozi da dojdi i da go krsti bebeto za odredena "suma" ili cinot na krstevanje go vrsat monasite...
mozda e glupo slaviti vreme sto prolazxi,ali je lepo radovati se novom sto dolazi...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 02 Фев 2012 06:36 #177770

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Vo manastir e besplatno, jas go krstev deteto, i ne plakas nisto osven ako ti sakas po zelba i kolku sakas, normalno deka ostavivme, ne e rabotata do pari, ama nema tarifa, i da ne dades nisto ke ti go krstat deteto, i toa bez vrski, ne ti treba nikoj poznat. Normalno ke se javis da si zakazes termin, krstevaat bilo koga, osven ako ne se nesto angazirani, ama zatoa i prvo se javuvas. Jas na pr go krstevav deteto vo 2.30 popladne vo vtornik, znaci nema vrska koj del od den e, koj den e i sl. Krstevkata ja vrsat monasi, ako imas posebna zelba mozes da se dogovoris i koj monah konkretno, nie na pr od idenje porano imavme zapoznaeno monah koj mnogu ni se dopadna i go baravme nego. Ne razbiram sto znaci ona vo prethosniot post - krstevanjeto go vrsi pop za odredena suma ili monasite, pa normalno deka otcite, t.e. monasite koi ziveat tamu i se celosno posveteni na verata go vrsat cinot. Sto e razlikata vo toa da si doneses pop za odredena suma, togas zosto deteto da se krsti vo manastir, pologicno e vo crkva???? Ne razbram... I ne se plaka nisto, potenciram ova posebno uste ednas i zboram od moe iskustvo so Bigorski manastirot
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 23 Мар 2012 05:42 #190577

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
Nie za nekoja nedela ke go krstime deckovo, za golemata zolva mi i bese kuma taka da ne sum kupila darovi , za ovie sega na mm drugar sam ni se ponudi zs kumot od svadba bese samo onaka i ne saka da gi krsti dodusa ne se ni javil , jas nemam namera da gi daruvam ama sveki bas sabajle me prasa sto ke sme im kupele zosto kumava vcera mi se javi da sme se dogovorele da izlezeme da mu kupela alistenca na malovo, ali treba da se dogovorime so mm sto ke pravime ako resi on deka treba ke im kupam nesto
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 23 Мар 2012 17:19 #190687

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
Другарка ми кај што сум старосватица ќе ја крштева малата. Е сега ме интересира што се носи, освен облека, зошто кога бев на бебе однесов буквално се + постелнина компет.... затоа немам идеа што да однесам за крштевка, Ве молам дајте ми предлог, што носи старосватицата???
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.