Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Крштевка

Ре: Крштевка 19 Јул 2011 04:37 #145138

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
Slavica negledam nisto cudni vo toa sto go napisa okolu krstevkata.Dokolku se vratime nazad vo makedonskite obicai okolu krstevanjeto sigurno ke naideme na slicno nesto.Nie lugeto sami odlucuvame dali ke gi prifatime obicaite ili ne
A dali kumot ke kupi podarok deteto za nekoj praznik isto vas dogovor
Taka da negledam jas nisto strasno vo toa sto go napisa
Nie go krstevme sin mi kumot moite najbliski i na mm , bez nikakvi ceremonii
Krstevanjeto e bozji cin i na nego treba da mu se dade vaznost
A ne na rabotite povrzani so nego , pokloni, slikanje muzika itn.....
Последна промена: 19 Јул 2011 04:40 by saligrem.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 19 Јул 2011 18:02 #145245

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Srna wrote:
И ние исто, како и Сања, а и како што пишав погоре, кога ја крстевме Срна бевме присутни само јас, мм, кумот и кумата, отидовме на ручек ние петорица. Работите што и ги облеков си ги купив сама, никакви бовчи не правев. Исто така планираме да ја крстиме и Стела кога ќе направи 7 месеци во Септември.
Крштевката треба да биде скромен и духовен чин, а не парада на пијанство и кич.
Isto i nie, bevme samo nie trojcata, kumot, kumata i nivnoto bebe. Nemavme na ti go daj mi go, t.e oni i kupija simbolicen poklon i tolku. Nie gi castevme rucek, ne sme im kupuvale nikakvi podaroci, a rabotite za vo crkva si gi spremiv samata. A ova boldiranoto go imam kazano tolku cesto....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 13 Сеп 2011 13:17 #153578

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
мислам дека темава ја имаше на стариот форум,дајте предлог за ресторан кој организира крштевки,и доколку имате цени за ориентација уште подобро,бидејќи планираме крштевка во октомври со околу 25 луѓе
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 11 Јан 2012 06:42 #174633

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
ние планираме крштевка сега во февруари и прв роденден на Филип...е сега сакам да ве прашам што поклон им купивте на кумовите за крштевката? поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 11 Јан 2012 06:47 #174634

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
Jas kolku sto se sekavam ne im kupiv nisto na mojte kumovi, mislam deka ne se kupuva bovci za krstevka
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 11 Јан 2012 06:50 #174635

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 952
 • Thank you received: 337
Jas im kupiv postelnina na kumovite, i po nesto na decata od kumovite (igracki)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 11 Јан 2012 06:53 #174636

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
Во принцип треба да се купи поклон на кумовите, ние ги прашавме што сакаат и тоа им купивме. На кумата знам дека и купив обетки, а за кумот не ми текнува.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 11 Јан 2012 06:59 #174637

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
Kje te kazam na kumot shto ne si go zapamtila :muahaha: :)

Nie na kumot mu kupivme telefon ama fiksen bezzichen :hahaha: takov mu trebashe vo momentot beshe u ljubav so devojka pa imashe dolgi razgovori hahahahah

Se dava poklon, ako ste bliski sekogash mozesh da prashash shto im treba
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 11 Јан 2012 06:59 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 11 Јан 2012 07:05 #174639

 • eleonora
 • eleonora's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 597
 • Thank you received: 246
Да се надоврзам на Мејо,се зависи од тоа колку сте блиски,колку се стари(нашите се во години)и колкави ви се можностите.Порано се правеа бовчи-за мене глупост.Поубаво да им купам нешто што стварно го сакаат макар и по една ствар.Значи се е ствар на договор,најубаво да си ги прашаш отворено што сакаат ама пак ќе кажам-незнам колку сте блиски.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 11 Јан 2012 07:12 #174641

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
Ние кога крштевавме ни понудија микровална, ама ние не сакавме, и кажавме категорично дека ништо не сакаме ама пак си добивме апарат за филтер кафе :poimnemam:
Золва ми кога крштеваа на сите што присуствуваа им даде нешто, нам преубави бањарки, на децата пижами, така на сите по едно поклонче. Јас највеќе би земала нешто да им остане како успомен, да ги асоцира на убавиот чин.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 11 Јан 2012 08:25 #174659

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
Lele kolku sum otkacena sega ve citam i vo moment si vikam kako samo jas ne sum dala nisto i se osvestiv deka im dadovme pari vo plik, na kumovite 100 eur, na starosvaticata 50 eur i na deverceto 50 eur. :poimnemam: :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 11 Јан 2012 08:30 #174660

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
Луѓе, ве читам како се разбацувате со поклониве и ви се чудам, небаре свадба правите.

Се работи за чин на примање на православна вера на детето и јас при крштевката се фокусирав на ЧИНОТ, а не на поклоните. Може да се даде нешто на кумот пошто нели тој го крштева детето, ама нешто симболично. Се’ друго ми е сквернавење на обичајот...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 11 Јан 2012 09:33 #174675

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
Јас на кумот разбирам да му се даде нешто, ама сега и на старосват, девер или незна уште кој, ЗОШТО? Тие немаат никаква улога во чинот, само како гости. Нашиот старосват живее во странство, па не ни беше поканет и онака правевме мала интимна крштевка. Нашите кумови одбиваа да кажат што сакаат за нив, рекоа само ако сакаме некоја симболична играчка за кумчето, но ние сепак им дадовме постелнина и проодувалка за малиот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 13 Јан 2012 15:41 #174977

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
Сега на 20 јануари ке го крстиме нашето прво кумашинче.Е сега ме интересира точно што треба да се однесе во црква.Јас купив кебе,бањарка,боди,зиврички,капче,бели спилхозни со сребрено елече и планирам едни кондурчиња да земам.Да не треба уште нешто? Читам дека крпа плус за попот треба и сапун?
И плус ке однесам торта и земав од тие лулашките што се за во соба.Лулашка,релаксатор и столце за ручкање три во едно :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 13 Јан 2012 16:32 #174980

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
Сапун и пешкир за попот носи мајката (т.е. родителите), исто и зејтин. Кумовите треба да купат свеќи за крштевката, ги има во црквите (бели, украсени). Значи, прво бебушот си е облечен како што го донеле од дома :) , потоа го соблекуваат и тогаш ти треба пешкир ама голем, значи од оние пешкири-бањарки. После капењето во светата вода го враќа попот во пешкирот, а кумата/кумот треба да го облече во нови алишта-по свој избор :) . Надвор е ладно, претпоставувам затоа е ќебенцето, ама ако е поголемко бебе, ќе ви треба зимско јакниче, зимско капче задолжително.
Инаку, подарокот ви е супер :OK: .
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.