Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Крштевка

Ре: Крштевка 28 Фев 2011 19:41 #117950

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
mamaAnita wrote:
Инаку за првото дете мене ми се деси кумата (возрасна жена) да донесе неиспрани алишта. Кога видов косата ми се крена. И чинело нечинело ја облеков во истите алишта од претходно. Мислам, со кој памет на 6месечно бебе да му однесеш неиспрани алишта?!?! И неиспрана бањарка :ohmy:
Ако си блиска со кумовите прашај ги дали планираат да носат алишта и нормално нагласи им дека ТРЕБА да ги исперат.
Ete, zatoa najdobro e da se vidite i iskreno da si kazete se'. Mene na pr. kumata me vikase za se' da biram i jas. Ama ne mozev do tolku da setam, plus Damjana e rodena na 3.Septemvri, i vo avgust e bas onaka tapa za pazarenje. Taka samo gornata obleka i ccevlickite gi odbravme, drugoto sami go zemaa. I kumata mene mi gi dade sit alista da i gi isperam i stokmam po moe.
Za nivniot poklon im dadov vreme da razmislat, i nisto ne smislija. Plus bremena bese zenata ... i ajde jas smisliv 3-4 raboti. Tie si odbraa digitalna video kamera :) i site zadovolni.
Znaci sepak - dogovor kukja gradi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 28 Фев 2011 20:40 #117977

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Obicajot, a ne znam koj go izmislil, vika deteto na krstevka da bide obleceno vo novo, a ne vo edno da se odnese, a potoa vo drugo da se preoblece, ama aj, lugjevo se si izmisluvaat samo za da si go iskompliciraat zivotot, namesto da se opustat i skromno da si uzivaat vo cinot na svetoto krstenie. A crkvata ne vika nitu nova, nitu stara obleka tuku, sapun, peskir itn. Spored mene nitu kumovite ne treba da se daruvaat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 07 Мар 2011 16:45 #120120

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
zdravje sega koga ke ideme za MKD ke se vencame i ke ja krstime malava,posto kumovite se siromasni(a parite en go pravat kumstvoto,zasto ne sme za poklonot) nie ke si platime se,ke si kupam alistenca za srcevo moe ke si gi siperam ke sredam se taka da nema potreba da se trosat im ja znam situacijata kakva im e.
Za kumot ke spremam nesto malo i normalno peskir se dava koga ke ti go donese deteto od crkvata ;-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 12 Мај 2011 12:22 #135220

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Мамички, може ќе биде смешно моето прашање, ама мноооогу одамна немам идено на крштевка и сум заборавила како се одвива кај мало бебе. Попот го бања ли целото бебе со коса? Ние имаме косичка па страв ми е да не настине. Ај ако не ве мрзи опишете ми го целиот чин подетално.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 19 Мај 2011 02:06 #136616

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
samo gi poprskuva so voda ne gi kape celite uzivaj...barem taka bese dosega na site mesta kaj sto sme kumuvale :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 19 Мај 2011 02:12 #136619

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Ana78 wrote:
Мамички, може ќе биде смешно моето прашање, ама мноооогу одамна немам идено на крштевка и сум заборавила како се одвива кај мало бебе. Попот го бања ли целото бебе со коса? Ние имаме косичка па страв ми е да не настине. Ај ако не ве мрзи опишете ми го целиот чин подетално.

Нема потреба да се плашиш, затоа што тоа не е којзнае какво бањање. Посипува со вода попот од главата надолу, додека го држи детето во садот со вода и потоа веднаш го бришете и облекувате. Башка лето иде и не верувам дека може да настине така лесно.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 19 Мај 2011 02:15 #136621

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Јас се крстев на 20-тина години во Маркова река - со целосно потопување во реката, грч ладно, на почеток на Мај...Попот ме убедуваше дека никој не се разболел на крштевање:) Јас не се разболев:) Така да верувам дека и на вашите бебуши нема да им биде ништо...Крштевката е Божја работа...
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 19 Мај 2011 02:17 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 19 Мај 2011 02:28 #136625

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
Ана78, на син ми му правевме крштевка кога имаше 3 ипол месеци, беше лето, јули. Цел го избања попот, уствари како што кажаа погоре, не беше некое бањање, туку го седна во садот и го поливаше со водата. И тој момент кратко траеше. одма го избришав, го облеков.
Искрено, не ни мислев на настинување, баш од причините кои Анабел ги кажа, Божја работа е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 19 Мај 2011 02:32 #136626

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
Annabel wrote:
Јас се крстев на 20-тина години во Маркова река - со целосно потопување во реката, грч ладно, на почеток на Мај...Попот ме убедуваше дека никој не се разболел на крштевање:) Јас не се разболев:) Така да верувам дека и на вашите бебуши нема да им биде ништо...Крштевката е Божја работа...

И јас и мм сме ЗА крштевањето да биде избор на самото дете/човек наместо крштевање на мали бебиња и деца, без нивни избор. Меѓутоа, кога веќе се решивме дека на венчавката ќе имаме кум (иако не се венчавме во црква), некако не ни ок да не му направиме ќеиф на кумот да ја крсти ќерка ни. Првин планиравме за велигденските празници, ама беше ветровито па баш од страв од настинки и слично не закажавме и решивме летото да ја крстиме...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 21 Мај 2011 16:16 #137185

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
Ние веќе се спремаме за крштевка.Принцезите ќе ги крстиме на 24 мај на Св.Кирил и Методиј(се совпадна и именденот на Кирјана)Ќе биде мала и интимна крштевка со родителите и кумовите во домашна атмосфера.
Малку ми е страв да не плачат децава,ама тоа е.
Намерно сакав да ги крстиме пред роденденот,бидејќи крштевката ја сметам за свет чин,а роденденот за забава.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 25 Мај 2011 05:51 #137867

 • Amelia2010
 • Amelia2010's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
sakam samo da ve prasam ne mozam da najdam mikade kako se postapuva so selekcija na glavni luge za krstevka kolku ima glavna uloga deverot od svadba vo krstevkata?
nie so mm se karame toj veli deka na glavna masa se stava i deverot jas ne se slozuvam so toa koj znae koe pravilno?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 25 Мај 2011 12:52 #137886

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
За крштевка е битен само кумот, тој ќе го крштева детето. Деверот и старосватот немаат никаква улога.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 16 Јун 2011 06:29 #141915

 • *Bucka*
 • *Bucka*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Being Myself
 • Теми: 60
 • Thank you received: 6
Nie se dogovorivme kumovite da kupat samo obleka, koja jas kje ja izberam. A dopolnitelen podarok nema da mu kupat na bebulevo, oti em nema potreba, a i ne sakam da gi izlozuvam na dopolnitelni trosoci, so ogled na toa deka ne im e sjajna finansiskata sostojba. Kumovite imaat dve mali devojcinja. Sto treba da gi daruvam niv? Moze li obleka, ili sepak da ja konsultiram majka im? I ova so daruvanjeto na kumovite e nesto star adet, ili nesto novo? Jas sum od SK i prv pat slusam deka se daruvaat kumovite. Btw, ne sme tolku po adetite, duri i svadbata ni bese bez adeti.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Крштевка 22 Јун 2011 18:59 #142710

 • smile
 • smile's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
Zdravo mamicki

Nie so mazot ne sme se uste vencani vo crkva(za zal)no mailot Luka go krstivme posle 40dena od raganje.....no samo kumot(toj e 19 god) priustvuvase....no bez darovi....normalno dadovme rucek doma ....kako za adet...no planiravme krstevka(veselbata mislam) ova leto koga ke si dojdat i brakata i sestite na mene i mm(tie se vo stranstvo)no ete tie sega ke bidat tuka (vo MKD)bas za bogorodicnite posti,me interesira vase mislenje dali e vo red ako se napravi veselbata i dali da se dade samo posen rucek???(inaku i dvajcata so mm sme pravoslavni hristijani ).POZDARV
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 26 Јун 2011 00:57 #143203

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
Ние ќе правиме заедно и крштевка и роденден, во ист ден. Роденденот планираме да е после 18.30, а крштевката пред тоа. Прашавме во црквата каде планираме да го крштеваме и велат нема врска може во кој дел од денот сакаш да направиш, ама пак другарка ми пред две недели правеше крштевка на малата и рекле само одсабајле :blink: Барем црквата да беше усогласена. Има ли некој од Вас што го кршевал детето после пладне или :wtf:
Последна промена: 26 Јун 2011 00:58 by vodolija.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.