Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Крштевка

Крштевка 24 Дек 2009 15:56 #4773

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
Dali i koga gi krstevavte vasite decinja?

Nie se uste ne sme ja krstile Anja, najverojtno i nema. Smetam deka sama treba da si odluci i toa e nejzino pravo.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 16:01 #4777

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 952
 • Thank you received: 337
Дамјан го крстивме на првиот роденден и имавме убава журка со околу 40 гости (сите блиски и драги луѓе) во ресторан. Баш беше супер, сите беа задоволни
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 17:34 #4880

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
Sandra_Anja напишал/а:
Dali i koga gi krstevavte vasite decinja?

Nie se uste ne sme ja krstile Anja, najverojtno i nema. Smetam deka sama treba da si odluci i toa e nejzino pravo.

И јас се сложувам со тебе Sandra_Anja. И јас кога би се прашувала само, сакав на Ева да и се прави крштевка само ако она одлучи кога ќе потпорасне. Но тука беше желбата на мм и на останатите од фамилијата и направивме крштевка кога Ева имаше 11 месеци.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 17:46 #4889

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
Ние Симона ја крстевме на годината, за второто немаме кум па ќе видиме кога
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 18:01 #4897

 • Jasmina,mina
 • Jasmina,mina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Животот е убав :)
 • Теми: 105
 • Thank you received: 7
Елеонора е крстена на 42 дена а Војдан на два месеца,на Мала Богородица празникот!И со двајцата поминавме без плачки бидејќи беа многу мали!Гледам по пријатели и роднини дека колку е поголемко детенцето толку е поисплашено и повознемирено од целиот чин на крштевање!
Последна промена: 24 Дек 2009 18:02 by Jasmina,mina.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 18:08 #4901

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
Јас ги немам крстено моите деца и ќе оставам кога ќе бидат на соодветна возраст, сами да си одлучат дали ќе сакаат да се крстат или не... Поголемата ќеркичка едно време беше зиантересирана, поради тоа што баба и нешто и збореше за ова, но сега никој ништо не спомнува . :))))
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 18:45 #4938

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
i jas i mm sme hristijani, pa zatoa si gi krstev i moite deca, za mene bese golema sreka da go primat gospodoviot blagoslov, za moeto semejstvo toa bese mnogu vazen cin pa zatoa toj den na site gosti im dadov podarok na koj pisuuvase deke im se zablagodaruvame sto go spodelile so nas denot na primanje gospodov blagoslov.
Baska sto imeto na Sara go sonuvav kako krstevam dete a popot prasuva kako se vika bidejkiSara ne mi bese vo niedna kombinacija.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 18:59 #4956

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1647
 • Thank you received: 569
Мила ја крстивме на роденденот,а за малово сакам помало,да поминеме без плачки.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 19:24 #4981

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
Девојчето на првиот роденден, прекрасно си поминавме, и за синчето сакаме исто на првиот роденден па здравје ќе видиме
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 19:28 #4988

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
сите три ми се крстени на првиот роденден,имаше плачки само кога ги извади попот од вода сакаа уште да бањаат
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 19:35 #4998

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
Mene mi e uste rano da razmisluvam za krstevka. Prvo da se rodi bebuska pa zdravje ke vidime. Ama se dvoumam dali da go krstime bebeto nie ili da ostavime da odluci samo koga ke porasne. Nekako nemam seuste jasen stav okolu toa. Imam uste vreme za razmisluvanje, i ako odlucam nie da go krstime bebeto , sakam toa da bide sto pobrzo. na primer "posle 40 dena" , ne bi cekala do prviot rodenden.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 19:45 #5006

 • elena d
 • elena d's Avatar
 • Offline
 • new born
 • нестрпливо
 • Теми: 16
Јас мислам дека секој христијанин би требало да го крсти своето дете зошто тоа е најголем божји благослов,но сепак тоа е сопствен избор,јас здравје ке почекам прво да се роди бебушката па после ке правиме крштевка и мислам дека колку што е помало толку е подобро да се крсти затоа што поголеми повеќе се плашат.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 24 Дек 2009 20:12 #5031

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
Стефан го крстевме кога наполни 10 месеци.
Се собравме само најблиските.
Крштевката беше во црквата св. Петка, а после седнавме на ручек.
Супер поминавме, само малку заплача кога го стави попот во вода.
Последна промена: 24 Дек 2009 20:13 by Sandra.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 25 Дек 2009 02:51 #5253

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Првиот роденден ни беше и крштевката. Малку го пролонгиравме роденденот, неколку дена, наместо на 17 правевме на 19 во црквата Св. Петка и после тоа на ручек во кафана. Дневна крштевка и роденден правевме..
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 25 Дек 2009 02:57 #5258

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2965
 • Thank you received: 1368
Големите се крстени. Сепак тоа е наша вера, моја и на ММ. Ако сакаат после можат да ја сменат. За мене е возвишено чувство да им ја дадам мојата вера на моите деца. Затоа ги крстивме. Убаво е кога заедно на празник ќе отидеме во црква или на нечија венчавка, молитва, крштевка.

Првото на 1 год...напорно беше и крштевка и роденден за детето. Второто на 3 месеци и супер беше. Малото здравје, нека се стопли.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 25 Дек 2009 03:40 #5295

 • smisjana
 • smisjana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 81
Kerka mi e krstena i toa na 2 meseci.Super pominavme- taa se iznaspa, nie okolu 40 luge na rucek vo kafana. A,dali nekoj ke go krsti svoeto dete ili ne, toa e negov licen izbor.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 25 Дек 2009 04:04 #5313

 • M-A-M-I
 • M-A-M-I's Avatar
 • Offline
 • new born
 • никогаш не вели никогаш!!!
 • Теми: 22
Ќерка ми ја крстивме на 7 месеци и имавме мн плачки..кутрото не можеше да се смири.а син ми планираме здравје на пролет ,после велигден.мене многу ми се допаѓа самиот чин на крштевањето..
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 25 Дек 2009 04:27 #5341

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
Nie naseto since go krstivme eden mesec pred rodendenot. Trebase porano no ne ni ispadna kako sto planiravme. Si pominavme super posle bevme malku vo restoran na rucek i taka

Inaku krstevanjedto bese eden od najsvetlite i najubavite momenti so moeto dusice, isto kako i golemata molitva. Ne bi mozela da zamislam da ne mi e krsteno deteto.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 25 Дек 2009 05:00 #5362

 • marina_daniel
 • marina_daniel's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mnogu sum srekna
 • Теми: 16
nie sega vo ponedelnikot na prviot rodenden napravivme i krstevka,se bese dobro dodeka popot ne mu frli voda vo lice i go isplasi pocna da place i veke do kraj kenkase.posle si zaspa vo kola i vo restoran spiese 1 saat taman dodeka da dojdat gostite se odmori i posle se iznaigra do 12 vecer izdrza muski do kraj :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 25 Дек 2009 05:03 #5363

 • Lile
 • Lile's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 1
Ние Матеј го крстивме на два и пол месеца и на сиот страв дека ќе неможам да го смирам од плачење добро беше.Плачеше само кога попот го извади од водата сакаше уште да се бања :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 25 Дек 2009 05:18 #5371

 • marina_m
 • marina_m's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 6
i nie pravevme krstevka minata at nedela super pominavme voopsto n eplacase za mene toa e ubav cin vleguva vo hristijanstvo
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 25 Дек 2009 12:22 #5424

 • evamaria
 • evamaria's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 68
 • Thank you received: 2
Ева и Христо се крстени на првиот роденден, а и за Мариа планирам исто.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 25 Дек 2009 16:02 #5587

 • baby24
 • baby24's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
Lea ja krstevme na 9 meseci i pominavme odlicno ne placese voopsto naprotiv bese mnogu vesela i postojano gledase kako da mu ja sobere knigata na dedo pope i se vide dosta interesna :)a potoa otidovme na rucek vo restoranot Bisera i tamu odlicno si pominavme .
The administrator has disabled public write access.

Одг: Крштевка 26 Дек 2009 18:15 #6170

 • Gordana Natovska
 • Gordana Natovska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
Јована ја крстивме на 9 месеци и имаше плачки но после крштевањето бевме во ресторан и си поминавме одлично
The administrator has disabled public write access.

Ре: Крштевка 22 Дек 2010 16:02 #92565

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
Еве ви слики, идеи за свеќи
се надевам дека ќе ви послужат, за вашите најмили :)

The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.