Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Потење

Ре: Потење кај децата 09 Ное 2014 03:04 #252926

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
I nas ni preporacaa da ispitame alkalna fosfataza i vitamin k,se pravi preku venska krv, za pogolemata, pokraj problemot so potenje koj e kako rezultat na nedovolno d vitamin, go povrzuvaat i problemot so ramni stapalca koj go ima isto kjerka mi, a zad seto toa deka mozebi se krie i rahitis !?!?!? Me iznauplasija, ova bese kazano od nekoja pedijatarka vo sv.Erazmo, no ne ispitavme, po konsultacii i so dr doktori, ramni stapala se ramni stapala, nosi ortopedski kondurcinja, so potenjeto se regulira, ama sepak mi e nekako shube. Aj bas kazi mi ako go ispitate vie toa, sto e kako e...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Потење кај децата 11 Ное 2014 19:01 #252956

 • leonaangel1
 • leonaangel1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
fal mnogu majki,jas se konsultirav so nekoi lekari velat nisto ne e mozebi e genetso familjarno,a od druga strana imav cueno za nedostig na vitamin d,a sega obavezno ke proveram.Toj ne se poti cel den samo pri spienje,koga go odnesam vo gradinka sekoj den treba da nosam maicka,ziva voda zal mi e ,inace mirno i ubavo spie,,pozdrav se najdobro :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Потење кај децата 13 Ное 2014 03:31 #252962

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
И кај мене синко се поти зиме, лете, само на грбчето и градите т.е зависи како спие ако спие на грбчето само позади е мокар. Летото се пресоблекувавме по 5 пати, одкако ќе заспиеше на секој саат беше воден како од перална да сум ја извадила маичката, 5-от маичка му беше последна, одкако ќе му ја облечев не се потеше, еве веќе ладно е и пак се поти ем не грееме во спалната, а покриен е со тенко кебе, но не го пресоблекувам затоа што е ладно па ми е страв да не го "пресечам" па да се разболе. Понекогаш му ставам гази, а некогаш кога сонот ќе ме понесе не му ставам ништо, ни па го бришам ( а повеќе е второво од шо сум капната секој ден со еден тон обврски )
Незнам што е правилно дали да го пресоблекувам или не?


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потење кај децата 14 Ное 2014 14:11 #252977

 • leonaangel1
 • leonaangel1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
majki denes si pravevme analiza preku venska krv za alkalna fosfataza,brednosta bese 138,mene mi izgledashe dobro vo spopredba so normalnite vrednosti,no maticniot ni rece deka e malku pokaceno sto znaci ima nedostig na vit.D i ni dade terapia,ke vidime dali ke ima promeni i ke ve informiram pak.Pozdrav :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Потење кај децата 20 Ное 2014 01:36 #253004

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Bidejki nie go imame problemov sakam da probam kaj sin.mi. kazete mi osle kolku vreme ima rezultati i dali po nekoe vreme treba da se povtori terapijata?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потење кај децата 20 Ное 2014 03:15 #253015

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
На Никола само главчето му се поти...баш цело време го проверувам на грбчето нема ништо

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потење кај децата 21 Ное 2014 14:59 #253036

 • leonaangel1
 • leonaangel1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
pa ne znam tocto stom ke zavrsam,sigurni ke pravime pak krvna slika i obavesno ke ve izvestam dali ima rezultati,,,konsultiraj so tvojot maticen,pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потење кај децата 21 Ное 2014 23:17 #253040

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Mislev na toa koga se zabelezuvaat prvite simptomi na podobruvanje, odnosno koga ke se namali potenjeto
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потење кај децата 05 Дек 2014 16:52 #253142

 • leonaangel1
 • leonaangel1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
majki da vi kazam deka posle 2 nedeli koristenje na kapkite veke imame rezultat,poveke ne se poti kako porano,normalno koga e mnogu zeshko nekade no pri spienje ne poveke :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потење кај децата 05 Дек 2014 23:59 #253144

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Кој капки ги користите Вигантол?
Малиот мој , ( 5 год) се поти кога спие, досега со никој не сум разговарала за ова, не го гледам како проблем, мислам ке го надрасне. Ако стварно е поврзано со Д3 витаминот да му ја зголемам дозата на А+Д3 перлите на алкалоид најлесно би било, само дали има граница за давање Д3 колку е максимумот?
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потење кај децата 09 Дек 2014 14:59 #253163

 • leonaangel1
 • leonaangel1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
jas vigantol davam po 3 kapki na den,,,e sega neznam za vas,mojot sin 3 god.ima,,a pievme vigantol do 2 god.po preporaka na pedijatar.Ti mozes da si proveris preku krv za alkalna fosfataza da ne davaz dzabe ako ne treba,pozdrav :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: zence

Ре: Потење кај децата 10 Дек 2014 17:04 #253180

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Никола само на флава ми се поти, грбот не. Ептен некогаш да речам 1 во 2 недели.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Потење на децата во текот на ноќта 01 Ное 2015 08:36 #255163

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Дали сте забележале дека вашите деца се потат во текот на ноќта, посебно на главчето
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потење на децата во текот на ноќта 06 Ное 2015 13:27 #255169

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Кога беше помал Никола се потеше интензивно во текот на ноќта. Со тек на годинтие тоа постепено се намали. Сега се поти само ако му е многу топло во собата. А порано зиме, лете секоја вечер беше жива вода во главата, дури и кога спиел во поладни простории.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.