Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Подлога за креветче

Подлога за креветче 26 Сеп 2010 14:37 #55371

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ние сме без пелена веќе 2 месеца. И дење и ноќе. Ама деновиве сме малку настинати, пие премногу течност, не може ни убаво да дише и 2 пати се измочка ноќе. И ме буди - мама водена сум, соблечи ме :) Не сакам да и ставам пелена овој период, ќе ја збунам само. Ама па и не мо се риба душекот нон стоп.
Една колешка ми спомна дека ќерка и користи некоа подлога/прекривка за душек (но не најлонска) која не пропушта вода. Ја купиле во Џамбо. Има ли и во МК нешто вакво?
Последна промена: 26 Сеп 2010 14:37 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 26 Сеп 2010 15:21 #55376

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Mislam deka na stariot forum imase pisano za ova i deka nekoja clenka kupila takva podloga od NUK. Jas imam od ednokratnite podlogi i dosega takvi sum stavala pod carsavceto. Vo ovoj slucaj gi koristis povekekratno, dodeka ne se natopat ili istutkaat mnogu ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 26 Сеп 2010 15:38 #55378

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
И мојата е од Џамбо и супер е, ја има во различни големини. Од едната страна е како фротирка а од другата како мушама. Се пере во машина.Мислам дека видов и во нашето Џамбо пред неколку дена. Провери кај детските работи, на самиот крај каде што се гакичките,маичките,кебенцата и сл.изложени. Ако не таму ми рекоа дека имало и во тоа Анжи (или како и да се викаше) кај Буњаковец пазарчето.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 26 Сеп 2010 23:03 #55437

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
jas imam so dimenzii na krevetceto i super e od bertoni e
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 27 Сеп 2010 12:13 #55550

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Јас имам таква подлога, од едната страна е како мушама, а од другата фротирка, има и ластици за да се прицврсти за душекот. Ја перам во машина, а купена ми е пред 2-3 години во Бисер, во една продавничка Албимини на приземје
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 07 Фев 2011 23:00 #110065

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Jas zemav higienska podloga od Zegin, mislam deka ke mi bide dosta funkcionalna i potrebna, od ednata strana e kako pamucna i sarenka so pajcinja i mecinja, a od drugata strana e kako musama , malku podebelka. Ja zemav za smesni 29 denari od ZEgin i si zemav 3 da imam edna za presoiblekuvanje koga nema da sme doma i edna za na krevetceto pod postelninkata, i sekako edna rezerva :poimnemam:
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 08 Фев 2011 00:47 #110103

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Da i mene mi kupija od Bugarija takva podloga - musama za pod carsav ima i lastici za da ne se izmestuva od dusekot:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 08 Фев 2011 01:07 #110105

 • Anini
 • Anini's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 88
 • Thank you received: 36
 • Карма: 4
Јас имам две чаршавчиња кои од едната страна со материјал, а од другата мушама. Двете се од Анжи и си ги користиме само нив, не ставам друг чаршав на душечето.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 08 Фев 2011 01:31 #110116

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Imam dve takvi podlogi od koi ednata e so lastici za da se fiksira za dusekot, od ednata strana se pamucni, a od drugata se musama, no nikogas ne sum gi upotrebila kako podloga za spienje, odnosno ne sum gi stavila vrz duseceto zatoa sto smetam deka iako liceto na podlogata e od pamuk, sepak dolniot del od musamata ke go poti bebeto i nema da mu bide prijatno. Zatoa gi upotrebuvav samo kako podloga za prepovivanje, najcesto gi nosev za nadvor, za na gosti, pri setanje, patuvanje i po odmori. Uste gi imam i dvete, kako novi se i povtorno ne gi planiram za preku dusekot, tuku samo za nadvor. Kako podloga za dusekot vo krevetceto kupiv pamucna antibakteriska navlaka so dimenzii 60x120 od Dormeo. Specijalno e napravena od priroden materijal, za bebeski krevetcinja, isto e so lastici za da se fiksira za dusekot i da ne se izmrduva. Se pere vo masina na 60 stepeni.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 08 Фев 2011 01:41 #110121

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Јас имам подлога која во центарот има мушама, но над неа од двете лица има материјал. Ја ставам под чаршавчето. Ја земавме од Џамбо од Солун
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 08 Фев 2011 15:12 #110303

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
I jas imam od tie od edna strana musama od drugata frotir i mnogu e ubava. Sinko spiese na nea vo proces na odviknuvanje od peleni, voopsto ne go potese
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 15 Фев 2011 02:42 #112781

 • Јуле
 • Јуле's Avatar
A dali tie od Zegin se so golemina za krevetce ili se malecki? Zosto i jas sakam da kupam da mi e spremno za ko ke se porodam,imam uste 2 meseci do porogjaj i samo setam po prodavnici,neznam od ksj da pocnam so kupuvanje :) :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 15 Фев 2011 22:29 #113100

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Јас имав купено две подлоги за креветче - со мушама одоздола, а горе платнена памучна пелена. И бев многу задоволна. И ги користевме долго време - додека престана да носи пелени скроз.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 16 Фев 2011 03:24 #113186

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
zolva mi kupila od tie podlogi frotir so musama za strumfetka i ne bile skapi 350 den, vo komplet so ligavce, podlogata ima i pernice, bas e stosna, samo ne e bas golemina na krevetce, pomala e
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 16 Фев 2011 04:07 #113196

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
И такви имав како фротирка во комплет со лигавче и горниот дел од простирката е како перниче. Тие ги користев преку ден за пресоблакање или при бањање, оти знаат малите да мочнат и да направат беља.
Добри се и кога си надвор од дома, па каде и да си можеш да го пресоблечеш бебето без страв дека треба да го легнеш било каде.
Но овие не се за во креветче подлоги.

Инаку кај нив не ми се допадна тоа што побрзо се расипаа, искинаа од оние другите што ги спомнав погоре, кои уште можат да се користат.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Strumfetka

Ре: Подлога за креветче 16 Фев 2011 04:10 #113198

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Od ovie frotirski podlogi za presoblekuvanje imam i jas, go koristev bash kako sto kaza Ane a i mene brzo mi se rasipaa a podloga za krevetce imame kupeno od Anzi, e cena neznam , ne se sekavam, Bitno taa podloga e so golemina na detskoto dushece i ja stavam pod carsavceto, samo ushte sinko da spiese vo krevetceto........ :muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 16 Фев 2011 04:18 #113202

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Kuklicka wrote:
Jas zemav higienska podloga od Zegin, mislam deka ke mi bide dosta funkcionalna i potrebna, od ednata strana e kako pamucna i sarenka so pajcinja i mecinja, a od drugata strana e kako musama , malku podebelka. Ja zemav za smesni 29 denari od ZEgin i si zemav 3 da imam edna za presoiblekuvanje koga nema da sme doma i edna za na krevetceto pod postelninkata, i sekako edna rezerva :poimnemam:

Kuklicka според датумот гледам дека сега бргу си ги земала подлогите.Јас барав пред отприлика 2 месеци и немаа тогаш во Зегин.Те молам кажи ми дали се големи колку димензија на креветчето мислам на онаа 120х60 и дали имаат ластици како држачи за душекот како што опишаа некои други членки???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подлога за креветче 17 Фев 2011 00:29 #113541

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Dzena wrote:
Kuklicka wrote:
Jas zemav higienska podloga od Zegin, mislam deka ke mi bide dosta funkcionalna i potrebna, od ednata strana e kako pamucna i sarenka so pajcinja i mecinja, a od drugata strana e kako musama , malku podebelka. Ja zemav za smesni 29 denari od ZEgin i si zemav 3 da imam edna za presoiblekuvanje koga nema da sme doma i edna za na krevetceto pod postelninkata, i sekako edna rezerva :poimnemam:

Kuklicka според датумот гледам дека сега бргу си ги земала подлогите.Јас барав пред отприлика 2 месеци и немаа тогаш во Зегин.Те молам кажи ми дали се големи колку димензија на креветчето мислам на онаа 120х60 и дали имаат ластици како држачи за душекот како што опишаа некои други членки???

Pa tocno neznam kolkavi se dimenziite, no mislam deka e golemka, jas planiram da ja stavam nad duseceto, pod postelninata, a ima lepenki odozdola da moze da se zalepi za dusekot. Mislam deka ke mi se mnogu korisni, no za toa ostanuva da vidime koga ke se rodi bebuska. Odi vo Zegin i ke ti dadat da gi vidis pa ke vidis dali ti odgovara i sekako dali ti se dopaga :)
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Најново на форумот

 • No posts to display.