Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Минување улица на зелено

Минување улица на зелено 25 Сеп 2010 16:38 #55243

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
ДАЛИ СЕКОГАШ ЧЕКАТЕ ДА СЕ ЗАПАЛИ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА ПЕШАЦИ ПРЕД ДА ЈА МИНЕТЕ УЛИЦАТА?
Ве прашувам затоа што секојдневно гледам родители,баби,дедовци со деца кои минуваат на црвено.:gone: Каков пример им даваат на своите деца? :poimnemam:
Откако малата почна да разбира, СЕКОГАШ чекаме да се запали зелено светло без разлика дали има или нема автомобил во видик, дури и да се пусти улиците. Секојпат и повторуваме зошто чекаме зелено светло и здравје очекувам понатаму кога сама ќе минува улица да внимава на тоа. А јас иако порано знаев да забушам, сега и кога сум сама чекам да се запали зелено :)
Последна промена: 25 Сеп 2010 16:40 by AWAO.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 25 Сеп 2010 18:32 #55267

 • julikej
 • julikej's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 82
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
Авао целосно се согласувам со тебе и јас често гледам луѓе кои ризикуваат и минуваат на пешачки иако светлото е црвено :mdf:. Јас можеби ќе постојам уште минува време, ама барем знам дека безбедно ќе ја преминам улицата на зелено. И одлично е тоа што го правиш и и’ даваш одличен пример на твојата ќерка :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 05 Фев 2011 02:33 #109278

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Секогаш чекам зелено, поготово откако ги заострија казните :zelen:
Алексеј одамна знае кое светло што значи и на секој семафор коментира кога треба да застанеме, кога да тргнеме, или ако сме со кола не' потсетува дека уште 15 секунди ќе се запали жолто па зелено, да се спремиме за поаѓање :laugh:
Mother is god in the eyes of a child.



"I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 05 Фев 2011 03:57 #109301

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
i jas sekogas ama bas sekogas cekam da se zapali zeleno za da pominam, duri i ako nema koli ja cekam zeleno,mnogu pati drugarki sto bile so mene nemaat trpenie i pominuvaat na crveno, a jas si cekam i oni mora da me cekaat mene od drugata strana pa se nerviraat zosto ne sum pominala,e toa najmnogu me nervira,pa ne se za ukras semaforite!!! paricnite kazni i ne se tolku bitna rabota,sepak se raboti za zivotot

podobro da izgubis 1 minuta od tvojot zivot otkolku zivotot vo 1 minuta
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 05 Фев 2011 15:27 #109376

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Значи еве ќе бидам нај нај искрена..Како немажена или додека не станав мајка..ми се случуваше да шмугнам преку улица и кога не е зелено. Но откако станав мајка, еве веќе повеќе од 5 години, ниту еднаш не ми се случило да поминам на црвено..Значи не треба да бидам гениј за да разберам дека син ми не има мене и маж ми во овој момент како идоли, како ментори за она што е живот, што треба да се прави или не..И нормално е дека детето во оваа фаза од животот знае често да не копира. Па го родив што го родив, но сега функцијата меѓудругото ми е да му давам пример. Па така, ако јас поминувам на црвено, која е веројатноста дека и тој нема да го направи тоа??? Еве ви еден пример на тоа колку децата на оваа возраст апсорбираат се што се случува околу нив...Маж ми му вели на син ми..Никола облечи топлинките..А син ми, паметен тој, му вели..зошто јас да облечам а ти си бос???Бев воодушевена! И навистина, додека сеуште не тргнале во училиште и немаат некои друштва, нашите деца најмногу впиваат од нас и нашето однесување.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 05 Фев 2011 16:27 #109395

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Откако дојдов да живеам во Скопје, веќе 10-ина години, секогаш, ама баш секогаш поминувам на зелено. Во градот од кај што сум и немаше баш семафори :laugh:. Гледам секако и на пешачки да поминам доколку има. Најмногу ми е страв кога ја поминувам Партизаснка, па гледам на 1км да нема кола за да пуштам нога. И да ти застане некој возач, тој зад него одма преминува на другата лента и ќе те однесе... Како да нема причина зошто тој пред него застанал.
Се согласувам со сите вас дека, плус и дете ако носиш со себе, нема зезање, само на зелено. И јас сум видела мајки како го тегнат детето и претрчуваат на црвено или кај ќе им текне ја преминуваат улицата а пешачкиот на 10 метри, срамота!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 06 Фев 2011 04:19 #109559

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Стално на зелено од малецка. Тоа дедо ми ме научи. И останато ми е така. Така го учам и моево дете, ама маж ми ме нервира кога ќе ми рече само ти стоиш ајде мрдни нема коли од такт се вадам и тоа пред детево.
И многу ме нервираат пензионери што претрчуваат на црвено и после им е некој крив кога ќе ги згази кола. Кај на мајка им трчаат, ке им избега нешто.:unsure:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 07 Фев 2011 16:25 #109834

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
I nie pominuvame samo na zeleno, no sepak vo gradov ima edna ulicka kade sto skoro i da nema soobrakaj ama ima semafor :poimnemam: i cesto sum vo iskusenie da zbrisam no koga e sinko so mene no way. Toj e taka naucen i koga ke vidi deka nekoj pominuva na crveno vednas komentira: vidi gi ovie zaminaa na crveno, toa e loso. Umen toj na majka :kiss:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 07 Фев 2011 16:35 #109845

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Да си бидам искрена, порано ми се случуваше да поминувам на црвено, но кога бев сама или со други возрасни. Или знаев да претрчам додека ја поминувам улицата. Но тоа никогаш не го правев кога сум била со деца. Сега, без разлика дали сум сама или со некој друг, обавезно чекам зелено светло за да поминам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 22 Мај 2012 03:47 #199774

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
I jas ke si bidam iskrena i ke kazam deka porano znaev da si pominuvam na crveno :fiju: No so trtlata nikogas ne mi se desilo takvo nesto.
Ona uste od mnogu mala i peski i so kola koga se vozime znae koga se ceka na semafori, a koga se pominuva.
No pred nedela-dve vo gradinka ucele za semafori i sega e celata uste poveke navlezena vo toj film. Koga sme peski i treba da se pomine pesacki ona celata se trti i gleda levo-desno :laugh: Pa moram i jas demek da se podnavednam i da gledam levo-desno, taka bilo pravilno.
A i na semafori koga sme peski primer i da nema ziva kola, ziv covek mora da cekame zeleno zosto ne samo sto neli jas sakam da ja naucam pravilno, tuku i zatoa sto taka ucele deka e ispravno vo gradinka :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 22 Мај 2012 04:55 #199797

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Skoro sekogas pominuvam ulica na zeleno i na pesacki, ako nema semafor. Retko retko, ako epten brzam, moze da mi se sluci da presecam ulica, a da nema peskacki.

Mnogu me nervira, nasabajle koga odam na rabota, pominuvam od kaj dukjanceno so salvarite :) (Kalina) i navistina mnogu roditeli sto gi nosat decata vo skolo, ne samo sto ne gi ucat da pominat na zeleno, tuku so niv i zardinjeri preskoknuvaat! :kamsik: Kaj nekultura, nego ne mi e jasno kako ne mislat na bezbednosta na deteto. Utre toa samoto istoto ke go pravi, a mozda nema da bidat tuka da go pripazat...


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 22 Мај 2012 05:11 #199806

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Порано додека живеев Охрид сите ми се чудеа што човек ќе бев да не префрлам на пешачки или на зелено. Другарки нон-стоп се лутеа кога ме чекаа на другата страна и сите ми се смееа, као види ја паметна се прајт чекат зелено. Откако дојдов овде сфатив дека тоа што го правам е сосема нормално. Не ради казните, него ради животот. Еднаш ми се деси да префрлам улица на црвено, ко одев на факс и имав испит и каснев :sram: и требаше да префрлам едно стварно мало уличе и ко префрлив ме пречека полицаец од другата страна (тоа ти се вика баксуз), ама не ме казни, виде дека брзам на факс :lol:

Мм знае доста често да префли улица ако нема коли или ако нема пешачи или последната секунда да ја фати на зелено, а јас си чекам од другата страна, па се лутит :muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 28 Јул 2014 10:40 #251560

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Ucele i vo uciliste i vo gradinka i sekoe preminuvanje ulica povtoruvame deka samo na zeleno se pominuva ulica i decava si go vrzaa toa zdravo za gotovo. Se e toa super i se odnesuvaat pravilno pri preminuvanje na ulica, no ednas so Ivan mi se sluci na sredina na vtorata lenta da se smeni semaforot vo crveno i deteto mi se ukopa na mesto. Ne sakase da mrdne zatoa sto bilo crveno i ne se preminuva na crveno.
Morav da objasnuvam deka ne smee da zastane na sred ulica iako e crveno i deka mora da premine...kolku me sfati ne znam :poimnemam:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 29 Јул 2014 12:08 #251567

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Bas vcera vozevme velosipedi so sinko do Vlae i mnogu mi bese interesen na semafor - mi veli - iako nema koli nie ke si cekame zeleno, nemoj da si pominala kako nekoi sto cekaat da nema koli iako e crven semaforot pominuvaat. opasno e :D
sega toj e moj ucitel.
inaku da, pazam, osobeno so nego koga sum.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Минување улица на зелено 07 Окт 2014 10:20 #252688

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Sto mi se sluci minatata nedela...cekame na semafor da se zapali zeleno. Ulica prava, prazna , i cekame na onoj semafor so pritiskanje na kopce. I neli so Petar disciplinirano cekame iako nema koli, na edna tetka i se brzase i ja pocna da ja preminuva ulicata na crveno i na pola ulica se svrte i so nasmevka mi se izvini :respekt:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 07 Окт 2014 10:20 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот