Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Двојазичност кај мали дечиња

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 10 Мар 2014 07:36 #249135

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
 • Карма: 3
Еве и јас да пишам после 7 месеци искуство во новата средина.Како што спомнав претходно керка ми ја запишавме во холандско училиште(openbare-јавно) од одредени причини иако првобитно не планиравме,сакавме во интернационално..Она што го кажа Cinnamon се оствари(твоите зборови тогаш многу ме смирија и испадна сосема беше во право)..малата за ова време има фантастичен напредок во јазикот,веке учи сосем исто и ги работи истите работии како и другите деца,иако на почеток нејзе посебно и објаснуваа на англиски,и не работеше се..Инаку има 8 години и тука е 5 то одд.На почетокот имавме проблем,бесплатните часови по јазик за децата експати се пребукирани(додека за возрасните не се веќе бесплатни,и Холандија на некој начин ги намалува бенефициите и штедењето го чувствуваат експатите) и да останевме на тоа сеуште ке чекаше..плативме приватна наставничка(по whooping цена од 45 евра за час,ја намаливме некако на 30),плус на училиште двајца наставници работеа со неа два часа неделно јазик,учеше и со татко и дома и можам да кажам дека е на вистински пат,дури и јас сум запрепастена колку децата впиваат.И јас одам на часови,(книги ,цд-а, граматики,правила,учење :cita: )и ни оддалеку не сум добра колку неа,баш како што спомнаа погоре,ја има усвоено мелодиката на јазикот(кој не е баш милозвучен :smee1: )Таа зборува од слушање,имерзија,јас се мачам со правила и исклучоци..Ќе биде B) Инаку,да се вратам на муабетот,не верувам дека ке има проблеми со македонскиот било кога како помалите дечиња,зашто веќе е повозрасна и го има усвоено..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 11 Мар 2014 03:25 #249143

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Simona's mom баш ми е драго што се движи работата напред :OK:

Еве и јас да се јавам со извештај за напредокот. На Јана веќе и се потешко да чита на македонски. Бира да чита фински книги пред македонски. Искрено од летото наваму не прочитала македонска книга :( Ова и е последна година во која ќе ги има дополнителните часови по фински. Од следната школска година е на исто ниво со финчињата.

Петар и Иван се супер. Разбираат се, зборуваат се. Петар продолжува со дополнителните часови по фински и следната година. Иван греши некои гласови, но секако шушка кога зборува така да не е баш само до гласовите.

Сите збориме исклучиво македонски дома и со македонското друштво, но веќе децата меѓусебе зборуваат мешано. Летово во МК ќе се вратат во форма...

На децата не им е тешко, тоа што се поповлечени и се воздржуваат да зборуваат некогаш на друг јазик е мислам само прашање на време, кога во нивните главчиња се ќе си дојде на свое место.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 07 Фев 2015 18:26 #253619

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Na temava, go podzaboravame makedonskitot pak. Se pletka epten ako treba da podobjasni nesto podolgo. Pred nekoe vreme me prasa dali ke go naucam da pisuva makedonski, moze treba da pocnime, ne znam :neznam:
Vasite deca pisuvaat i citaat makedonski ili?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 07 Фев 2015 20:46 #253620

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Fairy wrote:
Na temava, go podzaboravame makedonskitot pak. Se pletka epten ako treba da podobjasni nesto podolgo. Pred nekoe vreme me prasa dali ke go naucam da pisuva makedonski, moze treba da pocnime, ne znam :neznam:
Vasite deca pisuvaat i citaat makedonski ili?

Da, no kaj nas e bugarski :) No Elias odi sekoa sabota vo bg skolo tuka organizirano od nekoj roditeli. Inace ako go nemase tova, ke go naucivme so majka mi...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Фев 2015 14:15 #253692

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
И мојов ја знае кирилицата, знае ги пишува повеќето од буквите, ама далеку сме од читање и на двата јазика. Мислам дека е мал уште. Засега доволно е што препознава зборови, како на пример, името ако си го види напишано.
Кај нас многу се смени ситуацијата од пред некој месец. Тогаш не сакаше да зборува германски, сега е обратно. Преферира германски и уште малку јас речник ќе треба да си носам во џеб :rofl:. Ќе ми каже нешто, ќе види дека бледо го гледам и ќе ми преведе на македонски. Веќе почнаа да му фалат зборови на македонски и гледам дека почна да ми греши во множина кога кажува именки, а порано не беше така. Летово ќе го поминеме во МК и се надевам ќе се поправи :).
Последна промена: 17 Фев 2015 14:15 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Фев 2015 15:06 #253693

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Zoja se poprava, no samo za kratko. Prvite nekolku dena vo MK se prilagoduva na jazikot i okolinata, posle toa se vraka vo forma i po vrakanjeto vo Germanija e OK prvite 2-3 nedeli max, posle pak po staro.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Фев 2015 15:21 #253695

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie citame latinica, makedonski mnogu potesko, ama imeto i nekoi ednostavni zborcinja gi prepoznava, ama angliski primer cita se i super e. Ama kirilica ne, normalno gi prepoznava samo onie bukvi sto se isti so latinicata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Фев 2015 15:31 #253696

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Polesno e koga mama ili tato moze da pomogne. Mene me faka uplav od nepoznat jazik :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Фев 2015 18:27 #253698

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Fairy, пуштај му Бушава Азбука, Ива од таму многу научи. Корисна ќе му биде и за зборување и за пишување.

Ќерка ми ја знае англиската азбука супер, но пак ме фаќа страв следната година кога ќе учат латиница во школо, да не и се меша со англиската азбука, зашто и стилот на пишување на буквите што ние ги користиме на латиница некако ми се разликува од оној во англиската абецеда.
Последна промена: 17 Фев 2015 18:27 by Annabel Lee 2.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Фев 2015 19:06 #253699

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
kaj nas ucat da pisuvaat angliski bukvi, a ne ucele latinica. se javuva problem koga saka nekoj angliski zbor da go napise - pisuva kako sto izgovara. oti taka ja ucam makedonski - koi bukvi gi kazuvas, tie pisuvaj gi.

so tek na vreme se' ke si dojde na mesto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Фев 2015 19:52 #253700

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mene toa me plasi da ne pocne da se buni, bidejki spelivanjeto vo angliskiot e pokomplicirano otkolku vo makedonskiot. Ne sakam da go forsiram, da ne stane konfuzen. Koga ke go sovlada angliskot pravopis vo celost mislam deka makedonskiot ke go nauci mnogu brzo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 18 Фев 2015 13:47 #253707

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Може и кај нас да беше поинаква ситуацијата и јас ќе се секирав за вакви ситници, но мислам дека нема место за загриженост. Кога моево дете, кое ни мама не кажуваше до 3,5 години, за една година успеа да совлада два јазика, дури и малку англиски, не се секирам ни малку дали ќе се буни со пишување или азбука или од одма ќе му тргне :).

Деца се тие, сунгерчиња, ќе се збунат на почеток, ама за брзо ќе совладаат се. Едно што научив е дека дете не треба да се штити од повеќејазичност. Напротив, колку што има можност слободно треба да се „оптоварува“
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.