Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Двојазичност кај мали дечиња

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Ное 2011 09:05 #165205

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Не знам колку знаете во Македонија повеќе години имаше проект за билингвални градинки каде децата од македонска и албанска националност учеа заедно и проектот беше доста успешен...

Јас сум ги посетила децата во групата во градинката во Карпош 1 (кога работев во банката им држевме предавање за штедење). Мислам дека беа на возраст 4-5 години. Ни спремија приредба каде албанчињата рецитираа на македонски, а македончињата на албански...Искрено бев изненадена од идејата, а второ од чистината на зборовите кои децата ги изговараа...

Овие деца значи буквално секој ден ја живееја оваа двојазичност, наметнато но спонтано.

Значи, едно е да има двапати неделно час по некој јазик, а друго е по цел ден да ги слуша двата јазици и за мене е тоа одлична идеја и функционира.

Но да се наметнуваат 3-4 јазици одеднаш, некако ми е премногу....Нема потреба да правиме чудо од дете:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 17 Ное 2011 09:06 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Ное 2011 09:38 #165213

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Annabel wrote:
Не знам колку знаете во Македонија повеќе години имаше проект за билингвални градинки каде децата од македонска и албанска националност учеа заедно и проектот беше доста успешен...
Сеуште постојат вакви градинки.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 22 Ное 2011 05:59 #165892

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Jas ne znam kaj nas kako ke bide,jas mu zboruvam na Makedonski,mm na Hrvatsi a saka da gleda crtani na Germanski.Se nadevam deka nema da imame problem.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 22 Ное 2011 06:09 #165895

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
lela nema da imate problem veruvaj mi :)
Veke napisav deka doma zboruvame hrvatski i jas i mm vo gradinka e izklozena na angliski i germanski i super se snaoga.
Ucitelkite mi velat deka ima veke vokabular i na dvata jazika no jas ne mozam da go potvrdam toa bidejki so mene komnicirta samo na hrvatski - znaci koga saka nesto da i dadam ili da napravam veli "mama dodji" "mama tamo" "daj to" itn.. no vo gradinka veli " gib mir" na germanskata ucitelka i "give Lena" na angliskata.
Nema pricina da ne im veruvam na devojkite :)

Taka da mojat teza e deka ako im se dade moznost na decata i ako ne se prisileni seto ke naucat :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 29 Ное 2011 00:07 #167036

 • mama3
 • mama3's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 53
 • Thank you received: 43
 • Карма: 0
Nie doma zboruvame i Angliski i Makedonski posto sinot e so pp i kasno prozboruva a imase problem i so sluhot od site ni bese sovetuvano da odbereme 1 jazik arno ama toj poveke razbirase na makedonski a vrakase na angliski, taka da jas so nego zboruvam na dvata prvo ke go recam nestoto na makedonski pa na angliski taka se naviknav sega i na pomalite 2 taka im zboram. So toa tie go znaat znacenjeto na zborot na dvata jazici. Postarata gi znaj se na dvata jazici znaci ne praj greska koga da go kazi nestoto na angliski ili na makedonski a maloto e bebe toa samo znaj aaaaaaaaaaa vo razni dolzini i tonovi i varijacii
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 03 Дек 2011 04:44 #168264

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Dvojazicnosta moze da bide prednost, ama i golem hendikep.
Kaj nas doma zboruvame dva jazika, srpski i makedonski, na golemite deca toa ne im predstavuvase problem, ama stvari golema konfuzija kaj Maksim, taka sto vo razgovorite so logoped i psiholog preporakata e na deteto da mu zboruva samo eden jazik. Kaj nego plus se mesa i angliskiot od crtanite filmovi, taka da toa e kasa.

Logopedot kaj sto odime sovetuva i nie doma da se prefrlime na makedonski, posto so Max zboruvame samo makedonski, zatoa sto toa e jazikot na sredinata i so koj komunicira so brat mu i sestra mu, okolinata, ama nie imame problem vo nasite mozoci pogolem od nego. Ednostavno ne znam da razmisluvam na makedonski doma... :(

Taka da sekogas e razlicno, na drugarka mi maliot vo Solun vo isto vreme odlicno usvoji i srpski i grcki, a kaj nekoi deca se stvara konfuzija.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, Nebo

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 03 Дек 2011 12:39 #168314

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Навистина двојазичноста кај некои дечиња создава проблем, имаме актуелен проблем, моето внуче. Од старт му се зборува македонски и грчки и детево е целото збунка, ги добија истите совети како МамаМаја, па дури на 4 години почна да зборува како што треба, а до речиси 3 не сакаше воопшто ни да зборне :(

Од друга страна пак, имам пример исто во семејството, братучетка прва, сега е возрасна. Од раѓање слушаше два јазика и двата си ги усвои без проблем, на 2 години зи зборуваше без да ги меша. Значи многу зависи од самото дете и треба будно да се следи.
Последна промена: 03 Дек 2011 12:40 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 13 Мар 2013 05:50 #234744

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Јас веќе имам пишано на темава дека на ќерка ми и зборам на македонски , а мм на грчки , сега за сега некако повеке го владее македонскиот јазик , сигурно бидејки повеке е со мене цел ден :) знае да пее песнички , брои до 10 , кога ја прашувам како се вика и колку години има одговара :smee1: на грчки знае некои зборови , понекогаш мене ми кажува некој збор на грчки него на македонски и на свекрвами и свекор ми обратно , на македонски но верувам дека е нормално и дека со тек на време ке знае на кој како да му одговори :)
The administrator has disabled public write access.

Re: Двојазичност кај мали дечиња 05 Мај 2013 07:01 #238706

 • Hope
 • Hope's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
i kaj mene doma se zboruva na dva jazika, Angliski i Makedonnski. znaci jas isklucivo im zboram na Makedonski, a maz mi na Angliski. Imame dobro iskustvo, znaci i3 te deca dobro gi razbirat i zboruvat dvata jazika, golemiot mi e 5 1/2 god. srednoto mi e 3 1/2 god. i najmaloto mi e 19meseci. toj se uste ne zboruva recenici no razbira se sto ke mu kazeme i na dvata jazika. I tie si znaat so mene si zboruvat na makedonski a so tatko im zboruvaat na Angliski.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 05 Мај 2013 07:56 #238707

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
I nie sme so 2 jazika, Elias mnogo rano prozbori i jazici mnogo go fascinirat... E sega germanskiot mu e mnogo po dobar od bugarskiot i navistina germanski zbori kako dete od 7, 8 godini, no razbira se na bugarski i se trudi... Anglijski uci baska i toa dobro mu odi... Sega za sega gledam samo plus so toa (jas imam rasteno na 4 jazika), pa ke vidimo po natamu...Bi sakala i bugarskiot da go nauci dobro, treba da odime malce po dolgo vo Bugarija (a nie koga ima vreme, se vo MK sme si ;))
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 14 Мај 2013 08:12 #239145

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
Nie veke edna godina sme odlucile da zaminime za Avstralija kon krajot na 2013 i otkako padna odlukata, jas pocnav Darko da go ucam Angliski. Bidejki makedonski dobro zboruvase, ne mu se mesase voopsto ama sega posebno koga brza da kazi nesto, ke kazi 2 zbora na Makedonski i ke vmetni eden ili dva na Angliski. Ama mislam deka dobro mu odi, plus odi na casovi po Angliski vo gradinka i ucitelkite posebno go pofalija deka dobro razbira. Ne sakam da go forsiram za da bidi obvrska, a i ne sakam jas iskluciva da zboruvam na Angliski zosto mislam deka e vazno na Magdalena prvite zborovi da i bidat na Makedonski. Bidejki majka mi ke ja cuva ko ke odima vo Avstralija, nema da e odma izlozena na 100% Angliski, i zatoa i nejze ne ja forsiram. Nekogas se desava prvo na Makedonski da i
recam i da povtoram na Angliski samo kolku da se navikni na drug jazik. Se nadevam deka nema da imaat problemi. Bidejki, jas sum imala 4 godini koga sme se preselile so roditelite vo Avstralija (isto kolku sto ke ima Darko koga ke odime nie), mi kazuvale deka i ne mi bilo bas lesno da se vklopam, izvesno vreme sum izmisluvala zborovi ni na mak ni na angl, ili voopsto ne sum zboruvala. E sega e malku razlicno, zatoa sto koga sme se preselile, roditelite VOOPSTO ne zboruvale Angliski i odele tamu na vecerni kursevi.Ama jas odlicno zboruvam i zatoa sakav barem malku da mu olesnam na Darc :hi5: e.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 14 Мај 2013 13:51 #239168

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
 • Карма: 3
Клечкароска,твоето синче е помало и верувам дека нема да има проблеми со јазикот во новата средина,ке учи "во од".
Ние сме во слична ситуација,јас и керка ми ке му се придружиме во Август на сопругот кој веќе половина година е во Амстердам.Е сега кај нас е покомплицирана ситуацијата,Симона е второ оделение и првично планиравме да ја запишеме во интернационално училиште таму, каде би учела на англиски, кој за дете од 7 години,одлично го има совладано..дури и станот го изнајмивме на локација блиска до тоа училиште кое патем е единствено во Амстердан субвенционирано од државата и чини "само" 5000 евра за разлика од несубвенционираните интернационални кои одат и до 20000 .
Е сега не лези враже,направивме тежок пропуст и маж ми дури овој месец отиде на состанок во училиштето каде му соопштија дека нема место,дека Симона е 16та на листа на чекање и дека алтернатива ни е да ја запишеме во Утрехт или во некој друг град минимум час и 15 минути оддалечен од местото на живеење..
Во државните училишта ,едно Монтесори веќе не одби,со изговор дека не примаат деца кои не зборуваат холандски,а од второто чекаме одговор..
Нокти гризам од нервоза што и како ке биде
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Мај 2013 02:49 #239182

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Ah, kolku decata brzo ucat cudo edno. Simona's mom nie Jana na 7 godini ja frlivme vo ogan so jazikot za po 1.5 godini citanjeto da i e na isto nivo duri i ponapredno od fincinjata, paralelno go usovrsi angliskiot (poradi multinacionalnata sredina) razbiranjeto i zboruvanjeto i se na malku ponisko nivo od fincinjata no se razviva seuste. Bitno sledi redovno nastava na isklucivo finski jazik.
Seto ova bez nikakvi prethodni podgotovki nitu zapoznavanje so jazikot.
Rasprasajte se dali vo skolite ima pomos za decata doselenici, kako posebna programa, dopolnitelni casovi, pomosen nastavnik i sl. Toa e najdobra varijanta za brzo da go sovlada jazikot. Vo internacionalnite ucilista tuka vo Finska mnogu pobavno go sovladuvaat finskiot jazik.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Simona`s mom

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Мај 2013 03:22 #239183

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
 • Карма: 3
Емилија,вашиов пример е дефинитивно охрабрувачки и благодарам за споделеното искуство.
Вчера маж ми го поканиле на интервју во школото од кое чекавме одговор и тоа ке биде идната среда..во меѓувреме ке исконактира уште со неколку други училишта кои се во близина..Свесна сум за ова што го кажа,дека децата се сунгери ,дури судејки според англискиот мислам дека малата е талентирана за јазици,,но јас стрепам и од тоа како емотивно ке го прифати сето тоа,осетливо дете е...(олеснителна околност-95% од Холанѓаните зборуваат течен англиски,но децата се мислам тек во фаза на учење)..колку осамено и изолирано ке се осеќа во група деца каде ништо не разбира..нејсе ,можеби во секое зло има и некое добро,па така и јас мислам дека на овој начин со brute force побрзо ке научи,инаку имаат и дополнителни часови за странци,мислам три пати неделно
Јас инаку одам на часови по холандски тука,но нејзе не ја носев зашто веќе учи дополнително англиски и не сакав да ја преоптеретувам
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Мај 2013 08:05 #239193

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
I Jana e osetliva duri preosetliva...mozam sega da kazam BESE. Taa se smeni, stana posigurna vo sebe, od druga strana taa najdobro go vladee finskiot od site nas pa mora sama da se snaoga pa duri i da ni pomaga vo odredeni situacii..i seto ova ja napravi posamostojna, posigurna vo sebe. Poradi golemata potreba pak vie ke balansirate posle da nema golemi promeni (promena na uciliste, naselba i sl.)

I tuka e olesnitelna okolnost sto site zboruvaat angliski no drugarcinjata na decata seuste ne. Sum se nasla vo milion situacii kade mi e potreben finskiot i dzabe jas bi verglala na angliski koga decata nema da me razberat. A lokalnoto naselenie te gleda vednas so drugi oci duri i ako samo se obiduvas da zboruvas na nivniot jazik.
Ako veke ziveete tamu podobro e pobrzo da se vklopi vo sredinata so holanski jazik otkolku preku angliskiot zatoa sto nejze treba da i bide prv jazik (posle majciniot) holandskiot a angliskiot ne i bega, ke go uci i usovrsuva vo uciliste i nadvor od nego.

A za pomalite e druga prikazna. Petar podobro zbori finski nego makedonski. Sekako makedonskiot ne mu idese najdobro :sram: a Ivan go rasipa makedonskiot. No toa e sto e. Samo da se zdravi i srekni.

So sreka :love:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 15 Мај 2013 08:07 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Simona`s mom

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Мај 2013 09:16 #239197

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Кај син ми говорот малку доцнеше, прозборе малку пред 3 години, а требаше да се селиме и да го изложиме на двојазичност. Мислењата на докторите, психолозите, логопедите со кои се консултиравме беа дека ако го пратиме во германска градинка никогаш нема да ни прозбори. Но, последно се консултиравме со една професорка, на која доживотно ќе и сум благодарна, не подбра зошто го штедиме од двојазичност и не охрабри дека кога ќе почне да зборува ќе ги знае и двата јазика и тоа германскиот подобро и од мене :D. Уште пред да ни го каже ова пробавме да го адаптираме во градинка. Пиштеше и вриштеше како и повеќето деца, но меѓу првите зборчиња му беа „папи“ и „мами“ :). За некој месец ќе тргне пак во градинка и се надеваме лесно ќе го совлада германскиот. А не изненадува колку знае и англиски од тоа што гледа цртани и не слуша и нас кога зборуваме надвор. Првите песнички што ги научи му се на англиски, научи и да брои сам на англиски. На македонски уште не ги изговара броевите, но ете англиски сам си ги научи.

Emilija, многу добро те разбирам како изгледа тоа со деца да се објаснуваш, сум се нашла во многу такви ситуации :). Едвај го чекам да поднаучи нешто германски за да ме вади :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Мај 2013 15:02 #239213

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kaj nas e malku poinaku bidejki maliot e roden vo Anglija i od pocetok angliskiot mu e prv, majcin jazik. Nie doma zboruvame makedonski, sekoj den se slusa so baba i dede i zboruva na makedonski ama kako pominuva vremeto taka izrazuvanjeto na makedonskimu e se potesko. Razbira se no kontekstot na recenicite mu e angliski, znaci zboruva makedonski so angliski akcent :tupco:
Jas bi sakala eden den da nauci da cita i pisuva kirilica, no zasega sme skoncentrirani na angliskoto pismo i broevi, da ne go zbunime. Ke vidime kako ke bide ponatamu :neznam:
The administrator has disabled public write access.

Re: Двојазичност кај мали дечиња 16 Мај 2013 02:05 #239249

 • Hope
 • Hope's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
Мона Лиса потполно те разбирам, моите паралелно го учаат македонскиот и Англискиот јазик. Кај мене 2 то дете ми прозборе касно, но со мм продолживме да зборуваме на нашите јазици и сега супер ги зборува. А за да научи кирилица, мислам дека полесно ке му биде и ке научи, кај нас големиот е предсколска, значи уште нема 6 год. ние почнавме со школо дома и научи да чита на Англиски и јас си викав ајде нека цита Англиски па после Македонски, но тоакај имаше интерес за Мк букви и секогаш ке прашуваше која е обаа буква, итн, и сега чита и Македонски, така да ако и читаш книгишки на Мак. ке научи брзо. поздрав
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 08 Мар 2014 10:14 #249109

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kaj nas nekako se poveke dominira angliskiot jazik, mnogu mu e tesko da se izrazi na makedonski. Sega veke odbiva da zboruva na skype so baba mu i dedo mu mislam poradi jazicnata bariera. Razbira se ama koga treba da kaze recenica ili podolgo da zboruva nema kontinuitet na makedonski, se gubi odma prodolzuva na angliski.

Kako se vasite deca so makedonskiot, onie koi ziveete vo stranstvo???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 08 Мар 2014 17:32 #249118

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Fairy wrote:
Kaj nas nekako se poveke dominira angliskiot jazik, mnogu mu e tesko da se izrazi na makedonski. Sega veke odbiva da zboruva na skype so baba mu i dedo mu mislam poradi jazicnata bariera. Razbira se ama koga treba da kaze recenica ili podolgo da zboruva nema kontinuitet na makedonski, se gubi odma prodolzuva na angliski.

Kako se vasite deca so makedonskiot, onie koi ziveete vo stranstvo???


Јас сум мажена во Грција, ќерка ми е 3 години и зборува македонски со мене, со мм грчки , јас секојден сем гледам со моите на скајп двапати на ден зборуваме и ќерка ми со нив си зборува на македонски. Децата се како сунѓери впиваат се,јас не би ја оставила во никој случај ќерка ми да не зборува македонски па нема полошо од тоа да не се разбере со моите родители и со останатите роднини, кај нас доминира македонскиот , зашто јас сум поголем дел во денот со неа , значи секаде и секогаш јас и зборувам македонски.Е сега нормално кога ќе почне во школо тогаш ќе и помагам на грчки ама надвор од тоа секогаш ќе зборуваме македонски. Имам еден случај за една жена во комшии живее во данска мажот ие данец а она македонка , и детето големо е 10 години и таа од почеток му зборувала дански и сега детево само дански знае и кога оди во мк не зборува ништо со нејзините. А сега ми вика не го оставаме второво дете без да знае македонски.Само зборување треба , мажот ти ако не е македонец нека си го зборува јазикот а ти твојот. Поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 09 Мар 2014 03:59 #249120

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
I kaj nas taka bese se dodeka ne pocna vo skolo, nie doma zboruvame makedonski bidejki i mmm e Makedonec, ama maliot nekoe zborce ke kaze na makedonski i posle vrti na angliski oti mu e polesno. Koga odime vo MK bidejki konstantno go slusa makedonskiot jazik okolu mu e polesno da se presaltuva na makedonski, no sega ne znam mozebi e faza zboruva 90% angliski.

Toj sega pocnuva da cita da pisuva na angliski i normalno e toj jazik da dominira, no sigurno deka nema da se otkazeme od makedonskiot.
Poenatata e da se najde najsoodveten nacin da ne pocne ova da go frustrira i da se postapi soodvetno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 09 Мар 2014 15:03 #249127

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ние сме тројазични и речениците ни се смешки. Покрај македонски учевме и англиски од цртани, песнички и нас што не слуша и некако најмногу му оди тој јазик. На пример, брои на англиски (кажува „има two балони“), на македонски рабира ама не сака, сите букви ги знае од англиската азбука, песнички на наглиски најмногу знае, геометриски фигури исто само на англиски. Сега почна во германска градинка и после 2 месеци веќе кажува и реченици што таму ги слуша почесто. Пред некое време се испалшив дека му се направи хаос во главата зошто престана да зборува македонски, почна со прст да ми покажува, ама се среди некако и сега ем повеќе нови зборови употребува, ем се посложени му се речениците со примеси од другите 2 јазици и забележуваме дека веќе мелодијата на германскиот јазик ја има. Се надевам како ќе расте и ќе ги двои јазиците подобро. За во школо, ако не стигне за 2 години добро да научи германски, се мислиме во англиско ушилиште да го пратиме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 10 Мар 2014 02:26 #249129

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Uf, moja tema bas :) Jas imam rasteno na 4, pa posle i na 5 jazik, a Elias raste sega na dva i uci anglijski, ama tova za mene nee tret jazik doma tuku stranski za nego… Bidejki MM e od tuka, germanskiot ni e jazik na semejstvoto i za Elias drug majcin jazik… Mene on me slusa go drugarki i rodnini na 5 jazika da zboruvam, ama so nego samo eden (to toj slucaj sega za sega samo bugarski)…

Mozakot na decava moze do 6 jazika paralelno da nauci vo prvite godini, najvazno e da im zbori nekoj. Ima mnogo teoriji na dvojazicnost ( i multijazicnost) no eden covek eden jazik velaat deka najdobro funkcionira…

Normalno e da deca, koga doma se zboruva nesto drugo, a vo gradinka i skolo drugo po nekoj vreme tendiraat da zboruvat dominantniot jazik poveke… Tuka pomaga samo prirodno zboruvanje na svojot jazik ponatamu i tematiziranje zosto e tova taka (ama zavisi od deteto i se razbira od vozrastot)…

Elias pocna mnogo rano da me prasuva zosto jas ne zboruvan na germanski so nego, a koga bevme prv pat so Skopje i bevme vo edna igroteka razbra deka ne site deca razbirat germanski…:) I od toga mnogo zborime za tova i mu e interesno… Mene me bese samo strav da ne pocne da negira drugiot jazik, bidejki znam deca so tova… Mislim deka nisto drugo ne pomaga tuku zborenje (nema vrska sto odgovrata deteto), citanje, moze nekoji knigi sto mnogo go interesirat samo na makedonski da ima, ili nekoj temi samo na makedonski da slusa i prosto vreme… Po nekogas na mozakot mu treba vreme da sortira se, ama inace jazicite nosat samo plus vo zivotot :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 10 Мар 2014 03:16 #249130

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Последна промена: 10 Мар 2014 03:17 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy, lena0809

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 10 Мар 2014 04:46 #249133

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Fairy wrote:
I kaj nas taka bese se dodeka ne pocna vo skolo, nie doma zboruvame makedonski bidejki i mmm e Makedonec, ama maliot nekoe zborce ke kaze na makedonski i posle vrti na angliski oti mu e polesno. Koga odime vo MK bidejki konstantno go slusa makedonskiot jazik okolu mu e polesno da se presaltuva na makedonski, no sega ne znam mozebi e faza zboruva 90% angliski.

Toj sega pocnuva da cita da pisuva na angliski i normalno e toj jazik da dominira, no sigurno deka nema da se otkazeme od makedonskiot.
Poenatata e da se najde najsoodveten nacin da ne pocne ova da go frustrira i da se postapi soodvetno.

Секако,нормално е да доминира англискиот, го употребува почесто, гледајте телевизија, да ти кажам можеби смешно ќе збучи ама јас овој тв дома што го имам не го ни уклучувам, гледаме на нет мтв,сител,канал5 :D и пуштам дора ,диего, разни цртани на мкд, гледаме бушава азбука,песнички,и мене ми е страв понекогаш од ова кога ќе почне на школо да не заборави ама мислам дека ако и се обраќам се на македонски дека нема да заборави,а плус и со моите зборува двапати дневно па мислам дека не е возможно
Можеби е и некоја фаза,ама најважното е вие да му се обраќате секогаш и секаде на мак
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.