Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Двојазичност кај мали дечиња

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 23 Дек 2010 15:49 #93310

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
saligrem wrote:
Na nas ni rece pedijatarot dokolku na deteto mu se kazuvaat dva jazici odednas moze pokasno da prozbori

Воопшто не е точно. Дете на најрана возраст е способно да прими, складира и обработи три пати повеќе информации од еден возрасен студент. децата можат да разликуваат над 3000 звуци, за разлика од возрасните кои ги разликуваме околу 30тина.
Ова и повеќе информации дознав кога бев на обука за методот по Хелен Дорон.
И јас бев скептик, за изучување на англиски јазик кај мали деца, а и за целиот метод.
Откако почна Никола да оди на англиски од три години, бев изненадена колку брзо учи. И што е најважно не го заброава тоа. Сега веќе трета година како оди на англиски, тој на 5 години знае да склопи цела реченица и плус многу добро го разбира англискиот кога некој му се обраќа.
А кога бев на обуката, бев изненадена од она што таму го дознав. Сето тоа поддржано со факти и докази од психилози и логопеди.

И не само ова. Ги гледам децата кои доаѓаат на часови во училиштето, да учат англиски по овој метод. Деца од две години без проблем учат и зборуваат англиски, а тоа не им прави никаков проблем во зборувањето македонски јазик.

и да не биде дека само го фалам англискиот :zelen: имаме две дечиња од кои едното е три години оди во француска градинка и знае дури и француски да зборува. а на другото, кое има 5 години, мајка му е по потекло од егејска македонија и знае одличмо грчки. со малата без проблем зборуваат и на грчки и на македонски. детето нема никакви потешкотии.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 23 Дек 2010 17:50 #93357

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Pogresno ste me razbrale , jas nepisav deka pedijatarot e protiv da ucat decata jazici DOkolku na bebe mu se zboruva na dva jazika toa pokasno ke prozbori.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 23 Дек 2010 18:58 #93431

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Ќе морам само да ги цитирам моите претходни постови, да се потсетиме :OK:
Синоличка wrote:

Јазиците се учат најлесно и најприродно токму во времето кога детето усвојува говор, т.е до 3 годишна возраст. Во тој период доколку постојано му се зборува на 3 јазици, детето може течно да ги зборува сите 3. Ова е проверено и докажано.

.........

На темава коментирам и како мајка, но пред се како филолог и преведувач.

Повеќејазичноста кај мали деца е тема којашто многу ме интересира и којашто ја имам доста проучувано.
тврдам и проверено е, и научно докажано:

колку порано се почне со воведувањето два или повеќе јазици, толку поголем ефект ќе има, најдобро е да се воведе втор јазик ОД РАЃАЊЕТО.
Детето исклучиво до 3. годишна возраст има посебна способност за природно восприемање на обата јазици.

Доколку родителите имаат можност да му зборуваат на детето истовремено на 2 или повеќе јазици, направете го тоа. Поголем подарок на своето дете-не можете да му дадете. Невидена инвестиција! Доколку сте упорни, детето ако е мало (2,3,4 год) многу лесно, незабележителчно и несвесно ќе ги научи и двата јазици.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, lavce, Goddess^

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 23 Дек 2010 19:31 #93469

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Ane wrote:
и да не биде дека само го фалам англискиот :zelen: имаме две дечиња од кои едното е три години оди во француска градинка и знае дури и француски да зборува. а на другото, кое има 5 години, мајка му е по потекло од егејска македонија и знае одличмо грчки. со малата без проблем зборуваат и на грчки и на македонски. детето нема никакви потешкотии.

ane primerive se za pogolemi deca.tocno e se sto si pisala od zbor do zbor megjutoa saligrem pisala za deca-bebinja vo period koga pocnuvaat da zboruvaat a toa e nekade posle 1-ta god.nema somnez deka mnogu polesno kje gi sovladaat i dvata jazika megjutoa postoi realna moznost podocna da prozboruvaat sto spored mene ne e voospto problem ako se zeme vo predvid pridobivkata od jazicite.
Последна промена: 23 Дек 2010 19:31 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 23 Дек 2010 20:00 #93493

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Ова за децата покасно прозборуваат јас барем мислам дека е точно.Бакем така се покажа кај нас.Кико почна да зборува после 2 год.а до тогас само неколку зборчиња и сите доктори и сестри ни рекоја дека е двојазичноста.Ама според мене не ми е проблем што покасно почна да зборува,сега не можам да го запрам,и затоа не се секирав кога ке прозбори.Ги разбира двата јазици комплетно ама зборува повече англиски изгледа полесно му е
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 27 Дек 2010 23:53 #95898

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
na kerka mi i se zbori na 2 jazika od nejzini 12 meseci i
sega na 20 meseci e kako papagalce ne prestanuva da zbori,uste ne kazuva celi slozeni recenici ama zborcinja i prosti recenica da,celo vreme nesto si zbori,kako sto pisav vo eden prethoden post poveke kazuva zboricnja na angliski nego na makedonski bidejki mislam deka i e polesno za izgovor a nekogas se slucuva da mi pobara nesto i na dvata jazika :laugh: na primer mama leb,bread hehe mnogu mi e smesna koga gi upotrebuva dvete zborcinja,ponekogas na tatko i mu vika leb a toj ne razira :laugh: cirkuzi,no mislam deka do 3 godisna vozrast toa ke se sredi i deteto ke znae na koj roditel kako da mu e obrati
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Ное 2011 16:15 #164836

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Eve i jas da pisam na temava. Maz mi e Grk i na kerka mi i zbori grcki a jas samo makedonski. Imam slusnato deka ako na deteto mu se zboruva na 2 jazika moze da gi mesa t.e. da prozbori pokasno. Ama ne veruvam vo ova , sekako deka deteto uci polesno - pobrzo od nas. Vpiva se kako sunger. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Ное 2011 16:34 #164837

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
Jas na moeto detence mu zboram na mojot majcin jazik,mm i zboruva na srpski a ponekogas i se obraka na ungarski,svekrva mi i zboruvase srpski a pred nekoe vreme pocna isklucivo ungarski,ostanatite rodnini i prijateli i zboruvaat onaka kako sto znaat da zborat a doma TV raboti po cel den na detski program na holandski jazik zasega ne sum primetila nisto cudno vo toa.Dedo i ja praka kaj babi i zbori na srpski a nekolku minutki pokasno baba i ja praka kaj dedo i zbori ungarski taa razbira koj sto kazal.Sepak mislam deka deteto najprvo pocnuva da kazuva zborcinja od onaa licnost sto e najmnogu vreme so nea.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Slavica

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Ное 2011 17:11 #164841

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Nie doma zboruvame hrvatski a Lena odi vo bilingvalna gradinka kade ednata ucitelka zboruva samo angliski a drugata samo germanski.
Znaci stanuva zbor za trilingvalna sredina i mozam da kazam deka super se snaoga. Gi razbira site 3 i odgovara na site 3 jazika no samo so odredenata licnost (so nas na hrvatski, so ucitelkite angliski i germanski respektivno)
I nas ni velea deka kasno ke prozbori bidejki treba da sovlada 3 jazika no mene toa ne mi e vazno. Nemam ppotreba deteto da mi bide napredno po sekoja cena vo sekoj aspekt. Sto se odnesuva do mene moze da prozbori i na 5 godini:)
No, zasega dobro ni odi.. ednakvo razvieni site 3 jazika stignavme do okolu 30 zborovi i kratki frazi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Ное 2011 17:31 #164844

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
srculence wrote:
Jas na moeto detence mu zboram na mojot majcin jazik,mm i zboruva na srpski a ponekogas i se obraka na ungarski,svekrva mi i zboruvase srpski a pred nekoe vreme pocna isklucivo ungarski,ostanatite rodnini i prijateli i zboruvaat onaka kako sto znaat da zborat a doma TV raboti po cel den na detski program na holandski jazik zasega ne sum primetila nisto cudno vo toa.Dedo i ja praka kaj babi i zbori na srpski a nekolku minutki pokasno baba i ja praka kaj dedo i zbori ungarski taa razbira koj sto kazal.Sepak mislam deka deteto najprvo pocnuva da kazuva zborcinja od onaa licnost sto e najmnogu vreme so nea.
Toa sto jas go znam e deka na deteto treba da mu se zbori na onoj jazik koj vozrasniot go vladee 100%. Znaci ne treba da se trudime pred deteto da zborime drug jazik po sekoja cena. Toa treba da znae deka osoba X zbori taka i kraj. Najloso e ako na pr. edniot roditel ne go vladee dobro jazinot na drugiot, a na deteto mu se obraka na toj jazik zaradi okolinata.

Eve jas trgnuvam od sebe. Da imam dete vo druga sredina, ne bi mozela da mu "tepam" na srpski na primer, ili na angliski, ili na italijanski. Jazicive mi se od rakav, da nema zabuna :laugh: Mozebi vo dadeni momenti bi mu se obratila na drug jazik, ama koga go uspivas, ili go galis najprirodno e na majcin jazik da go napravis toa. Neli :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Zoja, Cize, isabella

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Ное 2011 19:16 #164859

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
И јас се водам од тезата на Дамјана, дека ако јазикот не го зборуваш 100% добро, не треба да му зборуваш на детето. Ние дома си зборуваме македонски, Мартин разбира се и заборува поприлично. Ма дрдорко е ептен :) Во градинка нормално на Германски, не сум приметила дека има некои потешкотии, а и дома почна да носи зборчиња. Јас на Германски само му именувам предмети, значи го учам именки и глаголи генерално. Во Германскиот сеуште не се чувствувам сосема комотно, и нему му се обраќам само кога сме на лекар, во градинка, или некаде надвор со други Германци. Еднаш дома бев упорна да му зборувам на Германски и се расплака, а не беа ни 5 мин. Пријателите со кои се дружиме сите зборуваат англиски, дури и со Германците си комуницираме на англиски, зашто сите ги знам со години наназад. Не би рекла дека ги разбира, зашто не се гледаме често, ама убаво си се дружи. Во суштина е екстровертно и друштвено детенце, и прилично интуитивен.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 15 Ное 2011 19:28 #164861

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Најдобро е родителот кој го воведува "другиот" јазик да е нативен говорител стручно кажано, т.е да му е мајчин јазизк. НО, не е исклучено дека ќе има успех и ако не му е мајчин, а го владее сосема добро. Кај нас дома јас сум преведувач, а мм се има школувано во САД и има супер изговор, па бенефитот од нејзиниот допир со англискиот преку нас двајца е очигледен.

Јана оди на англиски неколку месеци. Обожава да оди таму :) Дома барем 80% од цртаните кои ги гледа се на англиски. Имаме и играчки и сликовници на англиски. Јас понекогаш и пеам или раскажувам на англиски, повеќе сме сконцентрирани на учење зборчиња при игра или со сликовници, зашто како што кажа мама и Мартин, не е воодушевена ако цело време и зборувам на др.јазик (нормално, чудно и е). Татко и дури и почесто и зборува на англиски.
Иако теоретски доста знам за детската билингвалност, верувајте запрепастена сум од нејзината моќ за восприемање и користење два јазика. Имаме дури и смешни ситуации на пр. тато седни тука со Јана down :muahaha: или мамо дај ми carrot, а најсмешно беше бабо, види butterfly! - а свекрва ми се изначуди што ли е тоа :muahaha:

Инаку т.н мешање на јазиците на почетокот воопшто не е проблем, сосема е нормално и ќе се среди со тек на време.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, Zoja

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 04:30 #164885

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Sinolicka, voveduvanjeto na 2 (ili poveke) jazici na taa vozrast moze da bide mech so dve ostrici. Na vozrast pod 3.5-4 godini ne site deca imaat pravilno i kompletno razvien govor. Plus iako deluvaat kako sungjeri, premnogu informacii vo nivnata glava moze da napravat nesredenost, vozbuda pobrzo da se kaze, pa i nervoza. Posebno kaj poemocionalnite, pointeligentnite i poambicioznite deca. Ova go imame diskutirano vo druga tema. Sovetite sto gi najdov na net i sto gi dobiv od nekolku struchni lugje se isti - deteto pozelno e prvo komplet da go prozbori cisto majciniot jazik, a potoa da se vovede vtor.
E sega vo mesana sredina ne e mozno da se sledi ova pravilo. Zatoa i se preporacuva sekoj roditel da go zboruva svojot jazik, bez greski, podzastanuvanja i slicno. Oti vozrasnite se primer na odnesuvanje, koj decata go kopiraat.
Jas ne vikam deka kaj 100% deca ke se sluci ova, no potrebna e golema pretpazlivost.
Последна промена: 16 Ное 2011 04:32 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 05:23 #164902

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Damjana wrote:
1. Plus iako deluvaat kako sungjeri, premnogu informacii vo nivnata glava moze da napravat nesredenost


2. deteto pozelno e prvo komplet da go prozbori cisto majciniot jazik, a potoa da se vovede vtor.


Дамјанче добро утро :)

цитат бр 1 НАВИДУМ Е ВИСТИНА, НО ВО СУШТИНА НЕ Е ТОЧНО

цитат БР 2 - АПСОЛУТНО НЕ Е ТОЧНО

Ама сега имам опасен краен рок па морам да работам, штом се ослободам ќе пишам поопширно.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 05:35 #164907

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vazi, ama ova ne se moi zaklucoci :) tuku od logopedi ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 06:07 #164931

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Ќе пишам искуство кое не е мое туку од еден колега од групацијата каде работам. Тој е по потекло Италијанец, жена му Пољачка. Имаат дете кое е три години и баш сега брзо го прашував како се снаоѓа со 4 јазици, мајка му му зборува на полски, татко му на италијански, меѓу себе разговараат на англиски а живеат во Австрија каде се зборува германски. Колегата ми рече дека дететео супер (за негова возраст) зборува и разбира италијански и полски, зборува добро и англиски а германски почнал сега пред неколку месеци да учи кога почнал во градинка и за брзо време има научено доста зборови. Е навистина е интересно да си дете во ваква мешана средина, од мало веќе знаеш 4 јазици кои некои воздрасни нема да ги научат ни цел живот.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 06:31 #164937

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Damjana wrote:
Vazi, ama ova ne se moi zaklucoci :) tuku od logopedi ;)

Damjance ke moram i jas da ne se slozam so tebe :)

Logopedi ne se detski psiholozi, razlikata vo sturcnata sprema e drasticna.

Sto se donesuva do majciniot jazik, toa e pak stvar na definicija :)

I kolku sto jas zabelezav ucesnicite vo diskusijava imaat skoro site decinja pomali od 3 godinki taka da ne zboruvame za voveduvanje na vtor jazik kaj deca nad 3 goini tuku za paralelno zapoznavanje i pottiknuvanje na govorot na 2 ili poveke jazici.
I tuka postoi razlika :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 06:50 #164939

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Prvoto nesto sto ni go kazaa koga bevme na detski psiholog bese - deteto vi e inteligentno, napredno, no VIE ste tie koi treba da dozirate kolku i koga ke nauci. Koga vide kako barata so brojki, prebrojuvanje, sovetot bese - do 5 moze. Se nad toa e MNOGU. Za vozrast od 3 godini soodvetni poimi se malku i mnogu. I da ne redam.
Ovoj mesec konsultirav tolku lugje i literatura ... taka da I JAS NE SE SLOZUVAM SO VAS so toa sto ne se slozuvate so mene :hahaha:

I napomenav deka vo multijazicni sredini ne vazi ova pravilo, tuku kaj deca kaj koi se voveduva vtor, pa i tret jazik. I kazav deka ne e toa pravilo deka sigurno ke se pojavat emocionalni problemi i drugi precki vo razvojot, tuku deka postoi moznost za toa kaj nekoi deca. Pa za da se izbegne toa, se preporacuva toa so go pisav vo postot.

Nas ni bese kazano ova, bukvalno - imate det so informacii vo sebe za okolu 6 godini. Sakate vunderkind so neizvesna idnina vo odnos na emocionalnoto sorzevanje, ili dete so pospor od ovoj, no normalen razvoj. Nie vi go preporacuvame vtorovo i zatoa stavete kocnica navreme. Ova ni go kazaa 2 psiholozi :)
Logopedot pak imase uste pogolemi kritiki. Znaci prvo nesto sto ni bese receno - na dete ne se zbori se', ne se kazuva se'. Iako ke prasuva, ke se interesira kako i sekoe dete, vasite odgovori ke bidat na nivo soodvetno za vozrasta. Nema nikakva potreba da e odnesuvate so deteto kako so 6 godisno - ima vreme za se'.

I nema da diskutiram poveke. Bas bi sakala da cujam i vasi soznanija, iako se mozda razlicni od moite.
Последна промена: 16 Ное 2011 06:51 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 07:02 #164942

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Мене па ме советувале уште додека бев бремена дека добро е детето да слуша и друг јазик и уште првиот ден кога ќе се роди е добро да се почене ако има можност некој да му зборува на различен јазик од мајчиниот. Не сум истражувала сама многу, ама свекор ми го правеше тоа место мене :).
Засега слушаме само песнички и цртани на други јазици, но наскоро реално ќе бидам засегната со двојазична средина. Затоа темава многу добро ми дојде :). Се надевам дека ќе немаме проблеми со малиот иако ни на мајчин не прозборел :).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 07:16 #164944

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Не знам дали уште сме само кај јазикот или зборуваме генерално за интелектуалниот развој? И во двата случаи, ако не постои форсирање од родителите или воспитувачите, туку детето спонтано само совладува јас не гледам ништо лошо. Ако Дамјана научила да брои до 5 со мала помош од вас, а не со секојдневни часови и не знам какви помагала тогаш тоа си е сосема нормално. Таа нормално ќе биде жедна за нови информации, а вие не можете да и ги скратите. Што ако е навистина супер интелегентна? Тоа не може да се заузда. И не верувам дека да си вундеркинд е нешто лошо. Ако не се притиска детето за успех по секоја цена, ами само достигнува, секоја чест. Можеби нормите кои опишуваат некое нормално однесување се многу крути. Едноставно едни деца ќе уживаат повеќе во книги, да цртаат, да пишуваат, а други повеќе да трчаат на улица. Ние како родители треба да им понудиме од се по малку. Денес децата се изложени на многу повеќе дразби, почнувајќи од играчки, медиуми итн, да неминовно се поинтелегентни - иако не знам дали интелегенција е вистинскиот збор. Ние дома зборуваме се пред Мартин, во смисла, му објаснуваме се, ама некако си ставаме свои граници, се надевам правилни. Еве пр, секое возило кое е поголемо од обичен автомобил: комбе, автобус, воз, трамвај за нас е бус (автобус). Тој така ги именува и гледам дека не наоѓа разлика меѓу нив. И тоа сметам дека е ок, он е сепак многу мал да воочи. Кога ќе почуствувам дека е спремен ќе му објаснам. Или еве најново: портокал или мандарина? Тој се научи на германски дека е тоа Orange и си ја вика опача. Сигурно нема да му објаснувам дека ова помалово е мандарина, а поголемото Оранге или портокал.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, Zoja

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 08:12 #164958

 • lostlove
 • lostlove's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Eve nie sme dvojazicno semejstvo, a jazikot na sredinata e sosema tret. Prirodno pripadnicite na sekoja jazicna grupa so kerka mi zboruvaat na svojot majcin jazik. Deteto ne bi rekla deka mi e zbuneto tuku mnogu rano stana svesno deka lugeto zboruvaat razlicni jazici.
Prozbore na 2 godini 2 jazika paralelno. Dali e toa docna, verojatno da ako se zema okvirno deka od 12-18 meseci se ocekuva da se prozbori, no ako sekoe dete se nabljuduva kako individua, togas bi rekla deka progovori tocno vo momentot koga za toa bese spremna i to za nea bese vistinso vrema a i za nas.Sega ima skoro 5 godini pred 2 i pol meseci trgna vo gradinka da go sovladuva i tretiot jazik, koj bese prethodno minimalno zastapen. I toj go prozbore. Dali i bese lesno na nea i nam kako roditeli? Ne bidejki od edna strana se soocuvavme so ucitelkite koi ni velea deka usta ne otvara i so dete koe bese srekno sto trgnalo vo gradinka a nemozese da izrazi so zborovi zosto ne zboruva i od treta strana nasite roditelski stravovi i zelbi da pomogneme a ne znaeme kako.
No ljubovta kon deteto i razbiranjeto i najvazno da mu se dade vreme bez nikakvi ocekuvanja da se prilagodi i sekoja precka da ja sovlada na svoj nacin i vo svoe vreme, najmnogu pomagaat.
Jas neznam sto se toa mnogu ili malku informacii za dete od 5 godini, pogolemo ili pomalo i ne veruvam deka bilo koj znae pa ni vrsni logopedi psiholozi i pedijatri. Ako deteto uci toa sto go interesira dodeka saka, ako dobiva ljubov i zastita od roditelite sekogas koga mu e potrebna i soodvetna griza za negovoto zdravje i zivot, ne bi trebalo da se ima problem.
Nekoj pogore pisuvase dali da vovede vtor jazik kaj deteto koj ne e negovo majcin.
Od moe iskustvo jas so kerka mi iako imase realna potreba da nauci vtor jazik osven mojot majcin nikogas nemozev vo kontinuitet da i go zboruvam iako solidno go vladeam.
Problemot e vo toa sto ona sto decata gi interesira nie vozrasnite ne go znaeme na drug jazik i najcesto e mnogu tesko ubavo i tecno da se izrazuvame na temeite koi niv gi interesiraat.
Plasticno da objasnam: vo nivniot mikro svet postojat samovili, princezi, cudovista, kruni, mecovi, volsebni stapcinja, magicni napivki i sl. i koga ke dojdete vo situacija za toa da zboruvate so deteto, ke mora da konsultirate recnik koj isto taka ne ke vi e od golema pomos bidejki site jazici imaaat nekoi svoi izrazi koi odgovaraat na nivniot mentalen sklop, a nie vozrasnite osven ako od najmali noze ne sme go ucele toj jazik podocna vo zivotot nitu mozeme a uste povazno nitu imame potreba do tie detali da ucime eden jazik pa ottuka nemame ni mok da go prezentirame na edno dete.
So soodvetni knigi i pomagala moze da se uci no nemjte da ocekuvate deka deteto na toj nacin ke go zboruva jazikot kako bilingvalno koe uci od luge na koi jazikot im e majcin.
Dvojazicnost i voveduvanje na stranski jazik od najmala vozrast se sosema razlicni raboti.

Dvojazicnost kaj mali deca e prirodna pojava spored mene i nemoze da se sozdade vestacki. Se javuva najcesto kaj imigranti, vo mesani brakovi i vo zemji kade postojat dva sluzbeni jazici koi se zastapeni vo sredinata i vo obrazovanieto.
Dvojazicnost kaj vozrasni ne sum ni sigurna deka postoi bidejki vo momentot koga ke vlezete vo obrazovniot sistem jazikot koj tamu se koristi najmnogu se koristi pa taka i najmnogu se razviva i obogatuva a site drugi nekako se osudeni da stagniraat i bidejki jazikot e ziva materija realno e da se ocekuva ako ne se koristi i da izumre.
Jas nemozam so sigurnost da tvrdam deka kerka mi cel zivot trite jazika so koi go ima zapocnato zivotot ke gi vladee dobro. Toa zavisi od naseto zalaganje kako roditeli no so ritamot na zivot i obvrskite koi sledat kako za nas taka za nea najrealno e da se ocekuva deka jazikot na sredinata e onoj koj ke preovladee i mnogu e verojatno vo idnina koga taa ke stane majka toj da im go prezentira na svoite deca kako majcin.
Последна промена: 16 Ное 2011 10:34 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Frenky, macika, Fairy, Zoja and this user have 1 others thankyou

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 15:11 #165044

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
spored statistika i ona shto moze da se najde vo struchna literatura, decata koi rastat vo bilingvalna sredina, prozboruvaat podocna. ne voveduvanje vtor jazik, tuku dvo-tro jazichna sredina. ova vazi za deca pod 3 god. i ne znachi deka sekoe dete bilingvalno kje prozbori podocna.

imavme nie 2.5 god. iskustvo so centarot za govor pa ostanati mi se mnogu ,,beleshki,, vo glava.
Mama_i_Martin wrote:
Таа нормално ќе биде жедна за нови информации, а вие не можете да и ги скратите. Што ако е навистина супер интелегентна? Тоа не може да се заузда.

ne samo shto nemoze da se zauzda, tuku obiduvajkji se da ja sprechite kje ja frustrirate pa posle kje se chudite zoshto se odnesuva malku ,,chudno,,. mnogu chudni soveti damjana si dobila :what:
nie treba decata da gi pratime i ne oni nas
Последна промена: 16 Ное 2011 15:39 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 16 Ное 2011 17:58 #165076

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Ja nemam iskustvo vo dvojazicna sredina no gore dole smetam deka benefitot bi bil pogolem dokolku od malo deteto se izlozuva dokolku e vo takva srredina. Iako smetam deka edna takva sredina treba mnogu budno da se sledi deteto bidejki ne site deca se sposobni da prifatat i ne zboruvam od aspekt na dali e pametno ili ne ili kolku pokasno kje prozbori. Deka se mozni poremetuvanja se mozni.Denes razgovarav so logopednakva, nova ni dojde kaj leo, profesorka poznavanja ima od psihologija*mislam deka toa i e primarnoto zanimanje no ima doktorat ili magisterska na tema okupacioni terapii so logopedski i defektoloshki tretman. pouchena od temava bash ja prashav za nejzino mislenje i mi odgovori deka generalnite storisha e deka deteto ima benefit od bilingvalni ili trilingvalni sredini. I Generalno povekje deca nemaat problem vo sovladuvanjeto tokmu poradi toa shto im fali edna koponenta-somnichavost. Decata uchat kako sto se rabotite a kapacitetite im se ogromni. NO isto taka mi naglasi deka dokolku nekoe dete e izlozeno na takva sredi a aprojavuva devijacii vo govor ili odnesuvanje togash moze da stanuva zbor za toa shto zboruva damjana. Deteto da ne se snaogja vo takva sredina.

Vo konteks na toa mi tekna deka imam drugar i sestramu se omazi vo \shvajcarija. Ona zboruvashe Mskedonski, Tatkoto germanski,megjusebe na angliski, vo gradinka site 4 jazici, KAsha. Imaat bliznachki i decata prvo zboruvaa na nekoj nerazbirliv jazik do kaj 4 godini. Odea na tretmani potoa skroz prestanaa da zboruvaat. NI GLAS i na 6 pocnaa da zboruvaat pobvekje od 5 jazika cisto i tecno, no so tretman kade logoped im gi otpletkuval verojatno rabotite. NO isto ov kontest na muabetot, sestrata na drugartov kazuvashe deka decava deluvaat zbuneto no deka uporno ona saka se da sovladaat. Znaci pak zakluchok deka se e do deteto.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 16 Ное 2011 17:59 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Ное 2011 07:59 #165178

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
damjana moze ne si me razbrala dobro ama aj vaka ednostavno,jas i zboram na makedonski i na srpski zasto i dvata jazika i znam 100% maz mi i sveki i zborat na ungarski i na srpski zasto gi znaat 100% ostanatite luge i zboorat na jazik na koj tie zborat znaci ako e francuzin i zbori francuski ako e germanec germanski,doma ne zborime na holandski zasto nikoj ne go znae 100% zatoa TV pusten na detski kanal na holndski jazik dovolno e da go slusa pa ke pocne i da go zbori.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Двојазичност кај мали дечиња 17 Ное 2011 08:50 #165201

 • lostlove
 • lostlove's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Ama mnogu e normalno vo eden period na pocetokot jazikot da bide kasa kaj deteto. Ne moze da se ocekuva toa da slusa 2 i poveke jazici i vednas site tocno i bez mesanje da gi govori. Nekade posle tretata godina kerka mi pocna da gi dvoi jazicite prethodno se koristese so zborovi i od dvata. Istoto seuste ponekogas go pravi koga se raboti za nekoi novi izrazi koi seuste ne gi sovladala na dvata jazici. Nie toa ne go svakame kako tragedija tuku togas ja popravame i i gi kazuvame izrazite na dvata jazici a sega vo objasnuvanjata go vovedovme i tretiot. Greski sekako seuste ima, sto pak smetam deka e sosema normalno bidejki ni decata koi ucat samo 1 jazik ne se imuni na niv.
I sekako e mnogu normalno deka deteto i pokraj toa sto ke mu se zboruva na 2 ili poveke jazici, deka nivoto na znaenje na sekoj poedinecno e razlicno i vo razlicni periodi eden od niv ke bide dominanten sto zavisi od toa kolku vreme pominuva vo slusanje na sekoj od niv.
Sto se odnesuva do primerot pogore naveden kade decata slusaat 4 jazici odednas smetam deka e preteruvanje. Sepak vo multijazicni sredini treba malku da se razmisli koi se prioritetite i da se svede komunikacijata na minimum jazici. Spored mene vazno e deteto da gi zboruva majcinite jazici na roditelite kako ne bi bilo liseno od benefitite sto gi nosi komunikacijata so posirokoto semejstvo. A roditelite za megusebna komunikacija da odberat eden od tie jazici dokolku e mozno ili eventualno jazikot na sredinata. Se drugo preku toa e bas premnogu i bara mnogu zalaganje i mnogu rabota so decata, i ako ne se odraboti normalno ke dojde do komplikacii i zbunetost.
Jas sum za toa deka decata se sungeri i se vpivaat, no za da vpijat treba i nekoj site tie informacii da im gi prenese i da bide dovolno pokraj niv za da im gi povtoruva bezbroj pati kako bi gi zapametile i bi gi koristele. Znaci dali i kolku imate vreme na raspolaganje za da mu zboruvate na deteto e klucen faktor koj moze da ve dovede ili do uspeh ili do propast.
Nemoze samo jas odluciv bidejki negde procitav deka e dobro da go ucam deteto jazici i aj sega na site jazici sto jas sum gi naucila vo zivotot ke mu zboram na detoto i ke imam vonderkind. Mislam sepak treba realno da se gleda na rabotite, i da se uci deteto ona sto mu e korisno vo momentot, a ne ona nie sto imame vo plan da napravime od naseto dete.
Za da se naucii bilo koj jazik, bilo od dete bilo od vozrasen e potrebno vreme jazikot da se slusa i realno gledano retko koj ima vreme da se posveti tolku pa ottuka doaga i do frustacii kaj decata.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.