Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Игри и занимации за детски забави

Игри и занимации за детски забави 08 Ное 2014 22:17 #252917

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Годинава решивме да правиме роденден дома и да ги поканиме сите деца од групата во градинка. Имате ли некои интересни идеи како да ги анимираме 2-2,5 часа?

Минатиот месец син ми беше кај другарче и останаа цели 4 часа, ама само 3-4 дечиња и родителите ги носеа и на игралиште, па правеа автобуси од картони..., но кај нас ќе бидат многу повеќе :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Игри и занимации за детски забави 09 Ное 2014 00:09 #252921

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Gledam, kje polni 5 godini, znaci pogolemki deca, i mnogu na broj, pa prvo moze da imate tematska zabava, primer nekoj omilen crtan ili lik i da imate takva torta, takvi kapi,maski, ukrasi.. Muzika zaedno so video spotovi, ako imate povrzete i mikrofon za karaoke, moze da organizirate natprevar vo tancuvanje od tipot povekje parovi, pa se gasi muzika i stolce sekogas za edno pomalku od parovite i koj nema da sedne ispagja, napravi ili poracaj vizuelno interesna hrana primer sendvici so faca od kecap, majonez, maslinki, jas gi imav prasinjata kifli, interesno aranzirano da gi zadrzi polasaat na masa. Isto ubavo i kje ostane za spomen, kupi hamer i site prisutni deca neka si ja nacrtaat rakata i da se potpisat, ili da napisat nekoja posveta po povod rodenenot za slavenikot, ili snimete mu video na koe sekoe dete kje kaze po nesto za da cestita, najdi na you tube nekoe video so cas po angliski kade bi dopolnuvale, povtoruvale zborovi, pesni ima dosta angliski, sigurno gi znaat, ili nekoja rabotilnica da pravat nesto od tafetpapir nekoja figura koja kje si ja ponesat doma... I pred se i samite deca, osobeno vo golem broj i samite se mastoviti kje si pronajdat samite zanimacija i igra. Srekjen da vi e rodendenot i ubavo da si pominete!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Игри и занимации за детски забави 09 Ное 2014 01:36 #252924

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Еднаш бевме на пиратски роденден. Секое дете доби пиратско, она за на око и некаква белегзика. За да се занимаваат децата имаше пронаоѓање на скриено богатство. Sekoe dete dobi svoja ispecatena mapa i gi sledese nasokite i си пронајдoa кесичкi со слатки. Супер се забавуваа.
Пињатата е секогаш интересна но со многу деца дома е малце опасно.
Тука не се обрнува многу внимание на јадењето а и бидејќи децата не се љубопитни многу околу нови вкусови најсигурно ти е да идеш со локални менија. Распрашај како поставуваат маса локалците за роденден.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 10 Ное 2014 12:59 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Игри и занимации за детски забави 11 Ное 2014 14:49 #252948

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Благодарам за идеите! Тука и така се дава подарок на сите деца што дошле, па може да им ги скријаме и да си ги бараат како пирати :). И идеата со музика и столчиња ми се допадна, а тоа со цртанје на рака дефинитивно ќе го направиме.

За храна нема многу да се ангажирам, зошто кај немам ни време, ни помош и како што кажа Cinnamon и овде не се обрнува толку внимание на јадењето. За овдешните деца обавезно колбавчиња (за појадок во градинка носат само колбас и без леб ги јадат :) ) и евентуално да испечам пица и раженчиња од овошје. Бидејќи ќе е пред новогодишните празници ќе направам и некои божиќни колачиња. Друго што ми падна на памет е да им дадам да ја украсат елката :).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Игри и занимации за детски забави 11 Ное 2014 16:33 #252952

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Polesno, pofino i pocisto ke ti bide so piratski tetovazi ako veke barate skrieno bogatstvo ;) Da, i tuka se dava malo kesice so igracka i slatki, nesto simbolicno, kako blagodaram za podarokot.

Edit: duri i za tortata nemoj mnogu da se angaziras. Rasprasaj se samo za eventualni alergii i pak nesto lokalno. Edno dete da rece ne sakam, pola nema da zemat torta, osobeno ako ne e po lokalen vkus. A sekogas mozes za zamena sladoled da posluzis, nema utka so sladoled ;)

Elka da krasat = HAOS. Mnogu deca se...
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 11 Ное 2014 16:37 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Игри и занимации за детски забави 11 Ное 2014 18:44 #252955

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
И тоа со сладоледот е одлична идеа :). Скоро сите се странци како нас:), од секаде ги има. Кој не јаде желатин, кој е вегетаријанец, па знам дека едно девојче е алергично на лактоза, кај ќе им погодам на сите :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Игри и занимации за детски забави 11 Ное 2014 20:56 #252957

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Sigurno ima da se najde se bez laktoza, duri i sladoled. Vo najlos slucaj ke najdes od onoj sto e praven so mleko od oves BLJAK.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Игри и занимации за детски забави 11 Ное 2014 21:45 #252958

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Zoja interesna igra koja ja igraat tuka e Pass the parcel, ima objasnuvanje kako se igra samo pobaraj na net.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Игри и занимации за детски забави 12 Ное 2014 00:02 #252959

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Cinnamon wrote:
Sigurno ima da se najde se bez laktoza, duri i sladoled. Vo najlos slucaj ke najdes od onoj sto e praven so mleko od oves BLJAK.

Да, јас за торта мислам дека е тешко. Сладолед ќе се најде секаков :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.