Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Пубертет

Пубертет 07 Мар 2013 16:16 #234305

• stamatovska
  • stamatovska's Avatar
  • new born
  • Теми: 17
  • Thank you received: 4
Jas ja otvaram ovaa tema..bidejki mojot sin e vo praviot moment so pubertet..reakciite negovi se malce podlosheni ts so vikanje,nerviranje..ama edno me cudi..koga jas zborovam i sakam da mu dokazam deka sum vo pravo,toj mene ne me ni slusha..no,ako tatko mu mu kaze neshto toj si cuti i go slusha..se nerviram sto e takov so mene a ne so tatko mu..no,ipak nemozam da recam deka ne me poshtuva pak si ima custvo..dali nekoj od vas minuva teskotii so decata sto vi se vo pubertet..????
Последна промена: 07 Мар 2013 16:50 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пубертет 12 Мар 2013 17:02 #234702

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4118
  • Thank you received: 3811
nie oficijalno ne sme vlezeni vo pubertet ama sme vo predpubertetska faza :mdf: i jas vekje nemam nervi. a doprva shto ne cheka...neznam shto kje se pravi. generalno e dobra, no imame loshi i dobri denovi. ponekogash e nepodnosliva, te plache za glupost, te se smee. znae da se razvika, da treska so vrati, ednash se spakuva, kje odela da zivee so baba i :ohmy:

so sestra i e ok, znae da ja podbutne ama nikogash ne krenala raka na nea. so drugarkite gledam deka ima ubav odnos, iako periodov im e turbulenten. vo faza se koga pochuvaat da se delat ili grupiraat, zoshto 6 devojchinja ( najblizok krug) teshko im odi. vo shkolo e dobra. sama uchi, pishuva domashni, ispolnuva aktivnosti na vreme.

jas imam pogolem avtoritet za razlika od mm, ama dobro e shto sme usoglaseni vo stavovite. a okolu slushanjeto, nas ni se sluchuva mnogu chesto da ne saka da prifati nashe mislenje ili stav, a ako i kaze nekoj drug od strana, togash e ok. pa posle prashuva, od kade vie znaete se?

najgolem problem imame so nestrplivosta, nervozta, toa shto e lesno izbuvliva i samokontrolata ne i bash najdobra strana. ama ovaa shkolska godina vekje gledame nekoe podobruvanje, verojatno rezultat na postojano zboruvanje po doma. se e vo granica na normala za nejzina vozrast i terame nekako.

megjutoa, sega pochuva so prashanja za koi mnogu se plasham kako da i odgovoram ili mislam deka seushte e rano. vchera sabajle me prashuvashe neshto za menstruacija i stignavme do kondomi i sex. prenoslivi bolesti. uf kolku e teshko da i objasnish, zoshto i jas neznam do kade e granicata.
vakvi prashanja ima sekojdnevno povrzani so se i seshto, i koga kje me vikne vo kujna, znam deka sleduva seansa. dobro e shto kazuva se i mnogu e otvorena so nas.
i to...
Последна промена: 12 Мар 2013 17:04 by Frenky.
Следниве корисници изразија благодарност: betavitevit

Ре: Пубертет 13 Мар 2013 16:41 #234794

• Mama Ane
  • Mama Ane's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 4990
  • Thank you received: 5193
Уф леле темава :crknav: И јас како Васе уште на почеток нерви ме фаќаат, а ехеее уште колку ќе тераме. Јас кога ја посматрам како се понаша си викам не не е можно јас вака да сум им правела на моите, а мајка ми ми вика: Чекај ова е само почеток :mdf: Трескањето врати, менување на расположение, се она знае, не е можно нешто ние да сме во право, се она нема што да облече, никој не ја разбира, сите ја нервираат, брат и постојано и смета (коса ми се крева кога ќе ми рече прибери си го син ти :) ) Изгледа нервозата е главно обележје на овој период
Ние вака отворено разговараме за се, устата пена ми фаќа со индиректни насоки што е во ред, а што не и молам бога барем пола од тоа што го збориме да го примени и послуша :aleluja: . Почна да излегува петок/сабота, па паметот цело време ми е со неа, па случајно и ние со мм се шетаме таму каде што знаеме дека е таа со друштвото :)
Уф знам само дека паника ме фаќа од периодот што следи...
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Следниве корисници изразија благодарност: eleonora

Ре: Пубертет 13 Мар 2013 17:41 #234802

• bart
  • bart's Avatar
  • senior
  • Теми: 2895
  • Thank you received: 1855
Ова „прибери си го син ти“ толку познато ми звучи :tupco:
За среќа, ние сме веќе на излез од пубертет, па веќе можам малце полесно да дишам. Додуша, уште има по малку бубачки, ама веќе подносливи (на моменти и не- ме вади од кожа), ама се издржува. Сите муабети за дрога, алкохол, дечковци, секс, кондоми итн се 1000.000 пати кажани, па ваљда нешто останало во глава. Уште да ја поднаучам да готви и спремна е за мажење :aham:
Сега е на ред ова второво...
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje

Ре: Пубертет 20 Мар 2013 17:44 #235348

• stamatovska
  • stamatovska's Avatar
  • new born
mislev deka maskite se poteshki od zenskite..no,kako sto citam stvarno zenskite se podramaticni...mojov ke se razdere ama znae na kogo..on pa obratno mi vika""priberisi ja kerkati""oti ke ja iskrsham..no,znae deka od tatko mu ne smee..ama a se nacekaat sami gotovo vojna..se tushira 5 pati na den..koga ke mu recam 'sto naprae be ja izvadi kozata od kapenje'toj mi veli pa moram'smrdam'..sto nema blage veze..ali,aj pubertet razbiram,se nerviram ali pokushavam da se smirim..povisok od mene je,ako go udram ke mi vrati nazad..znaci dojde vreme sto mozat decata da im vrakaat na roditelite..ne e kako porano,jas do den deneska imam poshtovanje sprema mojte,taka sto nikogash ne sum im vratila ili navredila ili tropanje vrati..itn..tatko mi samo sto ke me pogledneshe znaev kolku e saat..ne kazuvam bukvalno deka ce mi vrati,ama cim mi odgovara znaci moze i da vrati..ah,teski vreminja...

Ре: Пубертет 21 Мар 2013 04:46 #235373

• Octavia
  • Octavia's Avatar
  • toddler
  • Теми: 261
  • Thank you received: 205
Син ми има 11 години и си викав рано е за пубертет, ама од поодамна веќе е навлезен, барем по однесувањето. Имаше една претстава порано, па си цитирам од време на време една реплика „Треба нерви сајља (да, со љ ;) ). Нерви сајља и по некоја тупанѝца“ (со акцент на и) :laugh: И затоа што нормално една мака сама не иде, јас имам и некои здравствени проблеми што ме прават да се чувствувам како на rollercoaster од емоции, плус едно мало дете во „не“ фаза... и јас сум спремна да се пријавам за онаа мисијата за на Марс (бараа неодамна доброволци :) ). Или тоа или :molkata: ... И свесна сум дека е само почеток, може затоа сум исцрпена пред време. За тоа дека постојано е тој во право, дека има милион блесави кавги од типот „зошто мора секој ден ова или она...“, да не зборувам за предавања за правата на децата :kez: на што со цел памет следува мое предавање за обврските на децата :blink:, а за тоа време помалото прави се да го сврти вниманието кон себе, најчесто со нешто за кое што знае дека веднаш ќе те извади од памет да мора да го пренасочиш вниманието... :what:
p.s. Каде беше да не знае некој пријавувањето за мисијава на Марс?
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)

Ре: Пубертет 21 Мар 2013 05:04 #235379

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
  • Теми: 2792
  • Thank you received: 645
na temava uste malce ke doktoriram
uff kolku e tesko da se spravis so mojov tinejdzer doma , denovive mi se :ignore:
ke shvrknam :bes:

Oktavia i jas ke dojdam
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 21 Мар 2013 05:05 by Dolphin.

Ре: Пубертет 21 Мар 2013 11:37 #235416

• stamatovska
  • stamatovska's Avatar
  • new born
:hahaha: Na Mars...!!uf,raat ce bidemo aj i jas ce vi se pridruzam..ako ima takvo mesto,pa da se vratime koga ce porasna decava tamn pred zenidba... :hahaha: pa koga ce go prasaat sin mi kaj beshe be majka ti..NA MARS..site ce sakaat da ni se pridruzat...

Ре: Пубертет 13 Ное 2013 08:59 #245630

• Zvezdicka
  • Zvezdicka's Avatar
  • senior
  • bow down you mortals ... She is here....
  • Теми: 1190
  • Thank you received: 616
Zdravo mamicki :) Jas ne znaev kaj da go smestam prasanjevo pa ke go tutnam tuka posto pak nekako e vo vrska so pubertetlijka :)
Znaci mi treba sovet sto bi bilo soodveten podarok za devojce od 12 godini? Ne sakam da podaruvam gluposti pa bi ve prasala za sover i predlog :)

Ajde pred da otidete site na mars.. malku pomos :) .. moze?

Ре: Пубертет 13 Ное 2013 09:36 #245632

• anusska
  • anusska's Avatar
  • senior
  • Теми: 1170
  • Thank you received: 457
Ејј Ѕвездичка, за девојче е лесно. Можеш било што да купиш, за девојче - од ништо никогаш доста :)... Еве неколку работи кои први ми паѓаат на памет:

-марама
-шал,капа,раквици
-некоја ташничка/новчаниче/ранче, зависи од интересите на детето, ако спортува може и некоја торбичка за на спорт
-интересни топлинчиња за по дома
-убави пижамки
-друштвена игра ако игра со друштвото (еве овие моиве на пример, не се баш многу по игирите)
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***

Ре: Пубертет 13 Ное 2013 18:47 #245642

• Zvezdicka
  • Zvezdicka's Avatar
  • senior
  • bow down you mortals ... She is here....
  • Теми: 1190
  • Thank you received: 616
Fala Anusska
Devojceto e kako tvoeto postaro - 2 meseca e pomala. Ne ja poznavam seuste no ke se zapoznaeme idnata nedela. Jas i mm sme i sponzori taa zivee vo dom za deca bez roditeli taka da situacijata e malku cudna no se nadevam deka nema da zabrljam nesto :)

Ре: Пубертет 14 Ное 2013 03:31 #245644

• anusska
  • anusska's Avatar
  • senior
  • Теми: 1170
  • Thank you received: 457
Кај девојче не може да се згреши, јас имам проблем со машките. И убава козметика на таа возраст веќе доаѓа предвид, па и некое парфемче... Е сега бидејќи не го познаваш девојчето малку е незгодно - но во ваква ситуација кој ја опишуваш, а и имајќи на ум дека навистина се трудиш - сигурно нема да згрешиш. :)
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
Следниве корисници изразија благодарност: Zvezdicka

Ре: Пубертет 13 Мар 2015 15:45 #253865

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7902
  • Thank you received: 5649
Читајќи ги изјавите на мајкиве погоре кои искусиле веќе пубертет со децата, можам да заклучам дека почнуваат кај нас хормоните да вријат :D . од трескање со врати, бунтување, лутење и спротивставување, до карање, па и лупање по маса кај баба му. :blink:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...

Ре: Пубертет 17 Мар 2015 12:41 #253887

• Cinnamon
  • Cinnamon's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 2979
  • Thank you received: 1370
Oho, welcome to the club :D Petar treska vrati sega i se buntuva no ne od pubertet, nego od tvrdoglavost. Buntovnickata faza na Jana i pomina, mozebi sleduva posle druga ama sega za sega ja interesira samo obleka, telefonot, lakirani nokti i obetki. Skoloto i e dosadno, baletot i e veke dosaden...ke bide interesno.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3

Најново на форумот

• No posts to display.