Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Избор на спорт за деца

Ре: Избор на спорт за деца 07 Ное 2012 12:29 #220389

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
mence wrote:
Imam 4 godisen sin i sakam da go aktiviram vo nekoja spotska aktivnost. Nekoja idea i preporaka vo blizina na opstina Aerodrom.
Nie odime na tenis vo tk as vo aerodrom ,mozete i vie so toa da pocnete no ke treba da prasate koja e minimalnata vozrast za pocetok so toj sport mislam deka bese 4 ili 5 god,nie pocnave od 5.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 21 Ное 2013 20:53 #246019

 • Lile
 • Lile's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 1
 • Карма: 5
Здраво мамички.Син ми има 5 години и многу сака да оди на гимнастика,многу е темпераментен полн со енергија и мислам дека овој спорт ке му одговара одлично.Но...по разговорите со луѓе од мојата околина некако сум во дилема,сите ми викаат да не го носам на гимнастика затоа што ќе има проблем со висината???( ќе има убаво мускулесто тело но ке му се скрати од висината...гимнастичарите останувале по ниски) Што мислите вие за ова?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 22 Ное 2013 05:07 #246026

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Moja prva bratucedka trenirase gimnastika i toa seriozno. Ima 180 cm. taka da .....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Lile

Ре: Избор на спорт за деца 22 Ное 2013 07:20 #246030

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Visinata se nasleduva genetski. nit moze da se skrati nit da se zgolemi ako se zanimavas so nekoj sport.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 22 Ное 2013 07:57 #246034

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
И јас не верувам дека спортот може да ја потисне генетиката за растење. Единствно може да влијае позитивно на физичкиот развој, да се зацврсти мускулатурата, па дури и да довдеде до истегнување (односно евентуално да додае неко сантиметарче). Исто така колку ќе влијае спортската активност на обликувањето на телото зависи и од честотата на негово пркатикување. Поголемиот дел од децата само рекретаивно се занимаваат со некој спорт - така што не би очекувала некои драстични трансформации.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 22 Ное 2013 08:08 #246035

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас мислам дека поуспешните гимнастичари се оние кои се пониски со раст, имаат подобри предиспозиции за тој спорт, ама не дека од вежбање гимнастика остануваат ниски. Како за кошарка што е пожелно да си висок нели.

И ние сме во фаза кога размислуваме да го пратиме на некој спорт малиот, ама прашањето е кој. Јас би сакала со пливање да се ангажира, тоа ми е некако најприродно, а помалку ги сакам групните спортови. Него да го прашаш сака се што вклучува трчање и скокање и јазлење :).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 22 Ное 2013 08:19 #246039

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Zoja wrote:
Јас мислам дека поуспешните гимнастичари се оние кои се пониски со раст, имаат подобри предиспозиции за тој спорт, ама не дека од вежбање гимнастика остануваат ниски. Како за кошарка што е пожелно да си висок нели.

баш така :)
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 27 Ное 2013 03:29 #246302

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Devojkata kaj koja sto vezbam aerobic (vo gimnazija N.Karev vo Karpos) ima grupi za deca. Sto tocno I kako se vezba ne znam no onie koi gi interesira mozam da im dadam brojce. Inaku moze da ja najdete na FB stranata Аеробик и пилатес Кети Фит

Inaku po povod pogornite komentari, devojkata e poranesen sampion po gimnastika na nivo na Makedonija I e visoka 175cm, pa sega videte vie :poimnemam:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 20 Авг 2014 12:40 #252019

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Само што го запишавме Петар на хокеј. Ќе биде еден од најголемите во група, но сигуно најлошо знае да се лизга на лизгалки :kez: Нека троши енергија сезонава
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 20 Авг 2014 13:21 #252023

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Nie se pronajdovme vo Akademijata za samoodbrana. Prezadovolna sum od rabotata na trenjerot so decata. Odime veke 7-8 meseci, deteto mi e smeneto veke. Ima muskulcinja, rasirena e vo ramenata, na masa sedi puska ispravena. Sega pocnaa so vezbi za stomakot i gledam i toa poleka poleka zacvrstuva.
Plus imaat i meditaciski vezbi po nekolku minutki, razgovaraat kako da se spravuvaat vo dadeni situacii, im deli soveti za ishrana.
Za mene e poln pogodok.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 20 Авг 2014 13:40 #252025

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Синко е во школските месеци на кошарка, летните месеци на пливање. Минатата година пробав и во текот на школска година да го носам на пливање, ама беше многу напорно. Ќе видам годинава како ќе се организираме.

Сега и ќерка ми бара да оди на базен, па бевме 2 пати и е презадоволна. Да ги носам двајцата заедно ми е полн погодок.
Последна промена: 20 Авг 2014 13:48 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 20 Авг 2014 13:49 #252027

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ne dopisav .. znaci ne rabotat konkretno borecka vestina, tuku odredeni raboti samo. Pravilen stav na nozete za stabilnost, pravilna rabota so racete, pravilno udiranje za da ne se povredat, pravilno pagjanje i da ne redam.
I se' toa e so igra. Na brzinata rabotat so "tepanje komarci" na primer :) Rakavica za udari ja mesti pred niv i gi ceka sek-dve. Ako ne udri vika - izbega komarecot :) i odi kaj dr. dete. Znaci se e so igra, zabavno, balansirano.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 20 Авг 2014 13:57 #252028

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie se zapisavme na plivanje i pocnuvame vo Septemvri. Uziva vo voda, saka da pliva zatoa prvo se odlucivme za toa. Plus ke bide i nasa nedelna aktivnost, koga ke go odneseme, nie ke plivame dodeka ne zavrsi toj so casot i zatoa se odlucivme da odi vo nedela.
Toj sakase i fudbal, kupivme i dres, ama se plasam da ne mu dojde naporno 2 sporta naednas. Za fudbalot najverojatno ke pocekame.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 25 Авг 2014 15:30 #252083

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Nie planirame od septemvri ednas nedelno i plivanje za Nikola. rekreativno. sam nauci da pliva na odmor, ama sakal da nauci poveke. mada prvo ke vidime kako ke bide so obvrski so karateto. vo maj polozi za zelen pojas i pocnuva so treninzi od vtori septemvri.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 26 Авг 2014 12:59 #252091

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Im zaviduvam na site sto imaat moznosti decata da gi nosat na razni sportovi. Kaj nas vo kasabava izborot e ocaen, rado bi go nosela na plivanje, ama mislam deka patot do Skopje bi ni odzemal dosta vreme
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 02 Сеп 2014 16:31 #252193

 • mami29*
 • mami29*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
И син ми оди на пливање веќе втор месец и најбитно е што со голем кеф сака да оди, едвај чека да почне часот.
Ex. mami29
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 12 Сеп 2014 22:31 #252396

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie isto se zapisavme na Kickbox. Slicno na ona sto go opisa Thatcher ke vezbaat samoodbrana, samokontrola, disciplina. Denes go imase prviot cas, bese kako proba, pa resivme da go zapisime.
Znaci sega vo petok odime na kickbox, a vo nedela na plivanje. Dovolna sport zasega :crknav:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 13 Сеп 2014 09:29 #252399

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Ќеρκа ми до лани одеше на κρеативни танци, а ова година посаκа да оди на уметничκо лизгање. Почнавме вчеρа, ама ми изгледа доста напоρно зашто е 4 патинеделно.

Има ли неκое детенце на фоρумот што одело на уметничκо лизгање?

Бидејќи е во СΡЦ Боρис Тρајκовсκи највеρојатно ќе одиме на пливање еднаш неделно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 13 Сеп 2014 20:09 #252410

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
За пливањето - мислев на остатокот од фамилијата додека девојката вежба.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 14 Сеп 2014 21:27 #252420

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
I nie taka pravime Annabel dodeka maliot ima cas po plivanje jas i mm plivame vo golemiot bazen i uzivame vo dzakuzi, koga ke zavrsi ni se pridruzuva i prodolzuvame uste malku, toj da se spusta po tobogan i sl. i za rekreacija pesacime nakaj doma plus :crknav:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 14 Сеп 2014 23:04 #252424

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Uffff, toa znaci 3-4h da se potrodsat. Epten mnogu vreme mi bega popladne :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 29 Сеп 2014 17:20 #252593

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
:hello:
Има ли некој да оди на гимнастика? Имаме желба да пробаме :) Не верувам дека ќе стане некој гимнастичар од нас, ама за правилно држење на телото е мислам закон.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 30 Сеп 2014 13:34 #252604

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Мојата помала ќеркичка оди на ритмичка гимнастика во Борист Трајковски, а имам пријатели чии една ќерка оди на класична (повеќе спортска) гимнастика во Партизан. Малово мое е задоволно од каде што оди. Според мене имаат убави вежби, вежбаат без и со реквизити - хулахоп, јаже, топка и лента. Овој вид на гимнастика е за девојчиња, а другиот е unisex :D. Пријателиве се исто така задоволни од активностите во рамки на нивниот спорт. Мислам дека и едниот и другиот вид се добри за убаво држење на телото, за малку растегнување и зајакнување на мускулатурата.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Maja

Ре: Избор на спорт за деца 30 Сеп 2014 23:33 #252618

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Tnx Anuska :kiss: Znaes li koj Partizan park ili Karpos? Vtoriot bi ni bil epten ujgun :cica:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Избор на спорт за деца 01 Окт 2014 10:59 #252620

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Maja wrote:
Tnx Anuska :kiss: Znaes li koj Partizan park ili Karpos? Vtoriot bi ni bil epten ujgun :cica:

Не сум сигурна за ова, ама ќе прашам :).
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.