Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Скриени пораки во цртаните и песните?!?

Ре: Песни, кои се штетни за децата! 09 Фев 2012 05:38 #179192

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Perduvche wrote:
p.s Sekoj neka pomisli kakvi bea pesnite pred 10,20,30 godini a kako se se odviva sega pa i vo idninata i kakov se primer i imidz se dava i na sto se ucat nasite deca .
А пред 30 години немало самоубства, разводи, прељуби...?
Пред 150 години не постоеле ни телевизијата ни радиото, па пак имало и криминал, и разводи и запоставување од родителите, и сите патолошки појави кои постојат денес. Кај ли го научиле луѓето ова во тоа време?
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, lela, blair waldorf

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 09 Фев 2012 05:49 #179197

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
E bas super sto je Perduvche dosla, da nam malo proradi adrenalin, da se ugrejemo na ovu zimocu, kod mene jutros -24 stepena..:laugh:


Zla je bilo uvek i uvek ce ga biti, nema to veze sa cika Diznijem..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky, bubamara, Majsi, Nataly, sole and this user have 2 others thankyou

Ре: Песни, кои се штетни за децата! 09 Фев 2012 05:51 #179200

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Оваа теорија за ертотски моменти во дизниевите цртани очигледно ја развил некој што не бил сексуално задоволен и почнал во се околу себе да гледа еротски моменти, па дури и во цртаните, да не речам, можеби се работи за педофил. Ваква теорија на заговор до сега не сум сретнала.

Можеби повеќе треба да внимаваме какви цртани гледаат нашите деца од аспект на тоа што е за нив посфатливо...на пример - убиства, крв, тепање и слично...

Еве еден личен мој пример: пред 2 години Ива ми рече дека и она како спајдермен ќе скокала од зграда на зграда низ прозор...Последица, постојано од тогаш се тресам дали прозорците се затворени...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, ZZ, forumce

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 09 Фев 2012 05:55 #179202

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Леле ја читам дискусијава и се чудам, дали до мене е или до Пердувче.Сe прашувам чудно ли е тоа што кога го гледав Кралот Лав,во случајов како лежи, го гледав лавот и бев сконцентрирана на тоа што е поентата со тој момент,што во принцип гледаат и децата,или дали постои нешто било каде околу него на екранот што би значело трагедија, непоправлива последица врз психичкиот развој на моето дете :wtf: :wtf: Мислам ...
Незнам како само очекуваш децата да имаат последици од овие работи , кога ЈАС, признавам, истите не ги забележувам, а гледам цртани и ден денес.
Значи колку и да има нешто такво по цртаните, просто е немриметливо, бар за оној што кога гледа цртан, гледа цртан.Е сега ако си седнал да бараш влакно во јајцето ќе го најдеш па незнам што да е,ама не ја сфаќам поентата, да се труеш сам, па после и тие околу тебе со нонсенс работи.
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
The administrator has disabled public write access.

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 09 Фев 2012 06:03 #179209

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Sreka sto decata ne se perverzni i ne gi gladaat rabotite taka kako sto gi gledaat nekoi IZOPACENI umovi
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 09 Фев 2012 06:04 #179211

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Perduvce, izvini no samo edno me interesira: kolku godini imas? Ova me interesira so koj crtani si rastena ti, sto ti pustale tvoite da gledas? So koj pesni si rastena.....na koja pesna ti padnal prviot baknez, koja pesna ti budi ubavi sekavanja za prvata ljubov na primer?
Mnogu me interesira sto slusas privatno od muzika i dali voopsto slusas pesni i gledas TV?
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 09 Фев 2012 06:08 #179214

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
А бе луѓе, да ви кажам право ја малце се подзамислив. Додуша, кога сакам да мислам ја земам главата на мм на заем, мислам, мислам, па му ја враќам.
Еве, ја знаете онаа песна „Зелката има кошули триста“. Колку е уствари тоа сексуална песна. Ја замислувам зелката како во стил на Ким Бесинџер во „9 и пол недели“ изведува некој стриптиз, фрла кошула по кошула, додека не остане скроз гола, и плеше, плешеее...
А, приказната за ловецот и зајакот во шумата? Според Фројд пушката на ловецот не е пушка него е пенис (која случајност чак и на иста буква почнуваат двата збора), зајчето не е зајче него е некоја згодна женска, а шумата е....ја сигурно одлепив од музиката од 80-тите и 90-тите...
Фала ти Пердувче што ме просветли :roll: Од сега на децата по дома само вести ќе им пуштам да гледаат.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 09 Фев 2012 06:11 by bart.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Zvezdicka, bubamara, Majsi, mama and this user have 11 others thankyou

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 09 Фев 2012 06:18 #179217

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Ne znam kolku sum kompetentna da zboruvam za segasnive decinja, no zatoa eve kje kazam za sebe.
Mene Malata sirena mi e omileniot crtan film, i sum go gledala sigurno 10000000 pati. Ni kako devojce, ni kako devojka nitu pak sega kako zena koja sekako deka znae sto e falusen simbol, vo nitu eden moment ne sum primetila deka kulata na dvorecot licela na ... (sega blagodarenie na Perduvche sto me prosvetli samo tamu kje gledam :) )
Veruvam dlaboko, deka na decinjata pa i pogolemite ni na kraj pamet ne im e da zaprimetuvaat takvi gluposti koga mozat mnogu drugi poucni raboti da naucat od celata taa prikazna.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, sole

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 09 Фев 2012 06:51 #179225

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Па добро бре луѓе, ликови од типот на пердувче се нормални за секој форум, не се возбудувајте толку. Тоа е начин да се испразни некоја фрустрација која се акумулира, не може во РЖ, тука е анонимна и може да каже се што сака.

Јас за вечер ја спремам Зелката има кошули 300, Барт ми ги отвори очите :lol:
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 09 Фев 2012 06:53 by MamaMaja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bart

Ре: Песни, кои се штетни за децата! 09 Фев 2012 07:04 #179236

 • blair waldorf
 • blair waldorf's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 284
 • Thank you received: 89
 • Карма: 1
bubamara wrote:
Ние како родители секако дека не смееме да дозволиме на пример децата наши да гледаат Долина на волците, (за жал многу родители им дозволиле на своите мали деца да ја пратат), ама да се бара оган и онаму кај што нема за мене е..смешно.
За крај, ме интересира кое е решението?
Да не им даваме да гледаат никакви цртани?

Јас ќе се надоврзам на муабетов на бубамара.

Значи јас бев зависна од цртани. 100 пати сум го гледала Лајан кинг, малата сирена, и сите други и никогаш не сум видела никаква перверзија, ниту пак зборот SEX.

А ти Пердувче се кладам дека не си го видела ни пенисот ни зборот секс, туку си нашла некоја статија (која патем речено е веќе стара вест) и сега тука сите ги убадуваш и секој што ќе има разлино мислење од тебе го наврадуваш.

Не навлегувам во твоето ниво на култура (штом се возбудуваш и ги навредуваш оние мислења кои се спротивни од твоето), бидејќи не ми е тоа намерата, туку како и бубамара сакам да те прашам дали ги гледаш сите оние турски,индиски и Ш-класни и за мене малоумни синхронизирани серии што се даваат на тв?

Си помислила ли каква порака шират и врежуваат во паметот на некое невино малолетно детенце.
Во таа Долина на волците кога и ја фатам додека шетам низ каналиве има пукање, колење и дерење. Во другите не ни знам што се случува само гледам дека и тие имаа многу „скриени“ пораки.

И на крајот што да гледаат моите деца? Како што рече bart, само вести ќе се гледаат по дома. И тоа од 19 додека не легнат дур не ги научат на памет :rofl:
bebe82
Последна промена: 09 Фев 2012 07:09 by blair waldorf.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara, bart

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 09 Фев 2012 07:19 #179244

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
MamaMaja wrote:
Јас за вечер ја спремам Зелката има кошули 300, Барт ми ги отвори очите :lol:

Не ми ја кради идејата. Ја веќе спремив кореографија, уште кисела зелка да земам од подрум заради аромата, не за друго. Тоа бил добар афродизијак, така ми кажа чичко доктор.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, blair waldorf, Mami-Anje

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 09 Фев 2012 07:57 #179257

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Нешто тежок период ме фати, па немам многу време да се вклучувам тука, али ете сега морав, бидејќи инаку како гостин не можев да ги видам сликите B) Мислам..што знам, ја не сум ги приметила деталиве во цртаниве филмови, а тешко дека и мој Никола ги приметил. Ако вака ги поставиме работите, дека во се има некоја порака која не е убава за перцепирање од страна на нашето дете/деца, тешко дека било што ќе гледаат/слушаат на тв/радио итд. Сум за селекција во она што помладите го гледаат, но конкретно, за овие слики/цртани филмови не гледам дека некако лошо влијаат..како што и други кажаа веќе, и јас сум израснала со повеќето од нив, и ете...не гледам дека некако негативно влијаеле на мојот развиток :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 09 Фев 2012 08:11 #179264

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Еве и јас да пишам на темава. Единствено објаснување е т.н. 25ти фрејм, којшто е познат кај филмаџиите. Всушност, за 1 секунда на филм, потребни за 24 кадри (лаички, човечкото око толку може да регистрира). Се‘ што е повеќе од тоа, не можеме да го видиме, но мозокот го регистрира. Во тоа е штосот со рекламите кои ги споменавте погоре. Помеѓу наивните 24 кадри се вметнува еден со поинаква содржина којшто создава некаква „зависност“, и ве тера повторно да ја гледате рекламата. Е сега, се трудам да го поврзам тоа со цртаните. Нам како на возрасни познат ни е поимот еротика, порно, итн. Децата поим немаат што воопшто би значело тоа (или можеби имаат?!). Би требало некој психолог стручно да објасни кога кај децата се развива сексуалноста, дали таквите кадри би го предизвикале несвесно она што би го предизвикало кај возрасните? :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 10 Фев 2012 11:04 #179687

 • Perduvche
 • Perduvche's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 37
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
A sto toa pravi spiderman so rakata toa e simbol na sto??? Posto na forumov ima mnogu naucnici so isklucok na poedinci koi sto se patem seznajkovci nea objasnat ako znaat !!!
Vo vtorata slika videte idelopokloncite na kogo mu se poklonuvaat i pak znakot so rakata,a da ne navleguvam sto znaci samiot zbor da "MU SE POKLONUVAS NA NEKOJ" i ova e montaza neli???:muahaha: epa dragi moi se dodeka se prepirate i nesakata da poglednete naokolu,podlaboko veruvajte,sabotirajte...


Модерната наука се покажа дека човечкиот ум е составен од два дела. Овие делови се викаат: свесни на умот-свеста и потсвеста умот, потсвеста.

Свесни на умот или свест: на филтерот е реалноста на вашиот мозок. Тој е одговорен за рационално размислување, логично објаснување, откривањето на вистината и свесни одлуки. Тоа е вашето искуство на реалноста. Вашата волја е ставен во овој дел на умот.

Потсвест или потсвеста: емоционалната дел, и тој го прави повеќе од 90% на умот.
. Главната задача и главен приоритет е опстанокот на твојата потсвест. Потсвеста врши својата задача, така што вашето тело се прилагодува на она што мисли дека е реалност. Без свесниот ум, кој дава објаснување на твојата потсвест не знае што е реалност, она што е вистина, а што е бајка.
I zakraj umesto bez vrska da pisuvas i navreduvas( se znae na koj se odnesuva ova) procitaj ja knigava moze nesto ke naucis!
Атачменти:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 10 Фев 2012 11:10 #179689

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Кога го видов папава косата ми се крена, не е баш негов „најубав“ момент мора да признаам....не знам потсвеста што ми вели, ама свеста ми вика да дувам и да бегам :muahaha:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 10 Фев 2012 11:10 #179690

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Perduvce, ke te zamolam za ponataka da se odlucis za koristenje kirilica ili latinica vo tvoite postovi...ti blagodaram.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 10 Фев 2012 11:14 #179692

 • Perduvche
 • Perduvche's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 37
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
Sekako ke se potrudam!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 10 Фев 2012 11:20 #179697

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Има ли доктор у близина? (за мене, мислам)

За Спајдермен ќе го прашам син ми- он знае повеќе, као иден доктор на науки, љуби га мајка.

А, сега испадна дека и Папата е Сатана, или што?

А, пердувче ова последново дека се знае за кој се однесува, молим те појасни го, мислам дека многумина ќе се препознаат во тоа, па да не се караме меѓу себе.
И баш ти фала што се уклучи пак во муабетот, вака е поинтересно :)
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 10 Фев 2012 11:37 #179703

 • Perduvche
 • Perduvche's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 37
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
bart normalno deka e poineresno,taman rabota forumov da go koristime za karanje NIKAKO!
Inaku za da bides na vrvot moras da bides vo krugot na masonerijata!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bart

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 10 Фев 2012 12:19 #179724

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Аааа, демек Папава и Спајдермен се масони? Не ми клекна. Ај за Папава и да посумњав, ама ни на крај памет не ми беше дека и Спајдермен се плеткал со тие работи. А, зашто па масоните се лоши? Имам читано дека многу видни фацки биле масони.
Него, кажи ми, дали на децава смеам да им пуштам да го гледаат Тракторот Том? Знаеш, кога го загледав последниот пат приметив дека на него има знак на мерцедес. Да не е и тоа некој сатански симбол што сакаат да ни го подметнат, скраја да е? Мене така ми личи. Дури сега се размислувам дали да го купам тој мерцедесот од комшијата, ефтино ми го нуди, може заради тоа, или да си останам со стариот 101. Таму нема никаков знак, освен една петокрака од на Тито времето, ама ќе ја изгребам со нокт- што е сигурно, сигурно е.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 10 Фев 2012 12:27 by bart.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Скриени пораки во цртаните и песните?!? 10 Фев 2012 13:16 #179737

 • Perduvche
 • Perduvche's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 37
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
Sto e so ovoj konstanten cinizam g-go Bart ako sakas da komentiras komentiraj na normalen nacin
i ako mislis deka zivees vo idealen svet treba uste mnogu da ti kleknuva.

ke se vozdrazam od ponatamosen komentar po odnos na komentarite na g-ga Bart

Vozdra
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.