Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Водење за раче

Водење за раче 25 Авг 2011 06:09 #150132

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Сабајле надвор еден комшија му рече на Алексеј - ти машко си или женско што си ја фатил мајка ти за рака. Јас :ces:
Каква врска има полот на детето? Пре би рекла дека возраста е поважна отколку полот.
Ние се водиме за раче, не секогаш затоа што Алексеј е прилично разбран и послушен ама покрај улица кога одиме или ја поминуваме, обавезно. По коментарот на комшијава гледам дека некои луѓе имаат поинакви сфаќања за тоа.

Какво е вашето мислење?
Има ли врска машко/женско дете, и до која возраст ги држите децата за раче кога сте надвор од дома? Или, до која возраст сметате дека е потребно да ги водиме така?
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 25 Авг 2011 06:15 #150133

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
ајде поголема глупост од ова немам слушнато :wtf: па нормално кога е мало дете ќе го носиш за рака, а дали е машко или женско не знам што менува. За до која возраст сметам дека е потребно да се води за раче, барем до кај 5 години, ама не мислам дека треба да има некој репер.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Водење за раче 25 Авг 2011 06:21 #150136

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ајдееееееееееееее, навистина глупости трескаат луѓево. Па како нема да го водам за раче. Мојот знае доста да се инаети многу сака да оди сам, ама кога ќе види повеќе луѓе одма доаѓа и сам ти подава раче или ако сака да ти покаже каде да го однесеш ме фаќа и тој ме води. За возраст исто не сметам дека има граници, може е смешно, ама ако сум со татко ми, мислам и сега му доаѓа кога поминуваме улица да ме фати за рака, ама некако поминува со држење над лактот:laugh:
Последна промена: 25 Авг 2011 06:21 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Водење за раче 25 Авг 2011 06:25 #150137

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Jas isto ja fakam Damjana za raka stom mineme preku ulica ili bilo kade kaj so ima vozila, tocaci i slicno. A taa stom vidi cistina, odma se pusta i saka sama da odi. Ne ja ogranicuvam ako ima uslovi da odi sama, sakam da bide samostojna. Ama deka bilo masko i ne trebalo da se faka za raka :nc: Takvi muabeti i ne registriram.

E sega sum bila svedok koga majkata zaradi svojata griza i strav go plasi i deteto. I toa dete se oseka nesigurno, ne saka da se otpusti od raka nikako ... toa ne go poddrzuvam. Se vo granici na normalnoto.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Водење за раче 25 Авг 2011 06:52 #150143

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Никогаш не сум размислувала за ова, еве баш сега се мислам кога и како се држиме за раче :). Ги водам двајцата за раце кога сметам дека е потребно. Сега нормално малово повеќе, а големава посебно ме радува сама кога изразува желба да се водиме за рака :love:
Полот нема никаква врска со ова, жива глупост..
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 25 Авг 2011 07:12 #150147

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
И ние се водиме за рака кога одиме преку улица или во гужва, како на пример кога бевме во Охрид во таа турканица нема сигурно да го оставам само, да ми се изгуби или некој да го фати за рака и да го одвлечка.

А вака кога се шетаме, знае самиот до каде смее, до каде не, т.е внимателен е, па си оди пред нас или покрај нас, а не мора за рака да се водиме.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 25 Авг 2011 09:07 #150181

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
- ти машко си или женско што си ја фатил мајка ти за рака.

Eve ova e oficijalno najglupavata izjava shto sum ja slushnala mesecov!
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 26 Авг 2011 03:23 #150326

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Ние си се држиме за раце, и тоа многу често мм за едната рака јас за другата го држам Андреј и така шетаме. Кога е гужва или кога поминуваме улица обавезно се држиме за рака. Ама Андреј сака и сам да си оди, и да трчка, па затоа секогаш кога е тоа можно, го оставаме. Скоро секоја вечер шетаме низ Лептокарија, каде тој хара сам, ама а се направи поголема гужва одма го фаќаме за рака.
А тоа машко е или женско, нели, нема врска. Дете си е дете и треба да внимаваш на него.
До кога ќе се држиме за раце додека одиме, навистина незнам, ама сигурно докај 5-6 години, обавезно ќе го држам за рака додека поминуваме улица или сме во гужва. А каква што ме дал господ, може и до подоцна)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 26 Авг 2011 03:50 #150338

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Zoja wrote:
ако сум со татко ми, мислам и сега му доаѓа кога поминуваме улица да ме фати за рака, ама некако поминува со држење над лактот:laugh:
:laugh: Исто. А јас кога сум сестрите, ги фаќам за рака или околу половината, рамениците кога поминуваме улица. :laugh:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 26 Авг 2011 03:56 #150342

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
I nie uste si se drzime za raka. Vo posledno vreme znae i da mi kaze deka nemora da se drzime bidejki toj veke bil golem, no jas nekako insistiram barem vo guzvi da sme za raka, a za preminuvanje ulica nema nikakov kompromis, mora da se drzime za raka
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 26 Авг 2011 05:45 #150378

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Да да...си одиме раче под раче со синко...посебно при преминување на улица, тоа нормално. Кога сака да трча сам, си трча..особено кога сме во парк или некаде каде што има широчина, а малку возила. До кога ќе си одиме раче под раче? Додека сака да ме држи :zelen: и не ми рече - ај ма мамо не ме срами веќе... :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 27 Авг 2011 04:53 #150530

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Моите внуки се веќе големи, имаат 11 и 8 години па сеуште САМИ сакаат да се држиме за рака кога одиме... Не од страв или нешто, него сакаат блискост.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 30 Сеп 2012 13:17 #215697

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Seuste se vodime za raka, ne deka jas i vikam daj mi raka, sama go pruza rceto stom izlezeme od doma. Ne e plaslivka, tuku ednostavno seuste ja imame taa navika, a jas sum srekna poradi toa.
E sega do koga treba da se drzime, pa mislam deka nema nekoja granica ova, do koga sakame do togas :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 13 Мар 2015 15:47 #253866

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Cica-mica, gotova je prica.... nema veke vodenje so mama za raka, skoro dve godini nanazad. nekogas po navika ke pruzam raka da go fatam dodeka setame niz grad, ama mi se izmolknuva... :(
si raste deteto
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 25 Мар 2015 22:38 #253919

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie uste se drzime za race odi vo skolo veke ama pretezno taka si se setame :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Водење за раче 28 Мар 2015 11:57 #253940

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
И јас си ги шетам уште за ρаκа, не сеκогаш ама ми е убаво да си ги дρжам за ρачиња
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот