Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Прематурна ретинопатија

Прематурна ретинопатија 21 Окт 2011 19:01 #160608

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Бебињата кои се дојдени на светот како предвремено родени бебиња може да имаат голем број здравствени проблеми, вклучувајќи го и проблемот со видот. Недоволно развиената ретина кратко време по раѓањето може да биде оштетена, а набрзо потоа и децата го губат видот.

Прематурната ретинопатија е релативно нова болест на предвремено родените бебиња. Имено, при предвременото породување, во последно време голем дел од овие бебиња успеваат да преживеат, но исто така голем процент од овие бебиња имаат прематурна ретинопатија. Така, радоста на лекарите за зголмената стапка на преживеани деца кои се предвремено родени ја засенува фактот дека многу од овие деца остануваат слепи.

Оваа болест е една од најчестите причини за слепило на децата. На пример,во САД поради компликации на болеста се јавуваат годишно 500 до 600 нови случаи на слепи лица. Кога децата се родени со тежина помала од 1250 грама болест се јавува во 60 отсто од случаите, а 12 отсто од нив треба да се земаат терапија.

Од суштинско значење е болеста се открие во првите денови по раѓањето, бидејќи болеста се појавува во првите три, четири или пет недели од животот. За жал, често нашите деца доаѓаат со напреден степен на болеста, а потоа се бара хируршка интервенција.
Последна промена: 22 Окт 2011 15:47 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прематурна ретинопатија 22 Окт 2011 16:46 #160710

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Sanja wrote:
Недоволно развиената ретина кратко време по раѓањето може да биде оштетена, а набрзо потоа и децата го губат видот.

Премногу е силно да се каже ова. Ретинопатијата, доколку не дај боже се развие, може да биде во различни стадиуми, од кои некои успешно се лекуваат и не мора да водат кон слепило.
Sanja wrote:
Прематурната ретинопатија е релативно нова болест на предвремено родените бебиња.

Болеста не е нова, туку зголемени се случаевите, заради тоа што и самата го кажа - стапката на преживување на прематурни дечиња е зголемена.

Мислам дека вреди да се спомене дека медицината има отидено напред и во спречувањето на развивање ретинопатија преку правилно дозирање на кислородот на новороденчињата додека се во инкубатор (примањето кислород е еден од главните фактори за развивање ретинопатија). Е сега не се сеќавам на точните статистики, колкав бил % на дечиња што ја развиле болеста во 40ти наспроти денес. Знам дека Стиви Вондер така има ослепено.
Последна промена: 22 Окт 2011 16:47 by Зока.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прематурна ретинопатија 22 Окт 2011 16:56 #160712

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Ваква дијагноза има детето на мој пријател. Бебето се роди во 25 гестациска недела и според докторите имаше многу мали шанси да преживее. После два месеци лежење во инкубатор (на ГАК) почна да качува на тежина и сите витални органи да работат самостојно.
И таман се израдуваа дома, следниот ден следеше веста за ретинопатија во развојна фаза, за што е потребна итна операција, според докторите секој час беше драгоцен. Мораа да заминат за Турција со бебе од едвај 1кг.
Се оперираа, па после следеа неколку контроли и сега детото е веќе потпораснато и видот е стабилизиран. Ова значи дека постои диоптер, ама детето си гледа.
Последна промена: 27 Окт 2011 06:21 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прематурна ретинопатија 22 Окт 2011 19:49 #160725

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Ne e bash dobar vovedot, znaci ne se slucuva nerazvienata retina da se oshteti, tuku od kislorodnaa terapija i brojnite transfuzii so krv ili krvni derivati neohodni za tretiranje na brojni sostojbi so koi se borat prematurusite doagja do odlepuvanje na retinata so vaskularizirano tkivo.Stradaat deca do 34 nedela (no najmnogu do 32 mnogu mnogu retko deca do 34 nedela stradat vo MK imashe samo 1 takov sluchaj niz godinite.Dokolku e navreme otkriena taa se lekuva sosema uspeshno, moite dve deca dobija, edniot tretiran drugiot so tranzitorna, znaci samiot organizam ja "povleche retinata i ne dovoli da se odlepi.Retinopatijata ne e nova bolest naprotiv postoi odamna no sega se tretira. Brojot na deca koi stradaat od retinopatija e zgolemen so naprednata medicina i se pogolemiot broj na prematuirchinja koi prezivuvaat no novite tretmani ne se bez rizici a rezikot e retinopatija koj veruvale ili ne e presmetan no benefitite od tie terapii e neprocenliv.. Kaj nas toa beshe edna mnogu bolna tema bidejki kaj nas nemavme otoskopi za diagnosticiranje i tretman,. Retinopatijata e progresivna sostojba(procesot zavrshuva za pomalko od 2 meseci od koga kje pocne i mora togash da se deluva, kolku pokasno tolku povisok stepen so pogolemi posledici) i dokolku navreme se deluva taa mnogu uspeshno se tretira ,problemot togash za razlika od sega e shto sega se obuchi doktor tuka koj tertira deca i dijagnosticira pa sekogash se fakja vo prva faza pa moram so gorodst da kazam deka od pred skoro 2 godini nemame nieden sluchaj vo makedonija na slepilo od progresivna retinopatija. Akcijata za vakvata aparatura beshe donirana od EVN.

Imashe edna emisija na TOchi kade se govoreshe deka nekontrolirano se upotrebuva kislorodod, apsolutno netocno potpolno konrolirano sekojdnevno kaj nekoi rizicni deca i po nekolku pati vo denot,no taa se javuva od 1 mesec od zivotot do maksimum 3 koga za zal e vo zavrshna faza. i ako nemateapartura da se tretira i mora da se vleche deteto preku svetot togash gubite vreme koe e presudno za stepenot i posledicite.

Interesno e shto koj kje razvie retinopatija ne e predodredeno nitu moze da se predvidi. Nashiot koj razvi progresivna terapija na ne beshe n a kislorodna terapija. Bidejki kontaktiram so doktorkite od tamu najcudesniot sluchaj beshe edno detetnce NIkola pd Veles mislam koj beshe samo 25 nedela i se rodi samo 600 grama. posle mnogu mnogu zalozuvanje i terapija deteto prezivea koga govidov beshe kolku penkalo navistina. Iako tolku mnogu rizicno deteto ne razvi retinopatija. Vistinsko bozje cudo!

NIe se tretiravme vo druga bolnica, nasporoti taa koja obicno odat makedonskite deca, kade bash i ne pristapuvaat odma na tretman no odevme ednash nedelno so dvete deca, Vtorata nedela Leo se izbori, no za zal kaj Mario progradirashe, i tretata nedela beshe tretiran bez nikakvi posledici i dioptri otposle. Za zal toa togash koshtashe mnogu i beshe mnogu traumatsko, no sega so novata apaaratura mnogu napravi promena, sega tretmanite se vo sklop na tretmanot na prematuritet na teret na drzavata. GOLEM GOLEM cekor, a moram da go spomnam i doktorot Bekim koj beshe obuchen navistina mnogu brzo ja sovlada tehnikata i navistina nema nie edna promashena dijagnoza godinive. problemot koj mnogu pravshe mnogu traumi po naspushtanje na bolnicata moram da zaklucham deka na golema srekjja vekje e rutnska procedura bez komlikacii od koja najmnogu benefit imaat decata.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прематурна ретинопатија 01 Дек 2011 05:22 #167681

 • BLIZNACI
 • BLIZNACI's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 66
 • Карма: 1
Eve i jas da se pridruzam,kerka mi e dete so ROP od 4b stepen i operirana vo Turcija i fala bogu so ogled na problemot vidlivosta na okceto (desno) e zadovolitelna. Ne e tocno deka ROP ne moze da se zdobie od inkubator.Vo nasiov slucaj decata (bliznacinja-masko i zensko) od ragjanje mi bea vo inkubator so milion infekcii nekade 15 dena i kerkata poradi nehigienskite uslovi na GAK zakaci meningitis.Prvo nea ja izvadija vo inkubator i ja stavija vo krevetce,sreka maskoto ne go izvadija. Jas bev prisutna na samoto slucuvanje koga pocna deteto da mi modree,dojdoa demek strucni lica,ja vratija nazad vo inkubator,i edno momce koe inaku rabotese preku mladinska zadruga pocna da barata so toa kislorodot,go pokaci pa go namali gi fati panika verovatno i tuka i go osteti vidot sreka vo nesreka samo na ednoto oko. Vo periodot koga nie bevme vo bolnica izlegoa 22 deca so osteten vid.I uste se drznaa da mi kazat deka decata od mene imale infekcija :mdf: a ustvari ostanav bremena po pat na In-vitro vo Remedika posle trista proverki za mojata zdravstvena sostojba pred i za vreme na bremenosta.Na moja odgovornost si gi prefrliv decata na Neonatologija na Detska klinika kade odsedovme uste 40 dena i Dr.Piperkova so celo znaenje i posvetenost mi ja izleci Anastasija od meningitisot a bogami i Aleksandar od respiratornite infekcii zdobieni od neuslovite na GAK i eve fala bogu decata a posebno devojceto se normalno razvieni deca vo sekoj pogled.Taka da neadekvatnoto davanje na kislorod vo inkubatorite i te kako moze da razvie ROP a posebno koga namesto strucni lica toa go pravat deca vraboteni preku nekoja si mladiska zadruga.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прематурна ретинопатија 08 Окт 2012 11:12 #216820

 • radmila76
 • radmila76's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Zdravo,kerka mi e rodena vo 32 gestaciska nedela,prv pregled napravivme koga imase dva meseca kaj dr.Bekim Tateshi ni kaza deka sega za sega se e vo red,no dokolku primetime deka vo peti ili sesti mesec i igraat zenicite vednas da se javime,dali togas moze da se pojavi ovaa boles na ocite i dali uspesno se leci dokolu dojde do toa.Odnapred Vi blagodaram
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Macence

Ре: Прематурна ретинопатија 08 Окт 2012 17:06 #216857

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Apsoltno i kategorichno NE-prematurnata retinopatija e nepovraten proces dokolku gi nadmine stadiumite koga se tretira, 1 i 2 stadium uspeshno se tretira, odminat vtor i tret se tretira no moze da ostavi tragi, 4 i 5 vekje nema garancija za vrakjanje na vidot. Prematurnata retinopatija nemoze da se pojavi vo 5-6 mesec od ragjanjeto, obichno procesot do togash e vekje zavrshen, se tretira najkasno so 3-4 mesec, makar shto i 4 mislam deka e vekje kasno obichno so navrsheni 2 meseci e najvidlivo, a nekoi i od prvite denovi od zivotot se tretirani. Bekim e super doktor pa dokolku videl deka nema togash veruvam deka nema, no za sekoj sluchaj iskontrolirajte ushte ednash, mislam deka imate i vo turskata bolnica, pregled za prematurna retinoptija .
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 08 Окт 2012 17:08 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прематурна ретинопатија 20 Јун 2013 13:18 #241593

 • Olgica Hristova
 • Olgica Hristova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Naseto bebe go ubija vo inkubator na Ginekologija vo DRZAVNA BOLNICA. Go zarazija so infekcija echerihija coli i pocina 22 iot den. Ako imase inekcija uste od raganje toa vednas ke pocinese nemase da zivee 22 dena i da napreduva. bebeto ni ziveese 22 dena napreduvase se bese vo red i belite drobovi i krvta i se drugo bese vo red. Zdravo dete ni ubija i mene mi ja prefrlija bolesta deka jas sum go zarazila, a nema vrska toa.Sram da im e na doktorkite na ginekologija apsolutno nezainteresirani se, i ne im e griza , sram da im e.A sto e necisto sramota, da lezam vo krv dva dena, celata se nafrliv so bubulici, a kamoli bebeto kako go cuvale mozam da zamislam samo. Ne vredi nisto novata aparatura sto ja imaat, nema luge da rabotat. Sram da im e. Da dade Gospod nisto dobro vo zivotot da ne vidat. Amin.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.