Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

Анкета: Вакцинирање - за или против?

Вкупно гласале: 1
Само регистрирани корисници можат да гласаат

ТЕМА: Вакцинација на предвремено родени деца

Вакцинација на предвремено родени деца 13 Сеп 2011 10:22 #153564

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Има ли некој со вакво искуство на предвремено родено дете и вакцинација.

Моите се родени во 34 недела, едното бебе има примано трансвузија на крв поради анемија . И двете се анемични сега и примаат железо во вид на сируп и вит.ц . Треба да одиме на вакцинација за Енгерикс ( за заразна жолтица) прва вакцина што се дава и после за БСГ. Иако на листата од болница ни пишува дека вакцинација после 3 месеци од трансфузија на крв. Ме интересира вашето мислење и искуство ?:guskanje:
Последна промена: 10 Апр 2012 18:11 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 13 Сеп 2011 12:02 #153573

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Sneze ja na tvoe mesto bi go odlozila vakciniranjeto za podocna. Nisto nema da izgubis no ke im dades na devojkite sansa da se dorazvijat i da gi stignat svoite vrsnici.
Znaci vo princip kolku se porano rodeni, minimum tolku pokasno bi trebalo da se vakciniraat.
Lcno iskustvo nemam, ova e ona sto go znam od kursevite za griza na novorodencinja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 13 Сеп 2011 13:29 #153581

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Јас случајно дознав дека порано родените деца, покасно се вакцинираат. Ако вакцинираш гледај што покасно. Мојот став за вакцините сигурно ти е познат, а особено за порано родени деца, иако според сите сознанија ризикот од вакцините е ист кај сите.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 13 Сеп 2011 15:39 #153592

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Sneze moeto dete e predvreme rodeno vo 32 nedela. Inaku sega ima 9 godini i e vakciniran kako i sekoe "normalno" rodeno dete ovde mislam na gestaciskata nedela.
Vo princip kaj predvreme rodenite deca moze da ima milion drugi problemi koi moze da bidat pricina da vakciniranjeto se odlozi za nekoj mesec. Zatoa treba da vidis so tvojot pedijatar sto ke ti preporaca oti najubavo gi prati i si gi znae tvoite deca. Dali kaj tvoite decinja osven sto se predvreme rodeni ima nekoi drugi problemi???? Toa e mnogu bitno pred da se odlucis za redovno vakciniranje.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 17 Сеп 2011 13:41 #154152

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
sneze,se dodeka krvnata slika im e slaba i primaat nekakvi suplementi,jas ne bi bockala.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 12 Окт 2011 10:38 #158690

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Снеже, јас знам дека после трансфузија на крв не смее да се вакцинира до 6 месечна возраст и ова не е рекла казала туку со ваков став испуштија мои сакани бебиња од родилиште. И така и би, децата почнаа да се вакцинираат после 6 навршени месеци, инаку секако и поради предвременото породување во секој случај треба да се вакцинира подоцна со коригирана возраст.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 12 Окт 2011 18:19 #158755

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Bubamara 6 meseci ne e preporaclivo da se vakcinira po ispushtanjeto od bolnica ako decata primale Humani Imunoglobulini, a dokolku imale transfuzija preporakite se 2 meseci. Humanite imunoglobulini ne gi dobiva sekoe prematurno dete samo onie so poteshka klinichka slika. a transfuzija rechisi sekoe prematurno (i toa zavisi). Nie bevme vo prvata grupa pa zatoa znam, a drugi majki koi ushte druzime samo transfuzii shto primaa preporakite im bea posle 2 meseci
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 12 Окт 2011 18:19 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 13 Окт 2011 12:48 #158926

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Mihail primase transfuzija, bas pred izleguvanje ,i na otpusnata stoese 3 meseci posle toa
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 19 Окт 2011 17:02 #160220

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
mama-Maja wrote:
Bubamara 6 meseci ne e preporaclivo da se vakcinira po ispushtanjeto od bolnica ako decata primale Humani Imunoglobulini, a dokolku imale transfuzija preporakite se 2 meseci. Humanite imunoglobulini ne gi dobiva sekoe prematurno dete samo onie so poteshka klinichka slika. a transfuzija rechisi sekoe prematurno (i toa zavisi). Nie bevme vo prvata grupa pa zatoa znam, a drugi majki koi ushte druzime samo transfuzii shto primaa preporakite im bea posle 2 meseci
За моментот дека трансфузија добива скоро секое прематурно дете не знаев, инаку од самата клиника кога беа испуштени децата, на родителите им беше советувано да не се вакцинира до 6 месеци заради трансфузијата на крв, овој момент со хумани имуноглобулини не е ставен ниту на отпусна листа ниту е спомнат од страна на докторите..но, можно е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 19 Окт 2011 17:08 #160223

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Ne bash sekoe no rechisi sekoe zatoa shto se so mala rodilna tezina pa koskite nemozat da gi zadovoluvaat potrebite za krv. ZAvisi od tezina gestaciska nedela, no golem del na prematurusi primaat krv bar ednash i poradi toa se odlozuva vakcinacii i vlagaat vo grupa za acelularni vakcini. Humanite imunoglobulini se sosema neshto drugo., humanite imonoiglobulini ne se naveduvaat posebno (obicno) treba epten dobar doktor da ti pravi otpusno pa detalno da ti otpishe, toa go pokrivaat so poimot KRV i krvni derivati. Taka da cim im pishale 6 meseci primale humani imunoglobulini ili nekoj drug krven derivat koj indicira odlozena 6 mesechna vakcinacija.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 19 Окт 2011 17:11 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 19 Окт 2011 17:56 #160237

 • blair waldorf
 • blair waldorf's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 284
 • Thank you received: 89
 • Карма: 1
mama-Maja wrote:
ZAvisi od tezina gestaciska nedela, no golem del na prematurusi primaat krv bar ednash i poradi toa se odlozuva vakcinacii i vlagaat vo grupa za acelularni vakcini.

Мама маја само да те демантирам. Тоа што примавме крв за пеева :spam: не беше причина да примиме ацелуларна вакцина.

Уффффффффффффф :mdf: , експертите наши. Ем со проблем, ем со врски бевме и пак не вратија. Многу се нервирам кога зборам на оваа тема. И највеќе ме боли кога од познати ќе слушнам како си ги примаат тие вакцини на клиника за да не им плачат децата, а ние нели не бевме „подобни“ да ја примиме ацелуларната :pukam: .
bebe82
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 20 Окт 2011 04:01 #160274

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
bebe82 vi sleduvaat acelularni vakcini, znaci toa ne e demantirano, a toa sho ne bilo dovolno za peeva e shto kutrata shto da pravi so banana drzava kade pobaruvanjatra za acelularni vakcini so primer 100 a nashava drzava nabavuva 3 (metaforicki) se selektira za zal so neslavna selekcija na kogo povekje mu treba.. Inache minatata nedela vo edna medicinska ustanova mi kazaa eden sramen podatok deka vrabotenite si dobivaat acelularni vakcini za decata vnucite, prijatelite i sl poshto vekje se znae deka se pobezbedni. Inaku prinpit na kogo povekje mu treba go ima sekade za zal i deca stradaat. Nie dodeka bevme na neonatologija moeto dete bidejki vo toj moment podobro ne dobilo eden lek za zreenje na belite drobovi (koj e okolu 1000 evra) bidejki imaat samo 2 dnevno na raspolaganje biraat na koe e najzagrozeno dete na toa go davat. Inache humanive imunoglobulini ne ni gi imashe na rasposlaganje vo bolnica no poznata doktorkata pa ne informirashe za potrebnite terapii i sami si gi nosevme. Taka da za zal banana drzava..
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 20 Окт 2011 07:11 #160323

 • blair waldorf
 • blair waldorf's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 284
 • Thank you received: 89
 • Карма: 1
Мама Маја, фразата „да те демантирам“ ја употребив фигуративно ;) бидејќи сакав да нагласам дека иако ни следува не ја добивме ацелуларната вакцина. Одговорот знаеш кој беше: „вие сте сега добри и може да си ја примите обичната“.
Е така за нашето здравство.
Подобро веќе да не зборам бидејќи ќе кажам тешки зборови за сите таму што си ги чуваат вакцините, а нејќам да се полнам со негативна енергија.

Само сакав да го споделам моето искуство.

:cmok:
bebe82
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 20 Окт 2011 10:40 #160357

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
За моментот дека трансфузија добива скоро секое прематурно дете не знаев,

Не прима секое дете и не е точно дека поголем дел од прематурните деца добиваат крв.
Јас имам дете кое е недоносено и беше во болница на неонатологија скоро месец дена и ниедно од децата што беа таму а беа недоносени не прими крв. Дефинтивно за тоа треба навистина да има јака причина.
Бебе82 не се нервирај. Ако воопшто можеш во овие наши услови само нервоза да ти створат дополнително. Што планираш понатаму????
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 20 Окт 2011 17:10 #160403

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Koga pred 6 god vednas po poroduvanjeto maliot na bratucetka mi imase nekakvo krvarenje (podocna se pokaza za sreka sosema bezazleno) se vodese vistinska polemika okolu toa dali treba da dobie transfuzija, se konsultiraa nekolku pedijatri i na kraj resija da ne dobie transfuzija, a nejze i kazaa demek transfuzija kaj novorodencinja se izveduva mnogu mnogu retko i zatoa im trebalo da se konsultiraat medju sebe. Inaku ova se slucuvase na GAK. Sega citam deka bilo rutina kaj prematurcinja. Ne mi e poznata taa problematika, znam samo deka koga mene mi pretstoese opasnost od predvremeno poroduvanje i se rasprasuvav sto vo slucaj ako se porodam porano nigde ne mi spomnaa deka transfuzija na krv e rutina :wtf: Iskreno, mnogu sum zainteresirana za odgovorot na ova prasanje, ve molam da ne go brisete ovoj post iako e malku off topic, se nadevam ke pise uste nekoja majka...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 20 Окт 2011 17:29 #160404

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Во случајов што јас го спомнав веројатно не стануваше збор само за рутина, имаше одредена клиничка слика која беше со тенденција на подобрување и фала му на Господ со среќна завршница, но не смееше да бидат испуштени од болница заради премногу нискиот хемоголобин како капак на све, и трансфузијата беше направена заради тоа. Можеби ако не се работеше за прематурни и немаше никаков друг проблем, немаше да се пристапи кон тоа, но ете така бидна. Затоа и не знам за овие имуноглобулини што ги спомна мама Маја. Исто се работеше за ГАК. Информациите кои беа давани беа тие..
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 20 Окт 2011 17:49 #160407

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Ќерка ми е родена предвреме, ама имаше одлична крвна слика, така да ниту трансфузија на крв, ниту додаток на железо сме примале и слично. Рутина не е, зависи од околностите.
Инаку, до вториот месец редовно ја вакцинирав, али после тоа тука на форумов почнав повеќе да читам, по што решението беше да вакцинираме одложено. Со упат од матична и без врски успеавме на клиника да примаме ацелуларна ДТП, сите други во редовен диспанзер.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 20 Окт 2011 18:52 #160422

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Neznam kako stigna muabetoto deka e rutinko primanjeto na krv , znaci nikoj rutinski nemoze da dade krv nekomu. Moze da ima cesta pricina koja se povtoruva radi prepaturitetot no nikako rutina. transfuzijata na GAK sekako opravdana se primenuvaa. Ne se dava samo po povod krvarenja tuku najcesto poradi niskoto nivo na hemoglobinot koi infekciite go "troshat" i nemokjnost na malite bebushi da ja pojachaat prirodno svojata krv. Se dava sekogash koga na krva slika hemmoglobinot pagja pod 90. Prd transfuzii vleguvat i terapiite so krvni derivati (plazma, trombocitna masa itn) ne samo cistata transfuzija. Bilo da e derivat bilo da e krv odlozena e vakcinacijata poradi transfuzija.. E sega jas lezev so moite deca 2 meseci tamu ete i nataly kje ptvrdi zaedno bevme ne se sekjavam za mihail no od 5 zeni koi bevme tamu smesteni skoro po 2 meseci samo za mihail ne se sekjavam deka primashe krv site drugi primaa i toa po nekolku pati. MOite imaat primeno krv i krvni derivati 7 ili 8 pati. Tamu druzev so doktorkite bidejki 2 meseci ne go napushtiv vlezot na klinikata pa na moite reakcii deka cesto prima i mi beshe obajsneto deka moraat da primat krv duri na kontrolnite krvnni sliki koi odat na nekolku dena od pocetok posle 1 nedelno sestrite koi gi nosat rezultatite davat komentari kaj i da e za nekolku dena kje stigne do primanje krv. Znaci bashe cesto.. So mnogu vnimanie gi sledev vakvite promeni i eve staticsticki dodeka bev tamu non stop imashe pomegju 40 do 50 deca i kolku shto se gledav (a ne se sliki koi lesno se brishat) i kaj inkubatorite i na boks na doenje ekogash po 1 ili 2 primaa krv ili derivati. Nikako od praka ili rutina , neznam kako stigna tamu muabetot.

E sega ima i tuka kontraverzi , koi kolku shto baratam so informacii pocnuvat gore dole so vnimanie da se tretiraat.

Vo periodot pred 3 godini koga kaj nas ne se dijagnosticirashe retinopatija mnogu cesto se pojavuvashe, Da recheme od nashta grupa 8 deca ja razvija, shto e ogromna brojka.Kaj nas transfuziite doprinesoa do pojava na retinopatija a zoshto od trasfuziite ,bidejki se javuva kako posledica na kislorodna terapija kako broj 1 i broj na trasfuzii. kaj nas deteto shto beshe dolgo na kislorodna terapija ne razvi retinopatija koja trebashe da se tretira tuku samo tranzitorna imashe primeno 5 pati krv i krvni derivati a drugiot koj beshe samo na difuzen kislorod(shto bash i ne se uvrstuva vo slozena kislorodna terapija) dobi retinopatija koja moravme da ja tretirame vo turcija. VO turcija ni dijagnosticiraa retinopatija kako posledica na brojnite transfuzii.

Konsultacija na mnogu pedijatri za trasfuzija nemozam da se slozam, mozebi radi slozenata situacija i dijagnosticiranoto krvarenje, no najcesto se dava radi niskoto nivo na hemoglobinot cistata transfuzija i so 2 race potpishuvam deka dokolku majkata ne e tamu so deteto samo koga kje dojde na poseta kje bide informirana deka dobilo trasfuzija.


Sekako ne se dava neopravdano krv no samo 1 od doktorkite tamu razmisluvashe out of the box pa koga mario stigna za svojata sledna trasfuzija mi kaza da pocekame i da vovedeme zelezo.Toa behse proprateno so mnogu reakcii od drugite doktorki pa potpishav deka odbivam trasfuzija i pocnavme so zelezo shto si zavrshi rabota.

Sepak zavisi i dete koe e rodeno 35 nedela e prematurus no ima i 27 nedela. Nemoze da se generalizira.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 21 Окт 2011 07:30 #160529

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
mama-Maja wrote:
Neznam kako stigna muabetoto deka e rutinko primanjeto na krv , znaci nikoj rutinski nemoze da dade krv nekomu.
Eve kako dojde do muabetotmama-Maja wrote:
Humanite imunoglobulini ne gi dobiva sekoe prematurno dete samo onie so poteshka klinichka slika. a transfuzija rechisi sekoe prematurno (i toa zavisi).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 21 Окт 2011 09:25 #160541

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Da rechisi sekoe, no toa ne znaci deka rutinski se dava. Rutinski kako poim znaci i bez pricina kako del od nekoja procedura. Skoroo sekoe dete rodeno so mala rodilna tezina ima tendencija na slab hemoglobin dobiva krv od taa pricina,moite primaa sekogash koga kje dojde hemoglobinot pod 100 a i drugite deca koi se podolgo na neonatologija ili intenzivna na d.klinika.kaj nas se slucuvashe ednash na nekolku nedeli. Hemoglobinot opagjha pod 100 dobiva krv se kachuva na 130 da recheme, kako pominavaat nedelite i deteto stava tezina taka opagja i hemoglobinot i koga doagja na kriticna brojka dobiva krv. Vo toa mozesh da imash uvid ako si pristuen tamu so deteto i koga kje te ispishat na otpusnoto pismo.Iako stoi tamu vo edna zagrada, I TOA ZAVISI no neznam zoshto ne si sakala toa da go vidish, nemora da go boldirash, samo da primetish deka sum upotrebila oddeluvanje na decata kako rutinska procedura. Ova shto go pishav mi e videno so svoi ochi za pereiod od 2 meseci i vo razgovor so 4 doktorki od neonatologija i opshtoto iskustvo od tamu, krvta ja primat decata nema debati okolu toa i najcesto pricina e slabokrvnosta,za derivatite se davaat od drugi pricin. .
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 21 Окт 2011 11:46 #160567

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Da, Maja, eve da potvrdam, Mihail bese tocno mesec dena vo bolnica, dve nedeli vo inkubator , dve nedeli na boks , primase ednas plazma ( toa bese na pocetokot, koga krizirase malku i disaturirase ) a pred izleguvenje nekolku dena dobi transfuzija poradi opadnat hemoglobin
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Meyo

Ре: Вакцинирање за или против 26 Окт 2011 18:54 #161399

 • blair waldorf
 • blair waldorf's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 284
 • Thank you received: 89
 • Карма: 1
Морам да прокоментирам една емисија што ја гледав пред малку на ТВ. Значи се работи за емисијата www.zonereality.tv/shows.php?title=Baby%20ER
која се емитува на каналот на zonereality. Ја фатив некаде од средина и не знам за која точно земја се работи, но е околу недоносени бебиња, целиот постродилен период.
Е сега имаше една бебенца, мислам околу 13 недели пред време родено, не ме земајте за збор, и во болницата - педијатрија претпоставувам им е тоа, рекоа дека ќе го вакцинираат, иако од породувањето се поминати САМО 2 месеци, и го сеуште го немаше поминато вистинскиот датум на кој требало да се роди бебенцето.
И останав :what:

Мајката исто беше зачудена, ама вели ако така треба нека го вакцинираат.
Останав без текст.
bebe82
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинација на предвремено родени деца 10 Апр 2012 03:11 #193690

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Да ви кажам дека за маливе досега примивме 2 дози на ДиТеПер ацелуларна на клиника и пак ми кренаа температура до 39 и од двете дози. Поготово од втората доза веќе 9 дена се плачливи со темп. сега до 37 со 7 . Бевме на лекар и ни рекоа дека тоа е нормално и дека ќе помине . АМа па сега и носот им тече изгледа и претходно биле настинати и бевме на брисеви да земеме зошто целите се затнати и неможат да спијат по цели ноќи, антибиотик не ни дадоа. Резултати дур во четврток а до тогаш само капки . Ќе се мрднеме дома сите сме неспани поготово децава веќе 9 дена.:zid: :tazna: :wtf: :wtf: :wtf: :wtf: :wtf: :wtf: :wtf:
( сега сме 8 месеци но корегирана 6,5 возраст и да крвната слика им е во ред.)
Последна промена: 10 Апр 2012 03:20 by Sneze.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.