Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Проблеми со јадењето!

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 04:23 #69804

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ние (да чукнам во дрво :) ) немаме никаков проблем со јадењето.
Единствено не сакаше месо, ама на последната контрола кога лекарката му рече дека е слабокрвен и мора да јаде мевце, тој сериозно си го сфати тоа и почна да јаде. Не дека сега којзнае колку јаде месо, ама заразлика од порано кога не пробуваше, добар е! Почна да каснува.

Инаку мајка ми со сестра ми имаше огромен проблем со јадењето. Што не пробуваше! И ја оставаше сама да побара јадење, тоа не се случуваше. Нарачуваа дури и сирупи од странство. Ама таква си остана цел живот, со пребирање и малку јадење.

Васе, кои слики? Не гледам овде или нешто не разбирам :blink:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 05:18 #69813

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Mama Vase, сликите и мене ми се многу познати. Дали на нет или на тв во некоја емисија ги имаше...
За нејадење и ние имаме проблеми последниве 2-3 недели. Сакаше само да цица, а зошто тоа му е малку по цел ден се влечеше по мене. Ама откривме деновиве што сака дечкото. Штом ние јадеме, сака да проба од се и тој. Пример, ќе земам да пијам вода и тој веднаш трча по чашата, па ќе му подметнам така сокче од капини :). Порано сам на столче ќе го седнев и го хранев, а сега кога ручаме ние и тој на маса и не може да се донајаде. Дури и месо по 40-ина грама успевам да му подметнам. Од се што е дозволено за него земам и јас, глумам дека не го гледам туку спонтано си јадам и доаѓа со лазење веднаш што ме види да ставам нешто во уста. А ако само така му се појавам со лажициата и ајде сега ќе јадеш, нема шанси.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 05:49 #69820

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
ЗЗ заради него почнав јас да јадам зеленчук и овошје.Откако тој беше некаде 18 месеци и одбиваше да јаде тоа беше првото нешто што го направив и до ден денес секој ден има на маса зеленчик приготвено дали обарен или во манзичка или салата.За да гледа дека јадиме ние па можеби ке проба.Имам пробано и со други дечиња како јадат не го интересира.
Богдана и јас така имам слушнато со десертот ама сакав да пробам.Ние не јадеме десерт после јадење ама тој си сака чоколадо па пробав и со уцена зашто господинот сакал да руча чоколадо:ohmy: па му имам велено нема чоколадо додека не јадеш,ама видов и тоа не успеа.
Мама Басе,Кико оди во градинка и во понеделник имаат пилешко со ориз и зеленчук ,јаде ама го одбира зеленчукот не го јаде а во четврток имаам макарони со бел сос од сирење,тоа го јаде и дома само да нема многу сос.На специјалист го имам носено,отпрво матичниот ми велеше не се секирај убаво изгледа здраво весел срекен,ама јас инсистирав и го носев на специјалист во детската болница.И овие сите начини ми ги кажа како да пробам е сега уште немам пробано да не му давам ништо друго додека не проба нешто ново:unsure: значи и два дена да седи гладен јас ништо друго да не му давам и ке бил толку гладен што ке пробал ама не ми се верва за ова да успее.Можеби капроба ама нема да јаде пак или колку што треба навистина незнам како би успеало тоа или си мислам ке јади еднаш и после два дена пак ке гладува а не сакам еднаш на два дена да јади па затоа уште тоа го немам пробано.
П.С.За сликите,имам и јас пробано вака со фигури,не изгледаа баш исто како на сликите ама пробував како смајли, како бродче, како кола и си брмчи си вози или си игра и после ке ми речи ајде мамо сега јади ти.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 06:07 #69823

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Ane wrote:
Васе, кои слики? Не гледам овде или нешто не разбирам :blink:

bogdana pogore ima staveno sliki so figuri od hrana napraveni.za niv bese muabetot.

sandra,pa togas probaj ostavi go bez hrana 2 dena.kolku i da zvuci nehumano,probaj.
mada mislam deka so tek na vreme,kje se sredi.i nego mu se slucuvaat novi raboti vo zivotot pa na poinakov nacin go manifestira (ne)zadovolstvoto.

kolku primeri imam od okolina da ne ti pisuvam.sega masala da nemozes da gi sopres od jadenje.
Последна промена: 08 Ное 2010 14:48 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 12:45 #69832

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
за инспирација на поинтересни јадења ќе прогуглате child`s bento,american bento или bento.бенто е нешто сасвим друго,дел од јапонската кујна,мегутоа има интересни идеи.целата идеја околу снедвичите е превземена од нет.
имам модли и калапчиња нешто вакви.

(овие за јајце,компир и сл.топчесто овошје или зеленчук.The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 14:34 #69862

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Се додека имате дома грицки и чоколадо, ќе одбива да јаде друга храна. Воопшто не купувај такви работи и нека јаде сув леб ако треба, па полека ќе почне да јаде и друга храна. Кај мене големата беше пребирлива и слабо јадеше, но дојде денот кога рече: ми се јаде :jupi: . Кога тргна во градинка на 3,5 години почна поразновидно да јаде. И сега знае да одбива некои јадења или да ме прашува: се најадов? :laugh: , доволно изедов?
Никако со сила и исфрли нездрава храна, нека ги јаде тие 5-6 јадења што ги сака, ориз, намачкано лепче, шпагети, па постепено ќе бара и други работи. Инаку мојава многу сакаше супа, па јас во супата и ставав се друго што не јадеше, ситно сецкано или изрендано ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 15:24 #69892

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Сандрич, мене оваа недела Анастасија малку ми протестираше за јадење, постојано ми вика сакам супа или чоколадо. Тактичарка е невидена, ако и кажеш дека нема да јаде, таа ке почне да ми збори колку ме сака, ке почне да ме бацува за да се и се смилувам и да и дадам да си касен она што таа си сака. Но јас упорна постојано и се противев. Кога беше татко и дома секогаш и успеваше на што јас :mdf: :mdf: :mdf: Уффффффффф колку труд а он ке си седне со нас на маса и она ке му се насмее, ке му каже татичко дај ми чоколадце ке стане да го баци и него толку му треба :tazna: :tazna: Ама на крај мене ми зовре, и го растерав и него и неа од маса. Имаше и салата баш тој ден правев зелка салата со печени компири и телешко мевце со сос од печурки. Ај го направивв изглкедно да и биде за да пројаде и зелка салта и печурки. Кога го ставив јадењето на маса она кога виде што има на маса одма на татко и почна да му се лигави. Одкако ги станав од маса, им реков дека ке ги оставам гладни и почнав јас да си јадам велејќи на глас мња мњам колку е слатко ххх мммм, и таа линдрата моја почна малку по малку да ме гледа. Јас продолжив да и кажувам дека за неа нема јадење (ММ знаеше веќе дека е ова фора за како да ја наседнам на маса).Таа поча се љубопитно и пољубопитно да ме гледа. :roll: Си реков фала богу се заинтересира што има на масава. И сама си седна ма маса и ми рече - мамо мене ми се јаде, што јадеш? После ке ми дадеш чколоадце? (колку само не сакам да јаде чоколади уффф)
Малу по малку од се си касна. И од тој ден, ако таа несака да касне јас постојано велам за Анастасија тато нема јадењње, она неможе да јаде, ние се ке си изедеме. Да видите како одма си се качува на маса и седнува да си јаде, ФАЛА БОФУУУУУУУУУУ :jupi:
Сандра, пробај вака како што јас пробав со Анастасија, седнете си на маса, ке види ке невиди можеби ке изрази желба и ке си седне со вас да јаде.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 16:06 #69921

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Bogdana wrote:
интересни идеи.целата идеја околу снедвичите е превземена од нет.
имам модли и калапчиња нешто вакви.

OK razbrav deka idejata kako ideja e prevzemena od net i deka imas vakvi slicni kalapcinja, arno ama pak ne ni odgovori na nas ljubopitnite.
Sepak neli ne e dovolno samo kalapcinjata, sepak treba umesnost za vakvo nesto. Daj otkri ni nekoj fintici? Annabel te prasa za prvata slika dali e rotkvica ili domat?

Bogdana wrote:
Еве нешто од нашата колекција кога имавме период на одбивање на храна:)

Od ova napisanovo razbrav deka se slikite tvoja licna kolekcija, taka?
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 17:33 #70009

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Мајси јас не користев никави модли за да ми пројаде зеленчук. Потребна ти е уметничка инспирација. Сега ке ти кажам јас како правев дома што постојано ММ ми се потсмеваше а денска ми вика дека супер идеи сум имала.
Ке земев пола краставичка и од самата краставичка ке изрежев и оформев глувче, риба, јајце, сонце,мече - тие се наједноставните варијанти за режење.Морковчето го рендав и од самите ренданки правев сено, фигурички какви сакаш, крзно на мечето или облека. и правев разни фигури зад а неа и биде интересно и играјки а земе да касне. Лимочето го сецкав во цвет или сонце.Пиперка и друг зеленчук колку и да и правев фигури не сакаше ни да го помириса а не да го касне. Али пак успеав во нешто. Или пак во тањирчето ке и направев човечки лик од морков и краставица( очињата,носот и устето ми се од краставица, главата и косата ми с еод морков, карминот на устата ми беше од цвкло) абе циркузи бев хаххаха, мм кога и да ме видеше во кујна стални ми се подсмевнуваше на моиве идеи. Пробајте, можеби и овие смешни идеи ке помогнат некому - се надевам!! хахах Поззз
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 18:13 #70038

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Mladenovska ja sum kratka so umetnicka inspiracija pa zatoa prasuvav. A tebe mnogu ti blagodaram na vaka opsirnoto objasnuvanje, mnogu ubavo napisano.
A najveke me bendisa karminot od cveklo :laugh:

Megutoa slikite na Bogdana mi ostavija poseben vpecatok, pa zatoa sepak jas ke go pocekam i nejziniot odgovor :)
trtlata na mamika
Последна промена: 08 Ное 2010 18:14 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 18:27 #70045

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Мајси еве и јас ке ти кажам како имам правено.Нималку не беа слични на овие од сликите ама тука гледав на телевизија на детса програма и на рекламите за супермаркет.Парче правоаголно тенко лепче е телото на човечето,овално парче тенко е главата ,од рендан морков му правиш коса.Кругчиња краставица(ако е подебела полѕкруг)за очиња,како мало стапше за носе и полукружно парче домат за уста.Раце и нозе моше од целер или стапшиња од морков.Копчиња на кошулата од мали доматчиња.
Бротчиња имаме правено од обишен намачкан сендвич,коцкеста форма и го сечиш дијагонално едниот триаголник е бротчето нели а другиот е едрото го зацврстуваш со чечкалица а ако е подебел сендвичот да не можис да го зацврстиш можи и салатка да ставиш како едро.Па стапчиња од морков се луѓето во бродот (згора на сендвичот)коцка сирење им е масата и тн.Ама за жал ова не успева кај нас:( Од денес почнав и упорна ке бидам со секој оброк во чинијата му ставам по некој зеленчук или овошје.Одвај некако се убедивме да седат во чинијата,не мора да ги јаде само нека ги остави на страна па останува само да се молам на Господ да му текни да проба.А имам пробано и да му велам дека не смее да јаде као демек не е за него ама ич не го боли уво ич форес не го фаќа.Па ке видиме како ке биди па ке ви кажам.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 19:32 #70067

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Blagodaram MrsH i na tebe na opsirnoto objasnuvanje :OK:
Ke izlazam ako kazam deka sum pravela vakvi sendvicinja ili pa deka voopsto mi teknalo na vakvo nesto, si rekov jas deka sum kratka so umetnost. No neli nikogas ne e docna za nisto, pa vaka gledajki i slusajki ve jas bi bila primamena da izedam takov sendvic pa ne decinjata :)

No sepak orginalnosta ja drzi Bogdana, WOW za nejzinite sendvicinja :OK:

btw: kalapcinjata sto gi imas Bogdana od tuka ti se zemeni, zosto iskerno ne sum zabelezala nesto takvo po nasite prodavnici ili pa ima no jas ne sum naletala. Ili pa od strana ti se nabaveni?
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 19:40 #70078

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Мајси ако ќерка ти јади се и добро си јади не ти препорачувам да пробаш.Многу маткање има и не си ја земај бељата без потреба,А ако не јаде добро идејата е супер и најчесто успева:)
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 19:47 #70081

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
MrsH wrote:
Мајси ако ќерка ти јади се и добро си јади не ти препорачувам да пробаш.Многу маткање има и не си ја земај бељата без потреба,А ако не јаде добро идејата е супер и најчесто успева:)

i jas ne ti preporacuvam,kolku i da zvuci sebicno.eden tost go pravam cel saat.gledav na baby chanel,posabajle davaat bas vakvi emisii so recepti i idei.pa si napraviv belja. :)
niv im e interesno ama...isklucivo vikend
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 08 Ное 2010 23:00 #70153

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Majsi wrote:
btw: kalapcinjata sto gi imas Bogdana od tuka ti se zemeni, zosto iskerno ne sum zabelezala nesto takvo po nasite prodavnici ili pa ima no jas ne sum naletala. Ili pa od strana ti se nabaveni?

е да и мене ме заинтересираа калапчињата.
баш се добри и за правење сендвичи за детски родендени и забави.

а и сендвичите се оригинални - само да се има време и трпение
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 09 Ное 2010 06:25 #70288

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
MrsH, штом сака шпагети, обиди се со шпагети со разни домашно приготвени сосови, ги има милион...од болоњезе со месо, моркови и патлиџани, до примавера со спанаќ, тиквичка... Ако сакаш ти стојам на располагање за рецепти :)
Или бидејќи сака ориз, пробај да издинсташ кромид со маслинов или путер, да се стопи па да не се ни познава, и да додадеш пиперка и патлиџан, или пак морков на тркалца. Во ова го додаваш оризот и превкусно е. (едно од омилените јадења на ќерка ми).

Со среќа :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 09 Ное 2010 11:10 #70290

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Синоличка не ги јади ако се со сос,само бел сос од сирење а ако јади болонез сос све можам внатре да му кријам.А имам новост.Баш сега за ручек му дадов јајце(јајце јади ама избегавам зашто имаше блага алергија ако не е ептен убаво тврдо пржено па не советуваа да не му даваме често)Па му испржив јајце со саламче .Ама внатре му кладов морков варен ситно иссецкан.Отпрво не го сакаше не сакаше да слушни му кажав дека е јајцето нема друго ништо внатре па вели ке си седам гладен дај ми млеко.Јас му реков дека ако не јади нема да играм поке со него и нема да му зборам.Тој почна дај ми млеко дај ми чоколадо ке седам гладен а јас не му зборам го игнорирам.Тој не престанува па го однесов кај него всоба.Тој си го зеде кебенцето и ке спиел.Ама тоа кебенцето ни е омилено без него нема шанса да заспие или ако плачи тоа го смирува зашто тоа ни беше и уште ни е како цуцла лажачка и му го зедов.Тој почна да вришти и јас само клекнав до него му кажав дека му направив ручек и мора да го јади ако сака да му зборувам да играм со него и да му го вратам кебенцето,не сакаше сам да јади па дури и го наранив и со играње правевме сложувалка и со лажење го изеде.Имаше само малку морков внатре ама наредниот пат повеке.И сега се мислам како да му подметнувам и други работи.Ајде сега за ова ми требаат идеи.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 09 Ное 2010 12:19 #70293

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
Teмава отишла во аут,rename Богдана на клупа:) ...барем така почувствував...
Материјалите,изјави од стручни лица и статии околку овој проблем ги имам во фолдер на пц,кога се појави "двоумицата со десертот"(како награда или не ,после јадење),се сетив дека го имам некаде убаво срочено во целина од некаде,кое навистона ми помогна(нaдевајки се дека и на некој друг ке помогне),па го зaлепив тука.Го немав изворот(отпосле ме информираа по пп ,од каде е статијата).инаку без проблем и културно си ги пишам ИЗВОРИТЕ(како што впрочем и правам во постовите каде ги има).Bogdana wrote:
целата идеја околу снедвичите е превземена од нет.
ете пишав.моите мали ремек дела гасеничка,крокодил ,бубамара,воз..се дел од мојата колекција,која со трпение ,време и многу љубов ја правев,некогаш.Бев спремна да ги објаснам,дури и да не лепам слика од детето по јавни форуми ,тоа да го сторам по пп(Сончко како се насладува на гасеничката),ама ....не било тоа целтта на некој!?
калапите и модлите ни ги имаа пратено родителите на мм ми од Словенија.
п.с Богдана беше (Е) Ана и во анонимност и беше покомфорно!
и ко за крај од мене еве нешто од "мојата колекција":) (може нваистина ке помогне некаде)секое добро
поззз
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 09 Ное 2010 17:14 #70399

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Temata ne e Bogdana na klupa, daleko bilo. Ti sama si se pocustvuva taka bidejki site navalivme na tvojata kolekcija i kalapite, sto veruvam deka i ti istoto bi go storela ako ti padnese nesto vo oci i epten ti se bendisase.
Za prevzemneite tekstovi mozese odma na samiot star da si kazes kako i sto si kaza vo posledniot post deka nesto si imas zacuvano vo folder i sakas da go spodelis so ostanatite majki cisto za da pomognes, a ako go najdes izvorot ke go vmetnes pokasno bidejki go nemas vo momentov :)

Sto se odnesuva do sendvicite (onie na koj jas im udriv epten merak eve ovie www.dailymail.co.uk/news/article-1207758...e-fussy-son-eat.html) ako jas napisam deka e toa moja kolekcija znaci e moja kolecija bez razlika od kade e zemena idejata, ako pisam eve ni nesto od nasata kolekcija toa znaci jas sto sum napravila na moeto dete i sum go slikala pa bujrum gledajte.
Zatoa i se zapalivme nie zenive zosto stvarno sendvicite se TOP i normalno deka ke prasame kako, sto, zosto.
Jas negledam tuka nikakva klupa, samo kup zivo zainteresirani zeni :)

Inaku i tvojava licno napravena kolecija e interesna. A prasencava-kiflicki i jas si gi zimam od Lapetit, epten gi praat ubavo i trtlava moja gi obozava :OK: Dodusa jas ete bidejki gi imam od kade da gi naracam ne sum probala da gi napravam sama, sekoja cest na tvojot pokusaj.....uspesen vo sekoj slucaj ;)
trtlata na mamika
Последна промена: 09 Ное 2010 17:25 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 09 Ное 2010 18:07 #70428

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Bogdana wrote:
и ко за крај од мене еве нешто од "мојата колекција":) (може нваистина ке помогне некаде)


Jas ili ne go razbiram pisanovo ili neznam sto e fintava, ova " moja kolekcija" znaci LICNO tvoja ili pak nesto od net? Mislam da ne se pocuvstvuvas deka si na klupa skraja da e, samo si razgovarame i zivo me interesira zosto povtorno se naogame na pocetok. Da ne se povtoruvam za prasencata iskomentirav veke, a eve na sto naletav jas :poimnemam:

bitsandpieces.us/2010/05/06/sandwich-art/

www.parenting.com/recipes-gallery/Recipe...rain-Bento-Lunch-Box

Arno ama :poimnemam:
trtlata na mamika
Последна промена: 09 Ное 2010 18:08 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 10 Ное 2010 04:26 #70686

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Ете пак да се пофалам.Сношти Кико за вешера му дадов ориз со мелено(имавме полнети пиперки)И половина чинија изеде.Ќефој сум.Никогаш го немал ниту пробано оризот така.Ама беше прегладен.Уште додека се готвеше тој буквално плачеше за јадење аа не му давав ништо друго него му читав книги додека е готово јадењето за да ја јади манџичката.и исрено не се надевав многу ама по пола сат убедување проба и пола чинија јаде:jupi: :jupi: :jupi: Сега ке мозам така со мелено сос да му ставам зеленчук дали во ориз или шпагети само да продолжи да го јади меленото месо.А имате ли некој предлог како да му давам овошје?Си велам да го натерам некако пак да јаде каша па изблендирано во кашата ке му давам некако ама дај те ми и вие некоја идеа.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 10 Ное 2010 04:52 #70695

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Za ovosjeto:
Posto i sin mi ne saka da go jade , jas mu go davam da go pie ...Ako uspees i ti , super bi bilo..Prvo pocni so ceden portokal i jabolko, mnogu e vkusno nema sansi da ne go ispie , osobeno ako e zeden..Potoa , vo toa stavi i ceden morkov, pa posle malku po malku cveklo,mandarina, se sto kje imas i taka pravi si miksovi so sezonsko ovosje..Jas ama bukvalno se mu davam da pie : praski, dinja, lubenica, grozje...se sto ima vo momentot, mu cedam i ne vrakja :laugh: Mozebi ne e jadac , ama zatoa si pie, pa taka kompenzirame ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 10 Ное 2010 04:58 #70699

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Фала Натали добра идеја е.Тој засега пие само сок од јаболко,а друг не пие.Ке го проба ама не го сака од после ама како што велиш прво со сличен како портокал мандарина ке пробам.А и мослам полесно ке биди да го натерам да го пие сокот одколку да го натерам да јади :) Сега ко ке фатат жештините ке биди и многу пожеден:OK:
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 11 Ное 2010 00:31 #71022

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ako saka nekoj mlecen napitok kako mleko ili jogurt,mozes da mu pravis shejkovi.bliski moi vaka pravat,oti maloto ne jade ovosje.i ovosen jogurt domasen mozes da probas.so kefir ili rikota.pa da dodaes nekoi snegulkii,kako orizovite ili keks.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со јадењето! 12 Ное 2010 05:13 #71503

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Мама Васе фала за идејата,пробав ама ништо млекото ни чоколадно не го пие,ама си велам можеби многу банана изблендирав за прв пат,денес ке пробам со помалце па полека ке му зголемувам.
А едно прашање за Весна Блажевска како психолог.Весна што велиш ти за овој проблем дали е можно да е од психолошко потекло?Незнам каде имам слушнато по луге изгледа дека можно било па што милсиш ти,зашто детево не јаде никаква обоена храна црвена зелена,портокалова...Скоро све што јаде е бело(кремаво)и кафеаво???А и како што реков не сака ниту да проба:mdf: па на не има некој психолошкки блок
Сандра
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.