Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Вашето дете и компјутерот

Ре: Вашето дете и компјутерот 14 Јан 2012 19:17 #175070

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Не се разбираме.

Нема никаква врска возраста на децата. Некое почнува порано некое покасно да го користи компјутерот.
И нема врска тоа што сега на почеток повремено го користи и станува.

Јас зборам општо - значи кажувам свое мислење зошто реагирам како што реагирам - затоа што верувам, т.е 100 % сум убедена дека СЕКОЕ дете ако му се дозволи без надзор користење ќе го злоупотреби тоа.

И од ден на ден само ќе си го продолжува времето, како што ќе го открива тој свет таму.

Затоа и споменав дека ние возрасните го правиме истото - се занесуваме - клик овде, клик онде и тн...

А за имањето други активности - да. Има влијание и тоа како. Сепак на децата им треба занимација.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 14 Јан 2012 19:23 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 15 Јан 2012 09:44 #175127

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
 • Карма: 4
Ане, не мора да значи дека детето секој ден си го продолжува времето за на компјутер, еве кај нас се намалува. Еве и на Анабел ќерка и не спие на компјутер. Значи многу зависи од детето. Ќерка ми седнува само ако нема со кого да си игра. Ако има другарка, секогаш таа е приоритет. А исто мислам дека забраните доведуваат до полоша ситуација. Дај му на детето нешто што го сака, и колку трае интересот? Ни еден ден. Ако го нема нештото, уште повеќе го посакува. Се сеќавам лани за нова година ќерка ми го бараше шнукот од Теа колорс долго време, а бидејќи беше скап не го купивме. И секој ден го бараше, буквално на глава ни се качи, цел ден за тоа зборуваше. После си собра пари од баби, дедовци и го купи. И не играше со него ни еден ден. Јас повеќе играв со него.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka

Ре: Вашето дете и компјутерот 18 Јан 2012 06:24 #175560

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
темјанушка wrote:
К Второ максимално е препорачан кај деца со страбизам (да играат игри и да ги вежбаат мускулите на очите), .

Me interesira od kade e ovaa informacija? Od nekoj doktor ili...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 18 Јан 2012 06:49 #175568

 • BLIZNACI
 • BLIZNACI's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 66
 • Карма: 1
Jas sum primetila kaj moive decinja deka kolku poveke im branam nesto tolku niv poveke inaet gi faka. Primer, kaj mene na masa veke 3 god. redovno ima korpa so cokoladi,gricki,bonboni itn. i ako jas ne gi ponudam niv ne im teknuva da zemat,mozebi po nesto sitno od vreme na vreme.Isto i so kompjuterite,oni od 3 godinki se na kompjuter no jas ne im branam pa taka po malku ke poigraat,ke pogledaat, pa ke pocnat so drugo da se zanimavaat, ne visat na kompjuter. Moe mislenje e deka dokolku nesto im e zabraneto toa poveke gi privlekuva.Detska rabota.:)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, Bubbi, Helix

Ре: Вашето дете и компјутерот 18 Јан 2012 07:01 #175572

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
mamichka i jas imam takvi prepoarki od doktor profesor, Branka stirn strabolog oftalmolog, od ljubljana. Leo drugoto detence ima blag strabizam i toa na dvete ochi i bidejki imame i epilepsija nemozeme da zatvarame oko i da odime na stimulacii, preporakite od pred nekoj mesec) ni se po min 2 chasa vo denot pred komjuter i televizor, se razbira od nova tehnologija onie shto ne zrachat, i neshto shto ima dosta boi i dinamicnost. Gledanjeto vo takvi sliki doprinesuva da se menuva akomodacijata na okoto a samata promena na acomodacijata znachi vezba za ochniot muskul. I jas bev zbuneta i ja istrazuvav preporakava i sekako ispadna tocna.leo voopshto ne e zainteresiran za tolku da pominuva pred komjuter no na nekolku pati po 15 minuti sednuva pesnichki gleda, a mu gi pushtam Mother Gusss tie se so mnogu boi shareni a pesnichkite se ubavi i gi saka.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 18 Јан 2012 07:02 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka

Ре: Вашето дете и компјутерот 18 Јан 2012 07:13 #175581

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
И ние исто како ситуацијата на BLIZNACI, колку повеќе и браниме толку повеќе на инат ни оди, а ако ја оставиме и помине ќеифот за кратко и и свртиме внимание со некоја игра подобро поминуваме, отколку хистеричното кекање и врескање.
Не ми проблем ако поседи 1 час на компјутер и дека ги вади типките од тастатира и други глупости туку многу близу гледа во мониторот. Тоа ми е најголемиот проблем, постојано опоменување да се тргни назад. Знам дека сме многу мали за прекд омпјутер ама тоа ни е реалноста, затоа дома и ретко уклучуваме и интернет и користиме лап топ, со изговор дека ни го земал некој и го нема. Ама сите скришни места на криење ни ги откри.
Најтрагичното е дека коа си доаѓаме од работа мислам дека не ни се радува на нас туку на моментот дека конечно ќе може да и се уклучи нешто на лап топ :nc:
За понатаму ќе видиме, ќе се потрудиме максимално да и го исполниме времето со други активности, а гледањето цртани пред компјутер да го намалиме на минимум.
Едноставно против некои работи не се може. А не сакам детето да ми носи наочари пред време.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 18 Јан 2012 07:31 #175584

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Bubi isto ama isto odnesuvanje imame i nie od mario od sam start od koga otkri komjuter.Od prv den se raduva tatko mu koga kje dojde od rabota ne na tatko mu tuku na na toch telefonot za da gleda youtube. Mozam da kazam deka od lazenje dete beshe pa ideshe kaj komjuter. NIkogash ama nikogash nit sum go pottiknuvala nit sum forsirala, nitu sum se raduvala shto sedi. Nikogash, no mm e komjutergija koj mora i doma da raboti taka da verojatno detevo se poistovetuva so nego.. neznam navistina, no ne pomaga ni rasipan e ni od struja iskliuchen nisht posledno struja kje go utepashe poshto go skriv prodolzniot kabel kaj shto e ukluchen komjuterot, laptopite vo plakar gi butnav i batkoto sam si otishol da go izvadi kabelet shto e ukluchena klimata pa go fatila zenata kako brca vo struja. toa shto go opisha kaj nas se sluchuva od prv den, a nikogash ne sme go koristele komjuterot za da se odmorime od nego. Nie bevme 3 zeni, (jas zenata i svekrva ) vo toj period ne ni terbashe komjuterot da go zaminava deteto> vie ste mnogu mali i mislam deka sega nekako treba da najdesh nachin da ja unishtish taa zelba koja javuva histerija bidejki kako raste histeriite se podolgi postrashni ponesovladlivi>
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Вашето дете и компјутерот 18 Јан 2012 07:38 #175588

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Мама Маја :hug: фала злато но ТЕ МОЛАМ дај ми рецепт за ова :aleluja: :

"vie ste mnogu mali i mislam deka sega nekako treba da najdesh nachin da ja unishtish taa zelba koja javuva histerija bidejki kako raste histeriite se podolgi postrashni ponesovladlivi"

КЕ ТИ БИДАМ ДО КРАЈОТ НА ЖИВОТОТ БЛАГОДАРНА, нормално ако успее рецептот :laugh:
:love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 18 Јан 2012 08:26 #175603

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
mamicka1 wrote:
темјанушка wrote:
К Второ максимално е препорачан кај деца со страбизам (да играат игри и да ги вежбаат мускулите на очите), .

Me interesira od kade e ovaa informacija? Od nekoj doktor ili...

Poveli link
solutions.3m.co.uk/wps/portal/3M/en_GB/e...pticlude/kids/games/
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka, Meyo

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 07:39 #186112

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
линк

Родители погледајте го овој линк и другите 5 фела многу убави објаснувања и примери поврзани со прекумерно користење на компјутери на мали деца.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Bubbi

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 08:16 #186117

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
nie eve veke 1 mesec a moze i poveke sme bez lap top i dvd. Ednostavno nemozev da go podnesam histericnoto ponasanje i gi trgnav. GI NEMA i tocka. Znam deka mnogu golema rabota ne sum napravila, ama ako nauciv nesto od ovde na forumot toa e da ja zabavam rabotata a i ne da ja zabrzam. Prije ili kasnije ke sede na kompjuter ama toa togas. Sega za sega mozam da deluvam i toa vaka najdobro. E sega i mene mi fali doma neli i jas sum zavisnik :zelen: , ama se naviknavme so mm.

Sega doma igrame peeme, ripame skratme po zidovi :sram: .... Vazno pomirna sum i jas i ona. Kolku ke trae ova ke vidime?:poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 08:37 #186122

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Ќерка ми сака да си гледа песни на youtube , ќе се запни пушти медо брундо или некоја друга која и е хит моментално (последно ни е Африка од Суперхикс) и доволно и е да го уклучам лаптопот и да ја пуштам првата песна, потоа по икончињата сама си оди и си пушта што си сака. Гледам да не седи многу време, макс.1 час и тоа не секој ден. Нека се поправи и стопли времето па секој слодобен час ќе бидиме надвор и тоа веќе нема да биде ни тој еден час. Ако гледам дека претерува и го исклучувам, ја оставам да си поплачи малку па потоа гледам да и го отргнам вниманието со нешто и да заборави на компјутерот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 08:49 #186127

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
 • Карма: 3
iako imam 5 mesecen terorist doma i ne znam kako ke bide mislam deka nie samite roditeli sme vinovni za decata sto ni se pred kompjuter.

najcesto se vrakame umorni od rabota i da se odmorime malku im go uklucuvame kompjuterot da igraat. kako nie porasnavme so narodna, lastik, grabni stapce, maskite so dzamlii.. jas nemam videno devojcinja da igraat lastik...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 09:12 #186136

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
А јас сум стриктно против тоа на децата да им се забранува. Мислам дека што повеќе им забранувате, тоа повеќе ќе сакаат да седат пред компјутер.
Да не се повторувам стопати: од 3 години седам пред компјутер (во тоа време Амстрад, но сепак беше добар, со колор монитор), па ниту имам проблем со видот (напротив, гледам ко сокол), ниту со кичмата. Не живееме под турско ропство, па децава да не смеат да пипнат. Јас штом дојдев од школо, ја фрлав ташната и седнував пред компјутер. Некогаш по цели денови играв, додека не ја доиграм игрицата. Не гледам дека нешто ми фали (или можеби не можам да видам).

ОТ, но генерално сум против било какво забранување (на мм на пример не му ја давале колата до 20 години, и освен што го исфрустрирале, не направиле ништо друго со забраната). Мене татко ми ми даваше да возам (пред куќа, кадешто нема сообраќај) уште од многу мала, и сум му благодарна што само ми ја поттикнал вештината, како и за други работи.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 09:14 #186137

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Бидејки не можам да го едитирам претходниот пост, еве тука уште едел линк многу добар. Малку е подолг (37 мин.), но мислам дека би требало да се издвои време и да се гледа. линк
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lena0809

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 09:24 #186139

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Ima periodi koga saka poveke da sedi pred kompjuter, ima periodi koga ne go dopira i po cela nedela.
Ne branam, koga saka da sedi ke me prasa dali moze...moze i dozvoluvam. No koga ke i kazeme jas ili tatko i, kraj, dosta e veke, nema nikakov problem. Znae ponekogas da kaze ajde uste 5 min ili uste 7 min :laugh: ama ako insistiram deka e kraj i se objasnime ubavo, nema nikakov problem. Go isklucuva i tolku :)
Se slozuvam deka ne treba da se brani,se sto e zabraneto e poslatko. No treba da ima ogranicuvanje, ne moze po celi denovi da se sedi pred kompj ili koga saka deteto togas i kolku saka tolku :ne:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 09:40 #186143

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Нашите деца се посебно мали за да седат многу долго пред компјутер. И мене ми е убаво кога ќе се заиграат на компјутер или гледаат цртани (интернетот секогаш прв го плаќам:) , има мир дома и можам муабет да направам со мм. Ама по 15-20 минути ги станувам, Ива е многу послушна и викам да си игра со бато и така е. Ако ми рече уште 5 минути ја оставам, зашто кога ќе речам 5-те минутио поминаа веднаш го затвора компјутерот.

Инаку сметам дека не е здраво долго да се седи пред компјутер, играта е важна за нивниот физички и психички развој, сега е топло, и почнавме и да шетаме, па многу малку им текнува на компјутерот.

не им бранам, ама како што рече Мајси, ги ограничувам.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 09:49 #186147

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Да разграничиме компјутер и интернет. Интернетот сметам дека е опасен и децата во никој случај не треба да се остават без надзор додека се на youtube. Пред некој ден гледаме со Мартин Ноди на youtube, а веќе почна да си бира од лентата на десно клипчиња и му пуштам едно, кога слушам некој го обработил звукот и децава во цртанот зборуваат вулгарно. Страшно, ете какви будали има и на што се нема да налетаат децата на интернет. Интернет никако!
За деца од претшколска возраст има посебни оперативни системи, со ограничен интернет пристап, и со апликации разбирливи за нив. Ние едноставно ги седнуваме децата пред нашите компјутери, а тоа е многу погрешно.milicka wrote:
najcesto se vrakame umorni od rabota i da se odmorime malku im go uklucuvame kompjuterot da igraat.
Миличка уште си на породилно изгледа. Ќе видиш кога ќе тргнеш на работа колку е драгоцено времето поминато со детето. Јас и малото се прибираме кај 3 и пол, ужинкаме, играме, спремаме вечера, некогаш излегуваме надвор, но никогаш не седиме на компјутер. Мора на детето да му се понудат алтернативи за занимација, некогаш не знаат да се заиграат сами и компјутерот им доаѓа како нешто што ги занимава. Кога имам други обврски скоро секогаш го вклучувам и него и се обидувам да му станат интересни. Ама има моменти, посебно кога е болен, или зимскиве викенди кога сме по цел ден дома, кога едноставно се му се здосадува. И тогаш гледаме цртани на youtube. Дефинитивно многу повеќе знае да му го привлече вниманието отколку сликовница. Ама некои 15 мин и тоа е.
За помали дечиња до 3-4 години навистина не знам што освен гледање цртани и песнички би правеле на компјутер. А да, малово кај нас го знае и skype. Го види ли програмот одма ги прозива сите со кои си разговараме почесто, па ќе се јавиме некаде и ќе се помуабетиме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 09:53 #186148

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Цизе, има игрички за помали дечиња. Ива од 3 години игра игрички со облекување на девојки, и многу ја исполнува, јас дури сметам дека таквите игри се креативни. Резултат: дома постојано и е шкафот растурен зашто сака да се облекува и пресоблекува за да личела на девојките што ги облекува на интернет:laugh:

На Андреј пушти му цртани со Том и Џери и Пинк Пантер, а во последно време клипчиња со коли, и ужива.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Мар 2012 17:17 #186245

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
Bubbi wrote:
nie eve veke 1 mesec a moze i poveke sme bez lap top i dvd. Ednostavno nemozev da go podnesam histericnoto ponasanje i gi trgnav. GI NEMA i tocka. Znam deka mnogu golema rabota ne sum napravila, ama ako nauciv nesto od ovde na forumot toa e da ja zabavam rabotata a i ne da ja zabrzam. Prije ili kasnije ke sede na kompjuter ama toa togas. Sega za sega mozam da deluvam i toa vaka najdobro. E sega i mene mi fali doma neli i jas sum zavisnik :zelen: , ama se naviknavme so mm.

Sega doma igrame peeme, ripame skratme po zidovi :sram: .... Vazno pomirna sum i jas i ona. Kolku ke trae ova ke vidime?:poimnemam:

jas pochnav tv-to da go gasam onaka neprimetno. pa kje vidat decava i op, kje go ukluchat. po nekoe vreme pak jas kje go izgasnam i se vadam demek sluchajno. po nekoj mesec se naviknaa. da ne me razberete pogreshno, site gledame tv ama svativ deka 90% od vremeto e pushten bez vrska, samo da galami. pa kade galama od site nas, toj dopolniitelno nervoza ni sozdava za koja nie ne sme svesni.

radio mi sviri po cel den, decava samo podpevnuvaat. zakluchiv deka sum vo pravo koga tatko im gi vikna vo ramstore a oni go odbija. vikaat doma kje si sedime ubavo ni e.

dali si ti vo pravo kje ti pokaze odnesuvanjeto na petra.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Вашето дете и компјутерот 26 Мар 2012 06:19 #190934

 • Sale
 • Sale's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
И јас сметам дека забраната може да биде само контрапродуктивна, но сепак некои правила на игра мора да се почитуваат. Син ми има 9 години и ако го оставам без компјутер, па дури и без фејсбук, малтене социјалниот живот сум му го скусила (колку и да мрзам што тоа е така). Они на ФБ се потестуваат за домашни, се договараат за гости и слично. Пасвородот му го имам и често го прегледувам. Пријатели не смее да прифати без мое одобрение. Слика своја не смее да стави. Така, додека не отвори некој таен профил на кој нема да имам пристап. Затоа сметам дека многу повеќе треба да се работи на довербата, отколку на забраната. А што се однесува до времетраењето на компјутер, он има огранилчено време, но знам да бидам флексибилна и да попуштам понекогаш.
не сфатив дека темава е за предшколски деца. Тогаш важат други правила.
Последна промена: 29 Окт 2012 06:33 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Вашето дете и компјутерот 28 Окт 2012 15:41 #219213

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
mami29 wrote:
Бидејки не можам да го едитирам претходниот пост, еве тука уште едел линк многу добар. Малку е подолг (37 мин.), но мислам дека би требало да се издвои време и да се гледа. линк

Temava mi e mnogo interesna, bidejki nie sme malce "ekzoticni" so toa, sto sme kriticno so medijite TV, kompjuter i tehnika vo decija soba... linkot e navistina dobar, treba sekoj da si izdboi vreme i da go pogleda, me potvrduva vo toa, sto go pravime... Elias 4 godini nema gledano TV, sega eve poslednive meseci gleda so nas zaedno po edno filmce na mesec... poveke ne i toa samo navistina "poleki", stari crtani bez nekoj super action, nasilje itd... na kompjuterot ne gleda osen svoji sliki nisto, youtube mu pustam pesnicki, ama samo kako zvuk... i tolku...

Mislam vo ovaja vozrast ne stanuva zbor za "zabrana", a za upoznavanje to tehnikata... Elias nekoj stvari prosto ne gi znae, taka sto za nego toa nee zabrana, a prosto nesto, sto se uste mislam deka ne mu treba...

A iskreno, mislam deka nema da toleriram da sedi so saati pred kompjuterot i posle, koga ke bide po golem... Se nadevam deka ke ima drugi zanimaciji i ke razbere, deka mozakot treba da se stimulira so sport, muzika, igra nadvor etc...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 29 Окт 2012 05:15 #219285

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Nie od skoro pocnavme da sedime na kompjuter si pusta pesnicki, traktori toa go interesira, ali toa ne trae ni 1 cas sam si stanuva mu zdosaduva poveke saka da sutira topki po doma.ne sum mnogu za kompjuter ali da smeni malce iskreno kompjuterot mnogu go smiruva , zosto se ostanato znae dosta da se vozbudi i pocnuva da se nervira.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 28 Дек 2012 05:01 #227784

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Majsi wrote:
Ima periodi koga saka poveke da sedi pred kompjuter, ima periodi koga ne go dopira i po cela nedela.
Ne branam, koga saka da sedi ke me prasa dali moze...moze i dozvoluvam. No koga ke i kazeme jas ili tatko i, kraj, dosta e veke, nema nikakov problem. Znae ponekogas da kaze ajde uste 5 min ili uste 7 min :laugh: ama ako insistiram deka e kraj i se objasnime ubavo, nema nikakov problem. Go isklucuva i tolku :)
Se slozuvam deka ne treba da se brani,se sto e zabraneto e poslatko. No treba da ima ogranicuvanje, ne moze po celi denovi da se sedi pred kompj ili koga saka deteto togas i kolku saka tolku :ne:
Ова како јас да сум го пишала....
Мишел сака и несака да е пред компјутер зависи кога како ама кога е пред него сака песнички цртанчиња и сам вика доста е.... или ако ептен се загледа му викам дека е доста само ќе ми каже уште 5-10 мин и навистина завршуваме со тоа.... ок е задоволна сум не му бранам и сакам да знае како и колку може да користи технологија...се со граница...
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Апр 2013 07:26 #236422

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Во последно време играњето пред компјутер скоро и да го нема. Едноставно се одвикнаа и двајцата да седат пред компјутер. Синко има обврски со школо, па после е ангажиран со воншколски активности и кога ќе се врати дома е преморен. Знае да побара да пушти Минимакс канал и да гледа цртани, ама на компјутер не му текнува. :yes:

А малово знае да побара јутјуб, ама обично си пушта клипови на мобилните и обично тоа е трае 15-20 минути па си продолжува со други игри.
Последна промена: 05 Апр 2013 07:27 by Marge.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.