Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Вашето дете и компјутерот

Вашето дете и компјутерот 28 Окт 2010 15:10 #65931

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Откако ставивме нет пак дома, Милена е опседната со игриците Girl games show и морам од струја да го гасам и да ја лажам дека е расипан за де ни ги игра постојано. Доволно и беше два дена покажување-самата сум си крива-и сега без проблем сама си ги уклучува сама ги мења а највише сака да облака момчиња и девојчиња и да мести соби :) и со Дора да готви.

како е кај вас??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 28 Окт 2010 15:38 #65955

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ива многу сака да гледа детски песнички на youtube. Јас ќе и пѕууштам една песничка, а после таа си ги пушта другите. Што клика, како клика, не знам, ама и се пуштаат, и мора клипчето да си го пушти на цел екран. Но, најмногу 15 минути поминува на компјутер и тоа еднашдва пати неделно. Повеќе сака цртани да си пушти на ДВД.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 28 Окт 2010 15:50 #65961

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
уххх ние ако седнеме да играме тоа го правиме цел саат без престан кој ме тераше да и покажувам
Последна промена: 28 Окт 2010 15:51 by prasence.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 28 Окт 2010 16:08 #65974

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Мислам дека денешниве деца уште кога ќе се родат имаат положено информатика:) Навистина многу брзо ги сфаќаат работите.

Не е лошо да им се дозволи да работат на компјутер, но треба да се ограничи времето. Искрено не би сакала моето дете да поминува повеќе време на компјутер, отколку со мене.

Па и Бил Грјтс на своето дете не му даде да работи на компјутер до 7 или 9 годишна возраст.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 28 Окт 2010 17:24 #66003

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Mojot sinko si igra na kompjuterot edna igricka preku fb onaa pet society i mnogu si ja saka. Jas ne mu branam da si igra no sepak toa e ograniceno kolku dolgo iako sekogas toj bi sakal poveke. Znae i da si pusti pesnicki na you tube i mislam deka ne e loso sto go interesira sto i kako funkcionira na kompjuterot. Inaku imame i detski laptop koj ni e edna od omilenite igracki
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 01 Дек 2010 19:31 #80970

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Of leleeee i nie sme po kompjuterot :da:
Nesto vo posledno vreme i ne tolku (valjda i dojde malku preku glava) ama do skoro bevme epten. Saka da pusta pesnicki na you tube se razbira sama a ako i pustime nesto ja ili mm odma zbesnuva i bara da se vrati nazad ona da si pustela. Saka igrici da igra ili od nekoj sajt na net ili imame dosta kupeni, bas za nejzina vozrast onaka sto si sakaat razmisluvanje a ne samo da straka ;)
A gi saka i boenkite isto.
E sega na primer jas obicno preku nedela i davam samo navecer posle vecera ili pred vecera moze saat ili pokratko dodeka ne naname, tolku. A vikendi ponekogas ako ne iskacame nadvor togas moze i odsbajlecki no kratok period ili pa navecer, no sepak mora da postoi ogranicuvanje ne moze da se dreme pred komp so saati :ne:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 01 Дек 2010 19:45 #80990

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Јас како што му кажа мм дека лаптопот е службен и јас го излажав дека ПС-то, ми е мене службено од работа :sram: :sram2: му давам по малку да чепка колку да не е без ич, меѓутоа ако му ја кажам вистината јас нема да дојдам на ред ;) , а и уште е мал, има време, после сакал нејќел ќе мора да работи на него и да учи :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 01 Дек 2010 20:09 #81009

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Мојов уште сега се закатарува за компјутер, а го види плаче по него вришти и ми куца по копчињава и ако го затворам пак плачки. Инаку и јас му викам дека ми е службен - ама не ме разбира :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 01 Дек 2010 20:19 #81016

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Seuste ne i dozvoluvam(barem zasega mi uspeva)a i nekako ne e zainteresirana.....a do koga ,pa barem dodeka nepocneme na uciliste:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 03 Дек 2010 19:53 #82395

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Sara wrote:
Мојов уште сега се закатарува за компјутер, а го види плаче по него вришти и ми куца по копчињава и ако го затворам пак плачки. Инаку и јас му викам дека ми е службен - ама не ме разбира :laugh:

I kaj nas e slicno samo bez vristenje, a najgolemata pricina e toa sto me gleda mene deka rabotam, ako jas ne sum na kompjuter togas ne odi da go cepka. Mislam deka na ovaa vozrast samo gi imitiraat nasite postapki.
Od vreme navreme mu pustam pesnicki i ctrani da gleda, demek sega e negovoto vreme za na kompjuter, ama posle 15-20 min se zasituva, isto e i so TV-to sto mislam deka e OK.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 04 Дек 2010 04:38 #82636

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Annabel wrote:
Не е лошо да им се дозволи да работат на компјутер, но треба да се ограничи времето. Искрено не би сакала моето дете да поминува повеќе време на компјутер, отколку со мене.

Па и Бил Грјтс на своето дете не му даде да работи на компјутер до 7 или 9 годишна возраст.

do 10 god.

jas ic ne sakam decata da mi sedat pred kompjuter.za sekoja igra ili aktivnost si ima soodvetna zamena,bez razlika dali se logicki igri,pesni,crtani.pa zatoa i ne gledam nikakva logika vo toa.moze samo steta da ima.
ziviot kontak so lugjeto,sredinata i predmetite e mnogu vazen vo toj period na rast i razvoj.

srekja jana uste ne e vo toj film,da ja ostavam sugurno bi preterala ama bitno ne negoduva.nedelno da se soberat 2h max.neda ja osekjam deka kje saka povekje ama srekja uste moze da se izlazeme.vo zort ja ostavam 15 min,i posle lesno mi e da ja trgnam zosto si saka ziv kontakt.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 04 Дек 2010 04:59 #82650

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
На времето компјутерот ни служеше за да си пуштиме музика, некој цртан, значи го користевме прилично, ама во други цели. Кога понарасна, секако сакаше и да поштракне на него одвреме на време.
Од поодамна играме игрици, за забава, она си штракаше, ама тоа беше онака наивно играње да кажам.
Сега е на ниво на професионалец:laugh: Самата си влага во фолдерот со игрици, си пушта која ја сака, или си бара некоја од тие на ЦД што ги имаме да пуштиме. И све сама работи, многу добро управува со маусот, како голем човек, а игрите што ги игра се или логички игри, или поретко girl's games:) Сака да ги бои боенките посебно тие со Дора, и ги бои перфектно добро, до најситните детаљи. Знае како се преместуваат икони или па во игрицата точно знае кој дел треба да се премести, како и каде, без ничија помош. Знае сама да влезе во фолдерот со музика, да пушти цртан, да пушта клипови на youtube..многу е спретна со компјутерот, ама јас и дозволувам од причина што сега е голема и можам да кажам дека е и прилично разбрано дете, па секако времето ни е лимитирано и кога се има контрола над детето што прави со компјутерот и колку време го користи, и во какви цели се разбира, не гледам ништо лошо во тоа. Искрено се гордеам со тоа колку го разбира, а не е опседната со него. И не ми е ни логички да не посака да отиде до компјутер и да направи нешто на него, кога дома скоро па постојано е уклучен или PC-то на мм или мојот лап топ.
Сега најново ни е што сака женската да работи во Corel Draw и тоа една од поновите веризии која јас искрено не ја контам баш, она ја "работи" многу подобро од мене:da: :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 04 Дек 2010 06:00 #82668

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Srna si pusta crtani ili muzika od youtube, jas i ja otvoram stranicata i potoa taa sama si gi pusta, no toa trae 15tina minuti. Imame i DVD Player tuka sama si rakuva si pusta crtani filmovi ili Super zvezda pesnicki no ne poveke od 20-30 min, znaci se na se maksimum 1 cas so prekini proveduvame dnevno pred monitor.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 04 Дек 2010 16:39 #82713

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Бев многу против тоа да седи Никола пред компјутер, ама од лани почна да покажува интерес за него и за игрички. Особено откако на часовите по англиски им дадоа за логирање на нивната страна за интерактивни игри преку кои на некој начин се повторува она што го учеле таму.
Ги сака оние што се логички игри, игри од кои се учи, ама и оние со возење коли или пак играта со ликовите од цртанот „Автомобили„.
Сепак е разумен и самиот знае кога да престане. Не седи со часови пред компјутер, најмногу може еден час и тоа не е секој ден. Дали се случува еднаш до два пати неделно.
Повеќе сака да игра со играчките или да црта и бои. А во последно време интересно му е многу да му читаме книги или пак од големите енциклопедии за човек, планета земја и сл. и да му објаснуваме по фотографиите што и како.

Не гледам ништо лошо што се интересира и сака да игра игрици, оти ми е исто како да е пред телевизор и гледа цртани.
Но пак ќе кажам, не оправдувам ако тоа е секојдневно и со часови.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 05 Дек 2010 00:36 #83018

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Бубамара, како јас да го пишував твојот пост за Алексеј :) потполно исто како Јана барата со компјутери. Татко му сакал/неќел цел ден е на компјутер па друже само гледа и упива. Никој ништо не му покажал, знае сам да уклучи/исклучи комп., да отвори фајл, цртан филм, игра, да пишува на Ворд-ов документ, од Обележувачи да активира линкови, музика да пушти било на компјутер, интернет или на двд, сам си мења цедиња... да не набројувам. Го оставам кога сака и колку сака бидејќи во градинка се занимава и се дружи со деца па времето што го поминува пред комп. е многу кратко и не сакам да му забранувам. Тоа се случува најчесто ако ме види мене да седнам на едниот компјутер, седнува до мене на другиот и додека седам јас седи и он. А бидејќи јас си имам лап топ, на комп. седнувам само нешто блиц да видам воопшто не се задржувам па така и Алек. Дома играчките, сликовниците.. итн. му се сепак главна занимација.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 06 Дек 2010 00:58 #83398

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
 • Карма: 7
Стефан гледа цртани и слуша песнички на лап топ и морам да кажам ако го оставам може и пола ден ќе помине пред него, ама мама е лоша па има плачки.
Сеуште сме мали за други работи на компјутер, ама во секој случај треба контрола и на времето поминато пред компјутер и на тоа што детето работи на него.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 08 Дек 2010 17:49 #84902

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Ја имаме програмата за деца ТООЛ-Кид и баш и е интересно на Анастасија, со моја помош се сака да работи. Си пушта цртани сама на you tube,сама си пуста двд да гледа цртани, на пеинт сме постојано да си цртка.Сака компјутери, јас не и забранувам воопшто.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 06 Јан 2011 14:27 #99309

 • PC_fan
 • PC_fan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Сакајте го компјутерот како самите себеси :P
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Не е лошо вашите деца од мала возраст да бидат на компјутер верувајте. Јас добив компјутер на 3 годишна возраст и веќе од 4-5 годишна возраст се учев да работам на него. Сега имам 13 години и знам навистина многу работи кои многу ќе ми користат во понатамошниот живот. Речникот си го донесов на повисоко ниво токму од форумите. Покрај тоа што се образуваме во училиште за многу работи, треба да се образуваме и компјутерски затоа што во денешно време компјутерот и интернетот се длабоко навлезени во нашето секојдневие. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 11 Јан 2011 04:27 #100689

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Компјутерите, мобилние телефони, mp3 плеери и што ти јас знам што, сето тоа е дел од нашето секојдневие. Како што ние растевме со радио и транзистори и телевизори кои ги трескавме за да се оправи сликата, со касети и плочи, така нашите деца растат со современите придобивки на технологијата. Вчера Тамара баш прашуваше што е тоа плоча, бидејќи ние нешто зборувавме за плочи и грамофони. :laugh: Не гледам зошто да им се скратуваат сите тие задоволства, се' додека нивното користење е умерено. А мислам дека ќе биде умерено само во ситуации кога нешто не е забрането, кога нешто е сфатено како нормално.
Кај нас има периоди кога facebook и skype или некои од игрите се поактуелни и позастапени и периоди кога комплетно се заборава на компјутерот. Кога помалку се врткаме дома, кога е времето убаво, комјутерот во никој случај, барем за сега, немал предност над другите активности.
А компјутереот, во оваа ера на информации, може да биде многу корисен. Штета само што голем дел од информациите на Интернет не се достапни на македонски јазик...
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
Последна промена: 11 Јан 2011 04:29 by anusska.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Mama Ane, Helix

Ре: Вашето дете и компјутерот 21 Мај 2011 23:08 #137254

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Фала Богу не е нешто по компјутерот сега за сега..Сака понекогаш да гледа некои цртани или песни на youtube но не секој ден. Јас му дозволувам секогаш кога ќе посака..но има свое мало лаптопче само за игрички, па со него си игра.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 11 Јан 2012 19:04 #174757

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Ne sum ja videla temava.

Jas mislam deka zamraziv komjuteri poradi decava. CEl den nwshto meram vreme se pazaram so mario za vremeto pominato pred komjuter. Mnogu ni e problem bidejki poradi komjuterot nema interes za socijalizacija, i jas na toa gledam kako na seriozen problem. Od 2,5 godini e pred komjuter do sega sam komletno barata, i paswordi kuca duri sam ne pomagaat niedna od zashtitite. Inaku ne go koristi za bez veze tuku obozava edukativni klipovi, pa se uchi sam angliski, broenje, pesni na angliski. Saka igri od tipot na Dino, no gledam vo posledno vreme bara i flesh igrici kao super mario i partal gi pravi. Ogranicheno max 2 h sobrano preku den ima dozvola a koga ne bi bilo ogranichuvanjeto bi bil cel den. Neznam dali e on ili nie krivi. MM e komjutergija pa po doma vo sekoe vreme ima 5 komjuteri nas ne gleda na komjuter i mozam slobodno da kazam deka e zavisen. Do tolku shto moite go zemaa na gosti letoto i lugjeto od nemajkade instaliraa internet po doma zatoa shto ovoj temperatura im krena od placenje zashto tamu nema komjuter. Navistina mnogu nauchi, posebno angliski, toa mu e glaven interes vo sushtina no mnogu mnogu povekje bi sakala da si igra so igrachki, so deca ... Strashno no za da izleze da sheta da recheme denovive preku den se pazarime vo minuti na internet. "Kje setam 20 minuti ako mi dadesh uhte plus 3 klipchinja" Iskreno se nadevam deka kje ja nadmine opsesijata so komjuteri koga kje pocne pak vo gradinka, a dokolku toa ne se sluci kje baram soveti od psiholog, bidejki iskreno, znam deka ima mnogu benefit vo odnos na negoviot razvoj, ama mnogu sakam da ima detstvo ispolneto so detska naivna igra. Nikogsh pak nema da bide dete a na komjuter kje klechi za zal cel zivot.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 11 Јан 2012 19:24 #174759

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Бенефит од секојдневно седење пред компјутер на дете од 2 и пол години не гледам ама воопшто. Освен нели што ќе научи да штрака компјутерот - како што би научил да игра со било која играчка.
За англискиот - може да го учи и во некое школо, ако има детето интерес или пак ако сака и може родителот да го носи, а во краен случај од цртаните.

Лично сметам дека родителот не треба да потклекнува на никакви уцени, плачки и сл. кога ќе сака да воведе некој ред и дисциплина кај детето.
Денес за компјутер, утре за друго...и на крај ќе испадне детето дека е она кое ги воспитува родителите.

ДА, Никола почна пред 2 години да го користи компјутерот и сега има 6 и пол години, ама се знае - НЕ МОЖЕ секој ден, само викенд и САМО по еден час МАКСИМУМ.
Има и свој компјутер, кој воопшто нема заштита, за разлика од лаптопот, и пред да го вклучи иако е викенд и дома сме сите - МОРА да праша.

А потоа си знае за време колку смее да седи и игра.

И тука нема компромиси!
Еве сега е на распуст - компјутерот го има вклучено се на се два пати. И не смее секој ден.

Исто како што нема компромис кај мене за тоа кога треба да си легне навечер за спиење, а и за други работи...да не ја ширам сега темата.

Едноставно сметам дека мора родителот да има цврст став и да ги постави правилата додека е детето мало...

Тоа што мене и татко му не гледа дека повеќе го користиме компјутерот од него не му дава за право да се рамни со нас. И многу други работи ние повозрасните што ги правиме се за него ограничени или забранети - затоа што е ДЕТЕ!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 11 Јан 2012 19:33 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, isabella, Meyo

Ре: Вашето дете и компјутерот 11 Јан 2012 19:29 #174760

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
eh ane, istiov tvoj muabet go imam zboreno i pred trudna da ostanam, no polesno bilo da se kaze odkolku da se napravi , bar vo nashiov sluchaj. So leo nemam problem za disciplina i red no i te kako nemozam da sprovedam red vo odnos na komjuterot so Mario. Ne sum sposobna ni dovolno avtoritativna posebno koga imam armija na lugje okolu mene koi se golem del od denot prisutni po doma i vo nivnoto sekojdnevie, a od pred nekoe vreme jas sum pomalku za zal, i ne smetaat deka e strashno ako sedi i po 3 saati na komjuter koga ne pravel nishto losho.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 11 Јан 2012 20:01 #174765

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Извини, ама тие деца имаат мајка и татко кои одлучуваат за нив.
Барем јас така сум се поставила секаде и кај моите и кај неговите.
Компјутерот на крајот - можеш да го исклучиш комплетно од струја и да го сокриеш кабелот - па ај нека го вклучат :zelen:

И уште ова - ако тебе син ти те уценува и тоа му поминува без проблем - е па кај баба, дедо, тета и тн.... уште полесно ќе помине...

не знам, јас само си кажувам свое мислење. не е дека се правам најпаметна, ама верувам дека може да се најде решение и полесно е да се воспостави ред од толку мала возраст .
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 11 Јан 2012 20:10 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вашето дете и компјутерот 12 Јан 2012 06:21 #174795

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kj nas momentalno laptopot se koristi za slusanje pesnici i toa samo nautro i ne sekoj den, NO vo moe prisustvo i jas upravuvam so kompjuterot. Metodija bira pesnicka jas ja pustam zavrsuva bira sledna i.t.n. Sum go ostavala i sam pred kompjuter nekoja minuta no znae deka ne smee da go cepka sam, NIKAKO, a ako toa se sluci igrata prestanuva znaci mu gi isklucuvam pesnickite. Za seto ova prethodno se dogovarame i toj poleka si stekna pretstava kako treba da se ponasa pred kompjuter.

Ja znae cela amgliska azbuka, speluva t.e. gi prepoznava site bukvi vo zborovite samo neli ne gi povrzuva za da go procita zborot, broi bez problem do 30 na angliski, gi znae boite zivotnite i.t.n

I ova ne e samo od pesnickite sto gi slusa, tuku i od knigi za deca, boenki, slozuvalki, kocki.

E sega posledno mu kupivme detski kompjuter, koj e za vozrast od 3-6 god plasticen e i vo nego ima okolku 30 edukativni igri. I nego ne smee da go koristi cel den, no nauci golemi i mali bukvi, levo desno so mausot, ima primer igrica koj broj se naoga megu 1 i 3 pa treba da izbere i slicno.
Toa e soodvetno na negova vozrast i e negov kompjuter, a na nasiot ne mi paga na pamet da go ostavam da se zanimava.


The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.