Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Приватна градинка

Приватна градинка 09 Окт 2010 21:41 #59900

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Темата ја отварам за Приватна градинка, пишете искуства и каде во која градинка ги носите децата, колку кошта и детски активности...
Јас мојата ја запишав во приватната градинка во Кисела Вода Дамбо каде што е и игротеката Дамбо и ке видиме како ке ни биде, во вторник ке ни биде прв ден.Инаку порано одеше во градинка Бубамара во Ново Лисиче, но никако не сум задоволна од таму. Барем во оваа градинк асе помалку деца на возраст од 2 до 2ипол годинки и се надевам дека ќе можат повеќе внимание да им обрнат, па ке видиме и повторно ке си пишеме
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****Последна промена: 09 Окт 2010 21:50 by Cinnamon. Причина: средување текст
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 09 Окт 2010 23:50 #59930

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Ние размислувавме да ја носиме од пролет во новата франкофонска градинка во близина на Рамстор во центар.

Условите во градинката се одлични: чисто, ново, и најбитното: настава целосно на француски, по француска програма, колку што имам инфо одобрена од Фр. министерство за образование и ФКЦ (Фр. културен центар).
Но за жал Јана не го исполнува условот: детето да биде без памперс. Уште е мала па здравје за една година кога ќе има 2 год. ако е без памперс веројатно ќе ја запишеме таму.

Цената е мислам 7000 мкд/месечно.

Ако има некој искуство околу оваа градинка ве молам споделете.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 10 Окт 2010 00:26 #59933

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Дали некој знае дали има приватни градинки во Битола и какви се условите таму?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 10 Окт 2010 01:03 #59945

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
Mladenovska wrote:
Темата ја отварам за Приватна градинка, пишете искуства и каде во која градинка ги носите децата, колку кошта и детски активности...
Јас мојата ја запишав во приватната градинка во Кисела Вода Дамбо каде што е и игротеката Дамбо и ке видиме како ке ни биде, во вторник ке ни биде прв ден.Инаку порано одеше во градинка Бубамара во Ново Лисиче, но никако не сум задоволна од таму. Барем во оваа градинк асе помалку деца на возраст од 2 до 2ипол годинки и се надевам дека ќе можат повеќе внимание да им обрнат, па ке видиме и повторно ке си пишеме
А колку е цената во Дамбо?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 10 Окт 2010 02:37 #59959

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Cenata vo Dmbo e 3800 denari
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 10 Окт 2010 19:43 #60032

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Младеновска, оваа цена вклучува и јадење и чување на децата? Не ми изгледа скапо за приватна градинка. Исто така, од колку до колку работи градинката и дали децата имаат услови за преспивање?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 10 Окт 2010 19:50 #60035

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Annabel!
gradinkata e vsusnost igroteka vo koja decata postojano si igraat. Imaat del kade sto imaat krevetcinja i tamu ke spijat. Za jadenjeto se vo konsultacija so neuromedika i tamu oni go gotvat. Dorucek od 8-9h, uzini imaat posle 13h rucaat i odma posle legnuvaat da spijat. Gradinkata e do 16h. Posle neraboti kako gradinka tuku kako Igroteka. Tepisonite postojano gi pominuvaat so Rembolm masinata. Imaat ogranicen broj na decinja. Sega se samo 6 na vozrast od 2 do 2ipol godinki. Pedagozi se grizat za niv imaat razni aktivnosti.Gi setkaat vo park, zoo, vodno sekako dokolku vremeto e vo nivna prilika. Zatoa i jas mojata ja zapisav tamu em mi e blisku i ne mi e skapo. Im pustaat i crtani imaat golem video bim.:srce:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 12:28 #60326

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Ne e skapo za privatna gradinka.
Spomna deka pedagozi se grizat za decinjata pa osven igranje i gledanje crtani dali rabotat so decinjata kako vo ostanatite gradinki. Da ne nabrojuvam sega no mislam na ucenje pesnicki, crtanje, neli onie osnovi raboti koj sto gi rabotat gradinkite.
Ova go prasuvam zosto sum cula deka vo nekoi ostanati privatni gradinki isto taka imaat programa za rabota so decinjata, zatoa prasuvam :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 12:37 #60330

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Mladenovska neznam koja e finansiskata logika za ovaa gradinka. 6deca x 3800den = 22800denari. Tuka nema pari za 1 plata so pridonesi, a kamo li za hrana, komunalii, amortizacii ... Da ne ispadne na kraj 16 deca? Daj boze da bide dobro.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 12:54 #60336

 • lida
 • lida's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 243
 • Thank you received: 57
 • Карма: 2
jas bev slucajno ednas vo dambo da prasam za rodenden, toe e igroteka ama ima moznost preku den da e dneven prestoj znaci mene mi rekoa deka ima moznost da s e uplati i za hrana ama mi potenciraa deka nema spienje, mene sto mi padna vo oci lanii koga bev e deka imase 5-6 deca na razlicna vozdrast moze edno bese 4 god drugo 5 treto 2 i site si igraaa s ami sto sakaa ni odblisku ne mi lici na gradinka , do sega sme bile 3-4 pati na rodenden znaci toa e igroteka so sto masini neka cistat navecer e igroteka nitu imaat ni mesto za asalno jadenje neznam ne mi e jasno , kade jadat ima tamu pod sankot edno macsice polu kruzno i klupa kaj sto decata mna rodendenot jadat torta ne mi lici bas na mesto za jadenjena obroci redovno kako vo gradinka sekoj svoe stolce pa masa , ne sakam nikogo da navredam ama devojcinjata tamu sto rabotat se istite sto rabotat i navecer vo igrotekata neznam bas kolku se pedagozi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 13:23 #60345

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Не ми личи дека е градинка туку дневен престој. Уште ако има опција да се плаќа на саат тоа е.
Градинките мора да исполнуваат строги услови.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 15:12 #60384

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Кај нас со Законот за трговски друштва нема ниту една регистрирана приватна градинка, зашто за да отвориш приватна треба да исполнуваш еден куп услови, а со тоа и по автоматизам еден куп давачки.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 15:18 #60386

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Mm nesto mi spomna deka sl. godina planiraat kaj niv vo firma da organiziraat gradinka. Ako ja otvorat vistina, epten dobro ke bide.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 16:09 #60414

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Кај нас според закон нема приватни градинки, туку сите се регистрирани како игротеки. Другарка ми каде што го носи синот не се поделени во групи, туку сите деца се заедно, па може да ги замислите тепачките за играчки. Детето има 3 и пол години и не знае ниедна песничка, ни игра, ништо. Замислете од сабајле им пуштале Бандини :what: :nc: .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 16:14 #60418

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
jema wrote:
Замислете од сабајле им пуштале Бандини :what: :nc: .

:pardon: Ova e nekoja zezancija ili vistina?

btw:koja e taa gradinka?
trtlata na mamika
Последна промена: 12 Окт 2010 16:14 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 16:22 #60419

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
:muahaha: Rabotava ne e za smeenje, ama ne mozam ... :rofl: :rofl: :hahaha:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 16:25 #60423

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Не знам како се вика во Битола е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 16:26 #60424

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Каква бре Бандини на деца да гледаат????:wtf: :tupco: Јема те молам пиши која е таа таканаречена градинка?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 16:29 #60426

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
:muahaha: Не знам како се вика, ама на сабајле т.н. воспитувачки си ја гледале репризата, па и децава си гледаат :muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 17:25 #60446

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Devojki, dali nekoj ima nesto slusnato za gradinkata TIP TOP kaj Grcka ambasada? Im go gledav sajtot i vaka izgleda extra, ama nemam pojma kolku pari e, ne sum se javila uste, a i neznam nikooj sto veke go nosi deteto tamu za da kaze kako e. Ako nekoj nesto slusne neka pise ve molam. Nas ke ni treba eventualno za od april ako ne se resime zena da angazirame. Zavisi od kalkulaciite :)
Последна промена: 06 Јун 2011 20:22 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 17:33 #60449

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Damjana!
Itekako im odi i ova na niv vo prilog. Preku den e gradinka. Posle 5 e igoteka i slavat rodendeni tamu, vecerta cistat i se e sredeno za naredniot den. Eve preska se vrativme i prv pat deka ja nosev super pomina i ste decinj ajadea i se. Inaku imaat i programi so igri i edukacija, crtanje,boenje, ucenje na boi i red drugi aktivnosti koi se za nivna moznost. Deneska vo gradinkata site deca bea na vozrast od 2 do dveipol godini. Inaku primaat mal broj nadeca radi nivna sigurnost i normalno za pozddravi da bidat. Bez brisevi ne primaat deca vo gradinkata.
jema wrote:
:muahaha: Не знам како се вика, ама на сабајле т.н. воспитувачки си ја гледале репризата, па и децава си гледаат :muahaha:
:muahaha: :muahaha: :muahaha: Nemozam da poveruvam, a ne kamoli samo kolku se iznasmeav..... Ehhhhhhhh dragi moi roditeli samo da znaete deka jas pred da ja otpisam kerka mi od drzvna gradinka koga im vlegov vo ucilnata dali znaete deka sekoe dete do 2-5god sedese kaj vospituvackata vo skut i taka gi ranese dali od edno isto lazice ili taka mi se pricini neznam ama kosa mi se krena koga vidov.Ajde to da go pomineme, posle koga poglednav deka na parket lazat decata nemav zborovi. Od igracki imaa kutrite deca samo kocki za igranje i toa samo nekolku na broj hhahahah cirkuzi zivi se a se drzavna gradinka. I da imaat tv i vospituvackite si gledat serii i redovno gi gledaaat samo ne smeat da kazat deka gledaat, Kerka mi gi izdade i mi kaza deka gledale filmovi iako ima 2-5 godini ama e kako straica i sve znae. E vo toa i jas se uveriv i dusava mi se zgnasi kade si go ostavam deteto so koj cel zivot mu se tresam i aluvame po bolnici sekoj mesec so 40 temperatura. E sega sigurno me svativte.
PS- Izvinete za dolgiot referat:hahaha: :hahaha: :hahaha:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****Последна промена: 12 Окт 2010 23:52 by ZZ.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 18:00 #60464

 • Jasmina,mina
 • Jasmina,mina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Животот е убав :)
 • Теми: 105
 • Thank you received: 7
 • Карма: 15
Damjana wrote:
Mladenovska neznam koja e finansiskata logika za ovaa gradinka. 6deca x 3800den = 22800denari. Tuka nema pari za 1 plata so pridonesi, a kamo li za hrana, komunalii, amortizacii ... Da ne ispadne na kraj 16 deca? Daj boze da bide dobro.

:gp: potpolno si vo pravo Damjana mnogu simptomaticno i cudno,no verojatno se pokrivaat so rodendeni ako gi imaat redovno!Inaku za da se otvroi gradinka treba ispolnuvanje na mnogu rigorozni uslovi i tocno e toa sto go kaza Mama Ane deka vo Makedonija nema registrirana privatna gradinka tuku site se registrirani kako igroteki so dneven prestoj!Mene iskreno ne mi se dopaga ovaa varijanta do 16.00 casot gradinka a potoa igroteka i do koga ke funkcioniraat taka neznam!Ili e gradinka ili igroteka i koga e privatna veke neli nekoi roditeli se i vtora smena sto koga togas treba da zgrizat deca?poveketo nosat deca vo privatna gradinka bas od pricina sto nekoi rabotat do docna navecer a vaka te ogranicuvaat!plakanjeto od saat e mnogu i e nesplatlivo najmalku e 120 den od saat!Vo odnos na rabotata najverojatno rabotat vo kombinirana grupa so deca od poveke vozrasti a kolku e toa efektivno neznam!zosto kade bi imala moznsot igroteka da formira grupi od deca na razlicni vozrasti vo tolkav prostor!Vo odnos na devojkite sto rabotat i toa neznam ne sum sigurna,veruvajte sum sretnuvala i pravnicki koi licno gi poznavam da rabotat vo igroteka!Koi patem vo vecernite casovi se i kelnerki i se odgovorni za zanimavanje na decata vo tekot na rodendenot!pak ke kazam sekoj roditel sam treba da si razmisli i odluci kade ke go dade svoeto dete na zgrizuvanje :)
Последна промена: 12 Окт 2010 18:03 by Jasmina,mina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 18:05 #60469

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Se soglasuvam so tebe. Mene licno mi odgovara, kako prvo blisku mi e, kako vtoro sme 1smena na rabota so maz mi posto eve i jas trgnav na rabota.Zavisi od sekoj roditel. Jas deneska namerno zemav sloboden den za da vidam kako e vo gradinkata - veruvajte mene mi se dopadna.
Mladenovska wrote:
12000 denari
Ova e TIP TOP gradinkata vo centar
Vnatre e ekstra ama e i sumata ekstra. Samo od sajtot sto vidov oki e a ne sum bila ni jas tamu samo preku telefon prasav kako e.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****Последна промена: 12 Окт 2010 20:33 by bubamara. Причина: многу последователни постови
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 18:44 #60488

 • Jasmina,mina
 • Jasmina,mina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Животот е убав :)
 • Теми: 105
 • Thank you received: 7
 • Карма: 15
Zosto nekolkute gradinki vo gradov se registrirani kako igroteki i zanimalni so dneven prestoj?Sigurno ne zaradi toa sto ne sakaat sopstvenicite tuku zaradi pak ke gi spomnam uslovite koi treba da se ispolnat za da se otvori takov objekt!Seto toa vlece mnogu sredstva koi del moze da gi odobri drzavata minimalen del a ostanatoto ostanuva na tovar na sopstvenikot!Imeno se baraat uslovi od koi pogolem del od niv ne gi zadovoluvaat ni drzavnive gradinki,od kvadratura na prostorot,od odvoen prostor kade ke se igra,pa kade ke se rucha,odvoen prostor za spalni(znaete vo drzavnive vo poveketo setoa toa se pravi vo ist prostor od nekoi 30 mkv2 30 deca itn)Potoa od visna na mebel,sanitarii,bezbeden dvor,visina na skali......kolku deca da se zgrizat vo edna grupa,pa da se vrabotat pred se lekar,gotvac,psiholog,pedagog,vospituvaci,negovatelki...(vo drzavnive i po 35 deca se vo grupa i po eden psiholog,pedagog,lekar se na 3-4 klona)Postojat uste mnogu uslovi koi treba da se zadovolat za nekoj da se ,,osudi"da vleze vo vakva avantura da otvori privatna gradinka vo denesno vreme :)Koja bi bila togas cenata za zgrizuvanje na deteto vo drzava kade prosecna plata e 250 evra pa i pomalku !A ima i roditeli koi mozat da si dozvolat i koi sakaat da zapisat dete vo edna ubava privatna gradinka no faktickata sostojba e takva kakva sto e ! :)
Последна промена: 12 Окт 2010 18:53 by Jasmina,mina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Приватна градинка 12 Окт 2010 18:54 #60492

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Mladenovska wrote:
Damjana!
Itekako im odi i ova na niv vo prilog. Preku den e gradinka. Posle 5 e igoteka i slavat rodendeni tamu, vecerta cistat i se e sredeno za naredniot den. Eve preska se vrativme i prv pat deka ja nosev super pomina i ste decinj ajadea i se. Inaku imaat i programi so igri i edukacija, crtanje,boenje, ucenje na boi i red drugi aktivnosti koi se za nivna moznost. Deneska vo gradinkata site deca bea na vozrast od 2 do dveipol godini. Inaku primaat mal broj nadeca radi nivna sigurnost i normalno za pozddravi da bidat. Bez brisevi ne primaat deca vo gradinkata.
Vo prilog im e SAMO ako rabotat so istiot personal. Presmetkata ne mi kazuva deka ima prostor za vrabotuvanje na pedagozi ili neznam kakov drug kadar. Ajde te molam da zborime so brojki. Ako od ovie 22800 se odzemat obrocite, greenjeto, strujata i dr. davacki, kolku e kjarot?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.