Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Велосипед

Ре: Велосипед 11 Апр 2014 03:00 #249769

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас ги препорачувам многу овие велосипеди без педали. На тие за најмалите со три тркала се совладува вртењето на педалите, а на овие рамнотежата и после беше баш како што кажа lena0809, седнување на точак со две тркала, без помошни, 16 инчи и без проблем возење. Овде сите деца ги имаат и од многу мали после возат на 2 тркала без помошни. Дури ретко и да видиш дете да вози точак со помошни тркала. Во градина и со 3 години доаѓаат со точаци без помошни. Дури и на систематски пред полни 4 години не прашуваа дали вози точак и дали знае да плива и тоа официјално стои како забелешка од доктор :).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Велосипед 11 Апр 2014 03:19 #249772

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Sin mi vozese so pomosni do 5 i pol, mozebi i 6 godini, potoa nauci da vozi bez niv i ete go sega shiba :D
Spored stranskive standardi, verojatno e premnogu docna, no licno ne gledam deka toa mu napravi nekakov problem, steta.....
Verojatno si ima korist velosipedov (kako sto citam od vasive poraki), ama pa da se opnes na tolkav trosok za da nauci porano da vozi bez pomosni trkala, ne mi ide. na krajot i nie ucevme sami da vozime so poni tocaci, uste povozrasni, pa ne gledam deka nesto ni fali.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 11 Апр 2014 03:23 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mami-Anje

Ре: Велосипед 11 Апр 2014 03:31 #249776

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Big sister, јас во МК пробав да најдам пред 2 години ваков точак и не успеав, но ако не сакаш некој специјалне цените овде се од 25 евра што и не е некој трошок во споредба со други играчки.
А за тоа дека нешто ни фали, не ни фали :), ама тоа е различна средина, различни сфаќања. Тука физичките активности што ги прават децата во МК не можеме да си ги замислиме. Кај нас се е опасно :). Така син ми кога на 13 месеци во Зебра сам го поминуваше лавиринтот и надвор на тобоганите сам се качуваше, бабите се редеа да го гледаат како чудо, а овде ни викаа дури дека е мрзлив :kez:
Последна промена: 11 Апр 2014 03:37 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, mamicka

Ре: Велосипед 11 Апр 2014 03:35 #249778

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Не е придобивката само пораното провозување точак без помошни. Замисли ја сликава (ја гледам секој ден) мајка бутка количка со бебе, големото и малку помалото на точаци возат сами и едно малечко од 2 до 3 годинки на ваков точак. Ем сите мобилни, а мајката бутка само количка и не балансира меѓу малото и бебето. Или второ сценарио, цело семејство на точаци рекреираат без некој да пешачи.
Сепак тешко се вози точаче со помошни на секаков терен без никаква помош од придржување, подбутнување и сл.

И сето тоа е убаво да не беше Иван таков мрзливко и да сакаше барем еднаш да проба на ваков велосипед без педали.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, forumce

Ре: Велосипед 13 Апр 2014 15:09 #249822

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Денес кога бевме надвор со внуците и син ми, на поголемиот внук му дадаов една формула од син ми, која ја доби за крштевка од кумот. пластична е, ама луѓе 8 години и уште е во возна состојба. што деца ја извозеа нема број :D
туку зошто го кажувам ова - имено таа формула е поинаква од другите, оти има само волан за управување, а нема педали. и мораш да ја туркаш со нозе. па тоа ме потсети на велосипедов и во момент ми прелета мисла дека бевте во право кога зборевте за развој на моторика кај децата, на тој начин.
имено никола како мал леташе со неа низ улица и мајка ми знам од памет се вадеше :D
денес го гледам внук ми, кој е поситен од Никола на таа возраст и му треба малку повеќе да запне за да се движи, ама упорен беше.
е сеа, тоа што може на пример како што спомена некој погоре, за да не се даваат пари, да се импровизира со обичен точак да се добие ваков, е друга приказна, а и не е толку лошо.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.