Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год)

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 02 Ное 2012 10:41 #219851

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
И мене ми се виде многу 20 кг кога прочитав на список, ама пак височка е...
Но од друга страна кај неа во групата имаше доста дечиња со повеќе килограми, не знам што да кажам :)

Јас многу не се замарам со тежината, порано повеќе, сега не, како што ми рече педијатарката еднаш - грацилна е на мама, јас со прашалници поитав дома да видам што значи тоа во лексикон, ај да кажеше грациозна, ама грацилна прв пат го слушнав :muahaha:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 02 Ное 2012 11:03 #219853

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Damjana wrote:
Majsi bas me chudis deka na 5 godinki se skoro site pod 20kg.

Sto ima tuka cudno, pa tolkavi si se decata. Zar mora ako imaat po 5 da se nad 20kg?
Vazno e da se zdravi, kilata ne se vazni. I jas porano kako Anabelkata se zamarav kolku imame ama otkako trgnavme vo gradinka i otkako vidov deka skoro site vo grupata si se tuk tamu isti nemam namera da se zamaram ppoveke.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 02 Ное 2012 13:19 #219860

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
I jas se zamaram kolku kg ima Damjana, ama za da ne odi mnogu nagore :) A ne dali ima dovolno :D

Me chudis so muabetov oti gi gledam decava kaj nas vo gradinka kolkavi se. Ne deka treba da se X kila - naprotiv. Jas sekogas sum za poslaba varijanta (zaradi mojot visok :))
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 12 Ное 2012 04:14 #221004

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
На 5 г.и 4 месеци дада има 22 кг, треба уште висина да измериме, ама ми е права манекенка :srce:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 12 Ное 2012 05:05 #221008

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
На 6 години и 9 месеци, малово е високо 113 cm а тешко цели 18.5 кг :laugh:
(меревме висина како домашна задача, а тежина реков ај да видам да не качила случајно некое килце)
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 12 Ное 2012 05:12 #221009

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
anusska wrote:
На 6 години и 9 месеци, малово е високо 113 cm а тешко цели 18.5 кг :laugh:
(меревме висина како домашна задача, а тежина реков ај да видам да не качила случајно некое килце)

Mislam deka i Elias nema da bide potezok ;) A mene me pratia so 7 na skolo so 19kg :) A deneska ako moze najmalce 19kg uste da oslabnam, bi bilo super ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 12 Ное 2012 05:57 #221014

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Ах да, не сум загрижена. :) Слабича е, но си е здрава и жилава. И јас имав 19 кг во прво одделение (некаде на слична возраст), а сега хмм, мачам мака (ако може да се каже така) само со 2-3 кг ;) . И да, не сме виоски и ете нема ни да бидеме, ама тоа е тоа. Големката ќеркичка малку е згарижена за својата висина, ама тука не можам да и' помогнам многу :laugh: . Е она не е толку слабичка - ок е.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 12 Ное 2012 06:10 #221015

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Абе и мојава е слабичка зашто е повисочка и изгледа послаба од другите деца...

Инаку секое дете различно се развива...Дома ми се две деца и двете различно растат.

Дада се роди во 8-ми месец, а Бато во 40 недела. Кога дада беше на возраст од бато беше повисока, нели очекувавме да биде обратно... :)

Бато пак е потежок, ама во висина побавно ни оди, за разлика од дада, која родена како осмаче сега е едно од највисоките девојчиња во групата... :3

Важно е да се здрави и живи :naviva:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 12 Ное 2012 15:57 #221090

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
На 4 години без две недели :P синко е висок 106 цм и тежи 19 кг.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 02 Јан 2013 10:04 #228298

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Мишел на 3 години е 102 цм и околу 17 кг.... задоволна сум не е висок ни низок, не е слаб ниту пак дебел таман е....
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 03 Јан 2013 19:53 #228502

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Sin mi, na 3 god. i 9 meseci ima 16 kg, ne znam tocno kolku e visok, ama slabicok si e otsekogas :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 04 Јан 2013 07:39 #228559

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Јана на 3 г и 3 м има околу 15 кг, ок е ама може и подобро :laugh:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 08 Јан 2013 08:34 #228997

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Nie sme 94cm so edvaj 13 kg, sto e navistina nazad za negova vozrast. Treba da ima spored nekoi tabeli 97 cm so 15 kg. Ama cestoto razboluvanje go zede svojot danok i plus ishranata koja nema proteini od mleko i jajce e nesoodvetna za dete koe e vo intenziven rast i razvoj. Ama nema sto da se pravi, se tesam deka ce nadomestime ponatamu
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 08 Јан 2013 09:22 #229009

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
deneska bevme na kontrola, 109cm i 16,4kg :)na skoro 5 godini (4 g. i 10 m.)
Последна промена: 08 Јан 2013 09:23 by lena0809.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 08 Јан 2013 11:57 #229031

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
mama wrote:
BAtkoto na 4 godini i tri meseci e visok 121 cm a tezi 32 kg :)
Na 4 god i 5 meseci e visok 123 cm a tezok isto 32 kg :)
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 08 Јан 2013 12:33 #229037

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
prasence wrote:
na skoro pet godini, 120cm i 20kg

5g i 4m ima 21kg.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 03 Фев 2013 14:11 #231343

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mereni vo domasni uslovi 107 sm i 19 kg :srce:

Edit: 3 god i skoro 9 mes
Последна промена: 03 Фев 2013 14:12 by Fairy. Причина: edit
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 03 Фев 2013 17:07 #231358

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
4 god i 6 mes sme 120 cm i 25 kg
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 08 Мар 2013 08:21 #234398

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
tocno 5 godini, 111 cm i 16,8kg :)(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 08 Мар 2013 08:51 #234402

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Annabel Lee wrote:
Абе и мојава е слабичка зашто е повисочка и изгледа послаба од другите деца...

Инаку секое дете различно се развива...Дома ми се две деца и двете различно растат.

Дада се роди во 8-ми месец, а Бато во 40 недела. Кога дада беше на возраст од бато беше повисока, нели очекувавме да биде обратно... :)

Бато пак е потежок, ама во висина побавно ни оди, за разлика од дада, која родена како осмаче сега е едно од највисоките девојчиња во групата... :3

Важно е да се здрави и живи :naviva:

I moite isto rastat, i dvajcata se rodeni 37/38 nedela ama sinko e roden pomal i sega isto kako na Anabel vo visina e ponizok ama ja sie so tezina, iako i po kilaza bese pomal od nea.
kako i da e, da se zivi i zdravi, drugo ne e tolku bitno.
Inaku kerka mi e okolu 97cm so 15 kgr an 3 godini. Za dve godini ima staveno celi 5 kgr :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 08 Мар 2013 13:03 #234422

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
И ние за 2 години 5 кг сме ставиле. На првиот роденден бевме буце со 13 кг, а сега е згоден дечко, истанчен :). Имаме 18кг, но и многу се извиши последниве месец, не сум го мерела во висина, но сигурно е над 105цм.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 23 Апр 2013 07:12 #237598

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Manekenot Petar na negovi 6 godini e 112,2 cm visok i 17,8 kg tezok. Ke bide kako mene na 7 godini edvaj 19 kg :tupco:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 23 Апр 2013 07:22 #237599

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Na 4g i 7mes sme 115-115.5sm i vo gradinka ja izmerile 27kg. Jas doma merev 25kg, isto vo bolnica tolku ja izmerija. Sega i oslabena e poradi bolesta - veruvam max 24kg.

Sega jas mozebi smesno ke zvucam, ama da si prasam :) Vo Kozle dodeka cekav vodov grafici za normalen rast na deca. Za devojcinja od 5g, normalno e od 98-117sm. Nie do 5 ima golema sansa da nadmineme 117. Tamu pisuvase - ako vaseto dete ne e vo ovie granici, javete se kaj endokrinolog! Jas prvo pomisliv deka e toa za preniski deca samo, ama pa si vikam - da ne ima vrska i za povisoki od normala?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 23 Апр 2013 07:26 #237600

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Damjana wrote:
Na 4g i 7mes sme 115-115.5sm i vo gradinka ja izmerile 27kg. Jas doma merev 25kg, isto vo bolnica tolku ja izmerija. Sega i oslabena e poradi bolesta - veruvam max 24kg.

Sega jas mozebi smesno ke zvucam, ama da si prasam :) Vo Kozle dodeka cekav vodov grafici za normalen rast na deca. Za devojcinja od 5g, normalno e od 98-117sm. Nie do 5 ima golema sansa da nadmineme 117. Tamu pisuvase - ako vaseto dete ne e vo ovie granici, javete se kaj endokrinolog! Jas prvo pomisliv deka e toa za preniski deca samo, ama pa si vikam - da ne ima vrska i za povisoki od normala?

Od licno iskustvo ne, ama se sekavam deka nasa komsijka uste pred godini ja nosese kerka i i taa bese od povisokite... Pa ispadna, deka ke porasne do 190 i isto kako kaj premali i dadoa terapija i eve sega e nekade 184... uste e mnogo visoka, ama vo normala... Sega jaz uste ne bi nisto pravila, ima uste meseci do togas, a i decava ne rastaat sekogas isto, pricekaj pa vidi kako ke se razviva...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Напредување во висина и тежина (деца од 3-6 год) 23 Апр 2013 07:28 #237601

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Emilija wrote:
Manekenot Petar na negovi 6 godini e 112,2 cm visok i 17,8 kg tezok. Ke bide kako mene na 7 godini edvaj 19 kg :tupco:

I mojata e manekenka Emi :laugh: na 5g i 5mes 114 cm i 18,5 kg :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.