Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија

Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 18 Дек 2009 22:35 #195

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Sakam da Ve informiram deka se otvara prviot Helen Doron Early English Centre za ucenje Angliski kako majcin jazik ,za decinja od 2 god do 14 god .

Ve pokanuvam da bidete gosti na nasite Demo Casovi, za site drugi informacii mozete da mi se javite na PP ili na Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

nesto poveke za Helen Doron mozete da vidite na web stranata : www.helendoron.com
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 18 Дек 2009 22:36 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 17 Сеп 2010 15:02 #52757

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Prativ poraka na meilot ako ti stignal vo red a ako ne prati mi poraka na Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. so podetalni informacii zasto sakam da ja zapisam kerka mi vo takvo kreativno uciliste a ima samo 2 godini i 4 meseci.Pisi mi kade se odvivaat demo casovite, kade se naoga kolku vremenski traat i kolku kostaat, pozzzz A ako gresam nesto na forumot slobodno popravaj me zasto sum nova i malku mi e komplicirano, pozdravce:OK:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 04 Ное 2010 19:47 #68665

 • dzemce
 • dzemce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Ve molam izvestete mi e mene za rasporedot na casovi i lokacijata.MOeto since ima 2,5 god i bi sakala da bide del od taa nastavata.blagodaram...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 21 Јан 2011 00:35 #103957

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Во тек се уписи за нови групи
За информации јавете се на телефон 3211-077
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 21 Јан 2011 00:40 #103961

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ane, од која возраст може да се запишуваат дечињата?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 21 Јан 2011 03:18 #103995

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Методот е за возраст од 3 месеци до 14 години.
Наставата е 2 пати неделно (освен за најмалите до 2 години е еднаш неделно)по 45 минути. Интерактивна настава, со песнички, игри, изработка на реквизити ....
Повеќе можете да дознаете на линкот Helen Doron- Skopje
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 21 Јан 2011 04:23 #104036

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Ane na stranata ne mozev da vidam kade se naogjaat............
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 15 Фев 2011 23:35 #113113

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Во Дебар маало, карши Генерал штаб
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 16 Фев 2011 04:30 #113209

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Koga ima upisi? Po kolku se vo grupa? Dali se grupite mesani mali-golemi decinja?
Znaci nastavata e 2 pati nedelno po 45 min(za deca od 3 godinki).......kolku e cenata mesecno?
:)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 16 Фев 2011 04:37 #113214

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
уписите се во тек.
групите се од 3- 8 дечиња, а се поделени по возраст.
за деца помали од 2 години наставата е еднаш неделно по 45 минути и цената е 2000 денари месечно. а материјалот е за цела година 3860 ден. на 2 рати
за поголемките е материјалот исто 3860 денари на 2 рати, а наставата е 2 пати неделно по 45 минути и чини 2700 ден. месечна рата.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 16 Фев 2011 04:38 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 16 Фев 2011 04:41 #113219

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Decata na casovite sedat sami ili so roditelite, zboram i se interesiram konkretno za decinjata od 3 godini?
I dali i koga bi mozelo da se dojde vo ucilisteto da se vidi, razgleda?
:)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 16 Фев 2011 04:47 #113223

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Малите обавезно со родител на час, затоа што се бои црта, се изработуваат реквизити и тн. Е сега, по некое време, колку што имаме забележано дечињата сакаат да бидат сами. А некои пак се случува и да се поголемки, ама подоцна дозволуваат да се сами на час. Значи индивидуално е.
Јас конкретно знам со Никола, на 3,5 години значи по 5 месеци курс почна да седи сам. А некои еве имаме сега што идат и немаат 3 години, па сакаат сами. Родителот влегува по потреба, ако се работи нешто покрупно и му треба помош на детето.

За разгледување и за демо час - кога сакате јавете се ќе се договориме.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 22 Фев 2011 19:27 #115791

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Во тек се уписи за дечиња до 2 годишна возраст!
За инфо - 3211- 077
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 23 Фев 2011 16:29 #116068

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Mi padna vo oci muabetov za organizacijava pa malku guglav da vidam sto ke najdam. Interesni raboti, no pointeresni se komentarite koi moze da se najdat po lokalni forumi kade ovoj centar ima svoi fransizi (kako sto gi narekuvaat oni samite).
Ima i pro i contra definitivno. Mi se vide interesen komentarov ama kolku svativ linkovi ne se dozvoleni pa eve go so printscreen.Uploaded with ImageShack.us
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 23 Фев 2011 17:17 #116090

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Секогаш ќе има за и против. Не можам да зборувам за учителите и условите во другите школи, но во школото кое е во Македонија, сега немаме негативни искуства.

Да, според правилата на ХД, учител може да биде секој кој ќе земе сертификат, но кај нас особено се внимава при нивниот избор да знаат правилно граматички да го зборуваат јазикот. Засега и двете учителки имаат завршено студии по англиски јазик, но тоа не значи дека мора и наредната да бидe со таков факултет. Може да има завршено сосема друго образование, но важно е да го знае англискиот да го зборува одлично.

Лично имав шанса да присуствувам пред две години на курсот и видов дека и таму не е баш така лесно. Nе може да помине баш секој кој ќе се пријави за учител и кој ќе го истера курсот до крај. И таму предавачот (teacher trainer) знае да бутне некој кандидат ако не е задоволен пред се од неговото познавање на англискиот.

Малку чудни ми е она - многу родители многу деца. Кај нас со родител одат децата кои се до 3 години. Потоа кој како сака.
Поради тоа до 3 години групите не ги полниме до крај - 8 деца, туку од 3-5 максимум. А за поголемите групи каде одат сами, можеме од 3(минимум деца за да се формира група) до максимум 8.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 23 Фев 2011 17:26 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 23 Фев 2011 17:26 #116093

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Ane wrote:
Малку чудни ми е она - многу родители многу деца. Кај нас со родител одат децата кои се до 3 години. Потоа кој како сака.
Поради тоа до 3 години групите не ги полниме до крај - 8 деца, туку од 3-5 максимум. А за поголемите групи каде одат сами, можеме од 3(минимум деца за да се формира група) до максимум 8.
Ова се однесува на делот од постот Not good!!! And so say many parents and children. ? Мислам дека значи Не е добро!!! Истото го велат и многу родители и деца , а не дека има многу деца и родители во групите.
А кога сме веќе кај групите, претходно разбрав дека родителите може да се со дете во група доколку тоа не сака да седи само, но мислев дека не е ограничено со возраст. А во последниов пост е нагласено дека е тоа само за деца до 3 год? Поголемите мора да се сами или...?
edit- Сум го пропуштила моментот Потоа кој како сака , занемарето го моето последно прашање :)
Последна промена: 23 Фев 2011 17:28 by AWAO.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 23 Фев 2011 17:27 #116095

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Go printnav ova ne za da go napadnam skoloto vo Makedonija nego mi se vid interesen komentarot, nekako balkanski mi licese a ne e zatoa i go postaviv. Bez namera da ja napadnam makedoksata fransiza deka ne e dobra ili deka se sluzi so metodite gore posoceni.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 23 Фев 2011 17:32 #116098

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
AVAO wrote:
Ова се однесува на делот од постот Not good!!! And so say many parents and children. ? Мислам дека значи Не е добро!!! Истото го велат и многу родители и деца , а не дека има многу деца и родители во групите.
А кога сме веќе кај групите, претходно разбрав дека родителите може да се со дете во група доколку тоа не сака да седи само, но мислев дека не е ограничено со возраст. А во последниов пост е нагласено дека е тоа само за деца до 3 год? Поголемите мора да се сами или...?
edit- Сум го пропуштила моментот Потоа кој како сака , занемарето го моето последно прашање :)
:hahaha: Авао - ти благодарам за исправката. Ситно ептен и реков претходно во еден друг пост - не догледувам од далеку.

Да- ќе има различни искусва и коментари и тоа е ОК.

Не мора да се сами. До три години децата се со родител задолжително оти се црта, бои, сечка на часот. Се изработуваат разни реквизити и тн. Затоа им е потребна мала помош на децата од родителите. Освен тоа, тоа е квалитетно поминато време на родителот заедно со детето во едукација и дружење.

Поголемите деца одат сами на час, но родителот има право кога сака да влезе, го следи часот и гледа како неговото дете учествува во наставата, напредува и тн.

Искрено не гледам и потреба децата кои се повозрасни 4- 5 години да одат со родител на час задолжително, од причина што таму прекрасно се дружат со песни, игри и др. активности.

Мене син ми кој почна да оди на 3 години, после пола година, ми рече дека сака да оди на час сам, затоа што му било поубаво кога е само со другарчињата.
Е сега пак ќе речам, има и дечиња кои инсистираат да оди родителот со нив, и тоа се почитува.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 23 Фев 2011 18:49 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 23 Фев 2011 17:34 #116100

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Snoopy wrote:
Go printnav ova ne za da go napadnam skoloto vo Makedonija nego mi se vid interesen komentarot, nekako balkanski mi licese a ne e zatoa i go postaviv. Bez namera da ja napadnam makedoksata fransiza deka ne e dobra ili deka se sluzi so metodite gore posoceni.

Да ОК е те разбрав.
Секој коментар е добредојден за да се развие дискусија, а и да споредиме искуства како е надвор, како е овде и тн... :)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 16 Авг 2011 05:37 #148398

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Демо часови на 19ти август во училиштето „Смајли старс„ кое сега е на нова локација - после рампа Кисела вода, карши „Макси Д„ маркетот.

Телефон за закажување - 076 / 435 - 938
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 12 Сеп 2011 07:28 #153383

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Јавете се да закажете демо час во училиштето Смајли старс - секој ден од 17 часот.
тел. 2784 - 082
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 12 Сеп 2011 08:02 #153385

 • Disney
 • Disney's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 33
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Огромна промена на локација :( Од Центар во Кисела Вода...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 12 Сеп 2011 11:17 #153421

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Промената на локацијата не го намалува квалитетот на наставата :)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 21 Сеп 2011 02:50 #154743

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Eve i od nas poddrska za Helen Doron. Nastavata e navistina dobra za mali decinja. Efektite se golemi - nie posle 3 odenja (od koi 1 i poveke od pola od 2 bea so glavata piknata vo mama :)) pocnavme da kazuvame zborovi. Tamu uste sme malku povlecceni, no doma znae da se opusti i na tato da mu kazuva kako vika Ivana :) A mm vika - koja e taa Ivana? nekoja dadicka? Taa - ne be, ucitelkata ...
I da ne zvuci kako reklama, no ako ste zaintersirani i imate moznost - top se devojkite :OK:
Последна промена: 21 Сеп 2011 02:51 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Majsi

Ре: Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија 21 Сеп 2011 03:03 #154750

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Taka e Damjana, sosema si vo pravo so postot.
Nie odime od lani i sme si super zadovolni. Mnogu mi se dopaga sistemot na rabota so decata, koj mislam deka e edinstven vo SK.
Bravo za ucitelkite, bravo za celiot tim :OK:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот