Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Кога да се дупнат ушињата?

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 09 Дек 2012 10:20 #225149

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Мене свекрва ми ме убедуваше да и ги дупнаме ушите уште на првиот Благовец кога малата имаше само 3 месеци, и за среќа јас не се согласив. Ја оставив самата да си побара ако сака да ги дупнеме, бидејќи мене ушите ми ги дупнале уште пред да направам една година, а никогаш не носам менѓуши. Џабе маката. И, ќерка ми оваа пролет посака да ги дупнеме ушите, и тоа го рипнавме Благовец (затоа што таа тогаш реши). Проблемот е што се изнамачивме. Да знаев дека вака ќе биде немаше шанси да и ги дупнам. Прво, две недели ги носевме тие медицинските и после ставивме златни. Медицинските едвај ги извадивме, па дури и едното увце го раскрвавивме. Од тогаш тоа увце многу често знае да и се воспали. Само на одмор кога бевме, од солта претпоставувам, и се подобри увцето, и сега едно, две пак знае да и просолзи истото увце. Па алкохол, па Хидроциклин, па плачки.. па и се улепило со косата. Дури си викам да и ги извадам менѓушите,па нека и зарасне дупчето, ама таа не сака.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 09 Дек 2012 11:14 #225157

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
monabonbona isto i nie prviot pat na blagovec gi dupnavme, mala bese isto nekoi 5-6 meseci imase, ama super pominavme :)

Gi dupnavme vo GTC dvete usinja naednas, pisna malce, ama odma se smiri, dodeka sega ova dupcenje epten mi placese plus edno po edno gi dupea i edvaj ja drzev i edvaj ja naterav za vtoroto.

eve pred tri dena gi izvadime medicinkite sega si gi nosi zlatnite bubamari :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 31 Мар 2013 18:13 #236116

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Mojava manekenka saka da ima obetki na usite i resiv da i gi dupneme ovoj blagovec. Samo mi treba info koga tocno se pagja? I ima mnogu guzva toj den za dupcenje usi posto ako e guzva drug den kje gi dupneme.
Последна промена: 31 Мар 2013 18:14 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 01 Апр 2013 03:06 #236131

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
blagovec e sega vo nedela na 7 april,samo neznam dali ke rabotat zlatarite zosto e vo nedela
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 01 Апр 2013 03:28 #236135

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
I nie ke gi dupnime usinjata ovoj Blagoec. Sigurno ke najdime otvorena zlatara zatoa sto ke bideme vo Ohrid. Samo me interesira, dali doma sami gi vadite medicinkite i gi stavate zlatnite ili pak treba i za toa vo zlatara?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 03 Апр 2013 04:21 #236256

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
Jaс сум на два ума,не знам дали да ги дупнеме?!Сакам да има обетки за роденденот,ама ...И хидроциклинот е кортико и плус не се мачка на отворени ранички,можно е да има крв на увцето,кој препорачува хидроциклин?!Така треба да се мачкаат?
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 03 Апр 2013 12:31 #236276

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
клечкароска wrote:
I nie ke gi dupnime usinjata ovoj Blagoec. Sigurno ke najdime otvorena zlatara zatoa sto ke bideme vo Ohrid. Samo me interesira, dali doma sami gi vadite medicinkite i gi stavate zlatnite ili pak treba i za toa vo zlatara?
Nie doma gi izvadivme medicinkite i si stavivme zlatni obetki, mislam deka medicinkite se vadat posle eden mesec.
Hava i nas od zlatarata ni preporacaa prvite denovi da mackame hidrociklin i jas taka napraviv,nemavme krv na uvceto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 03 Апр 2013 16:00 #236286

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Medicinkite treba da stojat odredeno vreme, dodeka se isusi ranickata.
Preporacuvam da gi vrtite sekoj den, onaka kako sat da navivate, za da ne se zalepat, pa da potece krvce posle.
Inaku zlatarite ke rabotat, kaj ke ispustat da karat na koro tolku paricki, na Blagovec polna e zlatarskata ulicka :)
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 04 Апр 2013 09:47 #236344

 • MajaL
 • MajaL's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 160
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
I jas ne znam sto da pravam so kerka mi. Mene ne mi gi dupnale usite mala me ostavija sama da odlucam dali sakam i koga posakav me odnesoa i mi gi dupnaa. Jas na kerka mi ne i gi dupnav zasto kako bebe mnogu i rabotea racinjata samo fakase i mi bese strav da ne si gi tegne. Sto ke najdese nakit na nekoj probuvase da go izvadi. E sega mislam deka saka ama e mnogu komplicirana, uste sega znam sto me ceka, samiot cin na dupnuvanje i ke pomine nekako, ama jas se sekavam deka nekolku dena boli, pa ke me tera da i gi izvadam i ke i zarasnat pa kem bide dzabe makata. Izgleda ke cekam epten da porasne :)
A za maskite pa ne ni razmisluvam da im gi dupam, spored mene nema potreba. Ako sakaat sami neka si gi dupnat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 16 Окт 2013 03:48 #244823

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ќерка ми сега посака обетки. Јас имам читано дека обетките не треба да се ставаат на многу мали деца, бидејќи ушињата растеле до некоја возраст. Сега дали беше 3,4,5 години - ич не се сеќавам. Ама добро, ние сме големки така да нема проблем. Само што мама не е искусна :) Дајте некој совет.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 16 Окт 2013 06:25 #244825

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Прв пат слушам за ова со возраста. Мене и на сестра ми ни се дупнати ушите како бебиња, па немаме некој проблем со тоа.
Инаку најдобро да се однесе кај златариве во ГТЦ мислам имам гледано каде стои дека прават безболно дупчење уши. Е за после за негата нека кажат мајкиве на женски деца :D
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 16 Окт 2013 07:07 #244826

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
I mene mi se dupnati usite na epten bebe, nikakov poseben problem nemam, OSVEN sto toa sto go kazuva Damjana e vistina - usite posle dupnuvanjeto prodolzile normalno da mi rastat i sega dupceto mi e skroz gore na resickata zaradi sto mnogu obetki ne mozam da nosam me stegaat ili stojat smesno. Zaradi toa a i zasto licno smetam deka na malo bebe stvarno ne mu trebaat obetki jas na kerka mi ne sum i gi dipnala usite se uste i poima nemam koga ke go napravime toa - valjda koga ke pocne da mi bara kako Damjana
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 16 Окт 2013 07:55 #244830

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Da, bas toa bese navedeno kako pricina. Deka dodeka raste useto, ne moze da se izbere najtocna pozicija. Sega bas ic ne mi teknuva kade procitav, ama sigurno citav :)
Sister, kaj vas mozda dobro predvidele kaj da bocnat :) Se salam malku :)

Inaku mene mi preporacaa da odam vo B.Hills, da stavime 2 nedeli od tie malite bebeski, pa posle da gi zamenime so drugi (valjda zlatni). Makar so jas sum za postosna varijanta, a kerka mi bara Barbie, Helou Kitty :tupco: Ke i kupam od zenski pazar nekoi :D
Последна промена: 16 Окт 2013 07:55 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 16 Окт 2013 10:03 #244839

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Има и златни многу штосни, бубамарки, пеперутки, цветчиња. Препорачливо е да се стават златни, зашто осетливи им се ушињата, може да им реагираат на бижутерија. Ние имаме и еден куп бижутерија и пластични, ама тие ги носат понекогаш, инаку златните им се стални.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 16 Окт 2013 17:18 #244850

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Damjana wrote:
Da, bas toa bese navedeno kako pricina. Deka dodeka raste useto, ne moze da se izbere najtocna pozicija. Sega bas ic ne mi teknuva kade procitav, ama sigurno citav :)
Sister, kaj vas mozda dobro predvidele kaj da bocnat :) Se salam malku :)
aaa epten centrirale , kako pa da ne.
jas nemav poim deka za ova zborite. mislev od zdravstven aspekt. inaku ke se slozam so Ana78 deka poradi toa rano dupnuvanje sega dupkite na usite mi se povisoko i ne mozam da stavam kakvi sakam mengusi :dry: a celo vreme mislev deka nutnale tie sto mi gi busele usite
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 16 Окт 2013 17:19 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 17 Окт 2013 03:13 #244869

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
mamaAnita wrote:
Има и златни многу штосни, бубамарки, пеперутки, цветчиња. Препорачливо е да се стават златни, зашто осетливи им се ушињата, може да им реагираат на бижутерија. Ние имаме и еден куп бижутерија и пластични, ама тие ги носат понекогаш, инаку златните им се стални.
Dajte predlog kade da baram? Ama ne so bocka, tuku so zakopcuvanje :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 17 Окт 2013 04:43 #244886

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Дојди во Тетово ;)
Мене ми се дупнати како многу мала ама алал вера на тој што центрирал, можам какви сакам обетки да си носам :trep:
Последна промена: 17 Окт 2013 04:43 by mamicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 17 Окт 2013 04:51 #244889

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Damjana wrote:
mamaAnita wrote:
Има и златни многу штосни, бубамарки, пеперутки, цветчиња. Препорачливо е да се стават златни, зашто осетливи им се ушињата, може да им реагираат на бижутерија. Ние имаме и еден куп бижутерија и пластични, ама тие ги носат понекогаш, инаку златните им се стални.
Dajte predlog kade da baram? Ama ne so bocka, tuku so zakopcuvanje :)


Ovie sakam jas na malata kuma da i gi kupam. E ne se na zakopcuvanje, ama se Hello Kitty :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 17 Окт 2013 05:32 #244898

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Е да, претежно се со винт тие интересните. Ние имаме со цветче и со закопчување од чаршија.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 17 Окт 2013 06:04 #244901

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
mamicka wrote:
Дојди во Тетово ;)
Мене ми се дупнати како многу мала ама алал вера на тој што центрирал, можам какви сакам обетки да си носам :trep:
Dobar predlog. Treba da doagjam sluzbeno, pa ke baram pomos :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka

Ре: Кога да се дупнат ушињата? 07 Апр 2014 07:14 #249643

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Да се пофалам дека денес ги дупнавме ушите на ќерка ми. Лани (на нејзнини 3 години) изрази желба, ама кога требаше да ја носам изгледа се уплаши и не сакаше да оди и јас ја оставив, не ја форсирав.
Затоа годинава немаше никаков проблем, самата си сакаше обетки и глас не пушти додека и ги ставаа. :loveya:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.