Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Детски муабети 3- 6 години

Ре: Детски муабети 3- 6 години 20 Дек 2012 17:48 #226748

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Mama Vase wrote:
jas do sega ne sum videla kornfleks koj e gmo free ili organski. ako nekoj znae neka pishe.

Nema vo DM kaj vas od Alnatura? Nie toj go imame, organski i free od gmo...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 20 Дек 2012 17:54 #226749

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ima proizvodi od alnatura ama kornfleks ne sum videla.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 21 Дек 2012 05:06 #226819

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Има корнфлекс на alnatura, јас сум купувала од ДМ, цената е околу 130 ден. Јас го купувам и овесот, тој е околу 80ден.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska, Frenky, vodolija, Синоличка

Ре: Детски муабети 3- 6 години 21 Дек 2012 06:15 #226844

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
А што е со Дивелата? И таа ли не е добра? Дивела има во дуќанот за домашно сирење во Беверли.
Јас колку што разбрав не е проблемот со палентата, туку со пченкарното брашно кое се увезува рефус, а кај нас се препакува во амбалажа на Жито лукс, Сончева долина и др. Извезено е исправно, но при транспортот или при складирањето дошло до контаминирање на брашното со канцрогени честички. Јас дома имав едно такво брашно, но беше купено пред повеќе од 6 месеци и го фрлив. Целокупниот увоз на пченкарното брашно кое се продава во маркетите кај нас, без разлика на амбалажата претежно од Србија. Е сега проблемот настанува во градинките. Кај нас во градинка на децата им прават проички од пченкарно брашно за ужинка. Јас прашав во градинката и тие викаат дека имаат набавено такво брашно, но додека не добијат официјален допис од санитарна нема да го сметаат ова како релевантно за нив, а таков допис се уште не е доставен до градинките :mdf:
Се едно јас на ќерка ми и забранив да јаде од нејзините омилени проички (а кој знае колку децава изеле до сега) :zid: Важно дека ќерка ми ми рече знам, слушнав на вести кога бев кај нана. :raspolozise
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 28 Дек 2012 04:46 #227778

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Damjana wrote:
Nemam iedja kade da pisam - ajde ovde.
Kakva palneta kupuvate za decata? Jas imam zemano Divela i od organskata vo Biokult so ja imase. Sega momentalno nema nitu edna ... Nema ni vo DM palenta.
Ne mi se zema bilo kakva - posebno ne srpskata sega so ja povlekuvaat od prodazba.
Ideja?
Земи на таа од Жито Лукс што е Мишел ја обожава и добра е...
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 28 Дек 2012 04:50 #227779

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Таа од Жито Лукс е српската, земена рефус и препакувана во амбалажа на Жито Лукс, позади на кесичката се убаво си е нашишано, потекло, увозник и рок на траење.
Јас Дивела купив во продавницата за сирење во Беверли.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 28 Дек 2012 04:54 #227780

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Мама Сани, Дивелата е добра ама ја нема редовно по маркетиве. Ја нема во СП, Тинекс па затоа прашав дали ја има некаде. Аама сепак не е органска. Јас си земав од Рамстор и органска за Дамјана.

Бица, не е проблем во вкусот, туку во тоа што таа од Жито Лукс е од српско потекло.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 02 Јан 2013 09:59 #228297

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Дамјана, ако е од српско потекло... Свеки работеше до 27.12 2012 во Институт за медицина... и на проверките од повеќето паленти што ги донеле таа е најдобра....
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 29 Јан 2013 06:34 #230778

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Откако се одвикнавме од пелени сега ми се појави друг проблем, а тоа е што кога ќе му се примочка, а сме некаде излезени. За дома си е навикнат, ама надвор и во туѓи тоалети, особено јавни ме фаќа страв како ќе се снајдеме. Уште е малечок за да мочка од стоење, а за какање не знам како би го седнала во јавен тоалет. Обично гледам тие работи да ги направиме пред да излеземе и 2-3 часа сум мирна или ако одиме на гости носиме нокширече со нас, ако сме надвор со трчање дома. Но, има се повеќе и повеќе ситуации кога треба подолго да останеме надвор, па го шетам подолог, треба и да патуваме... Како се снаоѓате вие со малишаните во вакви ситуации?
Последна промена: 29 Јан 2013 06:35 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 29 Јан 2013 07:48 #230787

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Zoja wrote:
Откако се одвикнавме од пелени сега ми се појави друг проблем, а тоа е што кога ќе му се примочка, а сме некаде излезени. За дома си е навикнат, ама надвор и во туѓи тоалети, особено јавни ме фаќа страв како ќе се снајдеме. Уште е малечок за да мочка од стоење, а за какање не знам како би го седнала во јавен тоалет. Обично гледам тие работи да ги направиме пред да излеземе и 2-3 часа сум мирна или ако одиме на гости носиме нокширече со нас, ако сме надвор со трчање дома. Но, има се повеќе и повеќе ситуации кога треба подолго да останеме надвор, па го шетам подолог, треба и да патуваме... Како се снаоѓате вие со малишаните во вакви ситуации?

Zosto da e mal za stojenje? :) Jaz Elias go teram doduse da sedne doma, ama za nadvor sum srekna sto moze i vo stojenje... Nie toa go vezbavme, na pocetok go imam jaz drzano, pa napred ke go naslonam na moja raka i si mockase... Inace tuka toaletnite se ok, znam kade vo gradot moze, ama sekogas nosam so sebe maramici za desinfekcija, pa posle stavam hartija, ako veke e zort za kakanje... Imame uste nesto kupeno, kako daska za WE ama na sklapanje, nee golema, vo ranec se pika i si imas svoje so sebe... A ima i vo DM mislam kako papir za pokrivanje na WC solja... Vo kombinacija so desinfekcija pred toa se razbira. :D
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Детски муабети 3- 6 години 29 Јан 2013 08:53 #230799

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
I Metodija ne znae da mocka so stoenje, ustvari znae ama ako e vo park :laugh: , a za vo solja mora da e potkacen na nesto ili da sedi.
Nie ne izleguvame bez adapterot za solja, taka da Zoja bi ti preporacala sto pobrzo da se naviknete da mockata i kakate direk na solja, pa koga ke izleguvate i patuvate adapterot vo ranec :)
Jas nikogas ne sum sednala vo javno WC i ova ni e edinstven izlez dodeka ne potporasne. Prakticni se i segde pasuvaat. Duri koga se vrakavme za UK go isoristivme i WC-to vo aviot bez problem :lizavce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 29 Јан 2013 08:55 #230800

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
MonaLisa wrote:
I Metodija ne znae da mocka so stoenje, ustvari znae ama ako e vo park :laugh: , a za vo solja mora da e potkacen na nesto ili da sedi.
Nie ne izleguvame bez adapterot za solja, taka da Zoja bi ti preporacala sto pobrzo da se naviknete da mockata i kakate direk na solja, pa koga ke izleguvate i patuvate adapterot vo ranec :)
Jas nikogas ne sum sednala vo javno WC i ova ni e edinstven izlez dodeka ne potporasne. Prakticni se i segde pasuvaat. Duri koga se vrakavme za UK go isoristivme i WC-to vo aviot bez problem :lizavce:

Ok, adapter za solja se vika toa, sto go mislev ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 29 Јан 2013 10:46 #230828

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ви благодарам за идејата. Значи морам адаптер да барам и да го навикнувам да седи и некои марамчиња за дезинфекција...

Проблемот за адаптер кај нас е што тој не седнува туку стоечки мочка над нокширче, онака разчекорен и така и кака, а ако е на шоља јас го држам, не сака да седне туку стои со нозете над капакот :D и мора цел да е слечен надолу. А стоечки да мочка не е е доволно висок, мора малку да се потркене на нешто. Ама па не сме имале, ќе купам и се надевам брзо ќе го навикнам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети 3- 6 години 29 Јан 2013 10:59 #230833

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Zoja ako vekje e zort i mora vo javni toaleti ke go kacis deteto so nozete da stoi na soljata i taka ke mockate .Mene vaka mi bese najsigurno dodeka bese pomal za da znam deka so sigurnost nema da go dopre kureto na soljata.A za kakanje go drzev nad solja.Sepak mi e mene sube da go sednuvam bilo kade.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Детски муабети 3- 6 години 01 Фев 2013 09:01 #231176

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Zdravo drugarcinja, eve sme i nie tuka :)
Imam edno prasanje kako da ja odviknam od pienje mleko so cucla, se si pie od casa, ama pmlekoto nema sansa, se probav, novi casi, so cevki so cuda i ne saka nikako.
Vie kako gi odviknavte da pijat od sice so cucla?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (дечиња од 3-6 години) 20 Мај 2013 16:00 #239531

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
Jas imam edno prasanje,bidejki me maci mislata dali e dovolno toa sto kerkami go dobiva za pojadok:

znaci se budi okolu 7-8h i bara odma cokoladno mleko(pie 260ml) i posle do 12 odi vo gradinka jasde tamu malku ovosje i pie sokce,potoa ja zimam i duri okolu 12-12:30 jade lepce so nesto.

dai e ova vo red?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (дечиња од 3-6 години) 20 Мај 2013 18:24 #239541

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Zarem ne e podobro nautro kriska lepce so mleko, a potoa za uzinka ovosje? ne mi ide nekako dete na taa vozrast da preskoknuva pojadok i da go zamenuva so ovosje...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (дечиња од 3-6 години) 21 Мај 2013 03:06 #239547

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Najverojatno ne jade deteto vo gradinka drugo. Inaku nema logika. Jas bi dodala nesto vo utrinskoto mleko - biskviti, zitarki ili slicno. Toa barem poveke ke ja drzi do 1 saat, dodeka dojde doma. Vo 1 moze da si ruca nesto zgotveno, a lepceto so nesto da go ostavite za vecera.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (дечиња од 3-6 години) 21 Мај 2013 05:09 #239554

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
neznam ni jas zatoa i prasuvam...inace vo eden i davam lepce namackano so nesto i sl.,potoa nekoja uzinka dali cokoladce,ovosje zelencuk nema vrska, i vo 5 i e rucekot,potoa ako saka uste nesto za uzinka i vo 8 si legnuva da spie.
inace koga ke se razbudi prviot zbor nasabajle i e sakam cokoladno mleko,i i davam edno sise si go pie i posle nisto ne saka neznam so da pravam,biskviti zitarki takvi raboti ne jade,bi mozela mlekoto da i go zamenam so lepce ama sto znam...aj soveti ke ve molam :)
Последна промена: 21 Мај 2013 05:19 by Marge. Причина: спојување на последователни пораки
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (дечиња од 3-6 години) 21 Мај 2013 05:17 #239557

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Касно и е ручекот во 5. Викаш дека веќе си легнува во 8, така да ќе мора ручекот порано да и го давате.
Според мене е убаво што јаде овошје на сабајле, ама мора да има и некој оброк пред или после овошјето. Таа јаде дури на пладне, што е касно.
Ако веќе не сака да јаде во градинка ќе мора пред да тргнете да и дадеш нешто да касне, баш како што спомна и Дамјана, житарки со млеко би биле супер.
ЕДИТ: Во меѓувреме си напишала дека не јаде житарки. Има избор на јадења, можеш да се навратиш во оваа тема на јадењата кои ние ги даваме на нашите деца, па да добиеш идеја која е најпогодна за твоето дете.
Исто така еве ти уште една тема каде се кажува што јадат децата за појадок
Последна промена: 21 Мај 2013 05:26 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (дечиња од 3-6 години) 21 Мај 2013 10:24 #239579

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
I na mene 5 mi bi bilo docna, i nie jademe vo 18, Elias spie vo 19, ama tova e vecera, pred toa jadel i vo gradinka, a i ponekogas vo 15 i doma, ako nemam nisto i se vratime direktno doma...

Sabajle mene licno mi "smeta" cokoladnoto melko, za mene tova e prazna kalorija, zasituva, ama ne dava nisto pozitivno za denot (ako e toa cokoladnoto mleko sto go znam ok MK, ako ti i go pravis toa e nesto drugi)... Pa i jas da ispijam 260ml nema da jadam posle, a kamoli dete... Jas tova mi bo smenila, pa posle nema vrska so jade... Ovosje mislam deka e ok, majka mi so godini do rucek samo tova jade, taka i odgovara...Zosto da ne? :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (дечиња од 3-6 години) 21 Мај 2013 12:25 #239590

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
da lena vo pravo si toa e vecera,ama tuka site jadat toplo jadenje mislam toa sto vo mk go jademe za rucek tuka go jadat za vecera i za toa i go davam togas, a za rucek vo 13 i davam lepce namackano so nesto.Toa ne mi e problemot tuku pojadokov me maci mene kako da ja odviknam od mlekoto (inace jas sama i go pravam so cokolino vo prav ne e toa od MK) koga tolku go saka,a znam deka koga ke stane od spienje nema odma da saka da jade leb ili sl. a imame samo pola saat za da se spremame i da trgneme vo gradinka.

aj ke vidam nekako sto da smenam,inace ic ne e slaba da reces ili nesto,no sepak ajde de me maci dali e dovolno toa sto nasabajle go prima oti sepak e 3 godini ne e bebe.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (дечиња од 3-6 години) 23 Мај 2013 04:08 #239672

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Моите деца секој ден имаат овошје за доручек. Некогаш само овошје, некогаш плус со малку овес/кекс/оризови снегулки и малку млеко. Сето ова блендано како смуди :) големата го јаде ова пред градинка, па таму доручкува (лепче со нешто, палента, некоја тестенина и сл). Руча во градинка манџа, а кога ќе дојде дома пак јаде од нашиот ручек (манџа, паста со разни домашни сосови, ориз тавче со печурки, риба, што и да е дента на менито) задолжително со салата (шопска, свежа зелка и сл). После ручек ужина што сака, од овошје до чоколатце, пуканки, сладолед и сл. Вечера или лепче (со павлака и маслинки, путер и сирење/кашкавал), или тарана, палента, макарони... Има 3,5 г.

Малото има 15 месеци ама менито му е слично.
И двајцата не пијат воопшто млеко, откако престанаа да цицаат на 14месеци двајцата раскрстија со млекото,по своја желба. и денот секогаш почнува им со овошје. Малото после 2-3 саати или јаде некој класичен доручек (тост со путер и кашкавал, кајгана, палента со патлиџан, пржено лепче, лепче со путер и т.н) или ако е покасно (после 11,30) и ако ручекот е готов јаде ручек, спие, па после спиење јаде лепче и сл.
Ручекоѕ за нив двајца секој ден без исклучок е течен односно манџичка и се трудам да се придржувам до ова: 3 дена со месо, 3 дена вегетаријански и 1 со риба.
Ужина во меѓувреме најчесто јаболко, или портокал, чоколадо, кекс си грицка, а вечера или ноќна кашичка (од кашички готови јаде само ноќни), или лепче со путер, кашкавал, павлака или понекогаш нутела.

Сметам дека денот да се почне со овошје е најздраво нешто, секој нутриционист ќе ви го каже тоа.
Денес доручкуваа банани, јаболки, аронија и кекс, малово сега ќе јаде кајгана а за ручек леќа.

Мислам дека доколку го отфрлите млекото од менито, кое многу заситува а нутритивно не нуди многу, ќе се отвори голем простор во денот за што повеќе овошје, зеленчук, свежи салати.

Пробајте :-)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lena0809

Ре: Што ручкавме денес (дечиња од 3-6 години) 24 Мај 2013 04:03 #239748

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
Синоличка wrote:
Моите деца секој ден имаат овошје за доручек. Некогаш само овошје, некогаш плус со малку овес/кекс/оризови снегулки и малку млеко. Сето ова блендано како смуди :) големата го јаде ова пред градинка, па таму доручкува (лепче со нешто, палента, некоја тестенина и сл). Руча во градинка манџа, а кога ќе дојде дома пак јаде од нашиот ручек (манџа, паста со разни домашни сосови, ориз тавче со печурки, риба, што и да е дента на менито) задолжително со салата (шопска, свежа зелка и сл). После ручек ужина што сака, од овошје до чоколатце, пуканки, сладолед и сл. Вечера или лепче (со павлака и маслинки, путер и сирење/кашкавал), или тарана, палента, макарони... Има 3,5 г.

Малото има 15 месеци ама менито му е слично.
И двајцата не пијат воопшто млеко, откако престанаа да цицаат на 14месеци двајцата раскрстија со млекото,по своја желба. и денот секогаш почнува им со овошје. Малото после 2-3 саати или јаде некој класичен доручек (тост со путер и кашкавал, кајгана, палента со патлиџан, пржено лепче, лепче со путер и т.н) или ако е покасно (после 11,30) и ако ручекот е готов јаде ручек, спие, па после спиење јаде лепче и сл.
Ручекоѕ за нив двајца секој ден без исклучок е течен односно манџичка и се трудам да се придржувам до ова: 3 дена со месо, 3 дена вегетаријански и 1 со риба.
Ужина во меѓувреме најчесто јаболко, или портокал, чоколадо, кекс си грицка, а вечера или ноќна кашичка (од кашички готови јаде само ноќни), или лепче со путер, кашкавал, павлака или понекогаш нутела.

Сметам дека денот да се почне со овошје е најздраво нешто, секој нутриционист ќе ви го каже тоа.
Денес доручкуваа банани, јаболки, аронија и кекс, малово сега ќе јаде кајгана а за ручек леќа.

Мислам дека доколку го отфрлите млекото од менито, кое многу заситува а нутритивно не нуди многу, ќе се отвори голем простор во денот за што повеќе овошје, зеленчук, свежи салати.

Пробајте :-)

a neli mlekoto e mnogu vazen del od dnevnoto meni na deteto bez obzir na vozrasta ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (дечиња од 3-6 години) 24 Мај 2013 05:27 #239754

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Kimy wrote:
Синоличка wrote:
Моите деца секој ден имаат овошје за доручек. Некогаш само овошје, некогаш плус со малку овес/кекс/оризови снегулки и малку млеко. Сето ова блендано како смуди :) големата го јаде ова пред градинка, па таму доручкува (лепче со нешто, палента, некоја тестенина и сл). Руча во градинка манџа, а кога ќе дојде дома пак јаде од нашиот ручек (манџа, паста со разни домашни сосови, ориз тавче со печурки, риба, што и да е дента на менито) задолжително со салата (шопска, свежа зелка и сл). После ручек ужина што сака, од овошје до чоколатце, пуканки, сладолед и сл. Вечера или лепче (со павлака и маслинки, путер и сирење/кашкавал), или тарана, палента, макарони... Има 3,5 г.

Малото има 15 месеци ама менито му е слично.
И двајцата не пијат воопшто млеко, откако престанаа да цицаат на 14месеци двајцата раскрстија со млекото,по своја желба. и денот секогаш почнува им со овошје. Малото после 2-3 саати или јаде некој класичен доручек (тост со путер и кашкавал, кајгана, палента со патлиџан, пржено лепче, лепче со путер и т.н) или ако е покасно (после 11,30) и ако ручекот е готов јаде ручек, спие, па после спиење јаде лепче и сл.
Ручекоѕ за нив двајца секој ден без исклучок е течен односно манџичка и се трудам да се придржувам до ова: 3 дена со месо, 3 дена вегетаријански и 1 со риба.
Ужина во меѓувреме најчесто јаболко, или портокал, чоколадо, кекс си грицка, а вечера или ноќна кашичка (од кашички готови јаде само ноќни), или лепче со путер, кашкавал, павлака или понекогаш нутела.

Сметам дека денот да се почне со овошје е најздраво нешто, секој нутриционист ќе ви го каже тоа.
Денес доручкуваа банани, јаболки, аронија и кекс, малово сега ќе јаде кајгана а за ручек леќа.

Мислам дека доколку го отфрлите млекото од менито, кое многу заситува а нутритивно не нуди многу, ќе се отвори голем простор во денот за што повеќе овошје, зеленчук, свежи салати.

Пробајте :-)

a neli mlekoto e mnogu vazen del od dnevnoto meni na deteto bez obzir na vozrasta ?

Elias od kako se odbi piese edno vreme AD mleko i kraj... Od 3 godini ne pije nikakvo, retko po casa ovce... Kalcium moze i po drugi patista da se vnese i so sirenje, kaskaval, jogurt, pa i so drugi raboti bez mleko...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Најново на форумот

 • No posts to display.