Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Сам дома !!!

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 16:18 #225188

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
Damjana wrote:
Mislam deka ubavo napisav pogore - vo Kanada gradinka e 1000 dolari. 2 deca - 2000. I tamu ne zemaat site po 3-4000, neli? Eve i Monalisa napisa kolku plaka za deteto vo gradinka.
Ama tamu ednostavno e - taka e za site. I za tie so 1500 mesecno i za tie so 5000. Znam deka skoro site nasi so imaat decinja zemaat baba servis od tuka. Inaku realno ako platat gradinka, kirija, reziski trosoci itn - dzabe im e Kanada. Ne mozat mesec da skrpat.
Jas imam kolega koj se vrati od tamu. Vika - jas ne otidov za da bidam socijala. Treba zena mi da stane domakinka i jas da rabotam od jutra do sutra za da ziveeme komotno.

dali vo kanada ili bilo koja razviena drzava, eden od roditelite moze da ostane doma, a pri toa da imaat dostoinstven zivot? da
dali e toa sluchaj i kaj nas, ne!

vo slovenija na pr. cenata na gradinkata e razlichna vo zavisnost od primanjata.
vo usa ima dnevni centri vo sekoja naselba koi se free, za decata da prestojuvaat posle gradinka/shkolo.
vo viena opshtinite ( ne site) plakjaat del od sumata za gradinka, go potiknuvaat natalitetot. so razlikata drugarka mi plakja au pair od skopje.

i sega shto muabet da pravime ponataka. kako toj nivni zakon da se implementira tuka?

jas ne vikam deka treba, deka e ispravno. neda nikogash ne bi ja ostavila sama doma podolgo od 15-20 min. kazuvam samo deka postojat deca koi od mali se uchat, ne zatoa shto sakaat tie ili roditelite, tuku zatoa shto nemaat izbor. imam i vo naselba, i vo familija... samo majkite znaat kako izleguvaat na kraj. vo periferni naselbi i pomali gradovi ovaa pojava e ushte pochesta.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, macika

Ре: Сам дома !!! 10 Дек 2012 02:21 #225225

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Девојки, сите сте во право, но ако нешто му се случи на тоа дете додека е само дома родителот ќе биде крив, а не државата ;)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia, Mama Sani

Ре: Сам дома !!! 10 Дек 2012 06:46 #225262

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
Annabel Lee wrote:
Девојки, сите сте во право, но ако нешто му се случи на тоа дете додека е само дома родителот ќе биде крив, а не државата ;)

se razbira deka roditelot kje bide kriv. i jas koga ja ostavam jana doma, dokoklku ne daj boze se sluchi neshto, jas odgovaram.
poentata mi a taa, takov zakon kaj nas ne pominuva. neka obezbedat prvin uslovi, pa potoa jas prva kje glasam.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, macika

Ре: Сам дома !!! 10 Дек 2012 14:15 #225311

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Имаме малку површно знаење за состојбите надвор. И во странство има луѓе кои никако или тешко може да преживеат со една плата, а имаат деца. И ако мајката мора да остане дома со децата за да не плаќа скапа градинка, тогаш (знам примери од САД) таткото работи ДВЕ работи или мајката работи part-time 4 часа дневно (кога ќе се прибере мажот) и сл. Или се организираат приватно да им ги чува некој децата, си формираат групи за дневна грижа. Се снаоѓаат. Никој не мисли место нив. Тоа е почитување на закон НО и грижа за децата, пред се. Сестра ми, иако плаќаше прилично скапо за градинка за децата, прво и дадоа само 3 дена во градинката што и одговараше (така имало слободно место), па мораше да оди на послабо платена работа само затоа што и дозволија еден ден неделно да работи од дома, а сопругот нејзин издејствува него од работа да го пуштаат еден ден неделно од дома да работи. Тоа се вика снаоѓање или борба за опстанок или како сакате (инаку и сестра ми живее во странство, во земја која се смета за една од најуредените во светот на тој план). Кога од градинка им рекоа дека се ослободило уште еден ден неделно за децата, беа пресреќни. А дневно плаќаа петпати повеќе отколку што е тука за цел месец (во државна градинка). Зборот ми е дека никаде (освен веројатно во Брунеи) никој не ви обезбедува се само за вие без грижа да си ги раснете децата. Точно дека овде стандардот е понизок, ама никаде ги нема условите кои гледам овде ги бараат. И да нема закон за оставање дете без надзор, треба да се има во предвид какви се опасности може да се случат дома дури и детето ништо да не направи, потоа да се знаат можностите на детето за самостојно реагирање во случај на било каква опасност, да се знае добро психичката состојба на детето, зашто лесно може да претрпи голем страв (дури и за кус период) итн итн. Многу работи треба убаво да се размислат пред дете да се остави само дома, дури и на ептен кусо време.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Сам дома !!! 10 Дек 2012 16:04 #225322

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
ПОТПИС за постот на Октавија.

Од друга страна кај нас градинката е навистина смешна сума - 1500 денари, каде детето може да биде згрижено од 6 часот наутро до 18 часот попладне и да добие појадок, ручек и ужина, а постојат и градинки кои работат и втора смена до 21 часот (градинката Корчагин кај Социјално). Инаку децата секаде се рзаболуваат, и во градинки од 1500 денари и во градинки од 50 евра дневно. но тоа не е причина дте на претшколска возраст да се остави дома само на милост и немилост (јас ова вака го перцепирам).
Проблемот е со децата на училишна возраст каде наставата се одвива од 8-15:30 часот. Во многу основно училишта по овој период децата не се згрижуваат. особено во текот на зимскиот и летниот распуст е голем проблем доколку нема баба сервис. Тогаш децата веќе мора да седат сами дома доклоку родителите не се во можност ниту да платат жена, ниту пак имаат баба на располагање. Некои градинки нудат опција на згрижување на деца од училишна возраст во текот на летниот период, но тука децата даваат отпор, бидејќи не сакаат да одат во градинка со дечиња многу помали од нив. Постојат, иаку малку на број и приватни едукативни центри, како и летната школа организирана од Нова, но се ова дополнително се плаќа и секако го оптеретува лимитираниот буџет на граѓаните.
Последна промена: 10 Дек 2012 16:05 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Сам дома !!! 10 Дек 2012 16:09 #225324

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Jas se slozuvam so Prasence deka takva rabota kaj nas ne bi funkcionirala, bidejki imame mnogu nizok standart I polovina od majkite ke treba da si dadat otkaz od rabota bidejki ke nema koj da im gi cuva decata.
Soprugot da raboti 2 raboti za da mozat da si dozvolat gradinka ili bebisiterka, ne bi funkcioniralo zatoa sto site znaeme kakvo e rabotnoto vreme kaj nas :krsti:
Retko koj ima primanja od po 600 evra za da moze na ovakov nacin da opstane.

Inaku imam bliski prijateli koi ziveat vo Avstralija I pokraj toa sto I dvajcata rabotat I zimaat solidni primanja za toj standart nemozat da si dozvolat gradinka, pa 3 meseci odi ednata baba od Mk, pa 3 meseci drugata baba, pa 3 meseci zolvata I taka se vrtat vo krug.

Moite vnuci sedea po nekolku casa sami doma na vozrast od 10 I 5 godini, nemase nikakov problem, oni se mnogu mirni deca.
Za pozari I zemjotresi I mene bi me fatilo panika , a ne pa deca.
Dosega za sreka nemalo nikakov problem.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
Последна промена: 10 Дек 2012 17:03 by Big Sister. Причина: ima tema za bejbisiting
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, macika

Ре: Сам дома !!! 10 Дек 2012 17:22 #225331

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Pak davate primeri, ama realnosta ne ja gledate.

Mesecni primanja koi ne dostignuvaat ni 400e. plakas smetki, pokrivas trosoci za hrana i gradinkata normalno posto deteto ti e tamu zgrizeno neli. I funkcioniras nekako , ama sto pravime koga moras da odis vtora smena na rabota,a gradinkata ti raboti samo prva.??? se snaogas taka, neli vikate site se snaogaat pa i tie vo drugite drzavi isto.
A ni pod tocka razno nema da go ostavis deteto samo, od strav, od panika malo e neli ima samo 5-6 godini. A nema koj da go cuva , nema babi, nema dedovci, eventualno vo komsii da go ostavis, ama toa mozes ednas, dva pati ne e resenie za sekogas.
Znaci resenie mama da ne raboti, a tato da najde rabota od jutra do sutra da vadi dve plati i super.
Prvo platite neka gi pokacat so zakon, pa neka pokacat i gradinka ako i neka gi napravat site gradinki vo smeni, bidejki nikoj veke ne odi samo prva smena, ama tek koga sve ke se sredi neka se donese toj famozen zakon pa neka kaznuvaat. A sega site ke se snaogaat spored moznostite, a ne spored primerite kako e nekade, tuka e zanikade.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, Ariel

Ре: Сам дома !!! 11 Дек 2012 11:39 #225447

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
Наназад на темава сум пишувала како израснале моите деца, без баби, дедовци, тетки, стрини...сами се чувале, па ете пораснаа и ништо не им фали. Сум ги оставала сами, едноставно морало така, ни на крај памет не ми беше да оставам работа. Па, со што ќе ги прехранам ако дадам отказ на работа? И тогаш, а и сега ќе го пишам истото дека децата се многу посамостојни отколку што ние мислиме за нив, третирајќи ги постојано за мали.
Не знам што очекувате од државата, каков закон да донесе. Ако чекав закони немаше ни да раѓам.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, prasence, Frenky, betavitevit, macika
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.