Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Сам дома !!!

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 05:14 #224688

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Porano jas na 7 godini trgnav vo skolo, majka mi mi obesi kluc na vrat, sama si otklucuvav i si sedev. Duri nekogas sami so sestra mi koja e tri ipol godini pomala sme sedele, popladne koga moralo. Ama nekako poinaku bese togas, ili sega deka sme nie majki....neznam mozebi i majka mi da imala resenie nemalo da ne ostava sami na taa vozrast, ama nemalo koj da bide so nas, edna baba tersen druga baba daleku...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 05:31 #224694

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
izabella wrote:
Mene ne mi e jasna taa konstatacija nie koga bevme deca bese drugo vreme, sega e drugo vreme, kao demek nie bevme inaku vospitani, a nasive deca se poinaku vospitani.

Изабела, јас мислам дека не се зборува за воспитувањето туку повеќе за тоа во каква околина живееме денес.

Јас кога бев мала ние дома не се заклучувавме, кај комшиите влегував без да ѕвонам. Некако беше посигурно, немаше толку криминал, толку луди и манијакални типови. Во маало се знаевме сите, и секој на некој начин се грижеше за секого, т.е. мајка ми можела да ме остави надвор и сама на 3-4 години зашто комшивката била тука со внучето.

Денес во зградата каде што живеам не ги познавам комшиите, отуѓени сме, само добар ден и толку. Не е како порано.

Денес секакви манијаци поминуваат по зградите, и колку и да го воспитувам детето на 5 години дека не треба да отвора на никој, не можам да бидам сигурна во тоа. Нема шанси да ја оставам сама повеќе од 5 минути на оваа возраст, зашто ако и кажам да не отвара на никој, нема да отвори во тие 5 минути, ама по 2 саати од каде да знам кај ќе и отиде паметот.

А да ја заклучам од надвор и да излезам нема шанси, секакви мисли ми проаѓаат во глава, пожар, земјотрес, поплава...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 05:44 #224701

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Jas svativ za sto stanuva zbor, no kako sto ne vospitale nas da ne otvarame vrata koga sme sami, da ne razgobarame so nepoznati, da ne zimame nisto od nepiznati itn, taka mozeme I nie da gi vospitame nasite decinja.

I nie koga sme bile deca imalo sekakvi luge, pa pitaci ke zvonat na vrata, nema da se otvara zatoa sto od kade da znaes kako ke postapat, jas vaka koga ke razmislam 100pati e podobro da e deteto samo dima, odkolku da go ostavam na komsii, pa od kaj da zmam sto lude se, mozda pred mene se fini, no so deteto ke postapi poinaku, mozda nejziniot maz/sin e manijak, sizofrenicar se ima, pa I vo nase vreme, pa I vo ova vreme.

Ete temjanuska sega brzo pisa kako sinceto go zemal od skolo nekoj si dedo na negovo skolsko drugarce, pa dedoto go tegnel za usi I go brkal.
Mene ne mi se sigurni lugeto ni vo ova vreme, ni vo nase vreme, samo rodnini, roditeli, prijateli, drug nikoj ne mi e siguren :)

Ve razbiram no ova e moe razmisluvanje ;)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
Последна промена: 06 Дек 2012 05:47 by izabella.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 05:50 #224704

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
I denes zavisi od okolinata, mozebi vo pomalite gradovi i denes e pobezbedno, a i vo SK zavisi od naselbata. Primer naseleno mesto so zgradi e porazlicno od naselba so kuki. Letovo kerkata odese sama kaj drugarkata koja zivee na krajot od ulicata, jas ja sledev preku terasa dodeka odi, vnimatelna e, odi po trotoar, ama nema soobrakaj, sporedna ulicka sme, pa ne mi bese strav. Ama da ja pustam da igra sama pred zgrada na 5 godini nemozam da si zamislam.

I neznam od koja vozrast se vrakaat sami od uciliste, jas od prvo odd. se vrakav i odev sama, ama ucilisteto mi bese na ista ulica, 5min. od doma, a sega treba da odi po glavna ulica, malku i toa mi e strav, mislam do 5oddelenie ke ja nosam :) ako mi dozvoli :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 05:50 #224705

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
За мене не е оправдано да оставиш 5 годишно дете само дома по 2 саати.

Јас немам на кого да ги оставам децата да ми ги чуваат, но затоа има градинка, ќе си го однесам таму. Ете, твоите можеле да те носат во градинка, па баба ти да те зема од таму. Ова го надоврзувам на твојот пример, за да кажам дека секогаш има решение.

Во некоја посредена држава само дете да седи дома на 5 години е голема причина да биде одземено од социјалните служби.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 06:01 #224707

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Потполно се согласувам со комшиница Анабел. Прво, мене ми е страв понекогаш кога разни секташи ни тропаат на врата за да ни продаваат религиозна литература, па секакви гатачки, просјаци, луѓе со измислени дијагнози кои бараат помош за лекување... Во нашиот влез во изминативе години се ограбени неколку станови, честопати се наоѓани употребени шприцови на скалите во влезот, а имаше и случка кога нападнаа со нож една девојка во лифтот. Со дел од соседите не се ни познаваме бидејќи се кираџии кои често се менуваат. Немам намера да го изложувам детето на непотребен ризик и јас да си ставам лоши мисли во главата кога можеме да се организираме и секогаш да има некој возрасен дома со децата.
Инаку сами во соба на кратко, колку да одам до ВЦ или да го видам ручекот, сум ги оставала и двете уште од првиот ден кога се роди помалата. Сега, во последно време си одат сами во соба да си играат, се случува да се закачнат, но и тоа е дел од детството.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 06:01 #224708

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Jas odev vo gradinka no bev mnogu bolesnikavo dete, nekoj da kivnese jas zavrsuvav bolna, so bronhiti itn, a I nesakav da odam vo gradinka zatoa sto vospituvackata bese mnogu losa I site ne redese vo ķos, ne kubese za kosa.
Toa bese edinstveno resenie I mene ne mi preci sto bese taka, si se naviknav na toa mnogu brzo I ne mi bese strav ni od temno, ni od toa deka sum sama, pa nesto shushnalo itn.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 06:10 #224710

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Лелее, ова со ножот е страшно, сега мислам дека веќе нема со непознати да влезам во лифт :what:

Ива е многу умна и послушна и верувам дека ако ја оставам сама дома 90% ништо нема да и се случи, но тие 10% се голем фактор во мојата одлука да не си играм со судбината на моето дете и мојата фамилија :ne:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Mama Sani

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 07:33 #224727

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
I jas sum od tie sto ne ostavaat dete samo. Pod samo ne podrazbiram samo vo soba. Toa se slucuva, ne go racunam za problem. Cesto znam da viknam cisto za da proveram dali pravi nekoja belja :) Najcesto si igra s ovoda, pisuva so flomasteri sekade ... i toa.
A da izlezam nadvor a taa doma, ne ni pomisluvam. Ne e zrelo dete na 4 godini. Na 6 ili 7 mozebi ke ja podostavam na minutka-dve ... sega e prprerano.

Na zapad ova e regulirano i so zakon. Vo mnogu drzavi ako dete do 12 godini e samo doma, sledi kazna za roditlite.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 07:55 #224732

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Ако и кај нас го регулираат со закон овој проблем, тогаш ќе треба повеќето мајки да се невработени, бидејќи нема кој да им ги причува децата саат два, а ете во градинка не оди од икс причини. Кај нас многу работи се за менување во државичкава наша, ама се по ред.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 08:19 #224741

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Не се сложувам. Во Канада градинка кошта 1000 долари. За да можат да преживеат, сите баби и дедовци одат таму како дадилки :)
Ама таму закон е закон. Ама немам, ама неможам - твој проблем.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 09:34 #224752

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Bas taka Damjana tvoj problem :) . Nie plakame gradinka £45 od den za da maliot go cuva nekoj dodeka nie sme na rabota. Potocno moze da si dozvolime da plakame samo 3 dena vo nedelata oti ako se 5 koga ke se preracuname kolku e toa mesecno= edna plata. Ova znaci deka jas koga bi rabotela (vo momentov volontiram, bez nikakvi primanja) ne bi mozela da si dozvolam poveke od 3 dena nedelno da rabotam ili vtora varijanta da dojde nekoj od moite na pripomos za da uspeeme da ja pokrieme gradinkata.
No postoi i opcija deteto da si odi vo gradinka besplatno SAMO 3 saati vo denot 5 dena vo nedelata, pri sto majkata ne moze da raboti ic.
Sam doma ni pod razno do 16 godini, ili eventualno posle 11-12 godisna vozrast mislam deka e dozvoleno da se sami samo saat dva. :dry:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 12:56 #224783

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Ama vo Makedoinja bre milicki ne ke da funkcionira, ostaj primeri za Kanada i za red drugi, daleku e toa od nas :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 13:07 #224785

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
A zosto prasence mislis deka ne bi funkcioniralo vo Makedonija?
Eve golem del od roditelite i bez zakon ne se osuduvaat da gi ostavat decata sami doma i tamu veke pocnuvaat site da gi nosat i zemaat decata od uciliste, se snaogaat nekako, vprocem kako site.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, Mama Sani

Ре: Сам дома !!! 06 Дек 2012 14:28 #224795

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Син ми останува дома сам максимум 30мин - 45мин. Тој има 10 години. Од некаде 8, 5 годишна возраст почнав да го навикнувам да останува сам по дома на кратко првин на 5мин, на 10-15 мин и така. Меѓутоа он е многу мирно дете. Нема шанси да направи некоја беља дур е сам. Мене повеќе ме фаќа страв од недај боже пожар да избие кај комшија, или земјотрес или мене да ме мавне кола дур претрчувам до пазар леле свашта ми текнуе во оваа мајчинска глава. :aaa:
Последна промена: 06 Дек 2012 14:29 by macika.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 04:45 #225127

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Sin mi do skoro ne go ostavav sam. Ako odam po leb vo prodavnica, gi zemav i dvajcata so mene. Vo posledno vreme sin mi znae da me zamoli da ostane doma (ako e zagledan tv) dodeka jas izlagam na ovie kratki relacii vo naselba, po leb ili do pazar. Ama toa se ostavanja na 10 minuti i ne se cesti. Na povekje vreme nema sansi da go ostavam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 08:00 #225139

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
MonaLisa wrote:
A zosto prasence mislis deka ne bi funkcioniralo vo Makedonija?
Eve golem del od roditelite i bez zakon ne se osuduvaat da gi ostavat decata sami doma i tamu veke pocnuvaat site da gi nosat i zemaat decata od uciliste, se snaogaat nekako, vprocem kako site.

poradi standardot. ako imash roditeli penzioneri, kje chuvaat i tuka, i vo kanada.
ako nema koj, ili kje plakjash dadilki ili kje se zrtvuva edniot roditel. i dvete opcii za nashi makedonski ulovi se teshko prifatlivi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Koni

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 10:12 #225148

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Јас сега по малку почнав да ја оставам сама дома, по 10тина минути за да пазарам или слично. Генерално не се плашам дека таа ќе направи некоја беља, бидејќи е навистина послушна, а и и оставам еден телефон до неа, па знам да и се јавам за да видам што прави. Што вика Мацика мене повеќе ме фаќа страв од други глупости, ама не дај боже. Инаку сите сме сведоци дека и кај нас ретко кој се осудува дете само да го остави по цели денови дома, или само да го прати на училиште. Времињата кога од прво одделение седевме сами со клучот околу врат се завршени. Она што се случува околу нас, а за што гледаме на телевизија не натера на вакво размислување, не ни треба закон.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 11:10 #225156

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Mama Vase wrote:
MonaLisa wrote:
A zosto prasence mislis deka ne bi funkcioniralo vo Makedonija?
Eve golem del od roditelite i bez zakon ne se osuduvaat da gi ostavat decata sami doma i tamu veke pocnuvaat site da gi nosat i zemaat decata od uciliste, se snaogaat nekako, vprocem kako site.

poradi standardot. ako imash roditeli penzioneri, kje chuvaat i tuka, i vo kanada.
ako nema koj, ili kje plakjash dadilki ili kje se zrtvuva edniot roditel. i dvete opcii za nashi makedonski ulovi se teshko prifatlivi.

Sega otvoriv i vidov mama Vase veke odgovorila, ama aj da odgovoram :)

Primerov od licno iskostvo ke go pisam, koga trgnav na rabota Milena imase 10 meseci. Moite roditeli se pomladi i seuste fala bogu vraboteni, znaci da ja cuvaat moite otpadna od start, svekrvata rabotese isto, a svekorot bese so pogolemi zdravstveni problemi pa nemozese da se nafati nitu pak nie mozevme da mu ja ostavime taka mala na nego. Se resivme za gradinka, ama deteto se razboluvase mnogu i sekoj vtor mesec nie bevme so bronhitis vo bolnica Kozle.

E sega, jas bev taa koja sekoj vtor mesec koristese boleduvanje a so toa si ja rizikuvav rabotata, bidejki ne e taka ednostavno cesto da koristis boleduvanje, a voedno deteto maksimalno bese izmaltertirano od infuzii, antibiotici i nikako da se opravi.
Samo doma nemoze, a nema koj da ja cuva, znaci jas trebase da napustam rabota vo ovoj slucaj i da ja cuvam doma.

I cela plata da ja dvoev za zena da mi ja cuva nemase da stigne, ednostavno nemame standard za toa. Ne zimaat site 20 000 pa i poveke plata za da mozeme decata da gi zgrizime doma da ne bidat sami do odredena vozrast.

Ne sum za da se ostava dete samo doma, no toa sto go zboruvate za kako e nekade, nemoze da se dozivee kaj nas uste mnogu dolgi godini :)
Se nadevam nasite deca ke mozat da uzivaat vo tie zakoni :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 11:29 #225159

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Elias nikogas do sega ne bil sam i mislam deka do skolo nema ni da bide... Posle, zavisi kaj ke mu bide skoloto, moze i da se desi da bide sam nekoe vreme...

Inace doma si e so saati vo negovata soba, si igra, slusa muzika i prikazni, si gradi od lego etc... Bidjeki ne gleda TV, nekoj ideji i nema ;) :D A inace neme strasno mi bese vazno prozorive da bidat pod kljuc, od kako toa go imame znam deka moze ga do ostavam sam vo soba...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 14:20 #225173

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
prasence wrote:
Ако и кај нас го регулираат со закон овој проблем, тогаш ќе треба повеќето мајки да се невработени, бидејќи нема кој да им ги причува децата саат два, а ете во градинка не оди од икс причини. Кај нас многу работи се за менување во државичкава наша, ама се по ред.

Зарем има вакви мајки кои имаат деца на предучилишна возраст и ги оставаат сами децата по дома на саат-два? Значи мајките си работат и децата им седат по саат-два дома сами? :what:

Не ми е сфатливо, зборуваме за деца, а не за куче или маче...

Ние овде во Скопје немаме баба сервис, ама не ни помислувам мое дете толку време само да оставам дома...Барем градинка може човек да си приушти. А ако и тоа со платата не можам да си го дозволам тогаш подобро да не работам.

И треба да има таков закон кај нас, којзнае, можеби и има, ама треба да се најде...
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 09 Дек 2012 14:29 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 15:30 #225175

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
za Zal da, ima deca koi sedat saat-dva sami otkako ke iskoci mama za na rabota dodeka da dojde tato od rabota primer. Jas ne bi mozela vaka, ama poznavam licnosti koi na ovoj nacin funkcioniraat, zasega bez problem.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 15:41 #225177

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Па од која возраст ги оставаат сами децата дома? Не е ваљда дека од 3 години ги оставаат, како се снаоѓале тогаш, така ќе се снајдат и сега ако имаат 5 години.

За мене ова е неприфатливо и нема оправдување :ne:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 15:45 #225178

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Mislam deka ubavo napisav pogore - vo Kanada gradinka e 1000 dolari. 2 deca - 2000. I tamu ne zemaat site po 3-4000, neli? Eve i Monalisa napisa kolku plaka za deteto vo gradinka.
Ama tamu ednostavno e - taka e za site. I za tie so 1500 mesecno i za tie so 5000. Znam deka skoro site nasi so imaat decinja zemaat baba servis od tuka. Inaku realno ako platat gradinka, kirija, reziski trosoci itn - dzabe im e Kanada. Ne mozat mesec da skrpat.
Jas imam kolega koj se vrati od tamu. Vika - jas ne otidov za da bidam socijala. Treba zena mi da stane domakinka i jas da rabotam od jutra do sutra za da ziveeme komotno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сам дома !!! 09 Дек 2012 15:59 #225181

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Имам пријателка која има 2 годишно дете. Жената е сама разведена од сопругот. Таа се грижи за детето. Вработена е во јавна администрација. Иако детето веднаш е запишано во градинка многу често се разболува и потврдено и е од лекар дека така ќе биде до 7 годишна возраст. И сега детето по неколу дена останува со бабата во друг град разделено од мајката бидејќи нема шанси толку често да зема боледување.
Градинка е супер работа ама ако детето не ти се разболува, а ако често се разболува тогаш рачунај или добива отказ или сам ќе го дадеш. Па сега прашањето е од која возраст ќе почнат децата сами да се оставаат во ова сурово време каде луѓето не се во можност да скрпат крај со крај.
И после мажете се прајте деца, а вамо услови никакви. :angry:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот