Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Градинка - искуства

Ре: Градинка - искуства 03 Јул 2013 03:52 #241858

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Нашата градинка е во длабоки сенки, па ги вадат надвор често, еднаш од сабајле, а и попладне кога ги земаме ако не е премногу жешко децата се надвор на љуљашките.

Што се однесува до програмски активности, поголемките ги вадеа надвор од градинка по неколку пати во полугодие. Да не зборувам колку проекти сработија внатре во градинката и колку знаење добија по Математика и Запознавање на околина. Се е до воспитувачката.

Сепак сметам дека состојбата со градинките не е сјајна како што читам што се случува по другите градинки, во една градинка супер се работи, а во други се случува децата ништо да не научат. А иста плата земаат сите, дури нашата воспитувачка беше и без решение, ама ептен амбициозна и креативна :srce:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 23 Авг 2013 04:00 #243107

 • igi
 • igi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Always look on the bright side of life
 • Теми: 89
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
Здраво мамички,
Дали ви се случило да дојде детето дома и да ви каже дека учителката го тепала?
Како би изреагирале? Нема никакви траги од физички контакт. Детето има две години и ова ми се случува по вторпат за три месеци.
Зборував со директорката, претходниот пат и со учителката и двете ме убедуваат дека нема шанси.
А син ми е мал и кој да му верува :neznam: ?!
Мало, невино, и помалку каприциозно детенце, кое плаче ако му ги земеш коцките со кои си игра.
Треба ли некој да му прави бам бам по газе ако плаче?
КАКО БИ РЕАГИРАЛЕ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 23 Авг 2013 05:26 #243110

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Igi, ti si go znaes deteto. Dali znae za toa bam-bam od drugo mesto? Dali nekoj (baba, dedo ... bilo koj) go koristi toj izraz? Ako ne znaelo prethodno doma za toa - nesto ima vo gradinka. Dali go napravile toa ili samo go kazalae - toa ne mozes da znaes.
Ako sepak se somnevas, jas bi ima kazala deka nestoto se povtoruva! Dali ima drugo dete sto se pozalilo?

Kaj nas na primer, kerka mi kazuva deka ima takvi kazni. Ama ne ja udrile nea, tuku drugo dete koe e malku problematicno. Deca se toa ... mora da ispitas sto tocno se slucuva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 23 Авг 2013 05:57 #243111

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Pisav komentar ama mi go snema :D
Nejse, jas mislam deka treba da go prifatis so rezerva, za dvete strani. Da, dete e, moze da izmisluva. No zosto go povtoruva toa i tokmu samo za ucitelkata. Zosto ne kaze deka go tepal nekoj drug?
razgovaraj i so drugi majki dali i nivnite deca se zalat na istoto. vo nasta gradinka imase slucaj so ednata ucitelka, decata se zalele deka gi skubkala ucitelkata koga se nemirni. mene sin mi nikogas ne mi go rece toa. duri i go prasuvav samata, a toj uporno tvrdese deka nikogas ne mu se slucilo. ama nekolku drugi decinja kazuvaa deka toa se slucuva. ne veruvam deka decata na 3- 4 godini se zdruzile i za inat na ucitelkata go zborele toa.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 23 Авг 2013 13:51 #243124

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Ve molam za pomos i preporaka, koja gradinka bi ja izbrale za svoeto dete vo Aerodrom ili Novo Lisice? Dali vo Centar gradinkite se so pomalku decinja vo grupa? Dali ima problem da apliciras za mesto vo drzavna gradinka vo dr opstina? Dali ima nekakva privatna gradinka na potegot od Novo Lisice do Centar? Fala odnapred na site
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 24 Авг 2013 04:13 #243130

 • igi
 • igi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Always look on the bright side of life
 • Теми: 89
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
И што направивте во врска со таа учителка? Ја пријавивте некаде?
Јас незнам како да реагирам зошто учителките, а и директорката исто така.
А моево дете овие два дена почна да се буди ноке и да плаче.
Вчера го прашав дали го тепал некој во градинка, а он отсечно не не не.
Ми е страв да не му се заканиле со нешто.Мало е ама се разбира и со него можеш нормално да си комуницираш?
Дали да пријавам? Каде да пријавам? Има ли институција која може да провери дали навистина се случува нешто?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 26 Авг 2013 04:34 #243172

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Mamicki dali imate iskustvo so gradinkata Sonce vo N.Lisice? I koi dokumenti vi gi baraa za zapisuvanje? Jas nemam zapisano deka mi treba izvod od maliot izgleda sum propustila... pa sega sum vo dilema dali treba izvod ili ne? Ako nekoja ima spisok so site dokumenti potrebni za upis neka mi napise. Fala mn :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 26 Авг 2013 04:50 #243173

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
igi wrote:
И што направивте во врска со таа учителка? Ја пријавивте некаде?
Јас незнам како да реагирам зошто учителките, а и директорката исто така.
А моево дете овие два дена почна да се буди ноке и да плаче.
Вчера го прашав дали го тепал некој во градинка, а он отсечно не не не.
Ми е страв да не му се заканиле со нешто.Мало е ама се разбира и со него можеш нормално да си комуницираш?
Дали да пријавам? Каде да пријавам? Има ли институција која може да провери дали навистина се случува нешто?
Ako me prasuvas mene, nema jas sto da prijavuvam za tugjo dete. Si ima toa roditeli, ne e moja rabota. No i tie ne prijavuvaat, bidejki toa dete e navistina problematicno. Agresivno e i mnogu cesto gi povreduva dr. deca. Ucitelkite neznaat veke sto da mu pravat. Licno jas smetam deka im treba pomos od strucno lice da go pronajdat izvorot za takvoto odnesuvanje na deteto. Imav i 1 razgovor so direktorkata za nekoi moi viduvanja - ama sepak jas ne sum taa sto treba da se zanimava so ovaa rabota. Nie uste ovaa godina sme tamu ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 29 Авг 2013 04:16 #243251

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Roze, во мојот список документи има и копија од изводот на детето. Плус потребна е фотокопија од лична карта на еден родител, договорите за престој во градинка, пополнетата пријава за упис (која содржи и дел што го пополнува матичниот лекар), негативни брисеви за нос и грло и уплатница. Мислам дека не пропуштив ништо.

Јас утре ќе ја носам малата за брисеви, понеделник ги земаме, се надевам да бидат негативни, па здравје во вторник ќе оди прв пат во градинка. Многу сум возбудена и радосна :).
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Градинка - искуства 29 Авг 2013 07:28 #243268

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
I jas sum na misla dali da ja pustam kerka mi vo gradinka. I dvete deca mi gi cuva majka mi,doaga doma kaj mene ama sakam da i olesnam malku i da ja pustam golemava vo gradinka, a sakam i poveke da se druzi so deca. Se plasam samo od tie bolesti koi site gi spomnuvate, da ne si stavam vo zdrav noga trn. Samo poradi toa ne mozam da se resam, ama denes ke treba da donesam odluka, ako ja nosam ke treba da zememe brisevi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 29 Авг 2013 07:41 #243269

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ние сакаме пак да почне малиот во градинка, но проблем е што доцна го пријавивме и нема во блиските место, па ќе мора малку подалеку да одиме и се мислам и јас дали да прифатам или да почекаме до октомври/ноември да се ослободи место во населбата.
Инкау денес ни се јавија во таа каде што имаат место и предложија да отидеме да ги посетиме, па после воспитувачките да дошле дома да се запознаат со син ми и со неговите навики. Ова последново маку ми е чудно. Позитивно може да биде, но сепак дома да ти дојдат,хм хм хм.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 29 Авг 2013 07:48 #243270

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Zoja i mene istoto mi go rekoa ucitelkite od novata gradinka koga ja menuvavme gradinkata vo Juni. Jas gi odbiv za nivnata poseta kaj nas. Ne gledav svrha vo nivnata poseta kaj nas i im rekov deka e podobro da dojdeme nie. Sepak doma ima edni naviki vo gradinka drugi i treba da se prilagodat na toj rezim tamu.

E sega za poodalecena gradinka...istiot slucaj so nas so sto dodeka ne odev na rabota mi bese seedno. Imav poveke vreme za da idam do gradinka i nazad. No, otkako pocnav so rabota toa vozikanje natamu pa nazad do doma bese najstresniot del od denot, da se stigne na vreme. Sega sme poblisku do doma, no barem ne se vozikame navamu-natamu. Pak e trka so vremeto ama polesno e koga se poblisku :OK:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Градинка - искуства 30 Авг 2013 10:55 #243305

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Зока wrote:
Roze, во мојот список документи има и копија од изводот на детето. Плус потребна е фотокопија од лична карта на еден родител, договорите за престој во градинка, пополнетата пријава за упис (која содржи и дел што го пополнува матичниот лекар), негативни брисеви за нос и грло и уплатница. Мислам дека не пропуштив ништо.

Јас утре ќе ја носам малата за брисеви, понеделник ги земаме, се надевам да бидат негативни, па здравје во вторник ќе оди прв пат во градинка. Многу сум возбудена и радосна :).

Фала Зока. И ние во понеделник ги земаме брисевите, па и јас се надевам дека од вторник тргаме, здравје боже. Ајде со среќа нека ви е тргнувањето. Со лесно да се прилагодите :love:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Градинка - искуства 17 Сеп 2013 04:39 #243996

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Здр. ДА Ве прашам што се спаѓа во 2000 ден, за кој период се за цела година , пола? одприлика за деца од 2 до 3 год во група во градинка како давачки ,за што служат тие пари знам за Росица и боици на пример ама што можат да искористат толку мали деца и дали е обавезително ? Утре ќе имаме родителска во градинка но ме интересира Вие поискусните што сте го минале ова да ми кажете за што се овие пари и колу се задолжителни има нели и нови закони за користење на Росица, Другарче во школите кои не се задолѓителни и сл. :respekt:
Последна промена: 17 Сеп 2013 04:40 by Sneze.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 17 Сеп 2013 05:13 #243999

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Sneze 2000 nema davacka vo gradinka. Kaj nas se plaka redovna cena, plus 2x godisno nosime vlazni maramcinja i plasticni casi. Lani na pocetok na godina sobiravme po 1000 denari za da kupat materijali i ucebnik za pretskolska. Znaci napisaa od gradinka spisok na materijali, otide roditel da se rasprasa za ceni i prvo dade povisoka ponuda. Ucitelkata reagirase deka e mnogu toa i nemozat site da platat, pa se otide na poeftina varijanta. Znaci se e rabota na dogovor.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Градинка - искуства 17 Сеп 2013 06:14 #244001

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Росица кај нас се плаќа на сметка, со уплатница, индивидуално кој сака. За заеднички работи (боици,блокчиња хамери,лепило и итн.) воспитувачката си правеше список што и треба за целата група и му даваше на секој родител што да купи во отприлика иста вредност (некој голема тегла лепило од 380 ден, некој неколку комплети боици до кај 400 ден...) и тоа не не чинеше повеќе од 400-450 ден. од дете. Влажни марамчиња и чаши носиме 2-3 пати годишно. Со овие материјали децата секоја недела изработуваа најразлични работи (цртежи, честитки, постери, фигурчиња, подароци за роденден..). Се е до добра организација на учителките. Се погоре да соберам не е повеќе од 1000 ден. А 2000 ден е веќе дупло од тоа :emm:
Последна промена: 17 Сеп 2013 06:15 by AWAO.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Градинка - искуства 17 Сеп 2013 14:47 #244020

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Да прашам за Росица-та, т.е.не ми е јасно. На училиште кај ќерка ми ни дозволуваат да плаќаме секое полугодие по 250 денари, а во градинка кај синко мора 500 денари одеднаш. Дали и во вашите градинки е така?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 18 Сеп 2013 11:26 #244055

 • Milla
 • Milla's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Драги мамички,

Прв пат го испракам моето синче во градинка, има нецели две години. Ве молам за совет, дали некој имал искуство со градинките во Битола?
Ние размислуваме за Мајски цвет? :unsure: Дали некој имал искуство со оваа градинка? Дали сте задоволни од условите, воспитувачките и сл.?
Загрижена сум зошто сега само што почна да кажува за мочкање/какање...дали и таму ќе кажува или ќе продолжи да ги полни пелените :neznam: ....што препорачувате во вакви случаи?
Однапред Ви благодарам за сите совети и споделени искуства.

Поздрав!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 24 Окт 2013 09:42 #245074

 • Anna19750
 • Anna19750's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 22
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Дали знаете каде и на што ги пресоблекуваат децата кои сеуште носат пелени во јасли во вашите градинки? Нешто слушнав дека децата во јасли во мојата градинка ги пресоблекуваат долу на земја (на тепих) во занималната и тоа ми е надвор од секоја логика па да прашам како е во вашите градинки.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 02 Дек 2013 05:30 #246901

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Мамички, во градинката на ќерка ми бараат да направиме кукли. Пред некоја година правевме таму на лице место, ама сега дома ќе мора да правиме. Барав по нет, ама никако не ми фаќа око ниту една идеја. Сте правеле ли вие? Како?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 02 Дек 2013 06:57 #246907

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
odi na krokotak imas bezbroj idei.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Maja, Marge, Sneze

Ре: Градинка - искуства 02 Дек 2013 18:31 #246953

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
I nie treba da izrabotime kukla do 13 Dekemvri,i jas najdov na ovoj sajt ubavi idei.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 06 Јан 2014 17:36 #247781

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ние денес после пауза од 1,5 година пак почнавме во градинка. Познавајќи го син ми мислам како за прв ден поминавме одлично, останавме заедно 3 часа и уживаше во игрите, после сакаше да продолжи надвор со другата група. Слично беше и на пробниот ден во декември. Но, сега заедно со мене, а тогаш заедно со мм. Но, проблемот е што не дозволуваше да му се приближат воспитувачките. Малку е проблем јазикот, малку неговиот карактер, но имам претчуство дека нема да оди адаптацијата подмачкано. Сепак е супер тоа што сака да оди, не плачи како претходниот пат уште кога ќе ја види градинката. Што мислите колку е нормално да останувам со него за да се навикне? Само што наполнивме 4 годинки, некако ми е голем за да седам јас со него таму со недели.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Градинка - искуства 07 Јан 2014 01:51 #247785

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Zoja wrote:
Ние денес после пауза од 1,5 година пак почнавме во градинка. Познавајќи го син ми мислам како за прв ден поминавме одлично, останавме заедно 3 часа и уживаше во игрите, после сакаше да продолжи надвор со другата група. Слично беше и на пробниот ден во декември. Но, сега заедно со мене, а тогаш заедно со мм. Но, проблемот е што не дозволуваше да му се приближат воспитувачките. Малку е проблем јазикот, малку неговиот карактер, но имам претчуство дека нема да оди адаптацијата подмачкано. Сепак е супер тоа што сака да оди, не плачи како претходниот пат уште кога ќе ја види градинката. Што мислите колку е нормално да останувам со него за да се навикне? Само што наполнивме 4 годинки, некако ми е голем за да седам јас со него таму со недели.

Ako gradinkata raboti kako sto gi znam go Germanija, ke mozes da go naviknuvas kolko nego mu treba… Nema vrska dali ima 4 ili 6 godini, zavisi prosto od karakterot na deteto… Drugarka mi si ja naviknuvase kerka i so nedeli, ama detevo e takvo, tesko se delese od majka i baba, a gradinkata gi naviknuva vo "Berliner Modell" i se razbira ostavi detevo da se navikne po svoje tempo… Taka e i kaj nas…

Mislam deka tova e navistina super pat, taka nema placenje i drami, decava bez stres se priviknuvat… Ako ti nemas stres, pusti mu go tempoto… Moze ke bide i pobrzo :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Zoja

Ре: Градинка - искуства 07 Јан 2014 15:44 #247800

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Денес втр ден и со песна отидовме, дури и таму ми рече дека бил среќен. Проблемот ми е што персоналот никако не контактира со мене. Имам чусвство дека сум во парк и пак само двајцата се забавуваме.
Јас германски многу малку можам да зборувам, разбирам повеќе, а тие не знаат англиски, но мислам и да знаат таков им е пристапот. Ох, како ми фали персоналот од градинката во МК. И таму тешко ни одеше ама на секој чекор ми даваа инструкции. Со син ми од едно здраво и опомени што не треба да прави тешко дека ќе се зближат, кај нас пали малку поинтересен пристап. Но, кога со логопедот на сето вриштење кога ќе ја види за неколку недели ја пречекуваше со гушкање, се надевам и тука ќе се среди се.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.