Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Присуство на сопругот за време на породувањето

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 05:28 #224273

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
А едно прашање - зошто сте против тоа да биде сопругот на пороѓај?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 07:42 #224305

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Jas sum za da prisustvuva soprugot na poragaj.Najgolemata podrska ja dobiva zenata od nego i nema nisto poubavo koga ke se rodi bebeto a vie dvajcata ste tuka so nego.(Inace se poragajav bez anestezija i da nebese mm do mene veruvam deka bi mi bilo mnogu potesko)
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 11:28 #224334

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Adelle wrote:
А едно прашање - зошто сте против тоа да биде сопругот на пороѓај?

Za da ne se potresuva, nema potreba :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 11:59 #224342

 • Glasna*
 • Glasna*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Taman rabota da se tolku svileni mazite :blink: ...kutrite tie ke se potresle :aaa: ....a zenite ako...toa im e rabota :dosadno: ...kako pa da ne...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Adelle, macika

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 12:21 #224351

 • Red Anja
 • Red Anja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 20
 • Карма: 0
Nema zosto da ne prisustvuvaat mazite pri poroduvanjeto.Tie muabeti imale nezen stomak ke se onesvestele ne drzat. Se raboti za emotiven moment koga na dvajca im se raga bebe i po svet moment od toj nema. Maz mi mislese deka e od tie so nezen stomak ama prisustvuvase na site tri poroduvanja i sega ke kaze deka za nisto na svet ne bi gi propustil. Posledniot pat ni se sluci pred 6 nedeli i svezi se sekavanjata.Licno mene negovoto prisustvo mi znacese mnogu. Znaci sum za prisustvo na mazot pri poroduvanje no sekoj ima pravo na izbor.
Life is an ocean, love is a boat, in troubled water, it keeps us afloat.
Do not regret growing older, it is a privilege denied to many.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Vasidora

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 12:59 #224354

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Значи се зависи од карактерот и на мажот и на жената. Знаејќи го мојот маж каков паничар е, мислам дека со ништо добро не би придонел освен да ми создаде уште поголема тензија од што ми треба. Не е едноставно да бидеш во присуство на некој што е во огромни болки, а покрај тоа да неможеш никако да помогнеш да ја ублажиш болката, лично мене тоа што ќе ме држи за рака и ќе ми даде некаков утешителен збор знам дека нема ама баш никако да ми помогне. Јас во принцип сум човек кој со најголемите болки се справува во тишина и сама, така ми е наједноставно и најубаво, јас се пораѓав природно без епидурална, и целиот пораѓај го поминав со затворени очи, длабоко дишење и се концентрирав што полесно да ги поминам болките. Дури сестрите што беа таму цело време ми викаа леелле девојче дај викни, писни, стисни ме за рака ако сакаш. Значи не е темата дали треба или не треба сопругот да присуствува на пораѓајот, прашањето е дали е спремен, бидејќи не е поентата тоа да му се наметнува, и второ дали навистина на жената ќе и биде полесно ако сопругот е присутен. Мојот сопруг го викнаа да влезе само што се породив пред да ме успијат за шиење, во тој момент јас неконтролирано се тресев, бев бледа и помалку бладав. Таа слика ММ уште неможе да ја избрише од глава и каде е убавината тука? Значи јас лично сметам дека нема никаква корист од присуството на сопругот на пораѓај.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: LiMan, prasence, macika, ivi, Mama Sani

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 13:19 #224357

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Glasna* wrote:
Taman rabota da se tolku svileni mazite :blink: ...kutrite tie ke se potresle :aaa: ....a zenite ako...toa im e rabota :dosadno: ...kako pa da ne...

E pa dobro de, mojot e svilen, na zabar paga vo nesves a ne pa da gleda kako ragam :jok:
a zenata nema izbor :fijuk: nekoja poise ke se maci nekja pomalce ama da, mazot ne e preodreden da mora da raga zenata e :aham:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 15:06 #224366

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Па баш затоа што не мора да раѓа, бар нека гледа како е тоа, мислам дека така повеќе го ценат тоа што сме го направиле. Ич не му се секирам ако се потресува, детето е колку мое толку и негово, па така нека биде покрај мене кога раѓам и се мачам.


mikimaus, јас па не знам зошто мора да биде пороѓајот убав, за да има убавина во него? Пороѓај како пороѓај, е таков каков што е, баш затоа сакам да биде мм до мене кога ќе ми е тешко и ќе ми треба поддршка.

Јас во март кога бев на операција ми беше многууу страв сама таму во болница, низ ходниците со непознати луѓе а не па да раѓам дете.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 15:30 #224370

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Ни јас ни мм не сакавме он да присуствува на пораѓајот.Јас 18 саати раѓав,а тој толку време чекаше во болница,дури и неколку саати ми "висеше" под прозор,еднаш само искочив на секунда на прозор пошто ми кажаа дека ме викал за да ме види и кога го видов надвор на 50 степени он сирот седи стресен цел и чека уште толку ми стана потешко.А на целата мака и у тие болки успеа и да ме насмее(ми ја пушташе под прозор " од овој ден од владо ј. " :laugh: )Јас со неиздржливи болку толку време,стискав заби и глас не пуштив ама затоа шипките од креветот ќе ги искорнев :aham: ме нервираа сите околу мене а не па да дојдеше мм и да присуствуваше.Јес да на крај испадна да морам со царски да се породам и не ми се исполни најголемата желба ама и да испаднеше природно да се породам немаше да сакам да присуствува дефинитивно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 15:39 #224371

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Јас многу сакав мм да биде со мене на пораѓај, првоиот пат може и ќе останеше со мене, ама никој не очекуваше толку брзо да се породам. Седеше со мене и докторот ме прегледа и вика 7 см си отворена, има време и му вика на мм, ти можеш и да прошеташ малку па врати се отприлика за еден саат. И ај отиде он, ама јас 15 минути после тоа се породив. На никого не му се веруваше дека толку брзо се отворив, ама тоа е.
Е сега за вториов пат до пред еден месец викаше јас ќе бидам со тебе на пораѓај, ама после се предомисли. А и јас мислам дека така е подобро. Пред неколку недели бевме во систина да ми зимаат крв и бидејќи имам длабоки вени не можеа да ми погодат вена, па ме буцкаа три пати. И он си излезе :tupco: му се слоши. Така да подобро нека си седи надвор, а не и него да го мислам. Уште ми фали да се онесвести таму.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 15:41 #224373

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
ivi wrote:
Ни јас ни мм не сакавме он да присуствува на пораѓајот.Јас 18 саати раѓав,а тој толку време чекаше во болница,дури и неколку саати ми "висеше" под прозор

Чисто онака, ме интересира, кога веќе чекал човекот со тебе во болница, нели е подобро да сте заедно во соба и да те бодри него да се нервира во ходник кога не знае што се случува?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 15:55 #224374

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Тоа што ММ не беше со мене кога ме ставија на бокс да ме држи за рака незначи дека ја немав неговата подршка, напротив ММ со целата моја фамилија за време на целиот пораѓај беа во чекалната, мене тоа ми беше доволно. Пак ќе кажам јас со болката се справувам на свој начин и неговите зборови нема да ми ја ублажат болката. Па дури и ние како родилки не сме свесни за 90% од тоа што ни се случува во текот на пораѓајот, сигурно постои причина за тоа ;) Воопшто не го подржувам ставот дека ако партнерот гледа како се мачиме на пораѓај повеќе ќе го цени чинот. Јас лично не би сакала да стојам од страна и беспомошно да гледам како некој со саати поминува низ исцрпувачки болки, која е полезноста и поентата тука?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Mama Sani

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 16:04 #224375

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
mikimaus wrote:
Јас лично не би сакала да стојам од страна и беспомошно да гледам како некој со саати поминува низ исцрпувачки болки, која е полезноста и поентата тука?

Ок, јас почитувам мислења, само ме интересираше ставот - зошто не?

Јас поинаку мислам, сметам дека така би било за мене подобро, кога би ја имала неговата поддршка во тие тешки моменти. Впрочем, и јас не можев никако да му помогнам на мм додека примаше хемотерапија и после кога му беше лошо, ама бев со него.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 16:06 #224376

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Adelle wrote:
Чисто онака, ме интересира, кога веќе чекал човекот со тебе во болница, нели е подобро да сте заедно во соба и да те бодри него да се нервира во ходник кога не знае што се случува?


Он ме бодреше со самото тоа што не си отиде од болница,а башка пошто се многу јаки и неиздржливи болките несакав никој да биде до мене и да ме бодри зашто ужасно се ми сметаше.Неможев ни да зборам ни да се движам од што бев исцрпена и немаше шанси да издржам тој да е до мене и да се обидува некако да ми ги олесни маките.Во тие моменти се радував на тие 2 саати кога без целосно сама во соба,многу поубаво поминав.Знам дека за него беше стрес што чекаше и постојано ги прашувал сите до каде е работата и кога ќе ме породат,ќе пукнел,а не па да седи со мене во соба и да гледа како се мачам.Греота и за него и за мене.Пак ќе кажам сама многу подобро се справив со болките ;)
Последна промена: 04 Дек 2012 17:44 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 16:21 #224378

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Adelle wrote:
mikimaus wrote:
Јас лично не би сакала да стојам од страна и беспомошно да гледам како некој со саати поминува низ исцрпувачки болки, која е полезноста и поентата тука?

Ок, јас почитувам мислења, само ме интересираше ставот - зошто не?

Јас поинаку мислам, сметам дека така би било за мене подобро, кога би ја имала неговата поддршка во тие тешки моменти. Впрочем, и јас не можев никако да му помогнам на мм додека примаше хемотерапија и после кога му беше лошо, ама бев со него.

Ako ti smetas deka polesno bi pominala niz toj proces so tvojot soprug pokraj tebe i ako toj e spemen da se spravi so taa situacija, togas OK, jas nemam nisto protiv, imam protiv da se nametnuva na partnerot da bide prisuten na poragaj samo za da vidi sto znaci bolka i macenje za da poveke go ceni toa sto sme go napravile.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 16:37 #224379

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Ние уште немаме деца, ке видиме како ке биде од искуство здравје боже... но не ми сте јасни бре жени.

Секаде ама баш секаде во свет мажите присуствуваат на светиот чин таканаречен раѓање на заедничкото бебе. Приказните од типот, имал ваков или онаков стомак и да не ја гледа жената ваква или онаква не држат вода бидејки сепак на пораѓајот се работи за донесување на свет на нов живот а не како изгледала и личела родилката во тој момент.

Ова е мое размислување сега засега.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, Annabel Lee

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 04 Дек 2012 18:22 #224403

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Цела бременост со белчо се натегавме, јас сакав да присуствува на породувањето, мм беше строго против. Ама почна некако последните месеци да омекнува, и до последен ден се немаше баш изјаснето дали сака или не (муабетот беше дека доколку јас инсистирам ќе дојде)
Ама јас веќе го имав поминато терминот, и отидов закажано во Ремедика за провокација. А бидејќи утрото имав и значителни контракции, претпоставката на докториве им беше , да видиме прво дали ќе оди природно. И ме чекаа од сабајлето до некаде 16.00 ч да почне процесот природно, ама тешко одеше па добив провокација. ММ цело време беше со мене во соба. До вечерта добив уште една, па епидурална, ама некако немав прогрес. Се договоривме со докторот да видиме како ќе терам вечерта. ММ се заседа, едвај го убедивме да оди дома, отиде околу полноќ. Сабајлето се нацрта таму околу 6.30. Околу 7 веќе се забележа проблем на ЦТГ-то со отчукувањата и ми беше сугерирано да одиме царски. И мм се залета да види дали ќе го пуштат внатре. Мислам дека да можеше ќе влезеше и таму.
Инаку во ниеден момент не помислив дека би ми било непријатно ако е таму, едноставно неговата поддршка ми значеше пред се. А за страв, јас сум паднала во несвест при земање крв од вена, а дента ме боцнаа 10 пати, 4 вени ми пукнаа и раката ми отече, па не обврнав внимание на ништо од тоа. Се добива некоја посебна сила во тие моменти, и кај двајцата родители.
Така што би сакала да можам барем еднаш да родам природно со мм покрај мене :bob:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 05 Дек 2012 03:37 #224432

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Ah, sega izleze nie sme zaostanati i glupavi sto nesakame da dojdat mazite na produvanje. Ama ic ne mi e gajle sto e svetstki trend i sto e moderno a sto ne, mazot si go poznava sekoja od nas, i znae dali moze da prisustvuva ili ne. I ne gledam nisto woooow ako dojde, jas 12 saati vristev, sve mi smeatase, krvarev i neznam kolku ke poognese ako i on bese do mene/ znaci nemoze vo globala site mazi da se stavat na edno kupce, razlicni se i ako nesaka nesaka, ke go vleceme nasilno soprugot zatoa sto taka trebalo ?

i uste ona snimanje so kamera, bas momentot poroduvanje, i posle snimkava za kade? za pred domasnite koga ke ni dojdat na vecera :tupco: ili...??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 05 Дек 2012 03:53 #224436

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Adelle wrote:
Чисто онака, ме интересира, кога веќе чекал човекот со тебе во болница, нели е подобро да сте заедно во соба и да те бодри него да се нервира во ходник кога не знае што се случува?

Незнам дали во државниве болници има опција сопругот да биде со тебе во соба пред породувањето.

Немам изградено сеуште став околу тоа дали сакам да биде со мене за време на породувањето. Не ми значи ама баш ништо тоа дали ќе биде покрај мене во тој момент. Можеби дека ќе бидам со царски па и ич не сум размислувала на оваа тема. Еднаш разговаравме со мм на оваа тема и рече дека доколку јас сакам да биде покрај мене, ќе биде. Но не е работата само јас да сакам. Да изрази сам желба, ОК, но да инсистирам да присуствува би било премногу себично. Па плус и со муабетите дека кога веќе мора жената да поминува низ тоа, зошто да биде поштеден мажот ми е нон сенс. Пак ќе кажам доколку е негова желба ДА, но јас да напињам дека мора да биде со мене НЕ.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 05 Дек 2012 03:56 #224437

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Мм го снимаше пороѓајот на синко со камера, си стоеше до мене и снимаше, а кога дојде моментот да помага при мешањето на кесочките со крв за матични клетки, камерата си ја превзедов јас...Инаку мм е човек кој не поднесува крв и игли ама во тој момент ама ич не му се слоши нити падна во несвест, тоа мислам само на К-15 го има. Додека бев бремена јас само еднаш му спомнав дека би ми било убаво да присуствува на пороѓај со мене, а тој веднаш го прифати тоа, и до самиот крај знаевме дека заедно ќе присуствуваме во чинот на раѓање на нашето дете.

Прасенце, моментов со камерата ама ич не ти го разбирам, звучиш како човек на кој што му е криво дека го нема снмено моментот на раѓање на свое дете.... ;)

Не сите фамилии споделуваат се со своите блиски, така и ние.

Снимениот материјал е наш интимен запис на еден прекрасен чин ;) ...

А за присуство на сопругот на пороѓај сметам дека со сила убавина не бидува, потребно е и двајцата да сакаат :hi5:
Molly wrote:
Незнам дали во државниве болници има опција сопругот да биде со тебе во соба пред породувањето.

Моли, има опција само ако фатиш врски, барем кај мене беше така.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 05 Дек 2012 19:17 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 05 Дек 2012 04:07 #224440

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Molly wrote:
Еднаш разговаравме со мм на оваа тема и рече дека доколку јас сакам да биде покрај мене, ќе биде. Но не е работата само јас да сакам. Да изрази сам желба, ОК, но да инсистирам да присуствува би било премногу себично. Па плус и со муабетите дека кога веќе мора жената да поминува низ тоа, зошто да биде поштеден мажот ми е нон сенс. Пак ќе кажам доколку е негова желба ДА, но јас да напињам дека мора да биде со мене НЕ.

Jas na box, veke so pojaki bolki i me prasuvaat dali bi sakal MM da dojde. Na sestrata i vikam prasajte go nego, vo hodnik e, ako saka neka vleze. I tuka MM mi se javuva na mob i muabetov
- ako sakas dojdi
MM: ama ti ako sakas ke dojdam
- seedno mi e, kako ti sakas
MM: ako kazes da dojdam ke dojdam
...i tuka mi doaga bolka ... -vleguvaj ako vleguvas
i za 2-3 min eve go MM vo zeleno

Da, poubavo bese za mene koga toj bese tamu, cisto da mi pomine pobrzo vremeto, da mi gi otrgne malku mislite od bolkite, da ja stisnam negovata raka a ne na sestrata...
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, Molly

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 05 Дек 2012 04:14 #224441

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Тоа ми е муабетот Еми, дека ако сака ...

Знам за случаи каде доаѓало до жестоки расправии на оваа тема- Мажот нејќе, жената инсистира. Другар наш присуствуваше на пораѓајот, но ден денес нагласува дека жена му го натерала и за второто нема шанси.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 05 Дек 2012 05:30 #224450

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
mikimaus wrote:
Ako ti smetas deka polesno bi pominala niz toj proces so tvojot soprug pokraj tebe i ako toj e spemen da se spravi so taa situacija, togas OK, jas nemam nisto protiv, imam protiv da se nametnuva na partnerot da bide prisuten na poragaj samo za da vidi sto znaci bolka i macenje za da poveke go ceni toa sto sme go napravile.

Јас го спомнав тоа во контекст на постот на прасенце кај што рече дека жената нема избор а мажите као треба да се поштедат во тој смисол, па јас реков зошто да се поштедат само ради тоа дека жената треба да раѓа? Воопшто не беше мислено како што ти го напиша, беше само во контекст на тој пост од прасенце.

prasence wrote:
i uste ona snimanje so kamera, bas momentot poroduvanje, i posle snimkava za kade? za pred domasnite koga ke ni dojdat na vecera :tupco: ili...??

Прасенце, ова од филмови го кажуваш или? Па тоа е снимка на интимни моменти кои се само за вас, кој вика да ја пуштиш снимката пред домашните на вечера? :blink:

Molly wrote:
Да изрази сам желба, ОК, но да инсистирам да присуствува би било премногу себично. Па плус и со муабетите дека кога веќе мора жената да поминува низ тоа, зошто да биде поштеден мажот ми е нон сенс. Пак ќе кажам доколку е негова желба ДА, но јас да напињам дека мора да биде со мене НЕ.

Мм е таков човек што ако нешто не му спомниш, нема да му текне. Па така и за ова, еднаш кога зборевме порано ми рече: абе што знам, страв ми е таму да гледам :roll: Реков ОК, како сакаш. Кога почнавме со ИВФ и кога виде низ што се жениве поминуваме да добиеме дете, наспроти мажите кои само се празнат во чашка, сам ми рече дека ова е заеднички пат кој ќе се заврши со заеднички пороѓај. Како ќе бидит, ќе видиме ко ќе дојдит време.


И не претерувајте со ова дека со сила сме ги терале, па не им стави некој пиштол на чело бре жени, едноставно само малку поттик треба некаде.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 05 Дек 2012 07:30 #224473

 • Glasna*
 • Glasna*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
prasence wrote:
Ah, sega izleze nie sme zaostanati i glupavi sto nesakame da dojdat mazite na produvanje. Ama ic ne mi e gajle sto e svetstki trend i sto e moderno a sto ne, mazot si go poznava sekoja od nas, i znae dali moze da prisustvuva ili ne. I ne gledam nisto woooow ako dojde, jas 12 saati vristev, sve mi smeatase, krvarev i neznam kolku ke poognese ako i on bese do mene/ znaci nemoze vo globala site mazi da se stavat na edno kupce, razlicni se i ako nesaka nesaka, ke go vleceme nasilno soprugot zatoa sto taka trebalo ?

i uste ona snimanje so kamera, bas momentot poroduvanje, i posle snimkava za kade? za pred domasnite koga ke ni dojdat na vecera :tupco: ili...??
prasence,neznam kaj procita navredi :blink:..i kako vtoro neznam zoshto se svaka za moderno i trendovski ako partnerot prisustvuva na poragajot na svoeto dete :krsti:
Partnerot prvenstveno koga prisustvuva na poragaj,prisustvuva za svojata sakana,da bide vo nejzina blizina,da i dava podrshka,da ja bodri,da ja teshi..neizvesnosta i stravot i bolkite zaedno da gi pominat..obicno sestrite gi vklucuvaat partnerite vo celiot proces na poragaj,pa makar i da trael so casovi..go uklucuvaat vo dishenjeto i izdishuvanjeto na sakanata,vo masiranjeto na polovinata/nozete..ako e potrebno tushiranje okolu kontrakciite i taka natamu..a ne kako shto nekoi vikaat ke im se pletkal..ke im drzi sveka..dodeka tie vrishtat od bolka..i ne samo patrnerot ako prisustvuva na poragajot ..prisustvuva samo za cinot na presekuvanje na papocnata vrvca ko da sece crvena lenta..taka da voopshto ne mi drzi voda deka parnerot bil panicar ili neznam shto..normalno deka ke bide vo blag shok ako prisustvuva na celiot nastan koaga zenata shto ja saka e vo bolki....
Последна промена: 05 Дек 2012 07:32 by Glasna*.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Присуство на сопругот за време на породувањето 05 Дек 2012 07:54 #224478

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Пред да ја родам ќерката не мислев дека мм би можел да ми помогне на некој начин доколку е со мене, и отидов сама (иако мислам и дека немаше поинаква опција, со оглед на тоа дека се породив во Чаир). Во секој случај од денешен аспект, во моментов, би сакала мм да е со мене дури се болките. Мислам дека ќе ми олесни само со неговото присуство, како некоја сигурност, затоа што знам дека во тие моменти кога бев сама со болки се чувствував некако осамено, само и исплашено. Само од тој аспект би сакала тој да присуствува, но не би инсистирала да биде присутен и на самиот чин. Сепак, тоа би требало да е негова лична одлука, секој си знае колку може да поднесе.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот