Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Царски рез

Ре: Царски рез 16 Фев 2013 14:12 #232797

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
na 31januar dobiv mi traese do 6ti - ako e dobieno neli?
na 6ti mi se pojavi otok, tvdo, crveno topce na stomakot.
na 13ti nokta pak prokrvarev, a sabajleto nemav nisto.
a veke na 14ti mi se rastece gnoj i krv od ranava.

taka da, od napisanovo ppanika mislam deka i jas spagam vo taa grupa, samo sto me cudi zasto mi vika neuspesna operacija neznam? i mene me gori, mi klokoti koga mi pika vnatre vo dupkite so spircot azot ufffffffff
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 16 Фев 2013 14:24 #232800

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Според дебелината на матката и имање/ немање фоликули во јајниците можат да ти кажат дали крварењето било од добивање. Кај мене се случуваше исто прекини во крварењето па по 2-3 дена пак крварење на почетокот и јас мислев дека сум добила... Му се јавив на доокторот и ми рече под итно да дојдеш да видиме што е ...и испадна дека е од конците...инаку " неуспешна" операција би покажала некакви симптоми и порано? Штознам сепак не сум доктор..,
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lali

Ре: Царски рез 16 Фев 2013 15:17 #232803

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Прасенце и јас мислам дека ти се има појавено нетолеранција на конците. Сепак прашај го убаво докторот што му значи тоа неуспешна операција, мене стварно не ми е јасно. Конците кај тебе до сега би требало веќе да се ресорбирани, а не да гнојат. Инаку да може да се случи да попуштат и да се отвори раната, ама тоа се случува многу порано, а не по скоро 2 месеци од операција.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 16 Фев 2013 15:18 #232804

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Koga bev kaj maticnata na 12ti i kazav za "crvenoto topce" ona mi rece deka e toa kozen problem i deka e ranata suva. Potoa mi rece deka imam neispukan folikul, se cudese deka sum dobila tolku rano i mi rece dodeka dojam ke imam neredoven ciklus.

A jas posle samo dva dena vidi sto me snajde, pa bidejki proceniv deka e neupatena mojata maticna si otidov kaj moojot star maticen koj sega samo privatno raboti pa toj da me sredi.Imam d overba vo nego, osven sto se plasam deka me ostavi bez antibiotik a spomnuva infekcija od konec.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 20 Фев 2013 08:58 #233129

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Komentar od poslednoto moe patesestvie so ranava, od doktorot bese deka koristat nekvalitetno konci so koi ne sijat nadvoresno, koi po pravilo treba sa se raspadnat samite no toa ne se slucuva. Sekoja treta porodena so carski ima problem so koncive.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 20 Фев 2013 11:59 #233142

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Уфф прасенце сега прочитав за конецот. Ајде ќе помине брзо.

Него јас сака да ве прашам дали е нормално делот одма над резот да ми малку потврд и малку како отрпнат. Го чувствувам јас на допир и се, ама малку ми е чуден тој дел, како да ми трне, не знам да објаснам :laugh: .

И јас имам две мали кончиња на краевите од резот, останатото е лепено. Вака сега за сега убаво зараснува раната, ја мачкам со бетадин. А кога отприлика паѓаат кончињата?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 20 Фев 2013 12:21 #233145

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Емилија, нормално е таквото чувство на стомакот, еве јас денеска точно два месеца од пораѓај сеуште имам такво чувство, и читав дека жени дури и после 6 месеци сеуште се чувстувале така.
Прасенце, се среди ли, помина ли се?

Инаку Изабела, јас сега да не се правам доктор коа не сум, ама кожата одозгора значи ми е лепена, немам конци на самата кожа освен едно конче на крајот.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mamita

Ре: Царски рез 20 Фев 2013 15:15 #233162

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Dobro e, se mackam so betadin taka teba do petok, a potoa nisto veke.
i mene mi e utrnato , so prvoto mi trnese 5-6 meseci.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 20 Фев 2013 15:22 #233166

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Mi e cudno, zatoa I pisav I jas sum lepena, a nemav nitu edno konce


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 20 Фев 2013 17:00 #233177

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
doktorot odluchuva dali na kraevite na lepenkata kje stavi konec za sekoj sluchaj.

mene mi zaboravija konec vo chair pred 11 god. sepsa kje fatev za malku :kamsik:
Последна промена: 20 Фев 2013 17:01 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 20 Фев 2013 19:52 #233193

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Кај мене, после 2 години и кусур од царскиот уште имам такво чувство кај раната, како трнење. Не е со ист интензитет, ама дефинитивно тој дел ми е како „без осет“ :laugh:.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Царски рез 21 Фев 2013 02:52 #233202

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
I jas ist, delot nad rezot kako da ne go cuvstvuvam dobro, kako da mi e zdrven, ne go imam istoto cuvstvo kako na drugite mesta od teloto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 21 Фев 2013 05:18 #233217

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
jas do pred nekoe vreme go cuvstvuvav toj del bas okolu rezot kako otrpnat,ama eve veke ne e istoto cuvstvo,sega e veke mnogu podobro
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 09 Мар 2013 20:34 #234497

 • loki.c9
 • loki.c9's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
od koja g.n moze da se pravi carski rez?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 10 Мар 2013 06:31 #234504

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Претпоставувам прашуваш за планиран царски рез. Кај мене беше таков, и лекарката настојуваше да чекаме што подолго, односно додека почнат првите болки и се спушти бебето во карлица за излегување. но подоцна поради други проблеми (не поврзни со бременоста) мораше малку порано.
Инаку доколку почне многу порано породувањето а има потреба од царски, лекарите секако го прават. До мене во болница лежеше жена која во седми месец се породи со царски.

А за планиран царски намерно да се изврши предвреме, не сум слушнала.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 11 Мар 2013 05:12 #234580

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
Big Sister wrote:
А за планиран царски намерно да се изврши предвреме, не сум слушнала.
Во пруватниве прават.Имам пријателка сакаше на иста дата да бидат родени со бебулето(башка и се погоди датата кога беше влезена во 9 ти),чекаа до таа дата,таа не доби природни болки,и бап ЦР.Баш така.Таа од чиста мира легна на операционен стол,а тие од чиста мира ја направија ЦР.Во државниве вакви желби не исполнуваат.
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 12 Мар 2013 14:14 #234686

 • loki.c9
 • loki.c9's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
jas zakazav vo 38 g.n ke pravam pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 12 Мар 2013 19:37 #234715

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Хава wrote:
Big Sister wrote:
А за планиран царски намерно да се изврши предвреме, не сум слушнала.
Во пруватниве прават.Имам пријателка сакаше на иста дата да бидат родени со бебулето(башка и се погоди датата кога беше влезена во 9 ти),чекаа до таа дата,таа не доби природни болки,и бап ЦР.Баш така.Таа од чиста мира легна на операционен стол,а тие од чиста мира ја направија ЦР.Во државниве вакви желби не исполнуваат.

Ccccc sto nema da cue covek. Kako be predvreme i napravile carski, zatoa sto sakala da bide vo isti den so deteto? Lele i taa da i se cudis na pametot, ama za doktorive pa no comment. Znaci zakazan carski ok neli sekoj so svoite zelbi i viduvanja, ama zakazan carski pred termin zaradi ispolnuvanje na sopstven hir ne mozam da razberam! Znaci alal da i e i na majkata, i na doktorite sto se nafatile, ccccc.... :nono:

loki.c9, so lesno! :cvet:
Последна промена: 12 Мар 2013 19:38 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 13 Мар 2013 06:17 #234752

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
loki.c9 wrote:
jas zakazav vo 38 g.n ke pravam pozdrav

so lesno :prolet2:

ako bila vlezena vo9ti ne gledam zosto ne bi napravila cr i pred krajniot termin??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 13 Мар 2013 08:48 #234768

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
loki.c9 wrote:
jas zakazav vo 38 g.n ke pravam pozdrav
Царскиот рез е ризичен за здравјето на бебето пред 39-та недела. Зборам за закажан царски без почнати болки и слично. Доколку е од медицински причини, повеќе плодова бременост и сл каде ризикот за последиците е поголем ако не се направи тогаш е ок. Од две зла го бираш помалото.
Ама ако нема причина не е препорачливо да е пред39-та недела
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 13 Мар 2013 17:59 #234813

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
prasence wrote:
loki.c9 wrote:
jas zakazav vo 38 g.n ke pravam pozdrav

so lesno :prolet2:

ako bila vlezena vo9ti ne gledam zosto ne bi napravila cr i pred krajniot termin??
Прасенце, дискусијата не се однесуваше на 38ма недела, туку за погорниот пример од Хава, за штотуку влезена во деветти.
Е како бе не гледаш ништо чудно, ти би родила бебе во 36та недела без да има индикации за тоа? Само заради тоа што сакаш да сте родени на исти ден? Не знам мене ова ми е нон сенс, се знае на бебето каде му е местото доколку нема причини да излезе порано на светов. Најубаво се развива во утробата на мајка си и јас како мајка само заради тоа да имаме исти ден на раѓање, не би ризикувала да го родам макар ни ден порано. Затоа ми е чудна постапката и на мајката и на докторите, да се повторам, зборам за непотребно раѓање на бебето, порано одошто треба.
А тука не ги сврстувам жените кои идат на закажан царски и си го раѓаат бебето во г.н. во која нема да се рачуна како предтерминско на пример..
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ppanika

Ре: Царски рез 13 Мар 2013 19:28 #234827

 • loki.c9
 • loki.c9's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
mene mi e bebeto cela bremenost karlicno so gaze dolu a glava i noze spoeni gore, a i mi se pojavija kontrakcii i zatoa doktorot mi rece vo 38 polna nedela, inaku jas ne birav nitu dato nitu vo koja g.n da odam na carski toj taka mi rece, pa sega neznam ponatamo sto i kako ke bide. Ke se spremam poleka ;) pozdrav do site
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 14 Мар 2013 04:35 #234836

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Со лесно нека е :prolet2:
Чим е карлично, чекала нечекала термин ќе е царски. Сигурно докторката знае што прави. Секако ќе бидеш во терминот за породување и без гајле.

@ бубамара комплетно се согласувам со тебе, па не е ова самар што викат старите па кога ќе ти прдне тргни го.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara

Ре: Царски рез 14 Мар 2013 13:29 #234888

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Pa I da e karlicno postaveno, se ceka do posleden moment, zatoa sto bebeto moze da se svrti I na denot na samiot porağaj.

So lesno neka ti e loki.c9

I jas sum carski, jas sum porodena tocno na terminot, nemav nikakvi kontrakcii, sinko aber nemase od izleguvanje, bev so zakazan carski


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 14 Мар 2013 17:34 #234899

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
loki.c9, и кај мене бебуш беше карлично поставен 10 дена до пред пораѓај. Може тоа да се промени, кај мене цело време карлично и бев убедена дека така ќе остане, ама се смени. Како и да е сепак јас завршив царски, сосема неочекувано.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.