Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Царски рез

Царски рез 19 Дек 2009 14:29 #357

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Во денешно време секоја петта жена се породува со царски.Дали тоа значи дека породувањето во поново време стана покомплицирано или царскиот рез стана полесен начин на породување и за докторите и за родилките?
Кое е вашето мислење за ова?

Дали го подржувате царскиот рез само доколку е навистина потребен или вашето мислење е да царскиот може да биде и личен избор?
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Царски рез 19 Дек 2009 14:37 #362

• borjanka
  • borjanka's Avatar
  • new born
  • Srekna mama.....
  • Теми: 23
Јас лично ќе одам на природно породување,освен ако не настане некоја непредвидена ситуација па да морам на царски,мислам дека природното е најдобро,меѓутоа не сум ни против царскиот како варијанта за полесно породување,сметам дека во денешно време барем ни се овозможени многу услови за полесно породување,меѓу кој и царскиот,сепак останува секој да си одлучи сам.

Одг: Царски рез 19 Дек 2009 14:41 #365

• Marge
  • Marge's Avatar
  • Супер модератор
  • Теми: 3165
  • Thank you received: 2405
И јас преферирам природно породување, освен ако нема индикации за царски рез. Јас со првото дете сум со царски, затоа што ЦТГ-то не чинеше па мораше да ме стават на царски. Сега сакам природно да се порордам, па ќе видиме!

Одг: Царски рез 19 Дек 2009 16:42 #418

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
  • Теми: 1647
  • Thank you received: 569
Ne sum za CR ,poveke sum za priroden poragaj(sepak prirodno si e prirodno)Megutoa dokolku postojat indikacii za CR togas go podrzuvam,ali samo od zdravstveni pricini.

Одг: Царски рез 20 Дек 2009 20:58 #1298

• prasence
  • prasence's Avatar
  • senior
  • Теми: 1346
  • Thank you received: 440
protiv a zasto??
ne sum protiv ama sakam da probam zdravje za vtoroto prirodno kolku da vidam kako e :)

Одг: Царски рез 21 Дек 2009 16:36 #1991

• Inicka_08
  • Inicka_08's Avatar
  • new born
  • srekna mamicka
  • Теми: 127
  • Thank you received: 2
jas se porodiv so carski rez, ama prethodno si gi okrkav i porodilnite bolki, pa otkako ne se otvoriv posle 15 casovno macenje me odnesoa vo sala i zavrsija rabota. Ne se krivi lugeto, jas insistirav da se poragam prirodno, otkako veke bese nepodnoslivo se otkazav. Super pominav. Me teraa odma da stanam na noze. samo dva dena me bolese posle toa ne cuvstvuvav nisto. I ranata mi e super, voopsto ne se primetuva, mnogu nisko e, duri i na kupaki so mnogu nizok struk ne se poznava :P .

Одг: Царски рез 21 Дек 2009 16:43 #2003

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
  • Теми: 993
  • Thank you received: 87
Jas sakam prorodno ako e se super. Znam mnogu devojki koi odat na carski od nekolku pricini ke im se prosirele kolovite, vaginata ke im stanala pogolema itn.....

Одг: Царски рез 21 Дек 2009 16:58 #2022

• anence
  • anence's Avatar
  • junior
  • Заедно сме посилни :)
  • Теми: 543
  • Thank you received: 50
jas nejiskreno ne razmisluvam kako dali carski ili prirodno neka kazat tamu togas doktorite , smo da mi e bebceto zdravo i zivo dr ne e vazno

Одг: Царски рез 21 Дек 2009 17:19 #2050

• nnatasa
  • nnatasa's Avatar
  • new born
  • Теми: 194
  • Thank you received: 164
jas morav carski iako ne e deka ne mi projde niz glava kako ke se poragjam... zosto pa da se macam so saati..
no, izleze deka morase carski, ja izgubiv skroz plodovata voda vo osmi mersec i ivana prestana da raste vo stomak...

inaku, prezadovolna od toa kako izgleda rezot.. nikakva komplikacija.. megjutoa ne znaev deka so "carski", e za bebeto poarno... za majkata bolkite sepak postoele... vo slucaj carski, odposle, vo slucaj prirodno, pred...

Одг: Царски рез 21 Дек 2009 17:23 #2056

• marika m
  • marika m's Avatar
  • new born
  • baby mama :)
  • Теми: 29
Jas se porodiv so carski rez.Pomina edna nedela od terminot koga trebase da se porodam a jas nemav nikakvi bolki a bev otvorena samo cm a i bebeto go nosev visoko.I so tableta za provokacija ne dobiv bolki, cekav eden den i nisto.Taka naredniot den na carski :).Ama imav mnogu strav od vaginalen poragaj, sekoja vecer mislev na toa i sobirav hrabrost :)))

Одг: Царски рез 21 Дек 2009 21:33 #2296

• Gordana Natovska
  • Gordana Natovska's Avatar
  • new born
  • Теми: 56
jas licno mislam deka nisto ne e podobro od normalen poragaj ne deka ja se porodiv normalno ami zatoa sto sepak carskiot rez e eden vid operacija i sto mi velese doktorkata ne e lesno carski bidejki sekoja majka saka koga bebeto ke se rodi da si go zeme vo race i sama da se grizi za svoeto bebe a ne drugi da i pomagaat no vo sekoj slucaj ako e neophodno togas znaci i zatoa e carskiot rez a ne dobrovolno i ne se slozuvam deka na doktorite im e polesno da pravat carski rez bidejki doktorkata koja sto me porodi samata kaza deka za niv ne e tesko ako majkata se poraga normalno bidejki taa treba da dade se od sebe za da se rodi bebeto no dodeka ako e carski togas doktorot e toj koj mora da se koncentrira na operacijata t.e rezot za da zavrsi se kako sto treba

Одг: Царски рез 21 Дек 2009 21:42 #2305

• TIFANI
  • TIFANI's Avatar
  • junior
  • The happines is in the small staff
  • Теми: 639
  • Thank you received: 158
Najdobro e prirodno,no dokolku mora da e carski togas go podrzuvam i toa
You make me happy

Одг: Царски рез 21 Дек 2009 21:43 #2306

• mama
  • mama's Avatar
  • teenager
  • *Be happy*
  • Теми: 902
  • Thank you received: 448
Јас кога отидов да се породам инсистирав на природно породување.Арно ама докторот рече дека нема шанси да се породам природно оти бебушот бил голем.кога го мереа на ехото рекоа дека е 4кг и 700гр што е навистина многу.И така се породив царски.Кога ме ставија на операциониот стол почнав да си ја кажувам оче наш и така заспав...

Одг: Царски рез 21 Дек 2009 23:01 #2358

• Goca
  • Goca's Avatar
  • new born
  • Теми: 43
  • Thank you received: 23
Породена сум со царски рез и ако некогаш се одлучам за второ повторно сакам царски.Јас сум за тоа ц.р да биде даден како избор,при тоа нормално да се знаат сите последици па родителите свесни за се да одлучат како ќе дојде нивното чедо на свет,како што може да се избира епидурална или спинална анестезија,во кои исто така има одреден процент ризик,така и царскиот би требало да биде избор на родилката.Јас лично не поминав ни лошо ни премногу добро,операција како операција,болки имав но нон стоп ни ставаа инекции,инфузии,значи болки имав но ништо страшно или незаборавно,Јана ми ја донесоја во соба после ден и пол,од тогаш потполно сама се грижев за неа,се разбира освен капењето кое го правеа сетрите,а дома си продолжив јас...после 2 недели функционирав најнормално.

Одг: Царски рез 21 Дек 2009 23:05 #2360

• kiki riki
  • kiki riki's Avatar
  • new born
  • Теми: 115
  • Thank you received: 2
веќе пишував за ова и со двете сум со царски зашто морав, меѓутоа и да бев во ситуација да бирам исходот ќе беше ист, царскиот е потежок за мајката (иако многу трудници мислат дека така полесно ќе им биде) но е по лесен и посигурен за бебето

Одг: Царски рез 22 Дек 2009 16:06 #2882

• kara
  • kara's Avatar
  • new born
  • прекрасно е да си мама
  • Теми: 7
Јас се породив со царски и можам слободно да кажам дека имам само најпозитивно искуство од сето тоа. Ни болки, ни ништо. Се разбудив и до мене го донесоа моето најмило, мојата најголема радост. Дефинитивно не жалам ни за миг што се одлучив на закажан царски.

Одг: Царски рез 22 Дек 2009 16:54 #2921

• Vesna Blazevska
  • Vesna Blazevska's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 174
  • Thank you received: 156
I sakav i morav so carski, spinalka za anestezija, maleckata odma ja vidov, se oporaviv mnogu brzo ovoj pat, koga pak bi birala pak so caski bi se poragala, no spinalna anestezija definitivno, po porogajot bev sveza i citav vesnici dodeka ne dobiv oset na nozeve, dodeka so celosna e uzasno - mene mi bese uzasno.
You may kill my deamons, but my angels will die too.

Одг: Царски рез 22 Дек 2009 16:55 #2923

• Vesna Blazevska
  • Vesna Blazevska's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 174
  • Thank you received: 156
kara напишал/а:
Јас се породив со царски и можам слободно да кажам дека имам само најпозитивно искуство од сето тоа. Ни болки, ни ништо. Се разбудив и до мене го донесоа моето најмило, мојата најголема радост. Дефинитивно не жалам ни за миг што се одлучив на закажан царски.
A zasto so celosna kara? Kade se porodi i koga? Voedno ti cestitam i se najubavo vi posakuvam.
You may kill my deamons, but my angels will die too.

Одг: Царски рез 25 Дек 2009 20:44 #5836

• Mimi Petreska
  • Mimi Petreska's Avatar
  • new born
  • Hronicno Nenaspana! :))
  • Теми: 104
  • Thank you received: 27
Mozno e da treba so carski da se poragam utre. Osekam deka nema da mozam prirodno da go rodam, nemam bolki, ne sum otvorena, tesko deka i provokacijata ke uspee.... nisto ne se znae, ama ima golemi sansi da se poragam so carski. Kako i da e, sepak fala mu na boga ke imam polno luge okolu mene da mi pomagaat okolu Klara dodeka zakrepnam t.e. dodeka ranata mi zazdravi.

Одг: Царски рез 25 Дек 2009 20:48 #5842

• Jasmina,mina
  • Jasmina,mina's Avatar
  • new born
  • Животот е убав :)
  • Теми: 105
  • Thank you received: 7
Мими со лесно нека ти е,ајде нека излага веќе убавицата!Немој многу да ја мислиш,ќе си дојде на светот баш царски :) Тоа е најбезбедниот начин за бебето,нема да се мачи!За мајката исто нема маки како природниот пораѓај,освен постоперативно ќе треба внимавање,но штом имаш помош,уживај!Јас два пати со царски раѓав и помина ок,иако вториот беше далеку подобар од првиот царски рез во секој поглед!Но се се заборава кога ќе ти ја дадат во прегратки принцезата! :kiss:

Одг: Царски рез 25 Дек 2009 21:56 #5888

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
Mimi nee vazno kako ke se porodis vazno e se da bide super so tebe i bebenceto.
Nemozam da te prepoznaam si ja trgnala slikata os stariot forum

Одг: Царски рез 27 Дек 2009 06:07 #6515

• okce
  • okce's Avatar
  • new born
  • Теми: 25
  • Thank you received: 10
I jas bev na dogovoren carski kako prvo si kazam neka me bole mene, bebeto neka ne se maci 1 nedela tesko i posle doma sama si ja gledavme so MM.Plus imav i edna bakterija i strav pri poragaj da ne se povredi bebeto.vidov i priroden poragaj ama bolkite se strasni imav 12 saat kontrakcii na 2 minuti jaoooo

Одг: Царски рез 30 Дек 2009 19:09 #8517

• niki...84
  • niki...84's Avatar
  • new born
  • Теми: 4
Јас сакам природно,но бидејќи носам близнаци ми рекоа дека најверојатно ќе се породувам со царски.Инаку ова ми е прва бременост и многу се плашам кога мислам на породувањето,но како и да е се надевам дека се ќе испадне добро...
Последна промена: 30 Дек 2009 19:13 by niki...84.

Одг: Царски рез 30 Дек 2009 19:15 #8521

• saligrem
  • saligrem's Avatar
  • teenager
niki...84 ista sum i jas mnogu se plasam od poragaj. A kakov ke bide ne mi e bitno samo da e se super so bebeto i so mene .

Одг: Царски рез 30 Дек 2009 19:58 #8556

• okce
  • okce's Avatar
  • new born
  • Теми: 25
  • Thank you received: 10
Niki i saligrem nema od sto da se plasite pisav gore najbitno mi bese mene neka me bole samo bebceto da ne mi se maci i gotovo se zaboraviv.A i jas imav strav od anestezija i si kazav na primer da te fati slepo crevo i red drugi raboti kako ke e i ajde so Boga naprede uzivajte!!!
Последна промена: 30 Дек 2009 19:59 by okce.

Најново на форумот

• No posts to display.