Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Во која болница се породивте?

Ре: Во која болница се породивте? 01 Јан 2013 19:39 #228244

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
prasence wrote:
mamii jas vo Cair se porodiv carski, pa stanav za dva dena, pomos?? ne tamu nikoj ne pomaga, sakas stani sakas lezi, nema koj ni bebeto da ti go podade, taka si bese pred pet godini, ama te pak ke odam vo Cair, nekako Gak ne mi se dopaga ic, nezznam zasto, dali naletuvav na pogresni luge, dali nesto ete do mene e.

a ova na kraj taka e, vrski veke nema, samo paricki :)

Abe toa dali ke stane4s i koga ne zavisi od bolnicata tuku od zenata!
Jas se porodiv vo Sistina so carski vo 13 casot, utreto vo 9 me odnesoa vo soba, odma stanav da se istusiram.
Koga se porodiv vo Drzavna so pogolemiot imase edna sto ne otru od smrdenje, prirodno se porodila,3 dena ne stana od krevet, guska barase da i nosat. Ne znam kako ne i bese gad deteto da go pipka prljava takva.
Togas so pogolemiot sin nokta se porodiv, me doenesoa u soba za dva saati, sred nok crna temnica, nemase pernica na krevetot, stanav da alkam pernica da baram po hodnici odma :muahaha:

A inace koja e tarifata za doktorite, i sto opfaka taa?
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Кој доктор ве породи? 03 Јан 2013 07:37 #228406

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Женски, ај кажете кој доктор ве има породено и споделете искуства за истиот - прием, однос, заинтересираност за вас, мито.. и сл.?

Исто така ме интересира дали некој се пораѓал на ГАК кај др. Горан Димитров? Искуства со овој доктор?

:cvet:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Во која болница се породивте? 03 Јан 2013 11:13 #228450

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Јас се пораѓав на ГАК и никогаш не зажалив за тоа....Иако цела бременост ја водев во РЕ Меедика кај д-р Петревска...На ГАК ме пораѓаше Тофовски со асистенција на Јовчевски и Исктра како неонатолог... поминав одлично со нив иако се пораѓав 19 саати.... и имав тежок пораѓај... малку фалеше да одам царски ама јуначки до крај издржав...Имав на располагање во старата болница затворен бокс, кој патем речено не го ни побарав ама ете ми го дадоа како привилегија... д-р Искра и д-р Караолина беа со мене цело време, исто и д-Тофоски, а д-р Јовчевски дојде 6-7 саати пред да се породам јас си го викнав, тогаш беше на боледување па дојде специјално за мене... Имаше ангажирано околу 7 акушерки и 3 анестезиолози и неколку болничарки... се на се имав околу 20 тина луѓе на располагање... захтевна јас... раѓам дете...хахахахаха... синко и јас се измачивме ама вредеше.... освен огромна благодарност по некоја бомбонијера и виски ништо друго немаше.... и ден денес си се гледам со д-р Тофоски по некоја случајност ми е комшија се до пораѓај не го познавав ама затоа Саша Јовчевски ми е другарче кое ептен си го почитувам и како профи си ја вршеше работата иако беше на боледување.... се породив во петок, а ме испишаа во недела...(неподнослива бев па мораа да отстапат, инаку во недела никој не го испишуваат) со тоа што Саша доаѓаше секој ден да ме прегледа мене и малото...д-р Лидија Паздријан ми беше на телефон кога и да ми затреба фала и до неа... а Искра ја барав нон-стоп....И сега да треба да се пораѓам пак ќе ја изберан ГАК
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mamita

Ре: Во која болница се породивте? 03 Јан 2013 13:33 #228461

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
dr.bajalski ne bara pari odnapred, ama odposle si saka castnje ne bonboni i pijalok tuku evrinja :)

sto pati dojde da me vidi i pred i potoa, zadovolnna sum od se
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mamita

Ре: Кој доктор ве породи? 03 Јан 2013 18:20 #228485

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Emilija30 wrote:

Исто така ме интересира дали некој се пораѓал на ГАК кај др. Горан Димитров? Искуства со овој доктор?

:cvet:

Emilija30 :), d-r Goran Dimitrov ne me poragase mene, ama dve nedeli posle mene ja porodi mojata najdobra drugarka, koja e preprezadovolna od nego i vika deka ne bi go menuvala nikogas za nikoj. I od drugi imam slusano samo pofalni zborovi za nego :da:

Jas epten se mislam kade da se porodam, prvo bev resena vo privatna bolnica, sega se predomisluvam, baska edna prijatelka izleze deka moze bas da mi pomogne ima poznati vo drzavnive...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mamita

Ре: Во која болница се породивте? 04 Јан 2013 05:47 #228532

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Morav da se nadovrzam na muabetot za sestra Maja, jas takva osoba do sega ne sum sretnala tolku ljubov vo nejze mislis deka site deca ona gi rodila , prekrasna licnost , pozitivna , prosto nemam zborovi za ovaa devojka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Во која болница се породивте? 04 Јан 2013 09:46 #228608

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
prasence wrote:
dr.bajalski ne bara pari odnapred, ama odposle si saka castnje ne bonboni i pijalok tuku evrinja :)

sto pati dojde da me vidi i pred i potoa, zadovolnna sum od se

А што ќе се случи ако отпосле не платиш? Ова ми нема некоја логика. Јас не би давала пари отпосле (додуша и однапред, ама тоа не е тука тема :jok: )
The administrator has disabled public write access.

Ре: Во која болница се породивте? 04 Јан 2013 10:24 #228611

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
vodolija wrote:
prasence wrote:
dr.bajalski ne bara pari odnapred, ama odposle si saka castnje ne bonboni i pijalok tuku evrinja :)

sto pati dojde da me vidi i pred i potoa, zadovolnna sum od se

А што ќе се случи ако отпосле не платиш? Ова ми нема некоја логика. Јас не би давала пари отпосле (додуша и однапред, ама тоа не е тука тема :jok: )

Затоа јас со второто дете фино лепо си се породив во Ремедика. Ем да не мора никого да потплаќам (мразам мито, мразам корупција, бедно ми е чувството), ем мирна глава да не зависам од ничие добро или лошо расположение, МОРА да се присутни на породувањето, МОРА да се културни, НЕ СМЕАТ да те малтретираат или исмеваат или да те остават на цедило.... ФАктура на 62.000 мкд,си ја плаќаш, сите весели и насмеани, милина. Чисто, прекрасно, докторот го нстанав од постела во 1 по полноќ дојде без збор, бебето спастрено, чисто, згрижено, со еден збор како што треба да биде, а не кочината, смрдеата, ѓубрето од персонал , негрижата, заразите, ужасот насекаде во ГАК!!!

И најбитно, со Марио имав толку тешко породување, поради неговата постериорната позиција, толку беше опасно и ризично, што не сакам ни да помислам што ќе се случеше со двајцата ако бев на ГАК...среќа со Јана многу брзо и многу лесно се породив, Господ не чувал...

А нечовечкиот третман што го добив на ГАК пред само 3 год кога ја раѓав ќерка ми, кога ме оставија како кучка на улица речиси сама да се пораѓам, како што разбрав бил од проста причина што никоо не потплатив... :aaa:

Во ветеринарна болница да ја раѓав Јана подобро ќе се грижеа и за двете.... :pukam:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 04 Јан 2013 10:26 by Синоличка.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Macence

Ре: Во која болница се породивте? 04 Јан 2013 10:32 #228613

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Nebo dimitrov e super! Iako ekspetrtizata mu e za CIN promeni, dodeka lezev vo bolnica so decata nikoj ne se pozali od nego site pofalni zborovi za nego.

Goran ni e lichen prijatel i kako coevk e mnogu oushten smiren so ubav ton na glasot shto e vazno pri poroduvanjeto. Ako sakash da odish kaj nego mozam da mu kazam, ama ti preporachuvam da odish i vo tekot na bremenosta na kontrola da te vidi.

Ona shto mu e maana e shtp cesto patuva po beliot svet, i moze da ti se pogodi da ne e tuka :)
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Во која болница се породивте? 04 Јан 2013 10:35 #228614

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Meyo wrote:
Nebo dimitrov e super!

Goran ni e lichen prijatel i kako coevk e mnogu oushten smiren so ubav ton na glasot shto e vazno pri poroduvanjeto.

А башка и многу е згоден :sram2:

И мене требаше да ме пораѓа Горан Димитров со Јана, арно ама ненадејно на влез на 40.недела неочекувано добив болки и се се одвиваше многу брзо, Јана дојде на свет за 4 саати. Бев кај него неколку пати во 9ти многу е фин, многу е присупачен, и нали овај... симпатичен :muahaha:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Во која болница се породивте? 04 Јан 2013 10:38 #228615

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
De be sinolichka i tebe li ti e simpatichen, ovaj zgoden :).. Mene ne mi e neznam ne e moj tip, ama e najfraer na klinika, sve zivot zensk se zaljubni u nego, bashka e ergen :)

Ama shala na strana super e , i da guzvichka e kaj nego, pa kje sakash so preporaka da imash cisto da ti zakazuva vo pomirni denovi pegledi..
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Во која болница се породивте? 04 Јан 2013 10:41 #228616

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Ako ne mu dades, ke ti gi pobara, nemaat ni stram ni perde ne e toa taka samo na ginekologija, tuku nasekade!

Jas se porodiv vo opstata bolnica kaj nas, imav vrski ( moj bratuced e hirurg ), bev so zakazan carski, bratuced mi go prasa ginekologot sto me pravese kolku I sto treba, si pobaraa rucek na motelot.
Posle carskior mm gi odnese dvajcata ginekolozi, anesteticarot I edna diktorka sto specijalizira ginekologija I bratuced mi.
Jadele isto kako na filmovite :) predjadenje, glavno jadenje, desert, kafe. Prven piele zestok pijalok, a so rucekot vino.
Mm platil 100evra.
Na sestrite I babicite im zemal eden paket sok, blago I kafe.

Drugite 3 devojki/zeni sto se porodija so mene I oni si platija, ednata im dade po 50evra na 2 ginekolozi I anesteticarot ( 150evra za site ) - tolku I pobaraa I toa vo sobata pred site, na drugata I rece utre ke se sogovorime denes sum sit ( od castenjeto na mm ), sledniot den bea pak na rucek ( castenje od mazot na vtorata rodilka )
Tretata se porodi slednata vecer I rekoa da se javi vo gradskata kafana I da naraca skara za na ginekologija ( oni znaele sto I kolku ), na ginekologot mu dadoa viski, na sestrite sok.

Site 4 bevme mnogi gledani, sekogas doagaa, ni pomagaa, se I seto nemozam da se pozalam.
Najmnogu se vrtea okolu mene poradi bratuced mi

Koga ne pustaa od bolnica jas na sestrata sto mi go oblekuvase sinko I dadov parfem, drugata rodilka I dade 500den, tretata marama, cetvrtata tasna.

Se si ima svoja cena :)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
Последна промена: 04 Јан 2013 10:45 by izabella.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Во која болница се породивте? 04 Јан 2013 10:41 #228617

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
bica wrote:
Јас се пораѓав на ГАК и никогаш не зажалив за тоа....Иако цела бременост ја водев во РЕ Меедика кај д-р Петревска...На ГАК ме пораѓаше Тофовски со асистенција на Јовчевски и Исктра како неонатолог... поминав одлично со нив иако се пораѓав 19 саати.... и имав тежок пораѓај... малку фалеше да одам царски ама јуначки до крај издржав...Имав на располагање во старата болница затворен бокс, кој патем речено не го ни побарав ама ете ми го дадоа како привилегија... д-р Искра и д-р Караолина беа со мене цело време, исто и д-Тофоски, а д-р Јовчевски дојде 6-7 саати пред да се породам јас си го викнав, тогаш беше на боледување па дојде специјално за мене... Имаше ангажирано околу 7 акушерки и 3 анестезиолози и неколку болничарки... се на се имав околу 20 тина луѓе на располагање... захтевна јас... раѓам дете...хахахахаха... синко и јас се измачивме ама вредеше.... освен огромна благодарност по некоја бомбонијера и виски ништо друго немаше.... и ден денес си се гледам со д-р Тофоски по некоја случајност ми е комшија се до пораѓај не го познавав ама затоа Саша Јовчевски ми е другарче кое ептен си го почитувам и како профи си ја вршеше работата иако беше на боледување.... се породив во петок, а ме испишаа во недела...(неподнослива бев па мораа да отстапат, инаку во недела никој не го испишуваат) со тоа што Саша доаѓаше секој ден да ме прегледа мене и малото...д-р Лидија Паздријан ми беше на телефон кога и да ми затреба фала и до неа... а Искра ја барав нон-стоп....И сега да треба да се пораѓам пак ќе ја изберан ГАК

Бица мене ми звучи како да си имала еден куп познати!

Лесно е со врски, јас за жал не вртев телефони, не купував виски, не плаќав евра на ГАК, па ме фрлија како куче, какви 7 акушерки какви доктори 20 лица персонал?!?!?!??! Одвај 2 акушерки кои дојдоа зашто пола саат се дерев зашто имав напони а бев врзана саат и пол на цтг и не можев да станам, и зашто на крај ќе побудалев кога видов како се намалуваат рапидо откуцаите на срценцето на ќерка ми, па почнав да се дерам од петни жили дека ќе им ја запалам болницата ако не дојде некој да ми го спаси бебето :kamsik:

Па сосем на крај се појави само уште гинекологот, немаше ни педијатар ни НИКОЈ.

Затоа препорачај го Гак нема проблем, ама нагласи дека мора или дебели врски, или дебели пари. Да не шириме дезинформации дека без тоа е розево таму.Meyo wrote:
De be sinolichka i tebe li ti e simpatichen, ovaj zgoden :).. Mene ne mi e neznam ne e moj tip, ama e najfraer na klinika, sve zivot zensk se zaljubni u nego, bashka e ergen :)

Ama shala na strana super e , i da guzvichka e kaj nego, pa kje sakash so preporaka da imash cisto da ti zakazuva vo pomirni denovi pegledi..

А бе ич не е мој тип ама некако не е за фрлање :lize: Се шалам. Сите сестри се гледа од авион дека се палат на него, а богами и докторки. А бе McSteamy :rofl: Ама и он е таков пушта водичка :P
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 11 Јан 2013 07:50 by Big Sister. Причина: poraki edno po drugo
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf

Ре: Во која болница се породивте? 04 Јан 2013 12:26 #228627

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Синоличка па и тебе да ти бил директорот на ГАК другар, ќе си имала 20 души околу тебе, а останатите кои што не познаваат никого ќе си поминуваат буквално како животни. Мислам такво е моето искуство на ГАК, а и не бев баш без врски, ама пустото не платив, а таму ретки се докторите кои ќе ти посветат внимание како на човек ако не им дадеш нешто.
Затоа сега ќе си одам во Сисина, па барем ќе знам за што и каде плаќам.
Последна промена: 11 Јан 2013 07:51 by Big Sister. Причина: bespotreben citat
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Во која болница се породивте? 04 Јан 2013 12:56 #228628

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
bica wrote:
Јас се пораѓав на ГАК и никогаш не зажалив за тоа....Иако цела бременост ја водев во РЕ Меедика кај д-р Петревска...На ГАК ме пораѓаше Тофовски со асистенција на Јовчевски и Исктра како неонатолог... поминав одлично со нив иако се пораѓав 19 саати.... и имав тежок пораѓај... малку фалеше да одам царски ама јуначки до крај издржав...Имав на располагање во старата болница затворен бокс, кој патем речено не го ни побарав ама ете ми го дадоа како привилегија... д-р Искра и д-р Караолина беа со мене цело време, исто и д-Тофоски, а д-р Јовчевски дојде 6-7 саати пред да се породам јас си го викнав, тогаш беше на боледување па дојде специјално за мене... Имаше ангажирано околу 7 акушерки и 3 анестезиолози и неколку болничарки... се на се имав околу 20 тина луѓе на располагање... захтевна јас... раѓам дете...хахахахаха... синко и јас се измачивме ама вредеше.... освен огромна благодарност по некоја бомбонијера и виски ништо друго немаше.... и ден денес си се гледам со д-р Тофоски по некоја случајност ми е комшија се до пораѓај не го познавав ама затоа Саша Јовчевски ми е другарче кое ептен си го почитувам и како профи си ја вршеше работата иако беше на боледување.... се породив во петок, а ме испишаа во недела...(неподнослива бев па мораа да отстапат, инаку во недела никој не го испишуваат) со тоа што Саша доаѓаше секој ден да ме прегледа мене и малото...д-р Лидија Паздријан ми беше на телефон кога и да ми затреба фала и до неа... а Искра ја барав нон-стоп....И сега да треба да се пораѓам пак ќе ја изберан ГАК

Бица лесно е да се пораѓаш со еден куп пријатели.
Ама за жал не сите имаат толку среќа и пари.

И покрај мене се собраа еден куп доктори, за првиот пороѓај, после оставање сама три, четири саат во кои, неискусна, сум буткала и сум го заглавила бебето.
Се собраа сите што беа на смена да не спасуваат двете, неа со клешти ја извадија, мене ме исекоа до пола задник.

Кога беше држ не дај, ќе се живее или ќе се умира :(
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Macence, Синоличка, Glasna*

Ре: Во која болница се породивте? 05 Јан 2013 12:01 #228723

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
za zal Mama Maja, toa e realnosa vo GAk pa i vo Cair. Koga davome evra kako znak na blagodarnost i vnimanie, cela bolnica znaese "cija" pacientka sum, i site me tintrea, sekoja vecer bebeto go zimaa vo 12 i mi go vrakaa vo 06 da se odmoram, dodeka drugite majki placea koja od bolka dole, koja od carski, koja papsana od umor...jas spiev. Mi se nudea da pomognat da stanam, da se smestam udobno da dojam, sto ne bese slucaj so drugitye. I da jas super projdov, nemam zabeleski, ama plativ, skromno ama se isplatese :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Во која болница се породивте? 07 Јан 2013 08:18 #228893

 • Pixa
 • Pixa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 32
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Јас се породив во Систина. Цената е далеку од „скромна“, па и од „пристојна“, ама со оглед на специфичноста на мојата состојба (прееклампсија со притисок по породување од 220 со 130 и бебе со мала родилна тежина), ми беше потребно максимално медицинско внимание и тоа го добив. Координирани беа гинеколози, анестиолози, кардиолози (сето тоа го платив плус нормално) ама тоа што имав доверба дека добивам адекватно лекување ми помогна да заздравам побргу. Не сакам да звучи како реклама, ама искрено целокупното лекување и третманот ги надминаа моите очекувања.
Штета што државните болници не даваат сигурност барем дека како пациент нема да бидеш запоставен и дека нема да се пропушти нешто во лекувањето. Мене единствено тоа ми беше важно. Што се однесува до „кралскиот“ третман и чистачки по повеќе пати во денот, апсолутно можев и без тоа тие неколку дена.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Во која болница се породивте? 10 Јан 2013 08:32 #229245

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Macence wrote:
Синоличка па и тебе да ти бил директорот на ГАК другар, ќе си имала 20 души околу тебе, а останатите кои што не познаваат никого ќе си поминуваат буквално како животни. Мислам такво е моето искуство на ГАК, а и не бев баш без врски, ама пустото не платив, а таму ретки се докторите кои ќе ти посветат внимание како на човек ако не им дадеш нешто.
Затоа сега ќе си одам во Сисина, па барем ќе знам за што и каде плаќам.
Саша јовчевски 2009 година не беше директор на ГАК беше друг, инаку Саша ми е само другар и не плакав евра ниту викав 20 души тоа што потекнувам од докторска фамилија и што почит имам од повеќето на Клинички центар е друга работа... тоа е моето искуство со породувањето и пак би избрала ГАК одма осудувате...
Инаку и после пораѓајот имав проблеми и одев на ГАк крварев 7 месеци, и имав услуга пак на ниво....
На маж ми сестрата се пораѓаше во Систина, со двете деца, со првото и пукна раната па пак ја шиеја и тоа Баџаков ја пораѓаше и освен подобра храна и услови, сега во новата болница на ГАК е слично не доби ништо повеќе освен дебела сметка...така да мислам дека овде си го пишуваме нашето искуство од пораѓајот во која болница бил... а за тоа кој какви врски имал секој се снаоѓа... јас само напоменав дека поминав супер и второ кога би раѓала би било таму...
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
Последна промена: 11 Јан 2013 07:53 by Big Sister. Причина: citat
The administrator has disabled public write access.

Ре: Во која болница се породивте? 11 Јан 2013 06:46 #229335

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Vo red e sto si pisa deka si pominala super. Samo "zaboravi" eden mal "detalj" da napomenes,a toa e deka si imala vrski,poznati,prijateli,lugje koi se grizele za tebe zasto te poznavaat/ti se bliski i t.n. Istite tie najverojatno da ne ti bea prijateli kje te frlea kako partal ko sto me frlija mene i kjerka mi.

E zaradi ova te molam nareden pat koga kje kazes deka si pominala super na GAK,nemoj da "zaboravis" da napomenes deka pricinata za ta se tvoite poznanstva,a ne profesionalnata etika na personalot od GAK. Cisto za da ne se shirat dezinformacii ;)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Tessi, Majsi, nate76, Nebo and this user have 6 others thankyou

Ре: Во која болница се породивте? 11 Јан 2013 10:07 #229364

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Саша Јовцески при крај на 2009 стана директор на Гак, и секако беше влијателен поради своите партиски определб. Без разлика на тоа кој е директор ако знаеш било кој доктор ќе имаш бенифиции во однос на третманот од солидарност на персоналот.
Не само на ГАК секаде факторот човек го руши хуманиот аспект на здравството.

Јас немав врски, пошто хитно завршив на пораѓај во ГАК, трбаше да се пораѓам во систина, но поради предвременот породување морав на ГАК.

Имав преку 38 саати болки и морав да примат терапија. Ме породи докторката на смена, немав некој псебен третман ама имав пристоен. После некое време дознав дека додека јас сум била со болки маз ми ги опсипувал со пари подароци и сл од сестри до болничари и сл.

Бидејки 2 месеци од животот живеев во една соба на ГАК, одговорно можам да кажам ако си никој, а никој си ако немаш пари за апартман, ако немаш кеси со подароци за персоналот, и сл, нема да имаш третман на човек ЗА ЖАЛ. Општо нема оддел во државно здравство каде не е така ама за тоа се криви пациентите..

писхував во друга тема дека им операција минатата недела, и бидејки не најдов матичен дента (а ми рекоа и да најдам да дојдам после 2 месеци на програм) , сакав приватно да платам кај професор еден да ме прегледа и да ме оперира.. Кога дојде , кога почна да урла, кога поцна драми да прави да ме соплекува пед 20 луѓе и така без фармерки да ме тегне накај операциона сала одма да ме сече да не му го губам времето. МИЗЕРИЈЈА.

Ама ..ЈАс не сум од тие што ќјутат, а и добро си ги знам правата,па кога му се свртев и фино му изрецитирав каде се може да добие пријава доколку не се смири и не прекине со драмите, па и сестрата нешто прокоментира, па кога и се свертев и нејзе.. Бе урлање со факти кои и они си ги знаат дека може да бидат санкционирани. Кога ќе им ги посочиш стануваат помали од зрно.

Инаку на ГАК, исто додека лежев, прекина да работи климата кај децата и имаше некои нехумани 40 степени кај беибињата. еден ден реагирав ништо, друг ден реагирав ништо, третиот ден ја предупредив директорката која ја сретнав по ходникот дека ако не поправи нешто ќе пријавам во санитарна, 4 ден пријавив и кога дојде инспекција, како мутава трчаше на сите страни да смени клима, и беспрекорно функционираше. А со мене или моите деца продожи негата како што си беше..

имаме права, ама ние сме малку чуден народ и не знаеме да си ги одбраниме, побараме потенцираме и санкционираме оние кои ги кршат и насилно ни ги одземаат, па затоа владеат дивите секаде
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи, mama ana, blair waldorf, Ppanika

Ре: Во која болница се породивте? 11 Јан 2013 12:53 #229379

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Едно прашање - прасенце нагласи дека си имаат своја тарифа, не сакаат поклони туку евра. Како тоа ви кажуваат? Не можам да си го замислам тоа, што ви викаат - ќе те породам ама некое евро да дадеш? :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Во која болница се породивте? 11 Јан 2013 13:22 #229380

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
I jas prasav toa, ama nikoj ne mi odgovori:
MamaMaja wrote:

A inace koja e tarifata za doktorite, i sto opfaka taa?
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 12 Јан 2013 06:38 by Tessi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Во која болница се породивте? 11 Јан 2013 13:54 #229383

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
znaci doktorite ne baraat pari, mozebi ima nekoj od niv sto si kazuva deka prima pari no sepak mislam deka toa e opsto poznato koj kolku pari saka da mu se dadat. za sekoj doktor se znae onaka od muabeti deka si ima tarifa i koja e taa.i se razbira dokolku vi kazat deka doktorot ima tarifa i deka treba da mu se plati togas ili ke se odbere toj doktor i ke mu se plati ili pak ke se odbere drug doktor koj sto ne prima pari a iskreno ne znam dali takov ima.
e sega koga odi covek bez vrski i bez nisto sekako ne znae deka doktorot prima pari i zatoa ima mizeren priem i porogaj i taka natamu.
isto i so sestrite.ako ima castenje ke te gledaat ako nema castenje togas ne te ferma nikoj.
za zal taka funkcionira naseto zdravstvo i nedaj boze covek da treba da odi na lekar.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Во која болница се породивте? 11 Јан 2013 14:10 #229384

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Делфинче, јас мислам дека додека народот носи и дава, докторите ќе земаат. Кога народот ќе престане, ќе работат и ќе свират. Баш би сакала јас да се погодам кај некој таков, да ми наговести што прима а што не, да го снимам и цел свет да го слушне и види каков сурат е.


Да се разбериме, сум за некој симболичен поклон кога ќе ти се породи жената, па ајде на докторот едно вино или нешто малечко ама сите редум да ги даруваш со нетакаефтини подароци :ne: И пак тврдам дека додека луѓето носат и даваат докторите ќе бараат.

Нејсе, отидовме во темава предалеку од тоа во која болница се породивте - нека простат модераторите и нека не префрлат негде на соодветно место.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Во која болница се породивте? 14 Јан 2013 04:26 #229538

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Синоличка wrote:
Vo red e sto si pisa deka si pominala super. Samo "zaboravi" eden mal "detalj" da napomenes,a toa e deka si imala vrski,poznati,prijateli,lugje koi se grizele za tebe zasto te poznavaat/ti se bliski i t.n. Istite tie najverojatno da ne ti bea prijateli kje te frlea kako partal ko sto me frlija mene i kjerka mi.

E zaradi ova te molam nareden pat koga kje kazes deka si pominala super na GAK,nemoj da "zaboravis" da napomenes deka pricinata za ta se tvoite poznanstva,a ne profesionalnata etika na personalot od GAK. Cisto za da ne se shirat dezinformacii ;)
Sinolicka vetuvam deka ke davam objasnuvanja za se.....boze boze...sto e rabotava be luge....se citate li...definitivno da se pokae covek ako napishe neshto na bilo koja tema...neznam shto ne e vo red vo se ona shto go napishav... toa beshe moeto poroduvanje na GAK i tolku....neznam dali na sekoja tema moram da se pravdam shto pishuvam ili pak da si go zgasnam profilot....ne mi se veruva...
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.